Balkon Temizliği Nasıl Yapılır?

Balkon temizliği nasıl yapılmalı veya balkon temizlik malzemeleri nelerdir diye merak ediyorsanız aradığınız her şeyi bu yazıda bulacaksınız.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Balkon ve Çiçekler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Balkon kapısı açık olduğu zaman en ufak esintide balkonda biriken kir ve tozlar içeri dolabilir. Bu durumu önlemek için düzenli olarak balkon temizliği yapmanız doğru olacaktır. Pratik ve hızlı bir temizlik için yazımızdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz.

Balkonlar ve teraslar açık hava ile doğrudan temas eden mekanlar olmaları sebebiyle en çabuk kirlenen alanlardır. Öyle ki, yoğun şehir yaşamının olduğu bölgelerde balkonlar beklenenden çok daha fazla kirlenebilir. Özellikle büyük bir cam balkona sahipseniz, devasa camların nasıl temizleneceği konusunda endişeye kapılabilirsiniz. Artık tasalanmanıza gerek yok. Çünkü pırıl pırıl bir balkon ya da terasa sahip olmak için bilmeniz gereken her şeyi sizin için sıraladık.

Balkon Temizliğine Başlamadan Önce

İşlemlere başlamadan önce, evinizde varsa, bir adet ağızlık takabilirsiniz. Eğer yoksa tozlu hava solumamak için temiz bir tülbent ya da fular yardımıyla ağız ve burun bölgenizi hafifçe kapatabilirsiniz. Cam silme aparatları 2 metre yüksekliğe kadar uzanabilir ve yüksek bölümleri de kolayca silmenizi sağlar.

İhtiyaç Duyabileceğiniz Malzemeler

 • Metal dişli ya da sert plastik dişli bir el fırçası

 • Plastik su kovası

 • Mikrofiber bezler

 • Pas ve kir çözücü deterjanlar

 • Genel temizlik deterjanı

 • Elektrikli ev süpürgesi

 • El süpürgesi ve kürek

 • Cam silmek için sprey bir deterjan

 • Teleskopik cam silme aparatı

Eğer zorlu lekelere sahip olan derz dolgularınız varsa Domestos ürününü az miktarda sulandırarak derz dolgularına sürebilir ve 5-10 dakika bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Derz dolgularınız ve fayanslarınız parlamış olacaktır. Cam silme suyu içerisine bir iki damla bulaşık deterjanı damlatabilirsiniz. Bulaşık deterjanları cam ürünler üzerinde etkili bir temizlik gerçekleştirir. Eğer ihtiyaç duyarsanız, suyunuza yarım çay bardağı kadar cam silme suyu da ekleyebilirsiniz.

Balkon Temizliğinde İlk Adımlar

 • Öncelikle balkon bitkilerinizi (temizlik sırasında bazı toz, toprak ve artık dallar dökülebileceğinden) uygun bir alana taşıyarak balkonunuzdan çıkarmanızı öneririz.

 • Sürgülü cam balkon temizliği yapacaksanız, öncesinde tüm camları açmanız ve temizlik süresi boyunca açık bırakmanız gerekebilir.

 • Balkonunuzda bulunan çöp kutularını boşalttıktan sonra masa ve sandalyeler üzerindeki küçük eşyaları kaldırabilirsiniz. Bu sayede temizlik sırasında hareket etmeniz kolaylaşır.

 • Balkonlar, genellikle banyo ve lavabo gibi temizlik sırasında sürekli kullanacağınız alanlara uzak mesafede yer alır. Bu sebeple zaman kaybetmemek için temizlik sırasında kullanmanız gereken tüm malzemeleri yanınıza ya da balkonunuzun girişine taşıyabilirsiniz.

 • Balkonunuzda bulunan halı ya da kilim gibi küçük eşyaları elektrik süpürgesi aracılığıyla süpürdükten sonra rulo haline getirerek kaldırın. Eğer kirli olduklarını düşünüyorsanız, halı yıkamaya verebilir ya da küçük kilimlerinizi çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

 • Sandalye ya da balkon koltuğu kullanıyorsanız, sandalye minderlerinizi ve koltuklarınızın kılıflarını yıkamak üzere çıkarabilirsiniz.

Önce Camlar ve Parmaklıklar

Camlar balkonda ilk önce temizlenmesi gereken bölümlerdir. Bunun sebebi, diğer temizlik işlemlerini bitirdikten sonra cam temizliği yaptığınızda, temizlediğiniz alanların tekrar kirleneceğinin kaçınılmaz olduğudur. Dolayısıyla ilk önce camları temizlediğinizde, ikinci bir temizleme işlemine gerek kalmayacak ve hızlı bir şekilde temizlik işlemini bitirmiş olacaksınız. Camları temizlemek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Teleskobik sopalı temizlik lastiği ile pencere camı temizliği.

Pratik Cam Balkon Temizliği

Pencere camlarınızı fazla uğraşmadan kolayca temizlemek ve parlatmak istiyorsanız Vim Silikonlu Sprey gibi bu iş için özel olarak tasarlanmış bir ürün tercih edebilirsiniz. Fakat daha ağır kirler veya mevsimlik temizlik için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Teleskopik cam silme aparatları, cam silme işleminde daha az yorulmanıza ve hızlı bir şekilde tüm camları silmenize yardımcı olur.

 • Cam silme aparatlarını, hazırladığınız deterjanlı kovanın içerisine batırıp çıkardıktan sonra birkaç saniye suyun süzülmesini beklemelisiniz. Bu işlem, balkon zemin yüzeyinin daha fazla kirlenmesini önler.

 • Ardından aparatı, camın en üst bölümünden aşağı kadar tek hareketle kaldırmadan çekin. Cam sileceğinin diğer yüzüyle de yüzeydeki su damlacıklarını alın.

 • Balkon camı temizliği tamamlanana kadar işlemi tekrarlayın. Eğer uzun süredir temizlenmeyen camları silecekseniz, su kovanızdaki suyu kirlendikçe değiştirin.

 • Camların hem ön bölümünü hem de arka bölümünü temizlemeye özen gösterin.

 • Çekme işlemine rağmen hala nemli kalan camları, kuru bir cam bezi yardımıyla iyice kurulayın. Sildiğiniz camların açık kalmasını sağlayın. Bu sayede tüm tozlar dışarı çıkmaya devam edecektir.

 • Son aşamada nemli mikrofiber bez yardımıyla parmaklıklarınızın tozunu alın. Parmaklıkların oturduğu beden duvarının, pencerelerin ya da cam pervazlarının tozunu almayı da ihmal etmeyin.

Zemin Temizliği ve Balkon Mobilyaları

 • Öncelikle tüm balkon zeminini elektrik süpürgesiyle süpürün. Elektrik süpürgesi zeminden tekrar toz kalkmasını engeller.

 • Uzun süre yıkanmamış ya da silinmemiş olan balkon zeminleri; fayans, seramik, kalebodur gibi malzemelerle kaplıysa bu durumda en pratik yol balkon zemininizi yıkamak olacaktır. Yıkama işlemi için bir kova su hazırlayın ve zemin malzemenize uygun olan bir Cif Jel ürününü uygun miktarda ekleyin.

 • Balkondaki masa, sandalye gibi eşyaları kısa süreliğine kaldırın. Camlarınızın yeniden ıslanmaması için deterjanlı suyu yavaşça dökerek el süpürgesiyle dairesel hareketler çizerek yıkayın.

 • Eğer kısa süre önce temizlik işlemi yaptıysanız, yalnızca silme işlemi de pırıl pırıl bir balkona sahip olmanızı sağlayabilir.

 • Ancak köklü bir temizlik işlemi ve bakım için derz dolgularının dahi temizlenmiş olması gerekir. Bu iş için çamaşır suyu katkılı Cif Ultra Hijyen ürünlerinden destek alabilir ve temizlik sonunda tamamen tozlardan ve bakterilerden arındırılmış sağlıklı bir balkona sahip olabilirsiniz.

 • Tüm balkonu yıkayıp duruladıktan sonra bir iki saat havalandırarak kurumasını bekleyebilirsiniz. Eğer aceleniz varsa kuru bezler yardımıyla balkon zeminini kurulayın, tozunu aldığınız diğer küçük eşyaları ve masa, sandalyeleri yeniden yerleştirin.

Bunlara Dikkat!

Yıkama işlemi yaparken kayma tehlikelerine karşı dikkatli olun ve kaydırmaz tabanlı bir terlik giyin. Camların arka bölümlerini temizlerken kendinizi riske atacak tehlikeli hareketlerden uzak durmalısınız. Eğer çok gerekliyse ulaşamadığınız yerler için bir uzman yardımı alabilirsiniz. Kullanacağınız deterjanlar solunum zehirlenmesine yol açabileceğinden, temiz hava transferi sağlanan bir ortamda temizlik yapmanız daha doğru olacaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?