Elektrikli Süpürge Seçimi Nasıl Yapılır?

Kablosuz süpürge mi? Dikey süpürge mi? Sizin için en iyi elektrik süpürgesini bulmak istiyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun, doğru seçimi yapın.

Güncellenmiş 10 Ocak 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
 En Uygun Elektrikli Süpürge

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Elektrikli süpürge, bugüne kadar icat edilmiş en çok işe yarayan ev aletlerinden biridir. Sadece yer temizliğinde etkili olmayıp aynı zamanda havanın temizlenmesini sağlar ve alerji oluşumunu engeller. Her sene tasarımı yenilenen elektrikli süpürgeler arasında sizin için en uygun olanını nasıl bulursunuz? Bu yazımızda en çok kullanılan süpürge çeşitleriyle birlikte avantajlarını ve dezavantajlarını bulabilirsiniz.

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız, hayvan tüylerini temizlemek için halınızı düzenli olarak süpürmeniz gerekir. Hayvan tüylerini en iyi alan elektrikli süpürgelere bakın, böylece tüylerin yerde birikmesini engellemiş olursunuz.

Elektrikli Süpürge İpuçları

Elektrikli süpürge satın almadan önce mağazada denemeyi unutmayın. Kaldırıp ağırlığını deneyebilir ya da kablosunun uzunluğuna bakabilirsiniz. Süpürgeyle birlikte gelen temizlik başlıklarına da dikkat edin ve ne kadar gürültü çıkardığını kontrol etmeyi unutmayın! Bütün bunlar elektrikli süpürgenin performansını ve sizin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamayacağını gösterir. Bu yüzden, satın almadan önce emin olmak önemlidir.

Elektrikli süpürge 2

Elektrikli Süpürge: Torbalı mı, Torbasız mı?

Karar vermeniz gereken temel unsurlardan biri; torbalı ya da torbasız elektrikli süpürge seçimidir. Geleneksel olarak, elektrikli süpürgeler tozu ve kiri bir torbanın içinde biriktirir ve o torbanın da düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Torbalı elektrik süpürgeleri torbasızlara göre daha çok tozu tutsa da sürekli torba almanız gerekeceğinden, bütçeniz darsa torbasız olanı tercih edebilirsiniz.

Torbasız elektrik süpürge, son yıllarda oldukça popüler. Tozu kendi içinde toplayan bir bölümü vardır ve işiniz bittikten sonra bu bölümdeki kiri çöpe boşaltabilirsiniz. Çoğu kişi, torbasız elektrikli süpürgeyi hem kullanması daha kolay hem de daha ekonomik bulmaktadır. Bunun yanında, eğer evinizde alerjisi olan varsa, tozu çöpe boşaltmak iyi bir fikir değildir. Eğer dikkatli olmazsanız, temizlik öncesinde karşılaştığınızdan daha fazla sorunla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

Genel olarak bu karar, kişisel tercihe bağlıdır. Torbalı ve torbasız olmak üzere birçok iyi kalite ve yüksek vakum gücü sağlayan elektrikli süpürge bulmak mümkündür. Şimdi en çok kullanılan çeşitlere bir göz atalım.

Dikey Elektrikli Süpürge

Dikey elektrikli süpürge, özellikle halı olan yerlerde yüksek vakum gücü sağlar ve silindir elektrik süpürgelerden daha büyük kapasiteleri vardır. Kalabalık ve zeminleri sürekli kirlenen yerlerde işe yararlar. Uç kısmına takılan fırçalı başlık halıya yapışan saçları temizleyebildiğinden, evcil hayvanı olanlar tarafından tercih edilir. Daha ağır yapıda oldukları için köşeleri temizlemede ve merdivenlerden yukarı çıkarmada zorluk yaşanabilir. Bu yüzden çift katlı evler için uygun olmayabilir.

Silindir Elektrik Süpürgesi

Silindir modeller, hortumuyla süpürülen küçük ve tekerlekli yapıda olanlardır. Tekerlekleri sayesinde siz süpürürken arkanızdan gelir. Bu tür tasarım, hareket etmede ve merdivenleri temizlemede kolaylık sağlar. Silindir elektrik süpürgeleri en hafif elektrikli süpürge olup boyutundan dolayı saklaması daha elverişlidir. Yaşlılar ve kuvvetsiz ev sahipleri için uygundur. Genellikle silindir modellerde halı temizleme başlıkları bulunmaz ve temizliği zor olan halı modellerinde pek kullanışlı değildir.

Kablosuz Süpürge

Bu modeller hafif tasarımlıdır ve tekrar şarj edilebilen pil sistemiyle çalışır. Daha uzun çalışabilen güçlü modelleri piyasaya sürülse de bu modeller genellikle küçük evler için ideal olup mutfak gibi çok kullanılan yerlerin temizliği için uygundur. Apartman dairesinde yaşayanlar için ikinci en iyi seçenektir.

Beyaz halıyı elektrikli süpürgeyle temizleyen biri

El Süpürgesi

Ağırlığı hafif ve torba gerektirmeyen küçük elektrikli süpürge çeşididir. Dökülen kırıntıları temizlemek ve evin en çok kirlenen yerlerinde günlük temizliğin sağlanması için kullanılır. Ofis ya da çalışma odası gibi yerlerde sıklıkla kullanılır. Fakat normal boyuttaki elektrikli süpürgenin yerini tutması beklenemez, sadece hızlı ve ufak çaplı temizlik amacıyla kullanılabilir.

Robotlu Elektrik Süpürgesi

En son teknolojik gelişmeler ile otomatik olarak ayarlayabileceğiniz ve belirli bölgeleri kendi kendine temizleyebilen robotlu elektrik süpürgesi yaratıldı. Bu modeller, etraflarında plastik koruyucular ve engelleri sezebilen sensörlerle donatıldıkları için kazaları da önleyebilirler. Burada bir kaç avantaj görebilirsiniz – özellikle de hızlı ve meşgul hayat tarzı olanlar için: Evde yokken bile süpürgeyi çalıştırıp kendi kendine temizlemesini sağlayabilirsiniz! Bazılarının görüşüne göre, odanın köşe ve kenarlarını süpüremediği için her yeri temizliyor sayılmaz. Bir robotlu elektrik süpürgesi daha pahalı olsa da kullanışlı olduğundan verdiğiniz paraya değecektir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?