Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Evinize Baharı Getirecek Balkon Çiçekleri

Balkon çiçekleri, evlerinizi renklendirmenin ve huzur verici bir görünüme kavuşturmanın en keyifli yolları arasında yer alır. Peki evinize baharı getiren balkon çiçekleri hangileridir, hangi çiçek türü balkonda yetiştirilmeye daha uygundur biliyor musunuz? İşte, bu eşsiz bitkiler hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar..

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Evinize Baharı Getirecek Balkon Çiçekleri

Kolayca yetiştirilebilmeleri sayesinde size keyifli bir hobi edinme şansı da sunan balkon saksı çiçekleri, birbirinden güzel kokularıyla yaşam alanlarınızı adeta doğal bir cennete dönüştürür. Siz de "Balkonda hangi çiçekler yetişir?" diye merak ediyorsanız, sizin için sıraladığımız seçeneneklerde mutlaka uygun çeşitler bulacaksınız. 

  • Gardenya

Özellikle camekanlı balkonlar için ideal bir tür olan gardenya, güneşe dayanıklı balkon çiçekleri arasında başı çeker. Bol güneş seven ve yemyeşil görünümüyle balkonlarınızı adeta tropik bir cennete dönüştüren bitki türü, az suyla kolayca bakılabilmesiyle de beğeni toplar. Gardenya yetiştirirken dikkat etmeniz gerekenlerin başında ise bitkiyi aşırı soğukta bırakmamak gelir. 

  • Begonya

En dayanıklı balkon çiçekleri arasında yer alan begonyalar, kolayca yetiştirilebilen ve çoğaltılabilen bir tür olması nedeniyle çok sayıda çiçeksever tarafından tercih edilir. Renkli görünümü ve eşsiz kokusuyla balkonlarda çarpıcı bir ambiyans yaratan begonya, 15 dereceye ortam ısısına kadar rahatça açabilmesi nedeniyle kapalı balkonlarda kış aylarında da yetiştirilebilir.

  • Petunya

Balkon çiçeği denince mutlaka anılması gereken seçenekler arasında yer alan petunya, canlı görünümüyle en sevilen bitkilerden biridir. Saksıda yetişen ve kısa sürede çok sayıda çiçek açmasıyla bitkiseverlerin favorileri arasında yer alan petunya, diğer türlere göre daha çok özen isteyen bir bitkidir. Günde ortalama 6 saat güneş görmesi gereken bitkinin sert rüzgarlardan ve soğuk havadan da uzak tutulması gerekir.

Balkonda yetiştirilmeye müsait farklı çiçek türlerini bir arada tercih ederek balkonunuzda renkli ve canlı bir atmosfer oluşturabilirsiniz. Kokulu çiçekleri seçerek kendinizi daima doğal yollardan yenileme fırsatını da yakalayabilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam
  • Sardunya

En popüler sarkan balkon çiçekleri arasında yer alan sardunya, özellikle bol güneş alan balkonların vazgeçilmezlerinden biridir. Etkileyici kokusuyla kendinizi her zaman ferah ve canlı hissetmenize yardımcı olan sardunya, renkli görünümüyle de balkonlarınızda etkileyici bir manzara yaratır. Kısa sürede tutması ve çiçek vermesi nedeniyle en kolay yetiştirilebilen bitkiler arasında yer alan sardunya, geleneksel balkon süslemelerinde de sıklıkla tercih edilir.

  • Fuşya

Balkonlara canlı ve çarpıcı bir görünüm kazandıran fuşya, kolayca yetiştirilebilmesi ve çok sayıda seçenek sunması sebebiyle en sevilen bitkiler arasında yer alır. Mor, pembe, beyaz, kırmızı ve turuncu tonlarından oluşan fuşya, özellikle nemli bölgelerde kolaylıkla yetiştirilebilir. Rüzgarda sallanan dallarıyla balkonlarınıza görsel bir zenginlik katan fuşyalar, dayanıklı yapılarıyla da uzun süre çiçek açmış bir halde kalabilir.

  • Cam Güzeli

Fazla güneş almayan, gölgeli balkonlarda yetiştirilebilen en etkileyici çiçeklerden biri de cam güzelidir. Çok fazla güneşe ihtiyaç duymadan rahatça açabilen cam güzeli, çarpıcı görünümü ve kolay bakımıyla da çiçekseverlerin favorileri arasında yer alır. Çiçeğin bakımında ise gübre, nem ve toprak bakımı gibi faktörlere dikkat etmeniz tavsiye edilir.

  • Krizantem

Tüm zamanların en sevilen çiçekleri arasında yer alan krizantem, balkonda kolyaca bakılabilen bitkilerden biridir. Estetik görünümüyle balkonlarınıza zarif ve seçkin bir hava kazandıran bitkinin, yeterli güneş ve su almasına özen göstermeniz tavsiye edilir. Özellikle derin saksılarda rahatlıkla yetiştirebileceğiniz krizantem, kokusuyla balkonunuzda farklı bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olur.

Püf Noktaları

Balkonunuz için ideal bitkiyi tespit ederken bulunduğunuz yerin genel iklimi, balkonunuzun güneş alma saatleri ve bitkiye ayırabileceğiniz zaman gibi noktaları göz önünde bulundurarak karar vermeniz daha doğru olacaktır.

Bunlara Dikkat

Balkon bitkilerinizi aşırı yağıştan ve soğuktan korumanız, eğer hava şartları beklenmedik derecede bozarsa saksılarınızı kapalı alanlara taşımanız, bitkilerinizin sağlığı açısından son derece önemlidir.

Aslen yayınlandı