Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Evin Havası Nasıl Temizlenir?

Evdeki mikroplu hava nasıl temizlenir merak ediyorsanız ihtiyacınız olan yöntemleri ve bilgileri öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Evde koltukta oturan ve yanında bitki olan bir kadın rahatlıyor
Reklam
Sign Up Banner

Evdeki Mikroplu Hava Nasıl Temizlenir?

Temiz ve sağlıklı bir evde yaşamak herkesin önceliklerinden biridir. Evdeki tüm yüzeyleri ve eşyaları sık sık temizlemek, evinizin sağlıklı ve temiz olmasını sağlamak ve evinizdeki mikroplardan kurtulmak için en etkili yöntemdir. Peki ya havadaki mikroplar nasıl temizlenir? Evdeki havayı temizlemek için ozonla dezenfeksiyon gibi profesyonel yöntemlerin yanı sıra daha doğal ve pratik bazı yöntemlere de başvurabilirsiniz.

Yüzeydeki ve eşyalardaki mikroplardan kurtulma konusunda deneyimli olsanız da, odanın havasını temizlemek için neler yapabileceğinizi öğrenmeniz de çok önemli. Havadaki mikroplar nasıl temizlenir, evinizdeki kirli hava nasıl temizlenir gibi sorularınız varsa merak etmeyin, evinizin havasının sağlıklı ve temiz olduğundan emin olmak için uygulayabileceğiniz pek çok yöntem var.

Bir Odanın Havası Nasıl Temizlenir?

Evinizde oturma odası, salon, mutfak, banyo, yatak odası ve çocuk odası gibi alanlarınızda soluduğunuz havanın temiz olması çok önemlidir. Bunu sağlamanın en kolay yollarından biri odayı sık sık havalandırmak olsa da özellikle kış aylarında bu pek de mümkün olmayabilir. Oda havası nasıl temizlenir sorusunun en basit cevaplarından biri hava temizleyici özelliği olan bitki ve çiçekleri evinizin uygun alanlarına yerleştirmektir. Odadaki hava nasıl temizlenir diyorsanız, evin havasını temizlemek için kullanabileceğiniz bitkiler:

 • Benjamin

 • Yelken Çiçeği

 • Aloe Vera

 • Duvar Sarmaşığı

 • Paşa Kılıcı Çiçeği

 • Bambu Palmiyesi

İşte evin havası nasıl temizlenir sorusunun cevabı bu kadar basit. Ancak daha profesyonel ve etkili bir yöntem arıyorsanız uygulayabileceğiniz farklı yöntemler de var.

Aloe vera, duvar sarmaşığı, Benjamin, barış çiçeği gibi bitkileri kapalı ortamlardaki havanın temizlenmesinde kullanabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Ozon ile Hava Dezenfeksiyonu

Evinizin içindeki havanın tüm zararlı mikroplardan arınmasını ve böylece birtakım hastalıkların önüne geçmeyi istiyorsanız ve evdeki hava nasıl temizlenir diyorsanız ozon ile hava dezenfeksiyonu gibi daha profesyonel yöntemleri kullanarak evinizin havasını temizleyebilir ya da evinizdeki klima veya havalandırma ürünlerinin temizliğini yaptırabilirsiniz.

Profesyonel ozonla dezenfeksiyon hizmeti almak etkili bir yöntemdir. Ancak evinizin havasının daima temiz ve hijyenik olmasını istiyorsanız evinize ozon cihazı yani hava temizleme cihazı alabilirsiniz. Kapalı alanlarda havada asılı duran mikrop ve bakterileri yok eden ve ortamı kötü kokulardan arındıran ozon cihazlarını satın alarak ev, ofis gibi kapalı alanlarda aktif oksijenin dezenfekte edici özelliğiyle daimî hava temizliğini sağlayabilirsiniz.

Tek seferlik temizlik yöntemlerindense evinizde sürekli olarak daha üst düzey bir hava temizliği sağlamak ve odanın havasını nemlendirmek için aşağıdaki yöntemleri de kullanabilirsiniz:

 1. Buhar cihazı

  Buhar cihazıyla odayı nemlendirin.

 2. Hava temizleyici

  Odanın havasını temizlemek için hava temizleyici cihazlar kullanın.

 3. Filtre dezenfeksiyonu

  Evin havasını temizlemek için klima vb. cihazlarınızın filtrelerini sık sık dezenfekte edin. Vantilatör kullanıyorsanız vantilatör temizliğini de ihmal etmemelisiniz.

Evinizde havayı temizleyen bitkileri bulundurmanın ve tüm odaları sık sık havalandırmanın yanı sıra yukarıdaki yöntemleri de düzenli olarak uygulayabilir ve evinizin içindeki havayı daima temiz tutabilirsiniz.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Evdeki Hava Nasıl Temizlenir?

Evinizdeki havanın mikroplardan arınmış olması ailenizin sağlığı ve hastalıklardan korunmak için çok önemlidir. Evinizdeki havanın temiz olduğundan emin olmak için havayı temizleyen bitkiler kullanmak, odayı nemlendirmek için buhar makinesi bulundurmak, hava temizleme cihazı kullanmak gibi yöntemlerin yanı sıra ozonla dezenfeksiyon gibi profesyonel yöntemlerden de faydalanabilirsiniz.

Bu yöntemlerin yanı sıra evinizdeki klima gibi cihazların filtrelerini sık sık temizleyerek ve dezenfekte ederek de evinizdeki havanın mikroplardan arınmasını sağlayabilirsiniz.

Bunları Unutmayın

Havadaki mikroplar nasıl temizlenir sorusunun cevabı düzenli olarak uygulayabileceğiniz çok basit yöntemlerden geçiyor. Evinizdeki havanın sağlıklı olduğundan emin olmak için bunları ihmal etmeyin:

 • Evinizdeki yüzeyleri Domestos Çok Amaçlı Hijyenik Sprey gibi bir temizlik ürünüyle düzenli olarak temizleyin.

 • Evinizdeki odaları sık sık havalandırın, evde temiz havanın dolaşmasını sağlayın.

 • Havayı nemlendirmek için buhar makinesi kullanın.

 • Klimanızın filtresini sık sık temizleyin ve dezenfekte edin.

 • Hava temizleme cihazları kullanın.

 • Evinizi hava temizleyen bitkilerle donatın.

 • Difüzör yardımıyla doğal dezenfektan etkili uçucu yağları kullanın.

Sıkça Sorulan Sorular

Odanın Havası Nasıl Temizlenir?

Evinizde oturma odası, salon, mutfak, banyo, yatak odası ve çocuk odası gibi alanlarınızda soluduğunuz havanın temiz olması çok önemlidir. Bunu sağlamanın en kolay yollarından biri odayı sık sık havalandırmak olsa da özellikle kış aylarında bu pek de mümkün olmayabilir. Oda havası nasıl temizlenir sorusunun en basit cevaplarından biri hava temizleyici özelliği olan Benjamin, Yelken Çiçeği, Aloe Vera, Duvar Sarmaşığı, Paşa Kılıcı, Bambu Palmiyesi gibi bitki ve çiçekleri evinizin uygun alanlarına yerleştirmektir.

Ozonla Dezenfeksiyon Nedir?

Ozon, oksijen atomlarından elde edilen ve doğru oranlarda kullanıldığında bakteri ve virüsleri yok ettiği bilinen en güçlü dezenfektanlardan biridir. Etki alanı çok güçlü ve aynı zamanda hızlı olduğu için birçok alanda tercih edilmektedir. Ozon gaz olduğu için geleneksel yöntemlerle ulaşılamayan yerlerdeki bakterileri ve mikropları kolaylıkla temizler.

Ozonla Dezenfeksiyon Hizmeti Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Ozonla dezenfeksiyon ve nano hijyen hizmeti almayı düşünüyorsanız hizmet alacağınız kurumların güvenilir ve alanlarında uzman olmalarına dikkat edin. Bir diğer önemli konu ise dezenfektan işlemi sırasında kullandıkları dezenfektan maddelerin içeriklerinin güvenilir olmasıdır.

Aslen yayınlandı