Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Tasarruf Edilir?

Tasarruf etmenin aile bütçesine katkılarının neler olduğu konusunda ailenizle konuşun ve onları bilinçlendirin. Plan yaparken dikkat etmeniz gereken her şey yazımızda...

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
Aile Bütçesi Nasıl Hazırlanır ve Nasıl Tasarruf Edilir?

Aile bütçesi hesaplama, zaman alıcı ve sıkıcı bir iş gibi görünebilir; ancak aslında ay boyunca keyifli aktivitelere düzenli bir şekilde zaman ayırabilmek ve günlerinizi ekonomik endişeleri düşünmeden geçirmek için güzel bir yoldur. Böyle düşündüğünüzde bütçe hazırlamak bir görev olmaktan çıkıp, iç huzuruyla geçirilecek bir ayın yol haritasına dönüşebilir. Eğer aile bütçesi nasıl yapılır diye düşünüyorsanız ve nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız, önerilerimiz işinizi kolaylaştıracak.

Bir aile bütçesi hazırladığınızda, kira, kredi borcu gibi büyük ve neredeyse değiştirilemez ödemeler yerine ihtiyaç giderlerini kontrol altına alarak, ay sonunda büyük farklar görebilirsiniz. Bunun için market alışverişlerinizi tek seferde yapmak, uzun süre kullanılabilecek konsantre ürünleri tercih etmek size yardımcı olacak; giderlerinizi düzenli olarak not etmekse bütçenize sadık kalmayı ve her ay daha gerçekçi bütçeler hazırlamanızı sağlayacaktır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Aile Bütçesi Nasıl Yapılır?

İlk yapmanız gereken bütçenizi bilgisayar ortamında mı, yoksa kağıt kalemle mi yapmak istediğinize karar vermek. Bilgisayarda yapılan bütçelerin kolay düzenleme, hata riskini azaltma gibi avantajları vardır. Öte yandan tablo veya bütçe programlarına aşina değilseniz, öğrenmek uzun sürebilir ve aynı işi kağıt kalemle daha hızlı bir şekilde halledebilirsiniz. Aile bütçesi nasıl hazırlanır dediğinizde, izleyeceğiniz adımlar şunlardır:

  • Büyük giderleri not etmekle başlayın. Kira, kredi kartı borcu, mortgage, araba taksitleri gibi.
  • Elektrik, su, internet faturaları gibi daha küçük ama düzenli giderleri sıralayın.
  • İhtiyaç harcamaları için ne kadar ayırmanız gerektiğini düşünün. Bunların arasında gıda, temizlik alışverişi, benzin gibi giderler yer almalıdır.
  • O aya özel harcamaları not edin. Alınması gereken bir doğum günü hediyesi, gönderilmesi gereken bir tebrik çiçeği gibi.
  • Bir sonraki adım olarak da gelirlerinizi not edin.

Bu aşamalardan sonra aylık tahmini giderlerinizi ve gelirlerinizi toplayıp kıyaslayabilir, ne durumda olduğunuzu daha net görebilirsiniz. Aile bütçesi hesaplama zamanla gelişen bir süreçtir, çünkü hazırladığınız bütçeyle beraber, harcamalarınızı gün gün not etmeye başlarsınız. Dolayısıyla ilk ayın başında tahmini olarak belirlediğiniz gider tablosu, ilk ayın sonunda yerini gerçek harcamalarınıza bırakır. Bu da çok daha güvenilir ve gerçekçi bir veriyle çalışabileceğiniz anlamına gelir.

Reklam

Evde Aile Bütçesine Nasıl Katkıda Bulunabilirim?

Eğer giderleriniz gelirlerinizi aşıyorsa, ki bu hiç de nadir görülen bir durum değildir, ihtiyacınız olan şey tek kelimeyle özetlenebilir: tasarruf. Tasarruf etmenin aile bütçesine katkıları nelerdir sorusunun cevabı basittir. Hem yaptığınız bütçeye sadık kalmanız kolaylaşır, hem de ay içinde eğlence ve alışverişe ayırılabilecek bir miktar ortaya çıkabilir.

  • Yemeklerinizi evde yiyin ve market alışverişlerinizi tek seferde yapın. Markete daha sık gitmek, daha çok alışveriş yapmanıza sebep olur.
  • Ürünleri fiyatlarına göre değil fiyat / performans oranına göre alın. Örneğin Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu veya Omo Ultra Active Fresh Sıvı Deterjan gibi konsantre ürünler daha az miktarda kullanımla daha etkili temizlik sunarlar.
  • Evde eğlenin. Aileniz için dört kişilik sinema bileti fiyatına alacağınız bir kutu oyununu defalarca oynayabilir, eğlenceyi tek geceyle sınırlamazsınız.
  • Çok amaçlı ürünleri tercih edin. Cif Sprey Ultra Hijyen gibi temizlik ürünleri sayesinde farklı ürünler için ayrı ayrı harcama yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Evde aile bütçesine nasıl katkıda bulunabilirim diye düşünüyorsanız, semtinizi keşfe çıkmak da faydalı olabilir. Kim bilir, daha hesaplı bir market veya çocuklarınızın bedavaya eğlenebileceği bir park bulmanız her zaman mümkündür.

Tasarruf etmenin aile bütçesine katkılarının neler olduğu konusunda ailenizle konuşun ve onları bilinçlendirin. Görülecek faydaları herkesin bilmesi tasarruf yapma motivasyonunu artırır ve ailecek beraber hareket edebilirsiniz. Hazırladığınız bütçeye sadık kalabilmek için mutlaka düzenli bir şekilde harcamalarınızı not edin. Bunlar bir dahaki ayın tahmini giderlerini hesaplarken çok işinize yarayacak ve gizliden gizliye birikerek cüzdanınızı boşaltan harcamalara dikkatinizi çekecektir.

Gördüğünüz gibi, masraflarınızı kontrol altına almanız gerektiğini hissettiğinizde, hem birkaç basit adımda bunu başarmanız, hem de mali durumunuzun ne olduğunu bilmenin getirdiği iç rahatlığına kavuşmanız mümkün.

Tasarruf yapmanın en bilinen yollarından biri de evde elektrik kullanımını azaltmaktır. Eğer faturanızın tutarını nasıl düşürebileceğiniz merak ediyorsanız, "Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?" konulu yazımızda aradığınız bütün püf noktalarını bulabilirsiniz.

Faturalarda da tasarruf yapmanız mümkündür. Az enerji harcayan ampuller, beyaz eşyalar, taahhüt karşılığında daha ucuza alabileceğiniz televizyon ve internet hizmetleri fatura giderlerinizi düşürebilir. Kredi kartınızın faiz ve kart ücreti politikasıyla ilgili bilgi alın. Buna göre minimumu ödemek, ödeyebildiğiniz kadarını ödemek veya kart ücreti daha düşük olan bir karta geçmek daha avantajlı olabilir. Küçük harcamalara dikkat edin, çünkü 30 günün sonunda önemli bir meblağa dönüşmüş olabilirler. Birçok aile bütçesinde büyük kesintiler yapmak yerine bu küçük harcamaları kontrol altına almak yeterli faydayı sağlayacaktır.

Aslen yayınlandı