Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Klima Temizliği ve Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Klima temizliği ve klima dezenfeksiyonu ile ilgili merak ettiğiniz püf noktaları burada.

Güncellenmiş

Reklam

Klima denildiğinde aklımıza ilk gelen şey sıcak yaz aylarıdır. Pastırma sıcaklarından bunaldığımızda soluğu hemen klimanın yanında alırız. Buna ek olarak, kış aylarında da ısınma amaçlı klima kullanmayı tercih edenlerin sayısı az değil. Yaz kış durmadan kullandığımız klimalar doğal olarak zamanla kirlenir ve tozlanır. Peki bu kadar sıklıkla kullandığımız klimanın temizliği nasıl yapılır? Temizlenmeyen veya bakımı yapılmayan klima zamanla kalitesini kaybeder, kötü koku yayar ve arızalanabilir. Üstelik soluduğumuz havanın hijyenik olması açısından da klimaların düzenli olarak temizlenmesi çok önemlidir. Bu yazıda evde kendiniz uygulayabileceğiniz klima temizliği, klima petek temizleme ve klima dezenfekte etme yöntemlerini paylaşıyoruz.

Rutin klima temizliği sırasında deterjan ve sabun kullanmadan sadece nemli bir mikrofiber temizlik bezi kullanmanız yeterlidir.

Reklam

Klima Nasıl Temizlenir?

Klima temizliği işlemine klimanın dış yüzeyinden başlamak doğru bir adım olacaktır. Klimanın dış yüzeyindeki kirler ve tozlar zamanla klimanın içerisine yerleşerek birikme yapar. Bu sebeple, günlük ev temizliği rutininize klima dış yüzey temizliği adımını da eklemek yararlı olacaktır. Dış yüzey temizliği için uzun saplı toz bezi veya elektrikli süpürge kullanabilirsiniz. Daha sonra üzerinden nemli bir mikrofiber bezle tekrar geçmek daha etkili temizlik sağlayacaktır. Klimanın iç temizliği ve klima filtre temizliği içinse şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. Klimanın kapağını açın

  Öncelikle dikkat etmeniz gereken husus, klima kapağının nasıl açıldığıdır. Çoğunlukla klima kapakları yan taraflarında bulunan tırnak kısmından açılabilir fakat klima kapakları marka ve modele göre değişiklik de gösterebilir. Nasıl açıldığından emin olamıyorsanız, klimanın kullanma kılavuzuna başvurabilirsiniz.

 2. Klimanızın kapağı çıkarılabiliyorsa dikkatlice çıkarın

  Klima kapakları çoğu klima modelinde yerinden çıkma özelliğine sahiptir. Kapakları zorlamak, kırılma gibi sorunlara yol açacağından zorlanmaması gerekir. Nasıl çıkarılacağından emin olamıyorsanız kullanma kılavuzunu incelemeniz doğru olacaktır.

 3. Klimanın filtrelerini çıkarırken dikkatli olun

  Klima kapağını açtıktan sonra klimanın filtreleri görebilirsiniz. Evinizin havasında bulunan kiri ve tozu tutan işte bu filtrelerdir. Filtreleri çıkardıktan sonra tozunu soğuk suyun altında akıtabilirsiniz.

  Rutin klima filtre temizliği işleminde herhangi bir sabun ya da deterjan gibi kimyasal temizlik ürününün kullanılmasına gerek yoktur. Bunun nedeni ise, deterjan veya sabun gibi ürünlerin filtre yüzeyine zarar verme riski ve klimanın üflediği hava aracılığıyla solunum yollarımıza karışabilme tehlikesidir.

  Sonuç olarak, temizlik sırasında kullanılacak kimyasallar sağlık açısından istenmeyen durumlara yol açabilir. Dolayısıyla filtreye tutunan toz ve kiri akan suyun altında durulamak ardından filtreleri güzelce kurutmak yeterlidir.

 4. Filtreleri duruladıktan sonra kurumasını bekleyin

  Filtrelere tutunan toz ve kiri duş veya musluk yardımıyla iyice akıttıktan sonra kurumaya bırakmalısınız. Kurumadan takılan filtreler, klima çalıştırıldığı zaman elektrik donanımına zarar verebilir.

 5. Klimanın iç aksamını nemli bezle güzelce silin

  Klima kapaklarını çıkardıktan sonra, iç kısmını nemli ve deterjansız bir mikrofiber bezle silin ve temiz bir kurulama beziyle kurulayın.

 6. Klimanın kapağını temizlemeyi unutmayın

  Kapakları da nemli bezle temizledikten sonra tamamen kuru olduğundan emin olup yerlerine takabilirsiniz.

 7. Kapakları çıkmıyorsa yine iç ve dış yüzeyleri temizleyin

  Klimanın kapaklarını çıkaramıyorsanız yetişebildiğiniz kısımları nemli bir bezle silip kurulayın ve kapatın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Klima Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Evdeki rutin klima temizliğinin yanı sıra klima filtre temizliği ve klima dezenfeksiyonu da oldukça önemlidir. Klima dezenfeksiyonu konusunda profesyonel destek alabilir ve klimanızın rutin bakımlarının yaptırırken dezenfeksiyon işleminin de yapılmasını isteyebilirsiniz. Özellikle klimanızı uzun süre kullandığınız yaz aylarında klima dezenfeksiyonu yaptırmanız tavsiye edilir. Klima filtrelerinin yapısını bozmayan özel dezenfektan spreyler yardımıyla dezenfekte edilen filtreleriniz sayesinde gönül rahatlığıyla evinizin havasının temiz olmasını sağlayabilirsiniz. Klimanızın filtrelerini akan suyla düzenli olarak durulamak ve dış aksamının tozunu almak da hijyenik kalmalarını sağlayacaktır.

Klima dış ünite temizliği de en az filtrelerin temizliği kadar önemlidir. Bu üniteler dışarıda bulunduğu için kendinizi tehlikeye atmadan erişebildiğiniz yerlerin tozunu alabilir veya temizliğini yapmak için profesyonel yardım alabilirsiniz.

Bunları unutmayın!

 • Klima temizliği işlemine başlamadan önce elektrik fişinin kapalı olduğundan ve elektrikle bağlantısının tamamen kesildiğinden emin olun.

 • Klimanızın uzman yardımı gerektiren bölümlerine amatör girişimlerde bulunmak klimanıza zarar verebilir.

 • Klimanın motor temizliği gibi detay gerektiren bakımı için profesyonel yardım almanız tavsiye edilir.

 • Klimanızın bağlantı yerlerini silerken ıslak bez yerine nemli bez kullanmanız elektrik kabloları güvenliği açısından daha doğru bir tercih olacaktır.

 • Rutin klima filtre temizliği işlemlerinde çamaşır suyu, deterjan gibi ürünler kullanmanız tavsiye edilmez. Tam olarak durulanmadığında bu tür kimyasallar evinizin havasına sirayet edebilir ve solunum yollarınıza zarar verebilir.

 • Klima dezenfeksiyonu için profesyonel destek alabilir, klima filtrelerinin yapısını bozmayan özel dezenfektanlarla klima filtrelerinizin dezenfekte edilmesini sağlayabilirsiniz.

Aslen yayınlandı