Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kıyafetten Çamur Lekesi Nasıl Çıkar?

Yaz kış demeden çamur lekesi başımıza gelebilen bir olaydır. En etkili ve kolay şekilde çamur lekesi nasıl çıkarılır keşfetmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş

çamur lekesi nasıl çıkar?

Yağmurlu kış günlerinde yanımızdan geçen bir arabanın sıçrattığı çamurlar canımızın sıkılmasına yol açar. Diğer bir taraftan, oyun sever çocuklarının üzerlerine çamur bulaştırmaları annelerin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Aslında göründüğü kadar zor olmayan bir lekedir çamur. Aksine çıkarılması çok kolaydır. Bu nedenle telaş etmenize gerek yok. Kıyafetteki çamur lekesi nasıl çıkarılır sorusuna bu makalede cevap bulabileceksiniz.

Çamur lekesine kuruduktan sonra müdahale edildiğinde leke daha rahat çıkar – yani çamur lekesinde diğer lekelerden farklı bir strateji izliyoruz!

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Kıyafetteki çamur lekesi nasıl çıkarılır

 1. Kıyafetinizin etiketini kontrol edin – Herhangi bir işleme başlamadan önce giysinizin etiketindeki yıkama talimatlarını kontrol ettiğinizden emin olun. Eğer giysiniz narin veya sadece kuru temizlemeye uygun bir kumaştan üretilmediyse, aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.
 2. Çamur lekesini kurumaya bırakın – Sanılanın aksine çamur lekesi kuruduktan sonra daha rahat çıkar. Eğer lekeyi hala ıslakken yıkamaya kalkarsanız leke daha da yayılır. Bu nedenle çamurun topaklaşmasını, yani kurumasını beklemeniz gerekir.
 3. Kuruyan çamuru fırçalayın – Sert kıllara sahip bir fırçayla çamurlu bölgeyi iyice fırçalayın. Kurumuş çamur parçalarının büyük bölümünün döküldüğünü göreceksiniz.
 4. Lekeli bölgeyi sıvı deterjanla ovalayın – Omo Active Fresh gibi kaliteli bir sıvı deterjanı lekeli bölgeye ovalayarak uygulayın ve on beş dakika kadar deterjanı lekenin üstünde bekletin.
 5. Islak bir diş fırçasıyla lekeyi çıkarın – Burada önemli olan nokta lekeli bölgeyi tamamen suya sokmamak, çünkü su çamur lekesinin çözülmesine yol açacaktır ve kıyafetinize yayılacaktır. Bu nedenle ıslak bir diş fırçası ve birkaç damla su, sıvı deterjanı lekeye yedirmeye yeterli olacaktır. Bu işlemin çamuru kumaştan çıkardığını göreceksiniz.
 6. Giysinizi çamaşır makinesinde yıkayınız – Çamur lekesini yeteri kadar çıkardıktan sonra kıyafetinizi çamaşır makinesine atıp yıkayın. Yıkamadan önce kıyafetinizin etiketindeki talimatlara uygun ısıyı ve yıkama programını seçtiğinizden emin olun. Soğuk yerine sıcak suda yıkayın. Çamurlu çamaşırları diğer çamaşırlarınızdan ayrı olarak yıkamanızı tavsiye ederiz.
 7. Kuru temizleme yapmayın – Eğer leke hala tam olarak çıkmadıysa, tamamen çıkana kadar dördüncü ve altıncı adımı tekrar edin. Eğer çamur lekeli giysinizi kuru temizleme yaparsanız bu işlem lekeyi daha da kalıcı hale getirecektir.

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

 

Kuru çamur lekeleri nasıl çıkarılır

Eğer çamur lekesi eskiyse size başka bir yöntem uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Yukarıdaki adımları izleyin ancak bu kez lekeli bölgeye sıvı deterjan yerine el dezenfektanı uygulayın. Kıyafetinize zarar vermeyeceğinden emin olmak için bu yöntemi önce giysinin göze çarpmayan bir alanında test edin. Temiz bir fırça kullanarak el dezenfektanını lekeli bölgeye iyice yedirin ve bir saat beklemeye bırakın. Bu işlemden sonra giysinizi yıkayın. Eğer leke tam olarak çıkmadıysa el dezenfektanını bir daha uygulamanız gerekebilir.

Narin ve sadece kuru temizlemeye uygun kıyafetlerinizden çamur lekesi nasıl çıkarılır

Eğer kıyafetiniz narin bir kumaştan yapılmışsa veya sadece kuru temizlemeye uygun ise bu durumda bir profesyonelden yardım almanız gerekir. Eğer bu tarz kumaşlara yukarıdaki yöntemleri uygularsanız giysinizin zarar görmesine sebep olabilirsiniz. Bu yüzden kıyafetinizi riske atmayın ve bu konuda uzman birisine götürün.

Önerdiğimiz bu yöntemleri uygulayarak çamur lekelerini rahatlıkla çıkarabileceksiniz.

 • Çamur lekesini kurumaya bırakın; ıslak çamur lekesini yıkamak lekeyi daha kötü hale getirecektir.
 • Kıyafetinizi sertçe sallayarak veya fırçalayarak yapışmamış çamur parçalarından kurtulun.
 • Lekeli bölgeyi Omo Ultra Active Fresh'in leke çıkarıcı kapağı ile temizleyin.
 • Aslen yayınlandı