Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

Parklarda yapılan geziler ve piknik sonucu oluşan çimen lekesi nasıl çıkar öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Çimen Lekesi Nasıl Çıkar?

İster bir ebeveyn ister profesyonel futbolcu olun, ister zaman zaman parkta yürümekten, şehir dışına çıkmaktan hoşlanan biri; çimen lekesini nasıl çıkarmanız gerektiğini bilmenizde fayda var.

Kimi sadece çocukların veya profesyonel futbolcuların çimen lekesine mazur kaldığını düşünür; hâlbuki çok dikkatli davranan kişilerin kıyafetlerinde bile zaman zaman istemeden bu tür lekeler oluşabilir. Peki çimen lekesini nasıl çıkarırız ? İhtiyacınız olan Omo gibi kaliteli bir deterjan ve temiz sudur. Elbette ki bunun dışında başka yöntemleri de sizinle paylaşacağız.

Hangi leke çıkarıcı yönteminden faydalanırsanız faydalanın, öncelikle kullanacağınız temizlik ürününü ufak bir kumaşta test edin ve işlemi ürünün talimatlarına göre uygulayın. Sonuçta dikkatli olmaktan zarar gelmez.

Çimen lekesini en iyi şekilde çıkarmanın yolu etkili bir deterjan kullanmaktan geçer. Enzim içeren Omo gibi kaliteli bir deterjan kullanarak çimen lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Çimen Lekesini Çıkarmak İçin İlk Adımlar

  1. Çimen lekesini sıvı deterjan kullanarak yavaşça ovun.
  2. Daha sonra durulayın.
  3. Giysinizi normal yıkama programında yıkayın.
  4. Eğer kıyafetinizin yıkama etiketinde asetat/triasetat yazıyorsa bu işlem kıyafetiniz için uygun değildir.
Lekeli kıyafeti soğuk suya sokunuz, bu aşamada asla sıcak su kullanmayınız. Bu makaleye dayanarak leke çıkarıcı bir ürün ve yöntem seçiniz. Seçtiğiniz yöntemi uyguladıktan sonra eğer leke hala çıkmadıysa yeniden uygulamayı deneyin veya lekeyi çıkarmak için farklı bir yöntem seçin. Leke çıkarma yöntemini uyguladıktan sonra giysinizi her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayınız.

Deterjan veya Leke Ç ıkarıcı

Bazen ihtiyacınız olan sadece etkili bir deterjandır. Omo gibi kaliteli bir deterjan çimen lekesini çıkarmakta başarılı sonuç verecektir. Sıvı deterjanı lekenin üzerine yayıp yavaşça ovun. Bu uygulama lekenin yumuşamasını sağlayacaktır. Bu işlemden sonra kıyafetinizi yıkayın. Gördüğünüz gibi, gayet kolay bir çözüm!

Çamaşır Suyu: Evet mi Hayır mı?

Beyaz çamaşırlarınızdan çimen lekesini çıkarmaya çalışırken, çamaşır suyu kullanmalı mıyım diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bu durum kıyafetinizin kumaşına ve kişisel tercihinize bağlıdır. Bazıları çamaşır suyu kullanmayı tercih etmez. Diğer bir taraftan çamaşır suyu pamuklu ve polyester gibi kumaşlara zarar verebilir. Eğer çamaşır suyu kullanmakta karar kılırsanız çamaşırlarınıza uygun bir çamaşır suyunu kullanma talimatlarına uyarak uygulayın, kıyafetinizin etiketindeki talimatları dikkatlice okuyun ve elbisenizi çamaşır suyunda önerilen süreden fazla bırakmayın.

Aslen yayınlandı