Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Banyoda Su Tasarrufu Sağlamanın 5 Yolu

Banyoda su tasarrufu sağlamak için neler yapabilirim, banyoda su israfı nasıl önlenir sorularının cevaplarını öğrenin, hem doğaya hem bütçenize katkıda bulunun.

Güncellenmiş

Musluktan akan suyla ellerini yıkayan kadın
Reklam
Sign Up Banner

Su kaynakları hızlı nüfus artışı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle giderek azalıyor. İnsanın en temel ihtiyaçlarının başında gelen suya olan erişimimizin sınırlanması, hayatımızı büyük ölçüde etkileyecek bir sorun. Ancak alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç ufak değişiklikle, banyoda su tasarrufu sağlayarak evdeki su tüketiminizi azaltabilir ve hem çevreye hem de aile bütçenize katkıda bulunabilirsiniz!

Günlük su tüketimini en aza indirmek için diş fırçalama esnasında musluklarınızı kapatın ve küveti doldurup banyo yapmak yerine duş almayı tercih edin.

Banyoda su tasarrufu sağlamak için neler yapabiliriz? Evdeki su tüketiminin yaklaşık olarak %40-%50’si banyoda yapılır. Peki banyoda su israfı nasıl önlenir? Su tasarrufuna nasıl katkıda bulunabilirim diyorsanız işte önerilerimiz:

Reklam

MPU Sign Up Banner

Banyoda Su Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

 1. Küveti Yarım Doldurun

  Yorucu bir günün ardından sıcak bir banyo yapmak harika bir fikir gibi görünebilir. Ancak küveti doldurmak için yaklaşık olarak 150-200 litre su gerekir. Eğer banyo yapmak istiyorsanız, küveti tam değil, yarım doldurmayı tercih edebilirsiniz.

 2. Duş Almayı Tercih Edin

  Duş almak, banyo yapmaktan çok daha tasarrufludur. Duş sürenizi 5-6 dakikayla sınırlayarak, her duş esnasında 50 litre kadar daha az su harcayabilirsiniz. Yine şampuan ve sabunlanma esnasında suyu kapatarak büyük miktarda su tasarrufu sağlamanız mümkün. Hatta banyonuzda tasarruflu duş başlığı kullanabilirsiniz. Ayrıca sifonda su tasarrufu sağlamak için tasarruflu sifon da kullanabilirsiniz.

 3. Diş Fırçalarken Suyu Kapatın

  Diş fırçalarken de su tasarrufu yapabilirsiniz. Fırçalama esnasında musluğu açık bırakıp su akıtmamak, hatta aynı yöntemi tıraş olurken de kullanmak tasarruf miktarınızı artıracaktır.

  Step 3: Beyaz kap içinde iki bambu diş fırçası
 4. Suyu Boşa Akıtmayın

  Duş almadan önce suyun ısınmasını beklerken akan suyu kovaya doldurabilir, sonrasında bu suyu klozete dökmek ya da arabanızı yıkamak için kullanabilirsiniz.

Su İsrafının Nedenleri Nelerdir?

Günümüzde birçok evde günlük su tüketimi, olması gerekenden çok daha fazla. Göz ardı edilen küçük detaylar, fazla su tüketimine yol açıyor. İşte su israfına neden olan başlıca nedenler:

 1. Su Damlatan Musluklar

  Atalarımızın ‘Damlaya damlaya göl olur’ sözü ne kadar da doğru. Su akıtan muslukların günde 30-200 litre su kaybına neden oldukları biliniyor. Bu nedenle damlayan musluklarınızı bir an önce onarın.

 2. Su Kaçakları

  Evinizde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Bunun için önce tüm musluklarınızın kapalı olduklarından emin olun. Daha sonra su saatinize bakın, eğer saat dönüyorsa bunun nedenini araştırın.

 3. Boş Makine Çalıştırmak

  Çamaşır ya da bulaşık makinelerini tam olarak dolmadan çalıştırmak, gereksiz su tüketimine yol açar. Makinelerinizi çalıştırmadan önce dolu olduklarından emin olun.

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Temizlikte Su Tasarrufu

Banyonuzu temizlerken de su tasarrufu yapabilirsiniz. Su kullanarak yapacağınız temizlik yerine etkili temizleyicileri tercih edin. Örneğin Cif’in banyo temizliği için tasarlanan özel ürünlerini kullanarak etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Banyolarda evin diğer bölümlerine oranla daha fazla bakteri ve mikrop bulunduğu için Domestos gibi etkili çamaşır sularıyla temizlik yapmanız, su harcayarak yapacağınız temizlikten çok daha etkili olacaktır.

Muslukların boşa akmasını engellemek, tasarruflu duş başlığı kullanmak gibi basit ve pratik yöntemlerle evinizdeki su israfını en aza indirmeniz mümkün. Bu sayede hem faturalarınız düşecek hem de gelecekteki su sıkıntılarının önüne geçmiş olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde Su İsrafı Nasıl Önlenir?

Evde daha az su tüketmek için: Bozuk olan musluklarınızı mutlaka tamir ettirin, banyo sürenizi kısaltın, çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayın ve muhtemel su kaçaklarını kontrol edin.

Konsantre Deterjanlar Su Tasarrufuna Yardımcı Olur mu?

Evet. Konsantre deterjan ve yumuşatıcıların üretimi esnasında kullanılan su miktarı klasik ürünlere göre oldukça azdır. Bu nedenle çamaşır temizliğinde konsantre ürünleri tercih ederek su israfının önlenmesine katkı sağlamış olursunuz. Aynı zamanda, konsantre yumuşatıcılar ürünün yapısı sayesinde çok daha az dozlamayla istenilen etkiyi elde etmenizi sağlar.

Su Tasarrufu İçin Çamaşır Makinesi Nasıl Kullanılmalı?

Mümkün olduğunca uzun süreli, bol su harcanan programların yerine kısa programları tercih ederek sudan da elektrikten de tasarruf edebilirsiniz. Çoğu makinede yünlü ve hassas giysiler, perdeler, kotlar için hazırlanan programların ve suyu yüksek derecede ısıtan diğer programların çok su harcayarak yıkama yaptığını unutmayın. Makinenizi keşfederek süresi daha kısa olan, işlevsel ve çevre dostu programları kullanabilirsiniz.

Su Tüketiminin Kuraklığa Etkisi Var mı?

Kitlesel ve bireysel ölçeklerde savurgan su tüketimi, mevsimsel yağışların gerçekleşmemesiyle karşı karşıya kalınan susuzluğu daha da arttırıyor. Evinizde su sızdıran hatalı tesisatları tamir etmek, gereksiz yere sifon çekmemek ve yanlış kullanımda büyük miktarlarda su israfına sebep olabilen ev ve çamaşır temizliğini doğru bir şekilde yapmak gibi pek çok tasarruf yöntemini uygulayarak evlerdeki fazla su tüketimi kolayca önlenebilir.

Çamaşır Makinemi Daha Az Çalıştırarak Ne Kadar Su Tasarruf Ederim?

Çamaşır makinenizi haftada yalnızca bir defa daha az çalıştırdığınızda yılda yaklaşık 9 ton suyu kurtarabilirsiniz. Beş evde uygulandığında bu önlem bir insanın hayatı boyunca ihtiyacı olan su miktarına eşittir.

Aslen yayınlandı