Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Su Tasarrufu Sağlamanın 5 Yolu

Evde su kullanırken nelere dikkat etmeliyiz, günlük su tüketimini nasıl en aza indirebiliriz? Doğru cevaplar için yazımızı mutlaka okuyun!

Güncellenmiş

Reklam
Su Tasarrufu Sağlamanın 5 Yolu

Su kaynakları hızlı nüfus artışı ve bilinçsiz kullanım nedeniyle giderek azalıyor. İnsanın en temel ihtiyaçlarının başında gelen suya olan erişimimizin sınırlanması, hayatımızı büyük ölçüde etkileyecek bir sorun. Ancak alışkanlıklarınızda yapacağınız birkaç ufak değişiklikle, evdeki su tüketiminizi azaltabilir ve çevreye olumlu bir katkıda bulunabilirsiniz! Önerilerimiz için okumaya devam edin.

Suyu Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Evdeki su tüketiminin yaklaşık olarak %40-%50’si banyoda yapılır. Peki banyoda su israfı nasıl önlenir? İşte önerilerimiz:

  1. Yorucu bir günün ardından sıcak bir banyo yapmak harika bir fikir gibi görünebilir. Ancak küveti doldurmak için yaklaşık olarak 150-200 litre su gerekir. Eğer banyo yapmak istiyorsanız, küveti tam değil, yarım doldurmayı tercih edebilirsiniz.
Günlük su tüketimini en aza indirmek için diş fırçalama esnasında musluklarınızı kapatın ve küveti doldurup banyo yapmak yerine duş almayı tercih edin.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

  1. Duş almak, banyo yapmaktan çok daha tasarrufludur. Duş sürenizi 5-6 dakikayla sınırlayarak, her duş esnasında 50 litre kadar daha az su harcayabilirsiniz. Yine şampuan ve sabunlanma esnasında suyu kapatarak, büyük miktarda su tasarrufu sağlamanız mümkün.
  2. Diş fırçalarken de su tasarrufu yapabilirsiniz. Fırçalama esnasında musluğu açık bırakıp su akıtmamak, hatta aynı yöntemi tıraş olurken de kullanmak tasarruf miktarınızı artıracaktır.
  3. Banyonuzda tasarruflu duş başlığı ve sifon kullanmayı tercih edin.
  4. Duş almadan önce suyun ısınmasını beklerken akan suyu kovaya doldurabilir, sonrasında bu suyu klozete dökmek ya da arabanızı yıkamak için kullanabilirsiniz.
Evde daha az su tüketmek için: Bozuk olan musluklarınızı mutlaka tamir ettirin, banyo sürenizi kısaltın, çamaşır ve bulaşık makinelerinizi tam doldurmadan çalıştırmayın ve muhtemel su kaçaklarını kontrol edin.

Su İsrafının Nedenleri

Günümüzde birçok evde günlük su tüketimi, olması gerekenden çok daha fazla. Göz ardı edilen küçük detaylar, fazla su tüketimine yol açıyor. İşte su israfına neden olan başlıca nedenler:

  • Su damlatan musluklar: Atalarımızın ‘Damlaya damlaya göl olur’ sözü ne kadar da doğru. Su akıtan muslukların, günde 30-200 litre su kaybına neden oldukları biliniyor. Bu nedenle damlayan musluklarınızı bir an önce onarın.
  • Su kaçağı: Evinizde su kaçağı olup olmadığını kontrol edin. Bunun için önce tüm musluklarınızın kapalı olduklarından emin olun. Daha sonra su saatinize bakın, eğer saat dönüyorsa bunun nedenini araştırın.
  • Boş makine çalıştırmak: Çamaşır ya da bulaşık makinelerini tam olarak dolmadan çalıştırmak, gereksiz su tüketimine yol açar. Makinelerinizi çalıştırmadan önce dolu olduklarından emin olun.

Temizlikte Su Tasarrufu

Banyonuzu temizlerken de su tasarrufu yapabilirsiniz. Su kullanarak yapacağınız temizlik yerine etkili temizleyicileri tercih edin. Örneğin Cif’in banyo temizliği için tasarlanan özel ürünlerini kullanarak, etkili bir temizlik yapabilirsiniz. Banyolarda evin diğer bölümlerine oranla daha fazla bakteri ve mikrop bulunduğu için, Domestos gibi etkili çamaşır sularıyla temizlik yapmanız, su harcayarak yapacağınız temizlikten çok daha etkili olacaktır.

Muslukların boşa akmasını engellemek, tasarruflu duş başlığı kullanmak gibi basit ve pratik yöntemlerle evinizdeki su israfını en aza indirmeniz mümkün. Bu sayede hem faturalarınız düşecek hem de gelecekteki su sıkıntılarının önüne geçmiş olacaksınız.

Bunlara Dikkat

Çamaşır suyunu iyi havalandırılan mekanlarda kullanın ve asla başka kimyasallarla karıştırmayın. Tüm temizlik malzemelerini çocukların ulaşamayacakları yerlerde saklayın.

Aslen yayınlandı