Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Bahçe Sulama Nasıl Yapılmalı?

Bahçenizin her mevsim bakımlı kalmasını istiyor ve bahçe nasıl sulanır diye merak ediyorsanız yazımızın devamında size gereken tüm bilgileri bulacaksınız.

Güncellenmiş

Reklam
Bahçe Sulama Nasıl Yapılmalı?

Çimenler, çiçekler, bitkiler ve ağaçlar... Bahçenizi zenginleştiren tüm bu doğal unsurların bakımını en doğru şekilde yapmanız şart. Aksi halde her birinin teker teker kuruyup solduğunu görmeniz an meselesi. Bahçe bakımının en önemli adımı bahçe sulama işlemidir. İşte bahçe sulama işlemi için bazı ipuçları...

Bahçe Sulamanın Püf Noktala

Bahçede yetişen bitkilerin gelişimi için düzenli ve yeterli miktarda sulama yapmak çok önemlidir. Ancak doğru bir şekilde ve gerekli seviyede sulama yapmadığınızda bitkilerinize yarar yerine zarar verebilirsiniz. Bu nedenle sulamaya dair bazı püf noktaları öğrenmenizi ve bahçe bakımında bu pratik bilgileri uygulamanızı öneriyoruz. İşte bahçe sulama ile ilgili en temel ve önemli bilgiler...

 • Sulama yaparken nemin, suladığınız bitkinin veya yeşillik alanın tamamına homojen olarak dağılmasını sağlayın.
 • Sulamaya başlarken kaynaktan çıkan suyun tazyiğini düşük seviyede tutun. Sonrasında su miktarını kırılgan bitki ve çiçeklere zarar vermeyecek ölçüde artırın.
 • Bahçenize dökülen yapraklar ıslak kaldığında bitkisel hastalıklara neden olur. Toprağın verimini düşüren ve bahçede yetişen bitkileri olumsuz etkileyen bu durumu önlemek için yaprakların kuru kalmasına özen gösterin.
 • Doğru sulamanın en önemli adımı su miktarını ideal şekilde ayarlayabilmektir. Toprağın yüzeyini kaplayan ancak köklere inmeyen su, yetersiz sulama yapıldığını gösterir. Aşırı sulama ise kökün çürümesine neden olur. Bu nedenle toprağın her yerine eşit ölçüde yayılacak şekilde sulama yapmaya ve her bitkinin su ihtiyacına göre kullanacağınız su miktarını ayarlamaya özen göstermelisiniz.
 • Sulama yaparken tek noktaya odaklandığınızda kökün tek taraflı olarak büyümesine neden olursunuz. Bu nedenle her bitkinin kök bölgesiyle birlikte çevresini de homojen şekilde sulamanızı öneriyoruz.
 • Toprak suyu emdiğinde köklerin hava alması için gereken boşluklar dolar. Bu da köklerin havasız kalmasına neden olur. Bu durumu önlemek için suyu emen toprakta sulama yaparken toprağı basit cisimler yardımıyla havalandırmaya çalışın.
Hem su tasarrufu sağlamak hem de kendinizi çok fazla yormamak adına, yağmurlama sistemi ile bahçenizi sulayan otomatik fıskiyelerden ve damla sulama gibi kapsamlı çözümlerden yararlanmanız uzun vadede daha verimli olacaktır.

Reklam

Bahçe Sulama Hortumu Nasıl Olmalı?

Bahçe sulama hortumu seçerken hortumun malzemesi, su basıncı, çapı, uzunluğu ve şeffaflığı gibi birçok özelliğe dikkat etmeniz gerekir. Bunlardan en belirleyici kriter, genellikle hortumun üretildiği malzemedir. "Malzemesine göre hortum seçimi nasıl yapılır?" sorusuna dair bilmeniz gerekenleri sizin için derledik.

 • Malzemesine göre; kauçuk, PVC, silikon, plastik ve naylon gibi farklı hortum türleri bulunur.
 • Silikon olanlar PVC hortumlara benzer görünümdedir. Silikon hortumun PVC'den farkı, bükülmüyor olmasıdır.
 • PVC hortumların katman sayısı arttıkça kullanım ömrü uzar. Yüksek basınç ve sıcaklık farklılıklarına dayanıklı hale gelir.
 • Naylon hortumlar hafif olmasına karşın basınca karşı diğer malzemeler kadar dayanıklı değildir.
 • Plastik hortumlar çok çabuk deforme olur. Bu nedenle plastik hortum kullanmanızı önermiyoruz.
 • Kauçuk hortumların tek dezavantajı, büyük hortum kütlesi halindeyken taşınmasının zor oluşudur. Bunun dışında UV ışınlarına, sıcaklığa, basınca karşı oldukça dayanıklı, mukavemeti yüksek ve elastikiyeti fazla bir malzemedir. Kauçuk hortumlar bahçe sulama işlerinde dört mevsim kullanılabilir.

Çim Nasıl Sulanmalı?

 • Çimleri sulamak için kendiniz hortumla sulama yöntemini uygulayabileceğiniz gibi, bu iş için özel olarak tasarlanmış, tasarruflu otomatik sulama sistemlerini de tercih edebilirsiniz. Üstünde bitki yetişen çim alanlar için damla sulama yöntemini denemenizi öneriyoruz.
 • Damla sulama yönteminde çimende uzun delikli hortumlar uzanır. Bu hortumların bitkilerin kök kısmına eriştiği noktalarda düzenli su akışı sağlanır. Böylece boşa giden su miktarı azalır ve daha az su tüketimi ile çimenler ve bitkiler ihtiyacı olan suyu almış olur. Çimenler için bahçe sulama fıskiye yardımıyla da gerçekleştirilebilir.
 • Çimlerin sulanmasında en etkili sulama saatleri dikkate alınmalıdır. Bu saatler sabahın erken vakitleri veya gece geç saatlerdir. Güneş ışınlarının en az olduğu saatlerde toprak yüzeyindeki su daha az buharlaşır. Bu sayede toprak tarafından emilip köklere iletilen, dolayısıyla da çimlerin ve bitkilerin gelişimini destekleyen su miktarı daha fazla olur. Bu bilgiler ışığında uygun vakitlerde sulama yapmanızı öneriyoruz.
 • "Çim ne kadar sulanmalı?" sorusunun cevabı ise toprak özelliklerine göre değişiklik gösterir. Sıkı yapılı topraklarda yağmurlama sistemi ile 3 saatlik, gevşek yapılı toprakta ise 1 saatlik bir bahçe sulama yeterli olur. Önemli olan suyun, toprağın 30 cm altına rahatça inebiliyor olmasıdır.
Sulama işlemi için doğru hortum seçimine özen gösterin ve sulama yaparken her yeri eşit miktarda suladığınızdan emin olun. Bahçe sulama için uygun saatleri seçin ve düzenli sulamaya devam edin.

Bunlara Dikkat

Bahçe sulama işlemlerinde bitkilerin ihtiyacından daha fazla veya daha az su vermemeye ve düzenli sulama yapmaya özen gösterin. Belli aralıklarla sulama işlemine devam etmediğiniz takdirde bahçe sulamadan beklediğiniz verimi alamazsınız.

Aslen yayınlandı