Fayans, Ahşap Parke ve Laminant Yüzeyler Nasıl Temizlenir?

Evinizde zeminin temiz, ışıltılı, ferah ve hijyenik olmasını istiyorsanız yer temizliği için bu sayfadaki ipuçlarımızı mutlaka okuyun.

Güncellenmiş 26 Ocak 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Ahşap Zemin ve Saksıda Salon Bitkileri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Parkeler, evlerin en şık aksesuarından biridir. Yıpranmış ve bakımsız zeminler üzerine yapacağınız ev dekorasyonu sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Evlerde zemin döşeme için fayans, ahşap parke, laminant gibi birbirinden farklı malzemeler kullanılır ve her bir malzeme için farklı temizlik yöntemleri gereklidir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Ahşap Parke Temizliği Nasıl Yapılır?

  Ahşap, şık görünümü ile ev dekorasyonunun klasikleri arasında yer alır. Hiç modası geçmeyen, zamansız bir malzeme olan ahşap, doğru bakım ve temizlik ile uzun seneler kullanılabilir. Püf noktaları bilindiği zaman ahşap parke temizliği son derece kolaydır. Aşağıdaki adımları takip ederek ahşap parkelerinizi kolayca temizleyebilirsiniz.

  1. 1

   Doğru Temizleyici Ürünü Kullanın

   Ahşap, parke ve laminant yüzeyler için özel olarak geliştirilmiş Cif Jel Zemin Uzmanı gibi bir temizlik ürününü, paketin üzerindeki talimatlara uyarak yeterli miktarlarda su ile karıştırın. Kaliteli bir ahşap temizleyici mevcut değilse arap sabunu da deneyebilirsiniz.

  2. 2

   Ahşabı Fazla Islatmayın

   Su, ahşabın dostu değildir. Ahşabı fazla ıslatmak kabarmasına sebep olabilir, bu yüzden silme işlemine geçmeden yer bezini veya mopu iyice sıkın.

  3. 3

   Zemini İyice Kurulayın

   Ahşap parke temizleme ile ilgili en kritik ayrıntı kurulamadır. Silme işleminden hemen sonra parkeleri çok iyi kurulamalı, nemli kalmadıklarından emin olmalısınız. Havlu veya mikrofiber bez yardımı ile parkelerinizi kurulayın.

 • Laminant Nasıl Temizlenir?

  Çizilmeyen, leke tutmayan ve kolay zedelenmeyen yapısı ile laminant parke günümüzün en çok tercih edilen yer döşeme malzemeleri arasında yer alıyor. Laminant parkenin pratikliği temizlikte de geçerlidir. Laminant parke temizliği için bu etkili ve pratik önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

  1. 1

   Ahşap Zemine Uygun Temizleyici

   Cif Jel Zemin Uzmanı gibi yüzey türüne özel geliştirilmiş yer temizleyiciler laminant temizliği için oldukça uygundur.

  2. 2

   Yumuşak Malzeme İle Silin

   Laminat parkeleri silerken sert sünger veya bezlerden kaçının. Mikrofiber bezler laminat parke temizleme için idealdir.

  3. 3

   Kurulamayı Unutmayın

   Su, laminant parkenin dokusundaki parlaklığı kaybetmesine sebep olacağı gibi, su lekeleri kuruduktan sonra yüzeyde hoş olmayan bir görüntü oluşturacaktır. Silme işlemini tamamladıktan sonra laminant parkeleri iyice kurulayın.

Yer Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

Banyo ve mutfaklarda en çok tercih edilen yer döşemesi fayansların temizliği evimizde hijyenik bir ortam sağlamak için belirleyicidir. Fayans yer temizliği kolaydır ama hijyen sağlamak için doğru malzemeleri seçmek önemlidir. Fayans yer temizliğinde hijyen sağlamak için ipuçlarımız bu size yardımcı olacaktır.

Fayanslarınızdaki zorlu lekeleri çıkaracak aynı zamanda hijyen ve ferah bir koku yayacak çamaşır suyu katkılı Cif Jel Ultra Hijyen, durulamaya gerek kalmadan kısa sürede size arzuladığınız temizliği sağlayacaktır.

Fayans Araları Nasıl Temizlenir?

Fayans aralarında görülen harcın (derz dolgu), kiri ve tozu absorbe eden bir yapısı vardır ve zamanla karabilir. Fayans yüzey temizliği için uyguladığınız standart yöntemler fayans araları için yeterli olmaz. Domestos gibi yoğun kıvamlı ve son derece etkili bir çamaşır suyu ve diş fırçası yardımı ile fayans aralıklarını temizleyebilirsiniz.

Bunlara Dikkat!

Su, ahşap parke ve laminant dostu değildir. Silme işleminden önce yer bezindeki suyu mümkün olduğunca sıkın ve işlem sonrası yüzeyin ıslak kalmasına izin vermeden kuru bezle silin. Herhangi bir temizlik malzemesini kullanmadan önce de etiketindeki kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?