Salonunuzu Neşelendirecek Salon Çiçekleri

Salon bitkileri nelerdir? Salon bitkileri bakımı nasıl yapılmalıdır? Salonunuza renk katacak çiçeklere dair tüm merak ettikleriniz bu yazıda!

Güncellenmiş 12 Nisan 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
aydınlık bir salonda yeşil saksı bitkileri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Doğanın en neşeli temsilcileri olan çiçeklere yaşam alanlarınızda yer vererek hem daha sağlıklı bir atmosfere kavuşmanız hem de kendinize görsel bir şölen yaratmanız mümkün. Salon çiçekleri olarak bilinen iç mekan bitkileri ev ortamında hayatta kalmaya, büyümeye ve çoğalmaya uygun yapılara sahiptir.

Birbirinden güzel görüntüleriyle öne çıkan çiçekler, evinizin havasını temizleyerek sağlığınıza dost bir profil çizer. Ortamdaki karbondioksiti ve diğer zararlı gazları emerek dışarıya oksijen veren bitkiler sayesinde yaşam alanlarınız daha ferah ve temiz bir havaya kavuşur.

Ev içinde saksılarda yetişen salon çiçekleri ayrıca eşsiz birer dekoratif öge olarak da değerlendirilebilir. Doğanın renklerini evinize taşıyan çiçekleri kullanarak taptaze ve iç açıcı dekorasyonlara imzanızı atabilirsiniz. Şimdi sıra saksı çiçekleri ve isimleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgiler edinmeye geldi.

Eğer daha önce evinizde hiç çiçek yetiştirmediyseniz öncelikle bu konuda temel ve güvenilir bilgiler edinmenizde fayda var. İyi bir çiçek yetiştiricisi ve evinizin ruhuna neşe katacak bitkiler için vefalı bir dost olmak istiyorsanız konuyla ilgili gerekli donanımı en başından edinmeniz doğru olacaktır.

En Güzel Salon Çiçekleri ve İsimleri

Aloe Vera

Gerçek bir şifa deposu olan ve halk arasında sarısabır olarak da bilinen bu bitki aslında tıbbi amaçlı olarak kullanılır. Uzun ve sivri uçlara sahip yaprakların içindeki jelimsi madde aloe veranın yararlı olan özünü oluşturur. Günümüzde ayrıca pek çok güzellik ve bakım ürününün içeriğine de giren aloe veranın bakımı kolay bir bitki olduğu için evinizin salonunda kolaylıkla yetiştirebilirsiniz. Pencere kenarı, aloe vera için ideal bir konum olacaktır. Aloe vera bitkisini aşırı sulamamaya özen gösterin.

Aşk Merdiveni

Ev saksı bitkileri arasında sıklıkla tercih edilenlerden bir tanesi de aşk merdiveni olarak bilinir. Doğrudan güneş ışığı aramayan bu çiçek, bulunduğu ortama hızlı ve kolay bir biçimde adapte olur. Bu özelliğiyle evde çiçek yetiştirmek isteyenler için harika bir seçenektir.

Paşa Kılıcı

En kolay yetiştirilebilen ev çiçekleri listesinin ilk sıralarında yer alır. Küçük, beyaz renkli ve hoş kokulu çiçekleri vardır. Paşa kılıcı bakımı kolay bir bitkidir, güneşte ya da gölgede kalabilir. Hava akımı ya da susuzluk gibi pek çok bitki için olumsuzluk teşkil edebilecek dış etkenlere karşı hayli dayanıklıdır. Herhangi özel bir bakım gerektirmez. Aşırı sulama dışında paşa kılıcının canlılığını yitirmesine sebep olabilecek pek fazla durum yoktur.

Barış Çiçeği

Beyaz renkli, narin ve güzel bir çiçeğe sahip olan barış çiçeği salon bitkileri arasında popülerdir. Yılda iki defa çiçek açan bu bitki doğrudan güneş ışığını sevmez, hatta bilhassa yaz aylarında gölgede kalmaktan hoşlanır. Barış çiçeği, bakımı kolay salon bitkileri arasındadır.

Sarkıt lambalar ve yerde salon bitkisinin olduğu bir salon

Orkide

Güzelliği, zarifliği ve birbirinden göz alıcı renkleriyle öne çıkan orkide son derece kıymetli bir salon çiçeği olarak kabul edilir. Orkideler güneş ışığını direkt olarak almak istemezler. Ayrıca ortamda bulunan diğer ışık kaynaklarından da faydalanabilirler. Orkide bakımı özen ister. Rüzgardan korunması gereken bu çiçek için ideal ortam, yaz-kış oda sıcaklığının muhafaza edildiği bir salondur.

Bonsai

Ormanı doğrudan evinize taşıyan bonsai bitkisi, minyatür ağaç görünümüne sahiptir. Özellikle son yıllarda evlerin olduğu kadar ofislerin de en gözde bitkileri arasında yer alır. Bonsai ağaçları aydınlık ortamları sevse de direkt güneş ışığı istemez. Çok sıcaktan, çok soğuktan ve hava akımından korunmalıdır.

Kaktüs

Pek çok farklı türü bulunan kaktüs bitkisi genel olarak her türlü ortama uyum sağlayabilme yeteneğine sahiptir. Aşırı sıcağa karşı dayanıklı bir bitki olan kaktüs, doğrudan güneş ışığı almayı sever. Kaktüs, bakımı en kolay iç mekan bitkilerinden biri olduğu için yaygın olarak tercih edilirler. Salonunuz için çiçek açabilen türde bir kaktüs tercih ederek dekorasyonunuza neşe katabilirsiniz.

Kurdele Çiçeği

Asya, Afrika ve Avustralya’nın tropikal iklim kuşağında yer alan bölgelerine özgü bir çiçek olma özelliği taşır. Salon çiçekleri arasında yaygın olarak tercih edilen kurdele çiçeği uzun, yeşil yapraklara sahiptir. Yaz aylarında çiçek açarak ince ve ipeksi yapraklarının güzelliğine güzellik katar. Evin havasını temizleyen bitkiler arasında olan kurdele çiçeği, bakımı en kolay salon bitkilerinden biridir. Pek fazla güneş ışığına ihtiyaç duymaz. Susuzluğa karşı da dayanıklı bir bitkidir.

Dua Çiçeği

Bilimsel adı maranta bitkisi olan fakat bizde daha çok dua çiçeği olarak bilinen bu salon bitkisi, geniş ve her birinin üzerinde adeta özenle çizilmiş gibi duran desenlerin yer aldığı yapraklara sahiptir. Soğuk ve değişken havalardan olumsuz etkilenebilen dua çiçeği için ideal ortam sıcaklığın olabildiğince sabit tutulduğu evlerdir. Bakımı ise son derece zahmetsiz ve kolaydır.

Antoryum Bitkisi

Bakımı kolay olduğu için en çok tercih edilen salon çiçekleri arasındadır. Antoryum doğrudan güneş ışığı istemez ve hava akımına karşı çok dayanıklı değildir. Yaprakları da, çiçekleri de son derece gösterişli olan bu bitki evinizin havasını bir anda tamamen değiştirebilir. Rengarenk çiçeklerini dört mevsim açabilme özelliğine sahip olan antoryum ile yaşam alanlarınız çok daha neşeli bir kimlik kazanabilir.

Ahşap Zemin ve Saksıda Salon Bitkileri

Salon Çiçekleri Bakımı

Ev çiçekleri isimleri hakkında yeterli bilgiyi edindikten sonra şimdi sıra geldi söz konusu salon çiçeklerinin bakımı ile ilgili genel birtakım tavsiyelere... İşte, yaşam alanlarınıza ve dolayısıyla ruhunuza neşe katan bitkilerle ilgili genel bakım önerileri...

  • Salon çiçekleriniz türüne göre sizden farklı sulama ritüelleri talep eder. Sulama işlemine başlamadan önce bitkinin suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Dikkate almanız gereken bir diğer öneri de sulama için kullandığınız suyun mümkün mertebe klorsuz olmasıdır. Bunun için bitkilerinizi içme suyu kullanarak sulayabilir yahut da dinlendirilerek klordan arındırılmış şebeke suyunu tercih edebilirsiniz.

  • Salon bitkilerinizi sularken içinde bulunduğunuz mevsimi ve çiçeğin bulunduğu ortamın sıcaklığını dikkate almanızı öneririz. Ayrıca bitkiye verdiğiniz su miktarını her seferinde aynı tutarak çiçeğinizin daha dengeli ve sağlıklı büyümesine yardımcı olabilirsiniz.

  • Zamanı geldiğinde evinizde yetiştirdiğiniz saksı bitkilerinin saksılarını değiştirerek ve eğer ihtiyacı varsa, bitkiye ve köklerine zarar vermeden ikinci bir saksıda çoğaltarak uzun yıllar boyunca çok daha sağlıklı bitkilere ev sahipliği yapabilirsiniz. Salon çiçekleri bakımı ve çoğaltılması, türden türe farklılık göstereceğinden bitkinizin türüne uygun adımları izlemeyi ihmal etmeyin.

  • Salon çiçekleri kapalı alanları severler ve iç mekanlarda çok uzun yıllar boyunca sağlıklı gelişimlerini sürdürebilirler. Buna rağmen bitkinin bulunduğu ortamdaki havanın düzenli olarak yenilenmesi önem arz eder. Gerek ortamdaki nem oranının dengelenmesi gerekse bitkinin daha sağlıklı büyümesi için bitkilerin bulunduğu ortamı kısa sürelerle havalandırabilirsiniz. Bunu yaparken çok soğuk ya da çok sıcak havanın doğrudan çiçeğin üzerine gelmemesine özen göstermenizi tavsiye ederiz.

  • Çiçeklerin de insanlar gibi ilgiye ve sevgiye muhtaç olduklarını aklınızdan çıkarmayın. Yaşam alanlarınıza huzur ve neşe getiren bu canlılarla gerçek anlamda ilgilenip onları sevmekten ve onlarla konuşarak iletişim kurmaktan geri durmayarak ömürlerine ömür katmanız mümkündür. Unutmayın ki; onlar bedeninize, kalbinize ve ruhunuza iyi gelen harika birer ev arkadaşı olabilir.

  • Her saksı bitkisi her ortama uygun değildir. Örneğin, banyo bitkileri aşırı nemli ortamları seven bitkilerdir. Aldığınız bitkiyi evinizde bir yere yerleştirmeden önce nem, güneş ışığı gibi ihtiyaçlarını öğrendiğinizden emin olun.

Eğer yeni bir salon çiçeği yetiştirmeye karar verdiyseniz her şeyden önce söz konusu bitkinin iç mekanda yaşamaya uygun olmasına ve bakımının fazla zahmetli olmamasına dikkat edin. Bir hevesle aldığınız fakat ortama adapte olamadığı ya da ihtiyaç duyduğu bakımı alamadığı için canlılığını kaybeden bitkiler sizi derin bir hüzne sevk edebilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?