Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

LED Ampul ile Tasarruflu Ampul Arasındaki Farklar

Bir evin aylık toplam enerji giderinin %25'i aydınlatma maliyetinden oluşur. Tasarruflu ampül kullanımı size %65, LED ampül kullanımı ise %80'e varan oranlarda tasarruf imkanı sunar. Her iki sistemin karşılaştırmasını yapabilmek için yazının devamını okuyarak daha fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
LED Ampul ile Tasarruflu Ampul Arasındaki Farklar

Kısaca LED diye isimlendirilen aydınlatma teknolojisi, Light Emitting Diode, yani Işık Yayan Diyot, aslında sanayide çok uzun süreden beri kullanılsa da, ancak üretim teknolojilerinde yaşanan gelişmelerden sonra evlere girmeye başladı. Yapılan AR-GE çalışmaları neticesinde hem boyutları küçülen hem de üretim maliyetleri düşen LED sistemlerinin yaygınlaşması bu yüzden zaman almıştır. LED ampuller, daha önce çıkan tasarruflu ampuller ile karşılaştırıldığında belirgin üstünlüğü hemen fark edilebilir ve en önemlisi de bu yeni teknoloji aynı zamanda ekolojiktir.

Normal ampulün 150 watt, tasarruflu ampulün ise 55 watt harcayarak verdiği 2780 lümen şiddetindeki ışığı, LED ampul sadece 25-28 watt harcayarak vermektedir. Bu yüzden hem daha sağlıklı hem de daha verimli olan LED ampulleri tercih etmek uzun ömürlerini de hesaba kattığınızda daha ekonomik olmaktadır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

LED Ampul Nedir?

LED sistemi yarı iletken bir devre elemanıdır. LED teknolojisi kullanılan ampuller bu nedenle daha az enerji harcayarak daha uzun süre ve daha çok aydınlatır. İstenilen şekle kolayca girebilmesi, teknolojik olarak her şarta uyum sağlayabilmesi LED’in aydınlatma alanında kullanımını yaygınlaştırmıştır. LED ampul ile tasarruflu ampul karşılaştırması yapıldığında, LED’in neden daha yaygın kullanıldığı kolayca görülmektedir. Küçük bir floresan lambası olarak tarif edilen tasarruflu ampuller, entegre sistemlerle birlikte kullanıldığında gerekli uyumu sağlayamamaktadır. Örneğin, tasarruflu ampuller LED’lerin aksine sensörlü sistemler ile kullanılamaz. Bu örnekler, karşılaştırmalar yapılarak çoğaltılabilir. LED ampul avantajları arasında sayılan uyumluluk, tasarruflu ampuller için geçerli değildir.

Bütün elektronik eşyaların belli oranda radyasyon ürettiği bilinmektedir ve tasarruflu ampullerin yaydığı radyasyon oranı ile ilgili devam eden tartışma henüz sonuçlanmamıştır. Bu açıdan bakıldığında tasarruflu ampul zararlı mı, sorusunun cevabından çok, LED ampullerin neredeyse yok denecek kadar az radyasyon yaydığı gerçeği daha güven vericidir.

LED Ampulün Faydaları Nelerdir?

LED ampul faydaları arasında her şeyden önce yüksek verimlilik öne çıkmaktadır. Akkor lambalardan olduğu kadar tasarruflu lambalardan da daha verimli olduğu açıktır. Tasarruflu ampullerin enerji verimliliği %65’e kadar varabilirken bu oran LED’lerde %80’e kadar ulaşabilir. Kullanım ömrü, tasarruflu ampullerin 3-4 katı olan LED’ler, akkor ampullere göre 30 kat daha uzun ömre sahiptir. Tasarruflu ampullerin sık açma kapamaya duyarlı olmaları ise 10.000 saat olan kullanım ömürlerini daha da düşürmektedir. Ayrıca bu duyarlılıkları tasarruflu ampullerin sadece sensörlü değil, ışığın şiddetini azaltıp artıran Dimmer’li sistemlerle de kullanılmasını engellemektedir.

LED Ampul ve Tasarruflu Ampul Karşılaştırması

LED ampul gerçekten tasarruflu mu, sorusunun cevabı, enerji tüketimlerinin karşılaştırmasında çok net görülmektedir. Ancak tasarruflu ampul karşısında, LED ampul avantajları sadece bu kadarla da sınırlı değil. Soğuktan kolayca etkilenen tasarruflu ampul, dış ortam kullanımına uyumlu değildir ve soğuk ortamlarda ışık şiddeti belirgin biçimde düşer. LED ampullerde böyle bir sıkıntı yaşanmaz. Gene tasarruflu ampuller, odaklanmış ışık yerine yaygın ışık içerir. Bu yüzden LED ampullerin aksine, spot lambalarda kullanımı da mümkün değildir. LED ampullerin elektrik tüketimi tasarruflu ampullerin üçte biri kadardır. Üstelik tasarruflu ampuller ile kıyaslandığında LED’lerin ürettiği ısı % 90 daha azdır. Cam ve kırılgan maddeler içermeyen LED ampuller, bu bakımdan daha sağlam ve güvenilir olarak kabul edilir.

Bunlara Dikkat

Tasarruflu ampullerin içinde cıva bulunması evinizde belirgin bir tehlike ve riske işaret eder. Az miktarda kullanılması bile cıvanın etrafa saçılması halinde yaratacağı tehlikeleri önlemez. Bu yüzden kullanımı sonlandırılan tasarruflu ampullerin, çöp kutusu yerine geri dönüşüm istasyonlarına bırakılması gerekmektedir.

Aslen yayınlandı