Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşır suyu mükemmel bir temizlik ürünü olabilir ancak aynı zamanda renkli elbiseleriniz üzerinde leke de bırakabilir. Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız ipuçlarımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Halı Yıkama
Reklam
Sign Up Banner

Çamaşır suyunun çok kuvvetli bir temizlik ürünü olduğunu ve bakteri ve mikroplarla mücadelede önemli olduğunu siz de biliyorsunuzdur. Ancak, kullanırken ne kadar dikkat de etsek de bazen çamaşır suyu lekelerinden kaçamayız. Birçoğumuz, çamaşır suyu lekesini çıkarmanın imkansız olduğunu düşündüğünden bu konuda çok da fazla araştırma yapmaya gerek duymayabilir. Halbuki durum böyle değildir!

Sizin için hazırladığımız bu rehberimizi okumaya devam ederek çamaşır suyu lekesi nasıl geçer öğrenebilirsiniz! Çamaşır suyu lekelerini engellemek, çıkarmaktan çok daha kolaydır. Bu yüzden çamaşır suyu kullanacağınız zaman kıyafetlerinizi, yerleri ve mobilyalarınızı korumaya dikkat edin ve temizlik malzemelerini kullanırken daima üzerindeki talimatları okuyarak güvenli şekilde kullandığınızdan emin olun. Temizlik yaparken bu talimatları harfiyen takip edin.

Çamaşır suyu gibi kuvvetli temizleyiciler kullanırken, ellerinizi ve giysilerinizi çamaşır suyundan koruyun. Çamaşır suyunu kullandığınız ortamın iyi bir şekilde havalandığından emin olun ve ürününüzün üstündeki güvenlik talimatlarını mutlaka okuyun.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Halılardan ve Mobilyadan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Halı veya mobilyadan çamaşır suyu lekesini çıkarmanın gerçekte sadece tek bir yolu vardır. Bu yolu çamaşır suyu eşyanın rengini değiştirmeden derhal uygulamanız gerekir.

 1. Çamaşır Suyunu Emdirin

  Temiz beyaz bir bez ile lekenin üstünde kalan çamaşır suyunu hafif dokunuşlarla alın. Sakın ovalamayın! Ovalamak lekeyi büyültüp derinleştirir.

 2. Deterjanlı Sudan Yardım Alın

  Bir miktar suya biraz bulaşık deterjanı koyup bunu yavaş hareketlerle lekeye dokunup bırakarak uygulayın. Daha sonra soğuk suyla lekenin olduğu yeri durulayın.

 3. Kağıt Havlu ile İyice Kurutun

  Lekenin üstüne kağıt havlu sererek fazla suyu emmesini sağlayın. Kuruduktan sonra üzerinden elektrik süpürgesiyle geçin.

Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Saklanır?

Leke çıkmazsa üzülmeyin. Çamaşır suyu lekesi olan kısmı eski rengini geri döndüremeyebilirsiniz ama o bölgeyi bir şekilde kamufle edebilirsiniz. Örneğin küçük lekeler için hazır satılan halı onarım kiti kullanabilirsiniz. Ancak etiketindeki talimatlara uyduğunuzdan emin olun. Alternatif olarak lekeli alanı yeniden renklendirmek için kumaş boyama kalemi kullanabilirsiniz.

 1. Kumaş Kalemi Kullanın

  Halıya benzer renkte bir kumaş kalemi alın ve bu kalemi rengi açılmış kısma kumaşın örgü yönüyle aynı yönde olacak şekilde hafifçe ovarak uygulayın.

 2. Nemli Bir Bezle Düzeltin

  Halının tonuyla uyuşana kadar nemli bir beyaz bezle, renkli kalemin veya mürekkebin fazlasını ovarak alın.

 3. Kurumaya Bırakın

  Leke daha fazla görünmeyinceye kadar tekrarlayın. Daha sonra kurumaya bırakın.

Halı kaplamalardaki büyük çamaşır suyu lekelerini kapatmak daha zordur. Böyle bir durumda muhtemelen en iyi çözüm, uzman bir halı temizleyicisine danışmaktır. Danıştığınız kişi bu durumda size halınızın lekeli kısmını yenilemeyi veya halı kaplamasının tamamını değiştirmeyi önerebilir.

Metal Yüzeylerdeki Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Evet, çamaşır suyu metali bile ağartabilir! Yani metal yüzeyin matlaşıp kararmasına neden olabilir. Bu yüzden temizlikte kullanırken dikkatli olun. Aşağıdaki ipuçlarına bakarak çamaşır suyu lekelerinden nasıl kaçınabileceğinizi öğrenin.

 1. Metal Yüzeyler İçin Özel Temizlik Ürünleri Kullanın

  Mücevherlerinizi “sterilize etmek” veya gümüş takımınızı temizlemek için asla çamaşır suyu kullanmayın! Çamaşır suyu bunların kararmasına neden olur. Bunun yerine daima güvenilir bir gümüş temizleme ürünü kullanın ve ürünün etiketindeki talimatlara mutlaka uyun.

 2. Soğuk Suyla Silin

  Çamaşır suyu aşındırıcıdır. Metal yüzeylere zarar vermemek için bu yüzeylere dökülen çamaşır suyunu hemen soğuk ve temiz suyla yıkayın.

 3. Kurulamayı Unutmayın

  Metallerdeki mikropları öldürmek için kaynar suya batırmak gibi alternatif yolları deneyin. Sonrasında kurulamayı ve sıcak su kullanırken dikkatli olmayı ihmal etmeyin.

Ahşap Yüzeylerden Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşır suyu aslında birçok mobilya tasarımcısı ve üreticisi tarafından ahşabın rengini açmak ve diğer lekeleri çıkarmak için kullanılır. Ancak çamaşır suyu lekesi bilinçli olarak yapılmadıysa, mobilyalarınızı eski haline nasıl getireceğinizi bilmeniz gerekir.

 1. Zımparalayarak Temizleyin

  Ahşap mobilyanız cilalı olsa da olmasa da lekelenen kısmını zımparalayarak altındaki temiz kısmı ortaya çıkarabilir ve orijinal rengine döndürebilirsiniz. Daha sonra, nemli bir bezle tozları temizleyin.

 2. Ahşap Boyasından Yardım Alın

  Eğer çamaşır suyu lekesi altından mobilyanızın renginden farklı bir renk çıkıyorsa; bu, mobilyanıza renk vermek için ahşap boyası kullanılmış demektir. O halde bu renge uyan bir boya bularak zımparaladığınız alana uygulamanız gerekir. Bu oldukça kolay bir işlemdir. Ürününüzün etiketindeki talimatları uygulayın ve önceden küçük bir alanda test ederek istediğiniz sonucu verip veremeyeceğini görün.

 3. Cila Yaparak Eski Haline Döndürün

  Eğer mobilyanız cilalı ise, boyadığınız alana bir son kat cilası atın. Boyalı kısmın eski görünümüne kavuşması için mobilya cilası veya mum cilası da kullanabilirsiniz.

  Step 3: Ahşap Masa Bakımı
Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Çamaşır Suyu Lekelerine Karşı Önlemler

Yapılması Gerekenler

 • Öğrenin: Çamaşır suyu şişesinin üzerindeki güvenlik talimatlarını okuyun. Böylece çamaşır suyunu hangi maddeler üzerinde nasıl uygulayabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

 • Havalandırın: Çamaşır suyu kullanırken evinizi havalandırın.

 • Korunun: Çamaşır suyu kullanırken cildinizi korumak için mutlaka bulaşık veya temizlik eldiveni giyin.

 • Dikkat Edin: Çamaşır suyunu asla saf halde yani sulandırmadan kullanmayın. Mümkün olduğunca soğuk suyla karıştırarak çamaşır suyunun aşındırıcı etkilerini azaltın. Sıcak su kullanırsanız çamaşır suyunun mikrop öldürücü özelliğini bozabilirsiniz.

Yapılmaması Gerekenler

 • Karıştırmayın: Çamaşır suyunu diğer temizlik maddeleri ile karıştırmayın. Sadece soğuk su ekleyin. Örneğin amonyak bazlı temizleyiciler çamaşır suyuyla karıştırıldıkları zaman tehlikeli kimyasal reaksiyonları tetikleyebilirler.

 • Unutmayın: Evinizdeki temizlik malzemelerinin birçoğu içerisinde ayrıca çamaşır suyu barındırır.

 • Bırakmayın: Çamaşır suyunu herhangi bir yüzeyde uzun süre bırakmayın ki bu yüzeyler aşınıp ağarmasın.

 • Temas etmeyin: Saçınıza veya cildinize asla çamaşır suyu uygulamaya kalkmayın! Sağlığınızı ciddi derecede tehlikeye sokarsınız. Eğer temas ederseniz derhal soğuk suyla temas ettiğiniz yeri iyice yıkayın ve saç renginizi açmak istiyorsanız, çamaşır suyu yerine bu iş için üretilen özel saç açıcı boyaları tercih edin.

 • Çocuğunuza vermeyin: Çamaşır suyunu çocukların ulaşabileceği yerlerde asla ve asla bırakmayın. Unutmayın ki çamaşır suyu yutulması halinde ölümcül olabilir!

Bunlara Dikkat!

Eğer mobilyalarınızdan biri çamaşır suyu lekesi olduysa öncelikle yıkama konusunda üreticinizin verdiği talimatlara mutlaka bakın. Halı veya mobilyalarınızdaki çamaşır suyu lekelerini hafif dokunuşlarla çıkarmaya çalışmalısınız. Eğer ovalarsanız lekelerin daha da derinleşmesine sebep olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşır Suyu İle Mücevher Temizlenir mi?

Mücevherlerinizi “sterilize etmek” veya gümüş takımınızı temizlemek için asla çamaşır suyu kullanmayın! Çamaşır suyu bunların kararmasına neden olur. Bunun yerine daima güvenilir bir gümüş temizleme ürünü kullanın ve ürünün etiketindeki talimatlara mutlaka uyun.

Çamaşır Suyu Başka Temizlik Maddeleri İle Karıştırılır mı?

Çamaşır suyunu asla diğer temizlik maddeleri ile karıştırmayın. Sadece soğuk su ekleyin. Örneğin amonyak bazlı temizleyiciler çamaşır suyuyla karıştırıldıkları zaman tehlikeli kimyasal reaksiyonları tetikleyebilirler.

Çamaşır Suyu Lekesi Mobilyadan Çıkar mı?

Eğer mobilyalarınızdan biri çamaşır suyu lekesi olduysa öncelikle yıkama konusunda üreticinizin verdiği talimatlara mutlaka bakın. Halı veya mobilyalarınızdaki çamaşır suyu lekelerini hafif dokunuşlarla çıkarmaya çalışmalısınız. Eğer ovalarsanız lekelerin daha da derinleşmesine sebep olabilirsiniz.

Aslen yayınlandı