Unilever logo
TemizSözlük logo
Dekorasyon ve Temizlik İpuçları için Hemen Kaydolun

Arap Sabunu Nerelerde Kullanılır?

Arap sabunu nerelerde ve nasıl kullanılır? Doğru ve etkili bir şekilde Arap sabununu kullanarak inatçı kirlerden kolayca kurtulabilirsiniz.

Güncellenmiş

Seramik Zemini Fırçalayan Eldivenli Erkek Eli
Reklam
Sign Up Banner

Birçok ev hanımı için ev temizliğinde vazgeçilmez ürünlerden biri olsa da, bazılarımız için arap sabunu hala yabancı olduğumuz bir ürün. Arap sabunu ile temizlik nasıl yapılır ve Arap sabunu nerelerde kullanılır sorusunun yanıtını bu yazıda bulabilirsiniz.

Arap sabununu doğru bir şekilde kullanmayı öğrenerek ondan en iyi verimi alabilirsiniz. Birçok farklı yüzeyde kirleri çıkarmada marifetli olan Arap sabunu sayesinde inatçı lekelerden kurtulmanız mümkün.

Arap sabunuyla temizlik birçok yüzey için oldukça idealdir. Vim Sprey Arap Sabunu ve Vim Sıvı Arap Sabunu gibi etkili temizleyiciler kullanarak eşyalarınızın nasıl tertemiz ve pırıl pırıl bir hale geldiğine tanıklık edebilirsiniz.

Arap Sabunu ile Halı Nasıl Temizlenir?

Arap sabunu halı temizlemede oldukça etkilidir. Aşağıdaki adımları uygulayarak halınızı ilk günkü gibi tertemiz bir hale geri getirebilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner
  • Öncelikle halınızı elektrikli süpürgeyle temizleyin.

  • Bir kova ılık suya bir miktar Arap sabununu katın. Miktarı halınızın kirlilik durumuna göre ayarlayabilirsiniz.

  • Daha sonra sabunlu suyu köpürtün ve halıya uygulayın.

  • Halınızın tamamını temizleyin, iyice durulayın ve kurumaya bırakın.

Ayrıca tam bir çözüm için halınızdaki inatçı lekelere karşı Cif Her Yer Sprey kullanmayı düşünebilirsiniz. Tüm bu adımların sonunda halınızın nasıl temiz olduğunu görünce şaşıracaksınız.

Arap Sabunu Çamaşır Makinesinde Kullanılır mı?

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Arap sabunu ile temizlik yapabileceğiniz bir diğer alan çamaşırlarınızdır. Eğer Omo Active Sıvı gibi düşük ısıda bile lekeler üzerinde etkili olan bir çamaşır deterjanına erişmeniz mümkün değilse, Arap sabununu özellikle beyaz çamaşırlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Arap sabunu içerisinde organik yağ bulunduran doğal bir üründür. Bazı Arap sabunları daha önce kullanılmamış yağlar içerebildiği gibi bazıları da yanmış yağları kullanabilmektedir. O nedenle kaliteli, atık yağ içermeyen bir Arap sabunu tercih etmelisiniz. Düşük kaliteli Arap sabunlarını kötü kokularından ve yapış yapış olmalarından anlayabilirsiniz.

  • Çamaşır makinenizin çamaşır gözüne Arap sabununu ekleyin.

  • Eğer arzu ederseniz lekeli bölgenin üzerine de Arap sabunu uygulayabilirsiniz.

  • Kıyafetlerinizin üzerindeki talimatlara uygun bir yıkama programında çamaşır makinenizde yıkayın.

Çamaşırlarınızı kuruttuktan sonra temizlendiklerini göreceksiniz. Kıyafetlerin yanı sıra perdelerinizi de Arap sabunu yardımı ile yıkamanız mümkün.

Banyo, lavabo ve klozet

Arap sabunun üzerindeki kullanma talimatlarını okumanız ve buna göre hareket etmeniz en sağlıklı seçim olacaktır. Arap sabununu çocukların ve ev hayvanlarınızın erişemeyeceği bir yere koyarak istenmeyen sonuçlar oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Arap sabunu, geçmişten bugüne ev hanımlarının severek tercih ettiği ürünler arasında yer alıyor. Yüzeye ve kumaşa göre özel olarak formüle edilmiş olmasa da, Arap sabunuyla birçok farklı yüzeyi temizleyebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, uygulayacağınız malzemenin kullanım talimatlarına uygun olarak hareket etmenizdir. 

Sıkça Sorulan Sorular

Arap Sabunu Mutfakta Kullanılır mı?

Mutfağınızdaki çeşitli lekeleri çıkarmak için arap sabununa güvenebilirsiniz. Doğal yapısı sayesinde yemeklerinizi pişirdiğiniz ya da pişireceğiniz ürünleri koyduğunuz tezgah, ocak gibi yüzeyleri gönül rahatlığıyla arap sabunu ile temizleyebilir ve nefis yemeklerinizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Arap Sabunu Ahşap Yüzeylerde Kullanılır mı?

Evinizdeki bütün ahşap eşyaları ve parkeleri silerken, tozlarını alırken Arap sabununu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Güvenli yapısı ile ahşap yüzeylere zarar vermemenin yanında yağlı yapısıyla ahşap yüzeyleri hem korur hem de kirlenmesini geciktirir.

Arap Sabunu Neden Yapılır?

Arap sabunu eskiden hayvansal yağlardan ya da diğer adıyla iç yağlarından üretilirdi. Ancak doğaya olan saygı ve sevginin hızla arttığı son yıllarda bitkisel yağlara geçildi. Günümüzde Arap sabunu, kullanılan yağın potasyum hidroksit kostiğin sıcak suda karıştırılması ile yapılır.

Arap Sabunu Nedir?

Arap sabunu en basit tabirle içeriğindeki doğadan gelen kimyasal bileşenler sayesinde diğer sabunlara göre daha yumuşak ve macunumsu kıvama sahip olan ve daha çok köpüren bir sabun türüdür. Arap sabununun diğer sabunlardan farkı, üretim aşamasında, alkali olarak sodyum yerine hayvansal ve bitkisel yağlardan elde edilen potasyum hidroksit kullanılmasıdır.

Aslen yayınlandı