Kıyafetten Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Çamur lekesi çıkar mı diye kara kara düşünmenize gerek yok! Yazımızı okuyun, kıyafetten çamur lekesi nasıl çıkarılır öğrenin.

Güncellenmiş 7 Ocak 2022

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çamurlu sarı lastik çizmeler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Yağmurlu kış günlerinde yanımızdan geçen bir arabanın sıçrattığı çamur canımızın sıkabilir. Diğer taraftan, oyun sever çocukların üzerlerine çamur bulaştırmaları annelerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Aslında çamur lekesi, göründüğü kadar zor olmayan bir lekedir. Aksine çıkarılması çok kolaydır. Bu nedenle telaş etmenize gerek yok. Kıyafetten çamur lekesi nasıl çıkarılır sorusuna bu makalede cevap bulabileceksiniz.

Çamur lekesinden kurtulduktan sonra giysideki diğer lekelerden kurtulmak çok daha kolay olacaktır.

Kıyafetten Çamur Lekesi Nasıl Çıkarılır?

 1. 1

  Kıyafetinizin etiketini kontrol edin Herhangi bir işleme başlamadan önce giysinizin etiketindeki yıkama talimatlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Eğer giysiniz narin veya sadece kuru temizlemeye uygun bir kumaştan üretilmediyse, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 2. 2

  Çamur lekesini kurumaya bırakın Sanılanın aksine çamur lekesi çıkarma işlemi, leke kuruduktan sonra çok daha kolaydır. Eğer lekeyi hala ıslakken yıkamaya kalkarsanız leke daha da yayılır. Bu nedenle çamurun topaklaşmasını, yani kurumasını beklemeniz gerekir.

 3. 3

  Kuruyan çamuru fırçalayın Sert kıllara sahip bir fırçayla çamurlu bölgeyi iyice fırçalayın. Kurumuş çamur parçalarının büyük bölümünün döküldüğünü göreceksiniz.

 4. 4

  Lekeli bölgeyi sıvı deterjanla ovalayın Omo Active gibi kaliteli bir sıvı deterjanı lekeli bölgeye ovalayarak uygulayın ve on beş dakika kadar deterjanı lekenin üstünde bekletin.

 5. 5

  Islak bir diş fırçasıyla lekeyi çıkarın Burada önemli olan nokta, lekeli bölgeyi tamamen suya sokmamak. Çünkü su çamur lekesinin çözülmesine yol açacaktır ve leke kıyafetinize yayılacaktır. Bu nedenle ıslak bir diş fırçası ve birkaç damla su, sıvı deterjanı lekeye yedirmeye yeterli olacaktır. Bu işlemin çamuru kumaştan çıkardığını göreceksiniz.

 6. 6

  Giysinizi çamaşır makinesinde yıkayınız Çamur lekesini yeteri kadar çıkardıktan sonra kıyafetinizi çamaşır makinesinde yıkayın. Yıkamadan önce kıyafetinizin etiketindeki talimatlara uygun ısıyı ve yıkama programını seçtiğinizden emin olun. Soğuk yerine sıcak suda yıkayın. Çamurlu çamaşırları diğer çamaşırlarınızdan ayrı olarak yıkamanızı tavsiye ederiz.

 7. 7

  Kuru temizleme yapmayın Peki, yıkanmış çamur lekesi nasıl çıkar? Eğer leke hala tam olarak çıkmadıysa, tamamen çıkana kadar dördüncü ve altıncı adımı tekrar edin. Eğer çamur lekeli giysinizi kuru temizleme yaparsanız bu işlem lekeyi daha da kalıcı hale getirecektir.

Kurumuş Çamur Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Kuru çamur lekesi nasıl temizlenir diyorsanız, eski lekeler için başka bir yöntem uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Yukarıdaki adımları izleyin ancak bu kez lekeli bölgeye sıvı deterjan yerine el dezenfektanı uygulayın. Kıyafetinize zarar vermeyeceğinden emin olmak için bu yöntemi önce giysinin göze çarpmayan bir alanında test edin. Temiz bir fırça kullanarak el dezenfektanını lekeli bölgeye iyice yedirin ve bir saat beklemeye bırakın. Bu işlemden sonra giysinizi yıkayın. Eğer leke tam olarak çıkmadıysa el dezenfektanını bir daha uygulamanız gerekebilir.

Çamur lekesini kurumaya bırakın, ıslak çamur lekesini yıkamak lekeyi daha kötü hale getirecektir. Kıyafetinizi sertçe sallayarak veya fırçalayarak yapışmamış çamur parçalarından kurtulun. Lekeli bölgeyi Omo Active deterjanın leke çıkarıcı kapağı ile temizleyin.

Narin ve Sadece Kuru Temizlemeye Uygun Kıyafetlerinizden Çamur Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Eğer kıyafetiniz narin bir kumaştan yapılmışsa veya sadece kuru temizlemeye uygun ise bu durumda bir profesyonelden yardım almanız gerekir. Eğer bu tarz kumaşlara yukarıdaki yöntemleri uygularsanız giysinizin zarar görmesine neden olabilirsiniz. Bu yüzden kıyafetinizi riske atmayın ve bu konuda uzman birisine götürün.

Önerdiğimiz bu yöntemleri uygulayarak çamur lekelerini rahatlıkla çıkarabileceksiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?