Aile Bütçesi ve Evde Tasarruf Yöntemleri

Tasarruf etmenin aile bütçesine katkılarının neler olduğu konusunda ailenizle konuşun ve onları bilinçlendirin. Plan yaparken dikkat etmeniz gereken her şey yazımızda...

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Bozuk paralar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Aile bütçesi hesaplama, zaman alıcı ve sıkıcı bir iş gibi görünebilir; ancak aslında ay boyunca keyifli aktivitelere düzenli bir şekilde zaman ayırabilmek ve günlerinizi ekonomik endişeleri düşünmeden geçirmek için güzel bir yoldur. Böyle düşündüğünüzde bütçe hazırlamak bir görev olmaktan çıkıp iç huzuruyla geçirilecek bir ayın yol haritasına dönüşebilir. Eğer aile bütçesi nasıl yapılır diye düşünüyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, sizin için sunduğumuz aile bütçesi hazırlama ipuçları ve evde tasarruf yöntemleri işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir aile bütçesi hazırladığınızda, kira, kredi borcu gibi büyük ve neredeyse değiştirilemez ödemeler yerine ihtiyaç giderlerini kontrol altına alarak ay sonunda büyük farklar görebilirsiniz. Bunun için market alışverişlerinizi tek seferde yapmak, uzun süre kullanılabilecek konsantre ürünleri tercih etmek size yardımcı olacak; giderlerinizi düzenli olarak not etmekse bütçenize sadık kalmayı ve her ay daha gerçekçi bütçeler hazırlamanızı sağlayacaktır.

Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır?

İlk yapmanız gereken bütçenizi bilgisayar ortamında mı, yoksa kağıt kalemle mi yapmak istediğinize karar vermek. Bilgisayarda yapılan bütçelerin kolay düzenleme, hata riskini azaltma gibi avantajları vardır. Öte yandan tablo veya bütçe programlarına aşina değilseniz, öğrenmek uzun sürebilir ve aynı işi kağıt kalemle daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Aile bütçesi nasıl hazırlanır dediğinizde, izleyeceğiniz adımlar şunlardır:

  • Büyük giderleri not etmekle başlayın. Kira, kredi kartı borcu, araba taksitleri gibi.

  • Elektrik, su, internet faturaları gibi daha küçük ama düzenli giderleri sıralayın.

  • İhtiyaç harcamaları için ne kadar ayırmanız gerektiğini düşünün. Bunların arasında gıda, temizlik alışverişi, benzin gibi giderler yer almalıdır.

  • O aya özel harcamaları not edin. Alınması gereken bir doğum günü hediyesi, gönderilmesi gereken bir tebrik çiçeği gibi.

  • Bir sonraki adım olarak da gelirlerinizi not edin.

Bu aşamalardan sonra aylık tahmini giderlerinizi ve gelirlerinizi toplayıp kıyaslayabilir, ne durumda olduğunuzu daha net görebilirsiniz. Aile bütçesi planlaması zamanla gelişen bir süreçtir, çünkü hazırladığınız bütçeyle beraber, harcamalarınızı gün gün not etmeye başlarsınız. Dolayısıyla ilk ayın başında tahmini olarak belirlediğiniz gider tablosu, sonunda yerini gerçek harcamalarınıza bırakır. Bu da çok daha güvenilir ve gerçekçi bir veriyle çalışabileceğiniz anlamına gelir.

Aile Bütçesine Katkıda Bulunmak İçin Neler Yapabilirsiniz?

Eğer giderleriniz gelirlerinizi aşıyorsa, ki bu hiç de nadir görülen bir durum değildir, ihtiyacınız olan şey tek kelimeyle özetlenebilir: Tasarruf. Evde tasarruf etmenin aile bütçesine katkısı çok büyüktür. Hem yaptığınız bütçeye sadık kalmanız kolaylaşır hem de ay içinde eğlence ve alışverişe ayrılabilecek bir miktar ortaya çıkabilir. İşte evde uygulayabileceğiniz tasarruf fikirleri:

  • Yemeklerinizi evde yiyin ve market alışverişlerinizi tek seferde yapın. Markete daha sık gitmek, daha çok alışveriş yapmanıza sebep olur.

  • Evde tasarruf yapmanın en bilinen yollarından biri de evde elektrik kullanımını ve su kullanımını azaltmaktır.

  • Ürünleri fiyatlarına göre değil fiyat/performans oranına göre alın. Örneğin Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu, Omo Ultra Active Fresh Sıvı Deterjan gibi konsantre ürünler daha az miktarda kullanımla daha etkili ev temizliği sunarlar.

  • Evde eğlenin. Aileniz için dört kişilik sinema bileti fiyatına alacağınız bir kutu oyununu defalarca oynayabilir, eğlenceyi tek geceyle sınırlamazsınız.

  • Çok amaçlı ürünleri tercih edin. Cif Sprey Ultra Hijyen gibi temizlik ürünleri sayesinde farklı ürünler için ayrı ayrı harcama yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Evde aile bütçesine nasıl katkıda bulunabilirim diye düşünüyorsanız, semtinizi keşfe çıkmak faydalı olabilir. Kim bilir, daha hesaplı bir market veya çocuklarınızın bedavaya eğlenebileceği bir park bulmanız mümkün olabilir.

yeşil kumbara ve yerde bozuk paralar

Evde tasarruf etmenin aile bütçesine katkılarının neler olduğu konusunda ailenizle konuşun ve onları bilinçlendirin. Görülecek faydaları herkesin bilmesi, tasarruf yapma motivasyonunu artırır ve aile bağlarınızı güçlendirir. Hazırladığınız bütçeye sadık kalabilmek için mutlaka düzenli bir şekilde harcamalarınızı not edin. Bu, bir dahaki ayın tahmini giderlerini hesaplarken çok işinize yarayacak ve gizliden gizliye birikerek cüzdanınızı boşaltan harcamalara dikkatinizi çekecektir.

Gördüğünüz gibi, masraflarınızı kontrol altına almanız gerektiğini hissettiğinizde hem birkaç basit adımda bunu başarmanız, hem de mali durumunuzun ne olduğunu bilmenin getirdiği iç rahatlığına kavuşmanız mümkün!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?