Banyoda Su Tasarrufu Sağlamanın 5 Yolu

Banyoda su tasarrufu sağlamak için neler yapabilirim, banyoda su israfı nasıl önlenir sorularının cevaplarını öğrenin, hem doğaya hem bütçenize katkıda bulunun.

Güncellenmiş 14 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Musluktan akan suyla ellerini yıkayan kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Su kaynakları hızlı nüfus artışı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle giderek azalıyor. İnsanın en temel ihtiyaçlarının başında gelen suya olan erişimimizin sınırlanması, hayatımızı büyük ölçüde etkileyecek bir sorun. Ancak alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç ufak değişiklikle, banyoda su tasarrufu sağlayarak evdeki su tüketiminizi azaltabilir ve hem çevreye hem de aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz!

Günlük su tüketimini en aza indirmek için diş fırçalama esnasında musluklarınızı kapatın ve küveti doldurup banyo yapmak yerine duş almayı tercih edin.

Banyoda su tasarrufu sağlamak için neler yapabiliriz? Evdeki su tüketiminin yaklaşık olarak %40-%50’si banyoda yapılır. Peki banyoda su israfı nasıl önlenir? Su tasarrufuna nasıl katkıda bulunabilirim diyorsanız işte önerilerimiz:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Banyoda Su Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

  1. 1

   Küveti Yarım Doldurun

   Yorucu bir günün ardından sıcak bir banyo yapmak harika bir fikir gibi görünebilir. Ancak küveti doldurmak için yaklaşık olarak 150-200 litre su gerekir. Eğer banyo yapmak istiyorsanız, küveti tam değil, yarım doldurmayı tercih edebilirsiniz.

  2. 2

   Duş Almayı Tercih Edin

   Duş almak, banyo yapmaktan çok daha tasarrufludur. Duş sürenizi 5-6 dakikayla sınırlayarak, her duş esnasında 50 litre kadar daha az su harcayabilirsiniz. Yine şampuan ve sabunlanma esnasında suyu kapatarak büyük miktarda su tasarrufu sağlamanız mümkün. Hatta banyonuzda tasarruflu duş başlığı kullanabilirsiniz. Ayrıca sifonda su tasarrufu sağlamak için tasarruflu sifon da kullanabilirsiniz.

  3. 3

   Diş Fırçalarken Suyu Kapatın

   Diş fırçalarken de su tasarrufu yapabilirsiniz. Fırçalama esnasında musluğu açık bırakıp su akıtmamak, hatta aynı yöntemi tıraş olurken de kullanmak tasarruf miktarınızı artıracaktır.

   Beyaz kap içinde iki bambu diş fırçası
  4. 4

   Suyu Boşa Akıtmayın

   Duş almadan önce suyun ısınmasını beklerken akan suyu kovaya doldurabilir, sonrasında bu suyu klozete dökmek ya da arabanızı yıkamak için kullanabilirsiniz.

 • Su İsrafının Nedenleri Nelerdir?

  Günümüzde birçok evde günlük su tüketimi, olması gerekenden çok daha fazla. Göz ardı edilen küçük detaylar, fazla su tüketimine yol açıyor. İşte su israfına neden olan başlıca nedenler:

  1. 1

   Su Damlatan Musluklar

   Atalarımızın ‘Damlaya damlaya göl olur’ sözü ne kadar da doğru. Su akıtan muslukların günde 30-200 litre su kaybına neden oldukları biliniyor. Bu nedenle damlayan musluklarınızı bir an önce onarın.

  2. 2

   Su Kaçakları

   Evinizde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Bunun için önce tüm musluklarınızın kapalı olduklarından emin olun. Daha sonra su saatinize bakın, eğer saat dönüyorsa bunun nedenini araştırın.

  3. 3

   Boş Makine Çalıştırmak

   Çamaşır ya da bulaşık makinelerini tam olarak dolmadan çalıştırmak, gereksiz su tüketimine yol açar. Makinelerinizi çalıştırmadan önce dolu olduklarından emin olun.

Temizlikte Su Tasarrufu

Banyonuzu temizlerken de su tasarrufu yapabilirsiniz. Su kullanarak yapacağınız temizlik yerine etkili temizleyicileri tercih edin. Örneğin Cif’in banyo temizliği için tasarlanan özel ürünlerini kullanarak etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Banyolarda evin diğer bölümlerine oranla daha fazla bakteri ve mikrop bulunduğu için Domestos gibi etkili çamaşır sularıyla temizlik yapmanız, su harcayarak yapacağınız temizlikten çok daha etkili olacaktır.

Muslukların boşa akmasını engellemek, tasarruflu duş başlığı kullanmak gibi basit ve pratik yöntemlerle evinizdeki su israfını en aza indirmeniz mümkün. Bu sayede hem faturalarınız düşecek hem de gelecekteki su sıkıntılarının önüne geçmiş olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?