Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Dikenli Ama Kırılgan: Kaktüs Bakımı

Kaktüs bakımı hakkında öğreneceğiniz birkaç ipucu, uzun yıllar canlı kalacak boy boy kaktüslere sahip olmanızı sağlayabilir. Merak ettiğiniz her şey yazımızda!

Güncellenmiş

Reklam
Dikenli Ama Kırılgan: Kaktüs Bakımı

Çöl bitkisi olan kaktüs ve "dikensiz kaktüs" olarak adlandırılan sukulentler, bakımı en kolay bitkilerin başında gelir. Hassas ve yoğun ilgi bekleyen çiçekler arasında yer almasalar da, kaktüs bakarken yapacağınız ufak tefek hatalar çürümelerine ve ölmelerine neden olabilir. İşte bilmeniz gerekenler...

Çiçek açan kaktüs türleri, birçok kaktüs türüne kıyasla çok daha hassas bir bakım ister. Kaktüs çiçeği, yılda bir kez açar ve sadece bir ile bir buçuk ay arasında açık kalır. Çiçeğin açtığı süre size az gelebilir ama özenli bir bakımla bu süreyi uzatmak sizin elinizdedir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Kaktüs Nasıl Bakılır?

 • Filmlerden aşina olduğunuz gibi, kaktüs bir çöl bitkisidir. Bu nedenle, çoğu bitkiye kıyasla güneşe çok daha fazla ihtiyaç duyar.
 • Nemli havayı sevmez ve havasız ortamda yetiştirmek için uygun değildir. Mutfak ve banyo gibi nemli alanlarda kaktüs yetiştirmeniz önerilmez. 
 • Evin fazla güneş alan güney cephesi, kaktüs çiçeği yetiştirmek için idealdir. Pencere pervazları ve balkon, kaktüsü konumlandıracağınız ideal alanların başında gelir.
 • Eğer, evin içerisinde kaktüs yetiştirmeyi planlıyorsanız, evi sıklıkla havalandırmanız doğru olacaktır.
 • Kaktüsler için her ne kadar sıcak çöl bitkileri olsalar da, sulanmadıkları takdirde soğuktan da zarar görmezler.
 • Kış mevsiminde kaktüslerin büyümesi durur. Yazın, 40 derecelik sıcaklıklara kadar büyümeye devam ettikleri bilinir. Yine de, -15 derecenin altında ve +40 derecenin üstündeki sıcaklıklardan zarar görebileceğini aklınızdan çıkarmamanız önerilir. 
 • Kaktüs saksısı seçerken kaktüsü satın aldığınız kaptan biraz büyük bir seçeneğe yönelmeniz daha doğru olacaktır. Çok büyük ve derin saksılar, kaktüs için doğru bir tercih değildir. Saksıya fazla toprak koymanız da tavsiye edilmez.

Püf Noktaları

Kaktüsünüzü saksıya diker dikmez sulama yapmanız köklerine zarar verir. İlk can suyunu saksı değişimi yaptıktan birkaç gün sonra verebilirsiniz. Eğer sulayıp sulamama konusunda emin değilseniz, sulamamak daha iyi bir tercih olacaktır.

Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı? 

Kaktüs toprağı, çiçek toprağı ve kalın kum karışımından oluşur. Hatta, toprağı saksıya yerleştirmeden evvel saksının üçte birlik kısmına kalın çakıl taşlarından sermeniz, fazla suyun köklerine zarar vermesinin önüne geçecektir. Dilerseniz, torf ve ponzadan oluşan bir karışımı da kaktüs toprağı olarak tercih edebilirsiniz. 

Hangi Gübre Tercih Edilmeli?

Hayvansal gübre çeşitleri, kaktüsler için uygun değildir. Doğal gübre çeşitleri, kaktüslerin çürümesine ve ölmesine neden olabilir. Piyasada "çiçek açtıran vitamin" ya da "çiçek coşturan" adıyla satılan gübreleri tercih edebilirsiniz. Gübreleme için en ideal zaman ilkbahar aylarıdır. Kış aylarında, havalar soğuduğu için kaktüsler uykuya geçer. Kış mevsimine yakın bir gübreleme yaptığınızda kaktüs gübreyi kullanamaz. 

Bunlara Dikkat

Kaktüsler güneşi sevse de, direkt güneş ışığına maruz kalmak onlara zarar verebilir.

Kaktüs Nasıl Sulanır?

 • Kaktüs, çok fazla su isteyen bir bitki değildir. Özellikle, birkaç hafta evden uzaklaşacağınız zaman dilimleri oluyorsa suya fazla ihtiyaç duymaması sizi mutlu edebilir.
 • Suladığınızı unutup birkaç kere üst üste sulamanız kaktüsünüzün ölmesine neden olabilir. Elinizle toprağını kontrol etmeniz ve toprağın kuruduğuna iyice emin olduktan sonra su vermeniz en doğru seçimdir.
 • Mart ile ağustos ayları arası, kaktüslerin büyüdüğü zaman dilimidir. Bu ayların dışında kaktüslerin sulanması önerilmez. Sulama yapacağınız günün güneşli ve sıcak olması, kaktüsün en yüksek verimde sudan faydalanmasını sağlar. 
 • Kaktüs en fazla yağmur suyunu sever. Fakat çok sert olmadıkça musluk suyuyla da sulanabilir.

Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Kaktüs bakımı ve çoğaltılması titizlikle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Kaktüs çoğaltmak istiyorsanız, mutlaka yaz mevsimini tercih etmeniz gerekir. Kökten ayırma işlemiyle kaktüsünüzü kolayca çoğaltabilirsiniz. Fakat işlemi köke zarar vermeden büyük bir titizlikle gerçekleştirmelisiniz. Ayırdığınız kökü vakit kaybetmeden yeni bir saksıya dikmeli, can suyunu vermek için birkaç gün beklemelisiniz.

Aslen yayınlandı