Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Parklarda yapılan geziler ve piknik sonucu oluşan çimen lekesi nasıl çıkar öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Bahçe Çimen Saksılar ve Bisiklet
Reklam
Sign Up Banner

İster bir ebeveyn ister profesyonel futbolcu olun, isterseniz de zaman zaman parkta yürümekten, piknik yapmaktan hoşlanan biri olun. "Çim lekesi çıkar mı?" sorusu hep aklınızın bir köşesinde değil mi?

Kimi sadece çocukların veya profesyonel futbolcuların çamur lekesi ve çimen lekesi gibi zorlu lekelere maruz kaldığını düşünür; hâlbuki çok dikkatli davranan kişilerin kıyafetlerinde bile zaman zaman istemeden bu tür lekeler oluşabilir. Peki, çimen lekesini nasıl temizlenir? İhtiyacınız olan tek kapakta maksimum hijyen sağlayan Omo Sıvı Deterjan ve temiz sudur. Elbette zorlu çim lekesini çıkarmak için farklı tüyolarımız da var.

Hangi leke çıkarma yönteminden faydalanırsanız faydalanın, öncelikle kullanacağınız temizlik ürününü ufak bir kumaşta test edin ve işlemi ürün talimatlarına göre uygulayın. Sonuçta dikkatli olmaktan zarar gelmez. Peki çim lekesi nasıl geçer? Çimen lekesi çıkarma adımlarına bakabilirsiniz;

Çimen lekesini en iyi şekilde çıkarmanın yolu etkili bir deterjan kullanmaktan geçer. Enzim içeren Omo Sıvı Deterjan gibi kaliteli bir deterjan kullanarak çimen lekesinden kolayca kurtulabilirsiniz.

Çim Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklam

MPU Sign Up Banner
  1. Çimen lekesinin üzerine sıvı deterjan uygulayın ve yavaşça ovun.

  2. Lekenin üzerine uyguladığınız deterjanı durulayın.

  3. Giysinizi normal yıkama programında yıkayın.

  4. Eğer kıyafetinizin yıkama etiketinde asetat/triasetat yazıyorsa bu işlem kıyafetiniz için uygun değildir.

Çimen ve Çocuklar

Lekeli kıyafeti soğuk suya sokunuz, bu aşamada asla sıcak su kullanmayınız. Bu makaleye dayanarak leke çıkarıcı bir ürün ve yöntem seçiniz. Seçtiğiniz yöntemi uyguladıktan sonra eğer leke hala çıkmadıysa yeniden uygulamayı deneyin veya lekeyi çıkarmak için farklı bir yöntem seçin. Leke çıkarma yöntemini uyguladıktan sonra giysinizi her zaman kullandığınız deterjan ile yıkayınız.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Çim Lekesi Çıkarma: Deterjan veya Leke Çıkarıcı

Bazen ihtiyacınız olan sadece etkili bir deterjandır. Omo Sıvı Deterjan gibi kaliteli bir deterjan kullanarak çimen lekesini çıkarmakta başarılı sonuç elde edebilirsiniz. Sıvı deterjanı lekenin üzerine yayın ve yavaşça ovun. Bu uygulama lekenin yumuşamasını sağlayacaktır. Bu işlemden sonra kıyafetinizi yıkayın. Gördüğünüz gibi, gayet kolay bir çözüm!

Çim Lekesi Çıkarma: Çamaşır Suyu Kullanılır Mı?

"Beyaz çamaşırlardan çimen lekesi çıkar mı, çamaşır suyu kullanmalı mıyım?" diye düşünüyor olabilirsiniz. Aslında bu durum kıyafetinizin kumaşına ve kişisel tercihinize bağlıdır. Çamaşır suyu, pamuklu ve polyester gibi kumaşlara zarar verebilir. Eğer çamaşır suyu kullanmakta karar kılarsanız çamaşırlarınıza uygun ürünün kullanma talimatını ve kıyafetinizin etiketindeki talimatları dikkatlice okuyun. Kıyafetinizi önerilen süreden fazla çamaşır suyunda bırakmamaya özen gösterin. Aksi takdirde çamaşır suyu lekesi oluşabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Çimen Lekesi Nasıl Temizlenir?

Çimen lekesini sıvı deterjan kullanarak yavaşça ovun, daha sonra durulayın. Giysinizi normal yıkama programında yıkayın. Eğer kıyafetinizin yıkama etiketinde asetat/triasetat yazıyorsa bu işlem kıyafetiniz için uygun değildir.

Çamaşır Suyu Başka Temizlik Maddeleri İle Karıştırılır mı?

Çamaşır suyunu asla diğer temizlik maddeleri ile karıştırmayın. Sadece soğuk su ekleyin. Örneğin amonyak bazlı temizleyiciler çamaşır suyuyla karıştırıldıkları zaman tehlikeli kimyasal reaksiyonları tetikleyebilirler.

Çamaşırları Beyazlatmak için Çamaşır Suyu Şart Mı?

Çamaşır suyu, muhtemelen çamaşırları beyazlatmada en yaygın kullanılan üründür. Çamaşır suyu beyazlatmaya yardımcı olur ve beyaz çamaşırlarınızı iyice dezenfekte eder. Ancak çamaşır suyu ile ilgili unutmamanız gereken şeyler var. Öncelikle, çamaşır suyu klor katkılı ise hassas ciltler için toksik ve tahriş edici olabilir. Çok sık kullanırsanız beyaz kıyafetlerinizi zamanla sarartabilir veya soldurabilir. Bu yüzden kullanacağınız miktara dikkatli karar vermeniz gerekir. Son olarak, hem klorlu hem de oksijen bazlı çamaşır suyu, zaman içinde kumaş yapısını zayıflatabilir ve bu yüzden yırtılma, delinme gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çamaşırlardan Küf Lekesi Nasıl Çıkar?

Küfün en büyük düşmanı sıcak sudur. Ürününüzün etiketindeki talimatlara uygun olarak mümkün olan en yüksek sıcaklıkta çamaşır makinesinde yıkayın. Pamuk ve organik kumaşlarda yüksek sıcaklık sorun teşkil etmeyecektir. Küflü çamaşırları makinede yıkarken güçlü leke çıkarıcı etkisi bulunan kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanmak sonuç almanızı kolaylaştıracaktır.

Mazot Lekesi Neyle Çıkar?

Yağlı bir dokusu olan mazot, kumaşa bulaştığı zaman zorlu bir leke bırakır. Oldukça güçlü olan bu lekeyi çıkarmak da güçlü asidik çözeltiler gerektirir. Mazot lekesini çıkarmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan en bilinenleri soda-karbonat karışımı, amonyak ve kola gibi yöntemlerdir.

Beyaz Kıyafetlerden Güneş Kremi Nasıl Temizlenir?

Lekeyi soldurmak için güneşin doğal beyazlatıcı etkisinden faydalanabilirsiniz. Eğer leke inatçıysa güneşte kurutmadan önce üzerine biraz limon sıkabilirsiniz. Bu, beyazlatıcı etkiyi güçlendirecektir.

Ketçap Lekesi Nasıl Silinir?

Bastırmadan, hafifçe dokunarak silin. Sürtmeyin. Eğer ketçap veya domates salçası lekesi üzerine bastırır veya sürterseniz lekenin hem derine işlemesine hem de yayılmasına sebep olursunuz. Lekeye az bir miktarda deterjan uygularken, paketin üzerindeki kullanma talimatlarını takip etmeyi unutmayın. Normal sıcaklıkta yıkayın: Bazı lekeler yüksek sıcaklığa maruz kalınca daha da derine işleyebilir.

Salça Lekesi Nasıl Çıkar?

Doğal bir leke olduğu için her tür domates, sos ve salça lekesini üzerine doğrudan soğuk su akıtarak temizleyebilirsiniz. Elbisenizden lekeyi çıkarmanın püf noktası aslında elbisenizin lekeli kısmını soğuk suyun altına koymadan önce elbisenizi ters çevirmektir. Elbisenizin içini dışına çevirdikten sonra temiz kalan arka kısmını kirletmeyecek şekilde lekenin bulunduğu kısmı doğrudan suyun altına tutun. Böylece su lekenin bulaştığı yönün tersinden gelip lekeyi geldiği yönde geri doğru çıkararak daha derine işlemesine engel olacaktır.

Giysiye Bulaşan Fondöten Lekesine Nasıl Müdahale Edilir?

Giysilerinize fondöten bulaştıysa öncelikle fazlalığı bir kaşık veya çok keskin olmayan bir bıçak yardımıyla alın. Ardından temiz bir bez veya kağıt havlunun lekeyi hafifçe emmesini sağlayın ancak hiçbir zaman silmeyin. Bunu yaptıktan sonra leke çıkarma işlemine başlayın.

Ceviz Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Eğer zorlu bir lekeyse deterjan ve soda kullanabilirsiniz. Bir kap içerisinde bir ölçek çamaşır deterjanı ile yarım ölçek çamaşır sodasını karıştırın. Bu karışıma yarım ölçek su ekleyerek çamur kıvamına getirin. Kumaş üzerinde bir fırça yardımıyla küçük daireler çizerek yedirin. Bol su ile durulayın, lekenin azaldığını fark edeceksiniz.

Aslen yayınlandı