Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Hijyenik El Yıkama Talimatı: Her Yaş İçin Kişisel Hijyen

Virüslerden korunmak için hijyenik el yıkama ve kişisel hijyenle ilgili ipuçlarını öğrenin.

Güncellenmiş

Reklam

Pandemi döneminde virüslerden ve gripten korunmak için alabileceğimiz pek çok önlem var. Sosyal mesafeye dikkat etmek, maske kullanmak, kalabalık ortamlardan mümkün oldukça uzak durmak bu önlemler arasında yer alıyor. Ancak hepimizin en kolay uygulayabileceği ve en etkili virüsten korunma yolu ellerimizi su ve sabunla sık sık yıkamak.

Koronavirüs nasıl bulaşır, el temizliği nasıl yapılır, grip olmamak için yapmalı, gripten korunma yolları nelerdir, gripten nasıl korunulur, el hijyeni nedir gibi sorular pandemi döneminde hepimizin cevabını merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Korona virüsten korunma için uygulamanız gereken hijyenik el yıkama aşamaları ve diğer tüm kişisel hijyen yöntemlerini sizin için derledik.

Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Virüsün yayılmasını önlemek istiyorsak öncelikle koronavirüsün nasıl bulaştığına bir göz atalım. Koronavirüs, konuşurken, öksürdüğümüzde veya hapşırdığımızda ağzımızdan çıkan küçük tükürük damlalarının etrafa yayılması, havada asılı kalması veya yüzeylerin üzerine tutunmasıyla bulaşır.

Maske kullanımına dikkat ederek bu tükürük damlacıklarının etrafa yayılmasını büyük ölçüde azaltabiliriz. Evimizdeki yüzeyleri sık sık temizleyerek virüsün bulaşma riskini azaltabiliriz. Ancak iş yerinde, markette, toplu taşımada temasta bulunduğumuz tüm yüzeyleri dezenfekte edemeyiz. İşte “Koronavirüs nereden bulaşır?” sorusunun cevabı tam da burada yatıyor. Dolayısıyla dokunduğumuz yüzeylerde virüs bulunma tehlikesini göz önünde bulundurarak ellerimizi sık sık yıkamamız veya dezenfektan kullanmamız gerekir. Aksi takdirde ellerimizle yüzümüze, burnumuza, ağzımıza dokunduğumuzda virüsü kapma riskimiz artar.

Koronavirüs'ten Korunma El Yıkama ile Başlar

Farklı yüzeylerden ellerimize, oradan da solunum sistemimize bulaşabilen koronavirüsten korunma konusunda en etkili yöntem el yıkama. Koronavirüsten korunma yolları arasında en etkili yöntem hijyenik el yıkama olduğuna göre en doğru el yıkama tekniği ve hijyenik el yıkama aşamaları hakkında ihtiyacınız olan bilgilere göz atalım.

Hijyenik el yıkama sırasında önce ellerinizi ıslatın. Bir miktar sabunu elinize alıp iyice köpürtün. En az 20 saniye boyunca ellerinizi, parmak aralarınızı ve tırnak diplerinizi iyice yıkayın. Ardından ellerinizi iyice durulayıp kurulayın.

Reklam

Hijyenik El Yıkama Talimatları

Pandemi döneminde el yıkamanın öneminin artmasıyla beraber farklı el yıkama çeşitleri ve el yıkama teknikleri gündeme geliyor. Koronavirüsten ve genel gripten korunmak için alabileceğiniz en basit yöntem ellerinizi sık sık yıkamaktır, ancak hijyenik el yıkama ve ellerinizi virüsten arındırmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Pandemi döneminde aşağıdaki basit hijyenik el yıkama talimatı ve ipuçlarını uygulayarak el hijyeninizi sağlayabilirsiniz.

 1. Ellerinizi ıslatın

  Öncelikle suyu açın ve ellerinizi ıslatın. Su ılık veya soğuk olabilir.

 2. Sabun

  El yıkama talimatının ikinci adımı bir miktar sabunu ellerinize almaktır. Kendi eviniz dışındaki yerlerde sıvı sabun tercih edin. Ellerinizi ovuşturarak sabunu iyice köpürtün.

 3. 20 Saniye kuralı

  Sırada 20 saniye boyunca ellerinizi güzelce ovalamak ve yıkamak var. İdeal hijyenik el yıkama süresi 20 saniyedir. İçinizden yirmiye kadar sayarak ya da “İyi ki Doğdun” şarkısını iki kere baştan sona söyleyerek yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olabilirsiniz.

 4. Ellerinizi güzelce yıkayın

  Bu 20 saniye boyunca parmak araları, avuç içi, tırnak dipleri, el bilekleri, elinizin üst kısmı gibi tüm bölgeleri iyice ovaladığınızdan emin olun.

 5. Ellerinizi durulayın

  Son olarak ellerinizi güzelce durulayın. Ardından temiz bir havlu veya havlu peçeteyle kurulayın. Musluğu kapatmak için yine aynı havlu peçeteyi kullanabilirsiniz. Bu el yıkama talimatlarını uyguladığınızda hijyenik el yıkama işlemi tamamlanmış olacaktır.

El Yıkama İmkanı Olmadığında El Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Su ve sabuna erişiminiz olmadığı durumlar için hazırlıklı olmakta fayda var. Özellikle iş yerinde, alışveriş yaparken veya toplu taşıma kullanırken el hijyeni çok önemli. Ancak bu tür durumlarda el yıkama imkanınız olmayabilir. Dolayısıyla, yanınızda el dezenfektanı veya alkol oranı %60’ın üzerinde olan bir kolonya taşıyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

Bu ürünleri uygularken de ellerinizin her yerini ovalamanız gerekir. Ürünü avuç içinize bolca dökerek parmak araları, tırnak dipleri, el bilekleri, avuç içi gibi tüm bölgeleri iyice temizlemelisiniz. Ardından elinizdeki ürünün kurumasını bekleyin, elinizi kurutmak için silmeyin.

Gripten Korunmanın Yolları: El Yıkama

El yıkamanın önemi pandemi döneminde daha çok belirginleşmiş olsa da aslında normal grip sezonlarında da gripten kurtulma yolları arasında en etkili yoldur. Her yıl grip olmamak için ne yapmalıyız, grip başlangıcı nasıl önlenir, gripten kurtulmanın yolları, evde ne gibi önlemler alabiliriz gibi sorular aklımızı kurcalasa da pandemi döneminde grip için daha hazırlıklı olmamız gerekiyor. Koronavirüsten ve gripten korunmak için alabileceğiniz önlemler:

 1. El yıkama

  Ellerinizi sık sık yıkayın.

 2. Duş

  Her gün duş alın.

 3. Çamaşırları yıkayın

  Dışarıda giydiğiniz kıyafetlerinizi yıkayın.

 4. Düzenli ev temizliği

  Evinizi düzenli olarak temizleyin.

 5. Dezenfektan kullanımı

  Banyo ve mutfak yüzeyleri ve zeminlerin temizliğinde Domestos Çok Amaçlı Sprey gibi dezenfektan özellikli temizlik ürünleri kullanın.

 6. Sosyal mesafe

  Hasta olabilecek kişilerden uzak durun.

Kendiniz için aldığınız her önlemin etrafınızdaki insanların sağlığını da koruduğunu unutmayın. Önlem almayarak adeta grip olmak için ne yapmalı diye düşünüp kişisel hijyeninizi ihmal ettiğinizde başkalarının sağlığını da tehlikeye atmış olursunuz.

Yaşlıları Virüsten Nasıl Koruyabiliriz?

Pandemi sürecinde ve genel grip mevsiminde hepimizin birincil önceliği ailemizin yaşlı bireyleri oluyor. Pandemi döneminde yaşlıları korumanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Yaşlıların sağlığını tehlikeye atmamak ve pandemi döneminde onları virüsten korumak için aşağıdaki noktaları uygulayabilirsiniz.

 1. Ziyaretlerinizi kısıtlayın

  Yaşlıları daha az ziyaret etmek ne yazık ki alabileceğiniz en etkili önlemlerden biri. Fiziksel ziyaretlerinizin sıklığını azaltsanız da telefonda görüşmeyi ve sık sık aramayı ihmal etmeyin. Evden çıkmalarını gerektirecek market ve eczane alışverişi gibi işlerinde onlara yardımcı olmayı unutmayın.

 2. Teknolojiden yararlanın

  Yaşlılar teknoloji konusunda önyargılı olabiliyorlar. Ancak, virüsten korunmak için evde daha çok vakit geçirdikleri, sevdiklerinden soyutlandıkları şu günlerde yaşlıları teknolojiyle tanıştırabilir ve dış dünyayla bağlantılarının kopmasını önleyebilirsiniz.

 3. Komşuları kontrol edin

  Yalnızca geniş ailenizdeki yaşlıları değil, mahallenizdeki yaşlıları da düşünün. İhtiyaçlarını gidermeleri için onlara yardımcı olun.

 4. Virüsten korunma yolları hakkında bilgilendirin

  El yıkama, fiziksel temas gibi konularda yaşlıları bilinçlendirerek hem koronavirüsten ve gripten korunmak için uygulamaları gereken adımlar hakkında bilgi verebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Bunları unutmayın

Pandemi boyunca el yıkama ve kişisel hijyen gibi konuların toplum ve birey sağlığı açısından önemi çok büyük. Dolayısıyla ellerinizi sık sık yıkamanız ve hijyenik el yıkama talimatlarını uygulamanız büyük önem taşıyor. Ellerinizi yıkamanızın mümkün olmadığı durumlarda hazırlıklı olmayı da ihmal etmemelisiniz. Gripten korunmak ve koronavirüs riskini azaltmak için aşağıdaki noktaları sakın unutmayın.

 • El hijyeni Hijyenik el yıkama talimatlarını uygulayın.

 • El yıkama Ellerinizi bol su ve sabunla, en az 20 saniye boyunca güzelce yıkayın.

 • Dezenfektan ve kolonya Ellerinizi yıkama imkanı bulamayacağınız durumlar için yanınızda el dezenfektanı veya en az %60 alkol oranına sahip bir kolonya bulundurun.

 • Ev dışı önlemler Evinizde ve dışarıda sosyal mesafe, maske kullanımı ve el hijyeni konularına özen gösterin. Evinizin dışında sıvı sabun kullanmayı tercih edin ve havlu paylaşmayın.

 • Düzenli ev temizliği Evinizdeki yüzeyleri sık sık temizleyin. Tuvalet ve banyo yüzeylerinde Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi dezenfektan özellikli temizlik ürünleri kullanın.

Aslen yayınlandı