Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Sonbahar ve Kış Bitkileri Hangileridir?

Sonbahar geldi diye bitki yetiştirme keyfinizle vedalaşmak zorunda değilsiniz. “Bu mevsimde ne ekilir?” sorusunun cevabını öğrenmek için okumaya devam edin...

Güncellenmiş

Reklam
Sonbahar ve Kış Bitkileri Hangileridir?

Evinizde rengarenk çiçekler, birbirinden leziz sebze ve meyveler yetiştirmeyi seviyorsanız, kışın ekilen çiçeklerin de aslında düşündüğünüzden çok daha fazla olduğunu bilmelisiniz. Havalar kötü olsa da kışın ev ortamında yetiştirebileceğiniz saksı bitkileri ile evinizdeki bahar havasını korumaya devam etmeniz mümkün. Bunun için yapmanız gereken şey, doğru bitkileri seçmek ve bakım yöntemlerini detaylı şekilde öğrenip uygulamak. 

Evinizde yetiştirebileceğiniz sonbahar ve kış bitkilerinin bakımı aslında oldukça kolaydır. Doğru bitkileri seçip önemli adımları uygulayarak evinizde daima ilkbahar havası yaratabilir, bu tazeliği dört mevsim boyunca yaşayabilirsiniz. Evinizde keyifle yetiştireceğiniz sonbahar ve kış bitkilerini sizin için yazımızda derledik.

Evinizde bulunan bitkiler soğuklar başladığı için yapraklarını döküp boyun eğmeye başladıysa, sonbaharda uygulanması gereken bitki bakımları ile onları hayata döndürmeyi ihmal etmeyin.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Frezya Çiçeği

Çiçekçilerde ve yapı marketlerdeki bitki reyonlarında bolca bulunan frezya çiçeği, sonbahar ve kış aylarında ekilen ama ilkbaharda çiçek açan bir bitkidir. Kumlu topraklarda yetiştiği için yüksek bir su tutma kapasitesine sahip olan frezya, düşük sıcaklıklara kolay bir şekilde adapte olur. Ancak yüksek sıcaklıkta çiçeklenme ile ilgili sorun yaşatabilir. Bu özelliği onu, sizin için ideal bir kış bitkisi yapar. Genellikle beyaz rengi biliniyor ve tercih ediliyor olsa da, pembe ve sarı gibi farklı renklerdeki türlerini de evinizde yetiştirebilirsiniz.

Yasemin Çiçeği

Şu anda evinizde yetiştirdiğiniz bir yasemin çiçeğiniz varsa sonbahar ve kış aylarına girerken endişe yaşamanıza hiç gerek yok. Çünkü yasemin çiçeği, hassas görüntüsünün aksine frezya gibi soğuk ortamları daha çok sever. Üstelik kış aylarında sıcaklık 10 derece üstüne çıkmadığı müddetçe şahane çiçeklerini vermeye devam eder. Ancak yasemin çiçeği yetiştirirken nemli toprak konusunda ekstra özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra kışın sulama sıklığınızı da azaltmanız gerekir. Yasemin çiçeği yarı gölgede yetiştiği ve direkt güneş ışığı görmekten hoşlanmadığı için, onu sonbaharda ve kış aylarında balkonunuzda keyifle yetiştirebilirsiniz. Eğer balkonunuz şiddetli rüzgara ve yağmura karşı istenildiğinde kapatılabilir bir yapıda değilse salonunuzdaki ya da evinizin bir odasındaki cam kenarında bakmanız daha doğru olacaktır.  

Kardelen Çiçeği

Kardelen çiçeği evlerde çok sık karşılaşılan bir çiçek olmasa da, sonbahar ve kış aylarında evinde çiçek yetiştirmek isteyenler için ideal bir tercihtir. Direkt gelen güneş ışığını sevmemesi ve soğuk havalara hızla adapte olabilmesiyle dikkat çeken kardelen çiçeği, sulama konusunda da size hiç zorluk çıkarmaz. Hatta kış aylarında istemeden de olsa fazla sulama yaparsanız üzülmenize gerek yok. Çünkü kardelen buna karşı da çok dayanıklıdır. 

Evinizin balkonunda ya da cam önünde bitkilerinizin saksılarını yerleştirebileceğiniz üniteler oluşturun. Böylece tüm bitkilerinizi evin en güzel yerinde bir arada tutabilir ve hepsine aynı özeni gösterebilirsiniz. Bitkilerinizi sulamak için kullanışlı ekipmanlar edinin. Bu sayede bitki sulama işini çok daha kısa sürede yapabilir ve zaman kazanabilirsiniz. Kış çiçekleri yerleştirdiğiniz ortama şık bir koltuk, sevimli bir sehpa, güzel bir aydınlatma ve hoş aksesuarlar koyarak kendiniz için keyifli ve dinlendirici bir ortam yaratmayı da unutmayın.

Nergis Çiçeği

Genellikle mart aylarında çiçek açan ve harika kokusuyla herkesi kendisine hayran bırakan nergis çiçeğini kasım ayının sonuna kadar ekmelisiniz. Öncelikle nergis çiçeğiniz için, içerisinde bolca organik madde bulunduran kumlu bir toprak bulmalısınız. Siz bu koşulları sağladıktan sonra geri kalanını nergis çiçeği kendisi halledecektir. Direkt olarak güneş ışığına maruz bırakmadığınız sürece bu bitkiyi haftada bir defa sulamanız yeterli. Birkaç ay sonra harika kokusu ve görsel şölen yaratan rengiyle evinizde muhteşem çiçekler görmeye hazır olun. 

Ispanak

Evinizde yalnızca çiçek yetiştirmek yerine biraz da tüketilebilir bitkiler yetiştirmeyi istiyorsanız, kış için en ideal olan sebzelerden bir tanesi ıspanaktır. Kış aylarının en özel sebzelerinden olan ıspanak, saksıda yetiştirmeye gayet müsait. Bunun için geniş bir saksıya sahip olmanız yeterli. Hatta evinizin bir bahçesi varsa ve ıspanağı bahçeye ekerseniz, onu çok daha mutlu edersiniz. Bakımı da oldukça kolay olan ıspanak için özel bir toprak aramak zorunda değilsiniz. Yine de balkonda yetiştirirken direkt olarak güneş ışığına maruz kalmamasına özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra fazla soğuk havalardan ve kardan da ıspanaklarınızı sakınmalısınız. 

Havuç

Şubat ayından kasım ayına kadar ekimini yapabileceğiniz havucu, evinizdeki saksılarda kolayca yetiştirebilirsiniz. Öncelikle organik madde açısından zengin olan bir toprak bulmalı ve hem geniş hem de derin bir saksı edinmelisiniz. Tohumu ekerek yetiştireceğiniz havuçları haftada bir ya da iki defa sulamanız yeterli olacaktır.  

Soğan ve Sarımsak

Sarımsak ve soğan ekmek için de sonbaharı tercih edebilirsiniz. Soğan ve sarımsaklarınız için torf açısından zengin olan toprakları kullanıp onları aşırı soğuktan korumalısınız. Hemen hemen her yerde bulabileceğiniz arpacık soğanları toprağa yerleştirdikten sonra üstünü hafifçe kapatmanız yeterli. Düzenli sulama işleminin ardından kısa süre içinde soğanlar filiz vermeye başlar. Sarımsakları da aynı yöntemle ekebilir ve ilkbahara doğru ilk ürünleri almaya başlayabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Evinizde baktığınız kedi ya da köpek gibi bir evcil hayvanınız varsa sonbahar çiçekleri seçerken onlara zarar vermeyecek bitkiler tercih etmeye dikkat edin.

Aslen yayınlandı