Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamaşır suyu mükemmel bir temizlik ürünü olabilir ancak aynı zamanda renkli elbiseleriniz üzerinde leke de bırakabilir. Çamaşır suyu lekesi nasıl geçer diye merak ediyorsanız ipuçlarımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş 19 Nisan 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Halı Yıkama

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır suyunun çok kuvvetli bir temizlik ürünü olduğunu ve bakteri ve mikroplarla mücadelede önemli olduğunu siz de biliyorsunuzdur. Ancak, kullanırken ne kadar dikkat de etsek de bazen çamaşır suyu lekelerinden kaçamayız. Birçoğumuz, çamaşır suyu lekesini çıkarmanın imkansız olduğunu düşündüğünden bu konuda çok da fazla araştırma yapmaya gerek duymayabilir. Halbuki durum böyle değildir!

Sizin için hazırladığımız bu rehberimizi okumaya devam ederek çamaşır suyu lekesi nasıl geçer öğrenebilirsiniz! Çamaşır suyu lekelerini engellemek, çıkarmaktan çok daha kolaydır. Bu yüzden çamaşır suyu kullanacağınız zaman kıyafetlerinizi, yerleri ve mobilyalarınızı korumaya dikkat edin ve temizlik malzemelerini kullanırken daima üzerindeki talimatları okuyarak güvenli şekilde kullandığınızdan emin olun. Temizlik yaparken bu talimatları harfiyen takip edin.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Halılardan ve Mobilyadan Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

  Halı veya mobilyadan çamaşır suyu lekesini çıkarmanın gerçekte sadece tek bir yolu vardır. Bu yolu çamaşır suyu eşyanın rengini değiştirmeden derhal uygulamanız gerekir.

  1. 1

   Çamaşır Suyunu Emdirin

   Temiz beyaz bir bez ile lekenin üstünde kalan çamaşır suyunu hafif dokunuşlarla alın. Sakın ovalamayın! Ovalamak lekeyi büyültüp derinleştirir.

  2. 2

   Deterjanlı Sudan Yardım Alın

   Bir miktar suya biraz bulaşık deterjanı koyup bunu yavaş hareketlerle lekeye dokunup bırakarak uygulayın. Daha sonra soğuk suyla lekenin olduğu yeri durulayın.

  3. 3

   Kağıt Havlu ile İyice Kurutun

   Lekenin üstüne kağıt havlu sererek fazla suyu emmesini sağlayın. Kuruduktan sonra üzerinden elektrik süpürgesiyle geçin.

 • Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Saklanır?

  Leke çıkmazsa üzülmeyin. Çamaşır suyu lekesi olan kısmı eski rengini geri döndüremeyebilirsiniz ama o bölgeyi bir şekilde kamufle edebilirsiniz. Örneğin küçük lekeler için hazır satılan halı onarım kiti kullanabilirsiniz. Ancak etiketindeki talimatlara uyduğunuzdan emin olun. Alternatif olarak lekeli alanı yeniden renklendirmek için kumaş boyama kalemi kullanabilirsiniz.

  1. 1

   Kumaş Kalemi Kullanın

   Halıya benzer renkte bir kumaş kalemi alın ve bu kalemi rengi açılmış kısma kumaşın örgü yönüyle aynı yönde olacak şekilde hafifçe ovarak uygulayın.

  2. 2

   Nemli Bir Bezle Düzeltin

   Halının tonuyla uyuşana kadar nemli bir beyaz bezle, renkli kalemin veya mürekkebin fazlasını ovarak alın.

  3. 3

   Kurumaya Bırakın

   Leke daha fazla görünmeyinceye kadar tekrarlayın. Daha sonra kurumaya bırakın.

  Halı kaplamalardaki büyük çamaşır suyu lekelerini kapatmak daha zordur. Böyle bir durumda muhtemelen en iyi çözüm, uzman bir halı temizleyicisine danışmaktır. Danıştığınız kişi bu durumda size halınızın lekeli kısmını yenilemeyi veya halı kaplamasının tamamını değiştirmeyi önerebilir.

 • Metal Yüzeylerdeki Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

  Evet, çamaşır suyu metali bile ağartabilir! Yani metal yüzeyin matlaşıp kararmasına neden olabilir. Bu yüzden temizlikte kullanırken dikkatli olun. Aşağıdaki ipuçlarına bakarak çamaşır suyu lekelerinden nasıl kaçınabileceğinizi öğrenin.

  1. 1

   Metal Yüzeyler İçin Özel Temizlik Ürünleri Kullanın

   Mücevherlerinizi “sterilize etmek” veya gümüş takımınızı temizlemek için asla çamaşır suyu kullanmayın! Çamaşır suyu bunların kararmasına neden olur. Bunun yerine daima güvenilir bir gümüş temizleme ürünü kullanın ve ürünün etiketindeki talimatlara mutlaka uyun.

  2. 2

   Soğuk Suyla Silin

   Çamaşır suyu aşındırıcıdır. Metal yüzeylere zarar vermemek için bu yüzeylere dökülen çamaşır suyunu hemen soğuk ve temiz suyla yıkayın.

  3. 3

   Kurulamayı Unutmayın

   Metallerdeki mikropları öldürmek için kaynar suya batırmak gibi alternatif yolları deneyin. Sonrasında kurulamayı ve sıcak su kullanırken dikkatli olmayı ihmal etmeyin.

 • Ahşap Yüzeylerden Çamaşır Suyu Lekesi Nasıl Çıkar?

  Çamaşır suyu aslında birçok mobilya tasarımcısı ve üreticisi tarafından ahşabın rengini açmak ve diğer lekeleri çıkarmak için kullanılır. Ancak çamaşır suyu lekesi bilinçli olarak yapılmadıysa, mobilyalarınızı eski haline nasıl getireceğinizi bilmeniz gerekir.

  1. 1

   Zımparalayarak Temizleyin

   Ahşap mobilyanız cilalı olsa da olmasa da lekelenen kısmını zımparalayarak altındaki temiz kısmı ortaya çıkarabilir ve orijinal rengine döndürebilirsiniz. Daha sonra, nemli bir bezle tozları temizleyin.

  2. 2

   Ahşap Boyasından Yardım Alın

   Eğer çamaşır suyu lekesi altından mobilyanızın renginden farklı bir renk çıkıyorsa; bu, mobilyanıza renk vermek için ahşap boyası kullanılmış demektir. O halde bu renge uyan bir boya bularak zımparaladığınız alana uygulamanız gerekir. Bu oldukça kolay bir işlemdir. Ürününüzün etiketindeki talimatları uygulayın ve önceden küçük bir alanda test ederek istediğiniz sonucu verip veremeyeceğini görün.

  3. 3

   Cila Yaparak Eski Haline Döndürün

   Eğer mobilyanız cilalı ise, boyadığınız alana bir son kat cilası atın. Boyalı kısmın eski görünümüne kavuşması için mobilya cilası veya mum cilası da kullanabilirsiniz.

   Ahşap Masa Bakımı

Çamaşır Suyu Lekelerine Karşı Önlemler

Yapılması Gerekenler

Yapılmaması Gerekenler

Bunlara Dikkat!

Eğer mobilyalarınızdan biri çamaşır suyu lekesi olduysa öncelikle yıkama konusunda üreticinizin verdiği talimatlara mutlaka bakın. Halı veya mobilyalarınızdaki çamaşır suyu lekelerini hafif dokunuşlarla çıkarmaya çalışmalısınız. Eğer ovalarsanız lekelerin daha da derinleşmesine sebep olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?