Sevdiğiniz Kokuların Size Bir Mesajı Var!

Kokular, insan yaşamında hem duygusal hem de hafıza yönünden büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra, kokular insanın ruh haline direkt etki eder ve kişinin karakteri hakkında bazı ipuçları verir. Pdki, bu ipuçları nelerdir? Kokular hakkında daha fazla bilgi için okumaya devam edin!

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Sevdiğiniz Kokuların Size Bir Mesajı Var!

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Parfüm Tutkusu Olanlar Bilir: Ferah Kokular

Her insanın koku tercihi büyük farklılıklar taşır. Ancak, hem yaz aylarında hem de kış aylarında çok yoğun kokulardan hoşlanmayan kişilerin tercih ettiği notalar arasında ferah kokular bulunur. Narenciye, meyvemsi, yeşil, ferah çiçek ve su notaları olan bu kokular dinlendirici ve rahatlatıcı bir etkiye de sahiptir. Narenciye temalı koku tercih etmek isterseniz turunçgillere ait olan portakal, limon, bergamot gibi alt notalara yönelebilirsiniz.

Meyvemsi kokular için ise parfüm şişenizde elma, kavun, şeftali, mango, ananas gibi notaları arayabilirsiniz. Yine tazelik hissi veren ve ferah koku çeşitlerine yeşil veya otsu notalı kokulara bambu ve aloe vera eşlik eder. Yeşil notalarla kullanıldığında serinlik ve hafiflik hissi veren su notalı parfümler size deniz kokusunu anımsatabilir.

Parfüm seçiminizde ferahlık ve hafiflik arıyorsanız, elma kokusu ve mavi gelincik kokusunun yakaladığı muhteşem uyumu denemek isteyebilirsiniz. Bunun yanı sıra su ve havayla ilgili olan aloe vera ve bambu gibi kokular da muhteşem bir uyum yakalarken aynı zamanda size yağmur sonrası gelen kokuların verdiği huzuru sağlar. Temiz kokan bir parfüm arayışındaysanız aloe vera kokusu ve bambu kokusunu tercih edebilirsiniz.

Portakal Ağacı

Ferah Parfümlerin Pozitif Etkileri

Yılın her mevsimi temizliği ve hafifliği çağrıştıran ferah kokular, yoğunluklarına göre neşeli ya da enerjik bir imaj oluşturmaya yardımcı olabilir. Özellikle ferah kokular modern yaşamın bir parçasıdır.

Meyvenin daha ağır bastığı ferah kokular ise enerjik ve eğlenceli bir tavır yaratır. ferah kokularla modernliği ve şehir yaşamını yakalamanın yanı sıra çok daha feminen ve genç hissetmek de mümkün olur.

Parfüm Seçimi: Seçtiğiniz Ferah Kokular Kişiliğinizde Neyi Yansıtıyor?

Parfüm nasıl seçilir?” sorusuna cevap arıyorsanız gelin cevabı beraber inceleyelim. Parfüm seçiminde kokuların kalıcı olması için ten renginize göre tercih yapmanın önemli olduğunu hepimiz biliriz. Peki hangi parfümü kullanırsanız kullanın o parfümün içerisinde yer alan alt notaların karakteriniz hakkında ipuçları verdiğini biliyor muydunuz? Parfüm seçerken karakterinize uygun ve aynı zamanda sizde uyandırmasını istediğiniz duyguları belirleyerek seçim yapabilirsiniz.

Çiçekler
  • Narenciye kokusu kullanıyorsanız lider ruhlu olma ihtimaliniz çok yüksektir.

Narenciye kokularını ağırlıklı olarak tercih eden kişilerin yönetmeyi sevdiğini ve lider ruhlu olduğunu fark edebilirsiniz. Aynı zamanda bu kişilerin hafızaları da çok güçlü olur ve oldukça hırslıdırlar.

  • Lavanta sevenler dost canlısıdır.

Lavanta sevenlere dikkat ederseniz çok sayıda ve oldukça samimi arkadaşlıkları olduğunu görebilirsiniz. Meraklı bir yapıları da olan lavanta severler, karşılarındaki insanda samimi hisler uyandırırlar.

  • Vanilyalı kokulara yönelenler eğlencelidir.

Çok lezzetli bir koku olan vanilya, kesinlikle sıkıcı kişiliklerin tercihi olmaz. Eğer eğlenceli, enerjik ve daima neşeliyseniz vanilya sizin kokunuz olabilir.

  • Sandal ağacı başarıyı seven karakterlerin kokusudur.

Parfüm seçiminde daima sandal ağacına yönelen kişiler mükemmeliyetçi bir karaktere sahiptir. Daima başarılı olmayı kafasına koyan bu grup, kendisini de çok sert eleştirir.

  • Meyveli kokuların insanları biraz nazlıdır.

Meyve kokularını seven insanlar biraz nazlı bir yapıya sahip olabilir. Baskın bir koku olan meyve kokusu, girdiği herhangi bir ortamda ilgi odağı olmayı seven kişileri de tarif eder. Eğer gözler daima üzerinizde olsun istiyorsanız meyve kokusuyla da bunu destekleyebilirsiniz.

  • Maceraperest karakterler yasemin sever.

Eğer kendinizi kelimenin tam anlamıyla bir “maceracı” olarak tanımlıyorsanız yasemin sizin kokunuz olabilir; çünkü yeniliklere açık ve deli dolu insanlar genellikle yasemin kokularına yönelir. Aynı zamanda bu koku içtenliğin ve doğallığın da temsilcisidir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?