Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Evde Nasıl Sabun Yapılır?

Her alanda olduğu gibi artık temizlikte de doğallığın önemi anlaşıldı. Çeşitli cilt ürünleri doğal malzemeler ile ev yapımı olarak hazırlanabiliyor ve sabun da bunlardan birisi. Ev yapımı doğal ürünler ile hazırlanan sabunlar sizin de günlük hayatınızın bir parçası olabilir.

Güncellenmiş

Evde Nasıl Sabun Yapılır?

Sık sık kullandığınız sabunların benzerini, hatta sağlık açısından daha yararlısını evinizde üretebileceğinizi biliyor muydunuz? Ev yapımı hazırlanmış doğal sabunlar cildin PH dengesini koruyarak nem dengesini sağladığı gibi, cilde kattığı canlılıkla çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde de önemli rol oynayabiliyor. Katılan yardımcı maddeler ile çeşitli koku ve özellikte sabunlar hazırlayabileceğiniz gibi, farklı nitelikte sabunlar üreterek ihtiyacınız olan etkiye en uygun sabuna sahip olabilirsiniz.Örneğin, rahatlatıcı etki sağlayan bir sabun ihtiyacınız varsa lavantayı deneyebilirsiniz. Bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında...

Hangi tür sabunun hangi cilt problemine iyi geldiğini bilmek için doktorunuza danışmalısınız. Cilt hastalığınız için doktorun önerdiği türde sabunlar kullanmaya özen gösterin.
NA

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos

Evde Sabun Yapma Yöntemleri

Külden Sabun Yapımı: Temiz beyaz külleri üzerine su ekleyerek ocakta ısıtın, ardından soğumaya bırakın. Bir diğer kapta da zeytinyağı ısıtıp, ılık bir sıcaklığa getirin. Sonrasında küllü karışımı zeytinyağının üzerine ekleyip, kısık ateşte ocakta karıştırarak ısıtmaya devam edin. Bir miktar da kaya tuzu eklendikten sonra kıvamını alan karışımı, sabun kalıplarına aktarın. Kostik İle Sabun Yapımı: Sabun yapımının en bilinen yöntemi kostik; yani sodyum hidroksit ile sabun hazırlamaktır. Bu yöntemde sodyum hidroksit ile zeytinyağı, kakao yağı, hindistan cevizi yağı gibi çeşitli yağların reaksiyonu sonucu sabun elde edilir. Kostik ile çalışırken çok dikkatli olunması gerekir çünkü bu madde tehlikeli bir kimyasaldır. Öncelikle kostik ile suyu dikkatlice karıştırın, bu işlem esnasında karışım tepkime sonucu bir miktar ısınacaktır. Bir diğer kapta da zeytinyağını ısıtarak 40 derece sıcaklığa getirin. Aynı sıcaklığa gelen karışımları birleştirin ve bir karıştırıcı yardımıyla iyice karıştırın. Ardından kalıplara alarak birkaç gün kurumaya bırakın. Gliserin Barı İle Sabun Yapımı: Sabun yapımının en kolay yöntemlerinden biri gliserin barı kullanmaktır. Temizlik ürünleri satan yerlerden şeffaf ve renksiz gliserin barı alabilirsiniz. Gliserin barını ister bütün olarak isterseniz parçalara ayırarak cam kaseye alıp, ardından benmari usulü eritin. Eriyen gliserine kullanmak istediğiniz yağı koyup iyice karıştırın ve sonrasında sabun kalıplarına aktarın.

Bir iki gün bekledikten sonra sabunlarınız kalıptan çıkmaya hazır hale gelir fakat yaptığını herhangi bir çeşit sabundan daha iyi verim alabilmeniz için kullanımdan önce bir ay dinlendirmenizi öneririz.

Eğer siz de temizlik malzemelerinizi evde doğal yöntemlerle üretmeyi tercih ediyorsanız, "Evde Bulaşık Deterjanı Yapımı" konulu yazımız mutlaka ilginizi çekecektir!

Evde sabun yapımında doğru malzemelerin seçimi ve doğru oranlarda kullanımı önemlidir. Sabun için gerekli kıvamın oluşması için kullanılan malzemelerin doğru ölçülerde olması gerekir.

Bunlara Dikkat

Sabun yapımında kullanılan kostik gibi kimyasallar tehlikeli maddelerdir. O yüzden sabun yapımı süresince gerekli koruyucu önlemleri almalı ve iyi havalandırılan bir ortamda çalışmalısınız.

Aslen yayınlandı