Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evdeki Hava Nasıl Temizlenir?

Evdeki hava nasıl temizlenir merak ediyorsanız ihtiyacınız olan tüm ipuçları burada.

Güncellenmiş

Reklam

Havadaki Mikroplar Nasıl Temizlenir?

Temiz ve sağlıklı bir evde yaşamak herkesin önceliklerinden biridir. Evdeki tüm yüzeyleri ve eşyaları sık sık temizlemek, evinizin sağlıklı ve temiz olmasını sağlamak ve evinizdeki mikroplardan kurtulmak için en etkili yöntemdir. Peki ya evdeki mikroplu hava nasıl temizlenir? Evdeki mikroplu havayı temizlemek için ozonla dezenfeksiyon gibi profesyonel yöntemlerin yanı sıra daha doğal ve pratik bazı yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Yüzeydeki ve eşyalardaki mikroplardan kurtulma konusunda deneyimli olsanız da, havadaki mikroplardan kurtulmak için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz de çok önemli. Havadaki mikroplar nasıl temizlenir, evinizdeki kirli hava nasıl temizlenir gibi sorularınız varsa merak etmeyin, evinizin havasının sağlıklı ve temiz olduğundan emin olmak için uygulayabileceğiniz pek çok yöntem var.

Bir Odanın Havası Nasıl Temizlenir?

Evinizde oturma odası, salon, mutfak, banyo, yatak odası ve çocuk odası gibi alanlarınızda soluduğunuz havanın temiz olması çok önemlidir. Bunu sağlamanın en kolay yollarından biri odayı sık sık havalandırmak olsa da özellikle kış aylarında bu pek de mümkün olmayabilir. Oda havası nasıl temizlenir sorusunun en basit cevaplarından biri hava temizleyici özelliği olan bitki ve çiçekleri evinizin uygun alanlarına yerleştirmektir. Odanızın havasını temizlemek için kullanabileceğiniz bitkiler:

 • Benjamin

 • Yelken Çiçeği

 • Aloe Vera

 • Duvar Sarmaşığı

 • Paşa Kılıcı Çiçeği

 • Bambu Palmiyesi

İşte bir odanın havası nasıl temizlenir sorusunun cevabı bu kadar basit. Ancak daha profesyonel ve etkili bir yöntem arıyorsanız uygulayabileceğiniz farklı yöntemler de var.

Aloe vera, duvar sarmaşığı, Benjamin, barış çiçeği gibi bitkileri kapalı ortamlardaki havanın temizlenmesinde kullanabilirsiniz.

Reklam

Ozon Dezenfeksiyonu ile Evin Havası Nasıl Temizlenir?

Evinizin içindeki havanın tüm zararlı mikroplardan arınmasını ve böylece birtakım hastalıkların önüne geçmeyi istiyorsanız ozonla dezenfeksiyon gibi daha profesyonel yöntemleri kullanarak evinizin havasını temizleyebilir ya da evinizdeki klima veya havalandırma ürünlerinin temizliğini yaptırabilirsiniz.

Profesyonel ozonla dezenfeksiyon hizmeti almak etkili bir yöntemdir. Ancak evinizin havasının daima temiz ve hijyenik olmasını istiyorsanız evinize ozon cihazı yani hava temizleme cihazı alabilirsiniz. Kapalı alanlarda havada asılı duran mikrop ve bakterileri yok eden ve ortamı kötü kokulardan arındıran ozon cihazlarını satın alarak ev, ofis gibi kapalı alanlarda aktif oksijenin dezenfekte edici özelliğiyle daimî hava temizliğini sağlayabilirsiniz.

Tek seferlik temizlik yöntemlerindense evinizde sürekli olarak daha üst düzey bir hava temizliği sağlamak ve odanın havasını nemlendirmek için aşağıdaki yöntemleri de kullanabilirsiniz:

 1. Buhar cihazı

  Buhar cihazıyla odayı nemlendirin.

 2. Hava temizleyici

  Hava temizleyici ozon cihazları kullanın.

 3. Filtre dezenfeksiyonu

  Klima vb. cihazlarınızın filtrelerini sık sık dezenfekte edin.

Evinizde havayı temizleyen bitkileri bulundurmanın ve tüm odaları sık sık havalandırmanın yanı sıra yukarıdaki yöntemleri de düzenli olarak uygulayabilir ve evinizin içindeki havayı daima temiz tutabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Evdeki Havanın Temizliği Nasıl Sağlanır?

Evinizdeki havanın mikroplardan arınmış olması ailenizin sağlığı ve hastalıklardan korunmak için çok önemlidir. Evinizdeki havanın temiz olduğundan emin olmak için havayı temizleyen bitkiler kullanmak, odayı nemlendirmek için buhar makinesi bulundurmak, hava temizleme cihazı kullanmak gibi yöntemlerin yanı sıra ozonla dezenfeksiyon gibi profesyonel yöntemlerden de faydalanabilirsiniz.

Bu yöntemlerin yanı sıra evinizdeki klima gibi cihazların filtrelerini sık sık temizleyerek ve dezenfekte ederek de evinizdeki havanın mikroplardan arınmasını sağlayabilirsiniz.

Bunları Unutmayın

Havadaki mikroplar nasıl temizlenir sorusunun cevabı düzenli olarak uygulayabileceğiniz çok basit yöntemlerden geçiyor. Evinizdeki havanın sağlıklı olduğundan emin olmak için bunları ihmal etmeyin:

 • Evinizdeki yüzeyleri Domestos Çok Amaçlı Hijyenik Sprey gibi bir temizlik ürünüyle düzenli olarak temizleyin.

 • Evinizdeki odaları sık sık havalandırın, evde temiz havanın dolaşmasını sağlayın.

 • Havayı nemlendirmek için buhar makinesi kullanın.

 • Klimanızın filtresini sık sık temizleyin ve dezenfekte edin.

 • Hava temizleme cihazları kullanın.

 • Evinizi hava temizleyen bitkilerle donatın.

 • Difüzör yardımıyla doğal dezenfektan etkili uçucu yağları kullanın.

Aslen yayınlandı