Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Dikenli Ama Kırılgan: Kaktüs Bakımı

Kaktüs bakımı püf noktaları sayesinde kaktüs nasıl bakılır, kaktüs ne zaman sulanır öğrenin, kaktüslerinize hayat verin.

Güncellenmiş

Küçük kaktüs saksıları ve bir kavanozun içinde sukulentler
Reklam
Sign Up Banner
. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .

Leke RehberiLeke Rehberi

. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .
Hangi lekeye çözüm arıyorsunuz?
Leke RehberiLeke RehberiLeke Rehberi

Çöl bitkisi olan kaktüs ve "dikensiz kaktüs" olarak adlandırılan sukulentler, bakımı en kolay bitkilerin başında gelir. Hassas ve yoğun ilgi bekleyen çiçekler arasında yer almasalar da, kaktüs bakarken yapacağınız ufak tefek hatalar çürümelerine ve ölmelerine neden olabilir. Sizin için derlediğimiz sukulent bakımı ve kaktüs bakımı püf noktaları ile kaktüslerinizin ömrüne ömür katabilirsiniz.

Çiçek açan kaktüs türleri, birçok kaktüs türüne kıyasla çok daha hassas bir bakım ister. Kaktüs çiçeği, yılda bir kez açar ve sadece bir ile bir buçuk ay arasında açık kalır. Çiçeğin açtığı süre size az gelebilir ama özenli bir bakımla bu süreyi uzatmak sizin elinizdedir.

Kaktüs Nasıl Bakılır?

 • Filmlerden aşina olduğunuz gibi, kaktüs bir çöl bitkisidir. Bu nedenle, çoğu bitkiye kıyasla güneşe çok daha fazla ihtiyaç duyar.

 • Nemli havayı sevmez ve havasız ortamda yetiştirmek için uygun değildir. Mutfak ve banyo gibi nemli alanlarda kaktüs yetiştirmeniz önerilmez. Özellikle banyo için banyoda yetişmeye uygun bitkileri ve mutfak, salon gibi odalar için tercih edin.

 • Evin fazla güneş alan güney cephesi, kaktüs çiçeği yetiştirmek için idealdir. Pencere pervazları ve balkon, kaktüsü konumlandıracağınız ideal alanların başında gelir.

 • Eğer, evin içerisinde kaktüs yetiştirmeyi planlıyorsanız, evi sıklıkla havalandırmanız doğru olacaktır.

 • Kaktüsler her ne kadar sıcak çöl bitkileri olsalar da, sulanmadıkları takdirde soğuktan da zarar görmezler.

 • Kış mevsiminde kaktüslerin büyümesi durur. Yazın, 40 derecelik sıcaklıklara kadar büyümeye devam ettikleri bilinir. Yine de, -15 derecenin altında ve +40 derecenin üstündeki sıcaklıklardan zarar görebileceğini aklınızdan çıkarmamanız önerilir. 

 • Kaktüs saksısı seçerken kaktüsü satın aldığınız kaptan biraz büyük bir seçeneğe yönelmeniz daha doğru olacaktır. Çok büyük ve derin saksılar, kaktüs için doğru bir tercih değildir. Saksıya fazla toprak koymanız da tavsiye edilmez.

Bitkilerle dolu bir balkonda küçük bir masa, sandalye, yastık

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kaktüsünüzü saksıya diker dikmez sulama yapmanız köklerine zarar verir. İlk can suyunu saksı değişimi yaptıktan birkaç gün sonra verebilirsiniz. Eğer sulayıp sulamama konusunda emin değilseniz, sulamamak daha iyi bir tercih olacaktır.

Kaktüs Toprağı Nasıl Olmalı? 

Kaktüs toprağı, çiçek toprağı ve kalın kum karışımından oluşur. Hatta, toprağı saksıya yerleştirmeden evvel saksının üçte birlik kısmına kalın çakıl taşlarından sermeniz, fazla suyun köklerine zarar vermesinin önüne geçecektir. Dilerseniz, torf ve ponzadan oluşan bir karışımı da kaktüs toprağı olarak tercih edebilirsiniz. 

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kaktüs Bakımı: Hangi Gübre Tercih Edilmeli?

Hayvansal gübre çeşitleri, kaktüsler için uygun değildir. Doğal gübre çeşitleri, kaktüslerin çürümesine ve ölmesine neden olabilir. Piyasada "çiçek açtıran vitamin" ya da "çiçek coşturan" adıyla satılan gübreleri tercih edebilirsiniz. Gübreleme için en ideal zaman ilkbahar aylarıdır. Kış aylarında, havalar soğuduğu için kaktüsler uykuya geçer. Kış mevsimine yakın bir gübreleme yaptığınızda kaktüs gübreyi kullanamaz. 

Kaktüsler güneşi sevse de, direkt güneş ışığına maruz kalmak onlara zarar verebilir.

Terrariyumun içine küçük sukulentler yerleştiren biri

Evde Kaktüs Bakımı: Kaktüs Nasıl Sulanır?

 • Kaktüs, çok fazla su isteyen bir bitki değildir. Özellikle, birkaç hafta evden uzaklaşacağınız zaman dilimleri oluyorsa suya fazla ihtiyaç duymaması sizi mutlu edebilir.

 • Suladığınızı unutup birkaç kere üst üste sulamanız kaktüsünüzün ölmesine neden olabilir. Elinizle toprağını kontrol etmeniz ve toprağın kuruduğuna iyice emin olduktan sonra su vermeniz en doğru seçimdir.

 • Kaktüs ne zaman sulanır diyorsanız Mart ile Ağustos ayları arası, kaktüslerin büyüdüğü zaman dilimidir. Bu ayların dışında kaktüslerin sulanması önerilmez. Sulama yapacağınız günün güneşli ve sıcak olması, kaktüsün en yüksek verimde sudan faydalanmasını sağlar. 

 • Kaktüs en fazla yağmur suyunu sever. Fakat çok sert olmadıkça musluk suyuyla da sulanabilir.

Evde Kaktüs Bakımı: Kaktüs Nasıl Çoğaltılır?

Kaktüs bakımı ve çoğaltılması titizlikle yürütülmesi gereken bir süreçtir. Kaktüs çoğaltma işlemi için mutlaka yaz mevsimini tercih etmeniz gerekir. Kökten ayırma işlemiyle kaktüsünüzü kolayca çoğaltabilirsiniz. Fakat işlemi köke zarar vermeden büyük bir titizlikle gerçekleştirmelisiniz. Ayırdığınız kökü vakit kaybetmeden yeni bir saksıya dikmeli, can suyunu vermek için birkaç gün beklemelisiniz.

Bazı kaktüs çeşitleri aloe vera ile karıştırılabilir, aloe vera bakımı ve kaktüs bakımının farklı olduğunu unutmayın.

Sıkça Sorulan Sorular

Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Cilt için sayısız faydası olan aloe vera bitkisi, saç bakımından yanık tedavisine, kozmetik ve sağlık sektörünün vazgeçilmezidir. Aloe vera cilde faydaları ile bilinmektedir ve bunun yanı sıra içeriğinde 18 farklı aminoasit, 20 mineral ile ‌B1, ‌B2, ‌B3 ve ‌B6 vitaminleri de bulunmaktadır. Aloe vera suyu çok iyi bir enerji kaynağı olup demir, sodyum ve kalsiyum açısından zengin bir içecektir.

Aloe Vera Bitkisi Nedir?

Aloe veranın anavatanı Afrika’dır. Sarısabır adıyla da anılan bitki, vitamin ve mineraller açısından oldukça zengindir. Yapraklarının %90’dan fazlası sudan oluşmaktadır. Sukulent familyasından olan aloe vera bitkisi etli, uzun ve sivri yaprakları sayesinde rahatlıkla diğer türlerden ayrılmaktadır.

Banyoda Hangi Bitkiler Yaşar?

Genellikle nemli ortamları seven deve tabanı, aloe vera, orkide, aşk merdiveni, sarmaşık ve sukulent çeşitlerini banyonuzda kullanabilirsiniz.

Balkon Bitkisi Neye Göre Seçilir?

Balkonunuz için ideal bitkiyi tespit ederken bulunduğunuz yerin genel iklimi, balkonunuzun güneş alma saatleri ve bitkiye ayırabileceğiniz zaman gibi noktaları göz önünde bulundurarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Evde Kış Bitkisi Yetiştirmek İçin Neler Lazım?

Evinizin balkonunda ya da cam önünde bitkilerinizin saksılarını yerleştirebileceğiniz üniteler oluşturun. Böylece tüm bitkilerinizi evin en güzel yerinde bir arada tutabilir ve hepsine aynı özeni gösterebilirsiniz. Bitkilerinizi sulamak için kullanışlı ekipmanlar edinin. Bu sayede bitki sulama işini çok daha kısa sürede yapabilir ve zaman kazanabilirsiniz.

Aslen yayınlandı