Hijyenik El Yıkama: Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Virüsten ve gripten korunmak için ellerimizi nasıl yıkamalıyız diyorsanız uygulayabileceğiniz hijyenik el yıkama adımlarını öğrenin.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz bir lavaboda ellerini sabun ve suyla yıkayan biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Pandemi döneminde virüslerden ve gripten korunmak için alabileceğimiz pek çok önlem var. Sosyal mesafeye dikkat etmek, maske kullanmak, kalabalık ortamlardan mümkün oldukça uzak durmak bu önlemler arasında yer alıyor. Ancak hepimizin en kolay uygulayabileceği ve en etkili virüsten korunma yolu ellerimizi su ve sabunla sık sık yıkamak.

Koronavirüs nasıl bulaşır, el hijyeni nasıl sağlanır, eller nasıl yıkanmalı, hijyenik el yıkama adımları nelerdir gibi sorular, pandemi döneminde hepimizin cevabını merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Korona virüsten korunma için uygulamanız gereken hijyenik el yıkama aşamaları ve diğer tüm kişisel hijyen yöntemlerini sizin için derledik.

El Yıkamanın Önemi: Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Virüsün yayılmasını önlemek istiyorsak öncelikle koronavirüsün nasıl bulaştığına bir göz atalım. Koronavirüs, konuşurken, öksürdüğümüzde veya hapşırdığımızda ağzımızdan çıkan küçük tükürük damlalarının etrafa yayılması, havada asılı kalması veya yüzeylerin üzerine tutunmasıyla bulaşır.

Maske kullanımına dikkat ederek bu tükürük damlacıklarının etrafa yayılmasını büyük ölçüde azaltabiliriz. Evimizdeki yüzeyleri sık sık temizleyerek virüsün bulaşma riskini azaltabiliriz. Ancak iş yerinde, markette, toplu taşımada temasta bulunduğumuz tüm yüzeyleri dezenfekte edemeyiz. İşte “Koronavirüs nereden bulaşır?” sorusunun cevabı tam da burada yatıyor. Dokunduğumuz yüzeylerde virüs bulunma tehlikesini göz önünde bulundurarak elleri yıkamak veya dezenfektan kullanmak gerekiyor. Aksi takdirde ellerimizle yüzümüze, burnumuza, ağzımıza dokunduğumuzda virüsü kapma riskimiz artar.

Koronavirüs'ten Korunma El Yıkama ile Başlar

Farklı yüzeylerden ellerimize, oradan da solunum sistemimize bulaşabilen koronavirüsten korunma konusunda sık sık el yıkama en etkili yöntemdir. Peki, ellerimizi nasıl yıkamalıyız? Virüslerden kurtulmak için eller nasıl yıkanır? Koronavirüsten korunma yolları arasında en etkili yöntem hijyenik el yıkama olduğuna göre en doğru el yıkama tekniği ve hijyenik el yıkama aşamaları hakkında ihtiyacınız olan bilgilere göz atalım.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Hijyenik El Yıkama Talimatları

  Pandemi döneminde, kişisel hijyen ve el hijyeni önemi arttı, dolayısıyla farklı el yıkama çeşitleri ve el yıkama teknikleri gündeme geliyor. Koronavirüsten ve genel gripten korunmak için alabileceğiniz en basit yöntem ellerinizi sık sık yıkamaktır, ancak hijyenik el yıkama ve ellerinizi virüsten arındırmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Pandemi döneminde aşağıdaki basit hijyenik el yıkama talimatı ve ipuçlarını uygulayarak el temizliği sağlayabilirsiniz.

  1. 1

   Ellerinizi ıslatın

   Öncelikle suyu açın ve ellerinizi ıslatın. Su ılık veya soğuk olabilir.

  2. 2

   Sabun

   El yıkama talimatının ikinci adımı bir miktar sabunu ellerinize almaktır. Kendi eviniz dışındaki yerlerde sıvı sabun tercih edin. Ellerinizi ovuşturarak sabunu iyice köpürtün.

  3. 3

   20 Saniye kuralı

   Sırada 20 saniye boyunca ellerinizi güzelce ovalamak ve yıkamak var. İdeal hijyenik el yıkama süresi 20 saniyedir. İçinizden yirmiye kadar sayarak ya da “İyi ki Doğdun” şarkısını iki kere baştan sona söyleyerek yeterli zamanı ayırdığınızdan emin olabilirsiniz.

  4. 4

   Ellerinizi güzelce yıkayın

   Bu 20 saniye boyunca parmak araları, avuç içi, tırnak dipleri, el bilekleri, elinizin üst kısmı gibi tüm bölgeleri iyice ovaladığınızdan emin olun.

  5. 5

   Ellerinizi durulayın

   Son olarak ellerinizi güzelce durulayın. Ardından temiz bir havlu veya havlu peçeteyle kurulayın. Musluğu kapatmak için yine aynı havlu peçeteyi kullanabilirsiniz. Bu el yıkama talimatlarını uyguladığınızda hijyenik el yıkama işlemi tamamlanmış olacaktır.

  El Yıkama İmkanı Olmadığında El Hijyeni Nasıl Sağlanır?

  Su ve sabuna erişiminiz olmadığı durumlar için hazırlıklı olmakta fayda var. Özellikle iş yerinde, alışveriş yaparken veya toplu taşıma kullanırken el hijyeni çok önemli. Ancak bu tür durumlarda el yıkama imkanınız olmayabilir. Dolayısıyla, yanınızda el dezenfektanı veya alkol oranı %60’ın üzerinde olan bir kolonya taşıyarak bu sorunu çözebilirsiniz.

  Bu ürünleri uygularken de ellerinizin her yerini ovalamanız gerekir. Ürünü avuç içinize bolca dökerek parmak araları, tırnak dipleri, el bilekleri, avuç içi gibi tüm bölgeleri iyice temizlemelisiniz. Ardından elinizdeki ürünün kurumasını bekleyin, elinizi kurutmak için silmeyin.

 • Gripten Korunmanın Yolları: El Yıkama

  El yıkamanın önemi pandemi döneminde daha çok belirginleşmiş olsa da aslında normal grip sezonlarında da gripten kurtulma yolları arasında en etkili yoldur. Her yıl grip olmamak için ne yapmalıyız, grip başlangıcı nasıl önlenir, gripten kurtulmanın yolları, evde ne gibi önlemler alabiliriz gibi sorular aklımızı kurcalasa da pandemi döneminde grip için daha hazırlıklı olmamız gerekiyor. Koronavirüsten ve gripten korunmak için alabileceğiniz önlemler:

  1. 1

   El yıkama

   Ellerinizi sık sık yıkayın.

  2. 2

   Duş

   Her gün duş alın.

  3. 3

   Çamaşırları yıkayın

   Dışarıda giydiğiniz kıyafetlerinizi yıkayın.

  4. 4

   Düzenli ev temizliği

   Evinizi düzenli olarak temizleyin.

  5. 5

   Dezenfektan kullanımı

   Banyo ve mutfak yüzeyleri ve zeminlerin temizliğinde Domestos Çok Amaçlı Sprey gibi dezenfektan özellikli temizlik ürünleri kullanın.

  6. 6

   Sosyal mesafe

   Hasta olabilecek kişilerden uzak durun.

  Kendiniz için aldığınız her önlemin etrafınızdaki insanların sağlığını da koruduğunu unutmayın. Önlem almayarak adeta grip olmak için ne yapmalı diye düşünüp kişisel hijyeninizi ihmal ettiğinizde başkalarının sağlığını da tehlikeye atmış olursunuz.

 • Yaşlıları Virüsten Nasıl Koruyabiliriz?

  Pandemi sürecinde ve genel grip mevsiminde hepimizin birincil önceliği ailemizin yaşlı bireyleri oluyor. Pandemi döneminde yaşlıları korumanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Yaşlıların sağlığını tehlikeye atmamak ve pandemi döneminde onları virüsten korumak için aşağıdaki noktaları uygulayabilirsiniz.

  1. 1

   Ziyaretlerinizi kısıtlayın

   Yaşlıları daha az ziyaret etmek ne yazık ki alabileceğiniz en etkili önlemlerden biri. Fiziksel ziyaretlerinizin sıklığını azaltsanız da telefonda görüşmeyi ve sık sık aramayı ihmal etmeyin. Evden çıkmalarını gerektirecek market ve eczane alışverişi gibi işlerinde onlara yardımcı olmayı unutmayın.

  2. 2

   Teknolojiden yararlanın

   Yaşlılar teknoloji konusunda önyargılı olabiliyorlar. Ancak, virüsten korunmak için evde daha çok vakit geçirdikleri, sevdiklerinden soyutlandıkları şu günlerde yaşlıları teknolojiyle tanıştırabilir ve dış dünyayla bağlantılarının kopmasını önleyebilirsiniz.

  3. 3

   Komşuları kontrol edin

   Yalnızca geniş ailenizdeki yaşlıları değil, mahallenizdeki yaşlıları da düşünün. İhtiyaçlarını gidermeleri için onlara yardımcı olun.

  4. 4

   Virüsten korunma yolları hakkında bilgilendirin

   El yıkama, fiziksel temas gibi konularda yaşlıları bilinçlendirerek hem koronavirüsten ve gripten korunmak için uygulamaları gereken adımlar hakkında bilgi verebilirsiniz.

Bunları unutmayın

Pandemi boyunca el yıkama ve kişisel hijyen gibi konuların toplum ve birey sağlığı açısından önemi çok büyük. Dolayısıyla ellerinizi sık sık yıkamanız ve hijyenik el yıkama talimatlarını uygulamanız büyük önem taşıyor. Ellerinizi yıkamanızın mümkün olmadığı durumlarda hazırlıklı olmayı da ihmal etmemelisiniz. Gripten korunmak ve koronavirüs riskini azaltmak için aşağıdaki noktaları sakın unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?