Sıfır Atık ile Atıksız Yaşam Mümkün

Hepimize imkansız gelse de ardımızda sıfır atık bırakarak yaşamak aslında zor değil. Biraz beyin jimnastiği biraz da araştırmayla evinizde bir hazine olduğunu fark edeceksiniz.

Güncellenmiş 4 Ekim 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Çöpe Dökülen Gıda

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Sade bir hayat için sadece az eşya sahibi olmak yeterli oluyor mu? Elimizde olan ve eskiyen eşyalarımızla ilgili ne gibi çözümler üretebiliyoruz? Kendi atığımızı azaltarak doğayı korumak yapabileceklerimizin başında geliyor. Yapacağımız ufak tefek değişiklikler ve bu değişiklikleri rutin hale getirmek, hem kendimiz hem dünya için sıfır atık amaçlı yaşam anlamına geliyor. Bunu yapmak çok kolay, devam ettirmek ise çok eğlenceli.

Sıfır atık için yeniden kullanılabilir, geri dönüştürülebilir veya doğada eriyebilir ham maddeler tercih eden firmaların ürünlerini kullanabilirsiniz.

Sıfır Atık Nedir?

Her birimiz ardımızda çöp bıraktığımızda aslında doğaya bir atık eklemiş oluyoruz. Sıfır atık felsefesi nedir sorusunun cevabı da insanın ürettiği ve tükettiği her bir atığın doğadaki etkisini düşünerek hareket etmek. Yani atıksız ev ve atıksız yaşam, çevreye bırakılan atığı minimize etmek ve sıfırlamak üzerine oluşturulmuş bir yaşam demek. Geri dönüşüm uygulanamayan ürünlerin tekrar tekrar kullanılması ve eskidiğinde de farklı bir amaçla kullanılmaya devam edilmesi ise bu sistemin değişmez bir diğer prensibi.

Sıfır Atık Yaşama Nasıl Başlamalı?

Atıksız yaşam, elimizdeki her şeyin tekrar tekrar kullanılması demek. Bunun için temelde 5 kural bulunuyor: Reddet, azalt, yeniden kullan, geri dönüştür ve çürüt. Sıfır atık, temelde hiç atık bırakmadığınız bir yaşam tarzına doğru giden bir yolu içeriyor. Atıksız bir yaşama ise plastiklerden uzak durarak başlanabiliyor. Geçtiğimiz yıllarda balıklarda bulunan mikroplastiklerin çeşitleri üzerine yapılan araştırmalar çoğalırken bu atıkların, insanların bedenlerinde olup olmadığı tartışmaları hala devam ediyor. Canlıların vücuduna giren mikroplastiklerin korkutuculuğu insanı plastik kullanmaktan alıkoymaya yetiyor. Bunun için öncelikli yapılması gereken ise alışveriş torbalarından kurtulmak. Peki bez çanta kullanmak dışında atık miktarını azaltmak için neler yapılabilir?

Alışverişe çıkmadan önce bez çantanızı yanınıza almayı unutmayın. Eğer bez çantanız yoksa eski kotlarınızdan ya da kalın kıyafetlerden dayanıklı bez çantalar üretmeniz mümkün.

Mutfak Rafında Kavanozlar

Yediklerinizin Atıklarını En Aza İndirin

 • Ambalajlardan uzak durmak için baklagiller ve benzeri gıdaları daha fazla alabilirsiniz.

 • Pirinç, mercimek gibi yiyecekleri açık olarak satın alıp kendi kumaş erzak torbalarınıza koydurabilir ve bu torbalarda saklayabilirsiniz.

 • Marketlerde açıkta satılan baklagil ve benzeri yiyecekler bulmak zor ise semt pazarlarını deneyebilirsiniz.

 • Açıkta satın alınan bu tip ürünler sayesinde plastik ambalaj üretimini de azaltma imkanınız oluyor.

Kompostun içine hayvansal ürünler, kedi, köpek dışkısı, yağlı yiyecek artıkları, tohumlu otlar, çocuk bezleri, pedler, kahve ve çay poşetleri, turunçgil familyasından asitli meyveler ve plastikler koymamaya özen gösterin.

Gıda Depolamak İçin Eski Kavanozları Kullanın

 • Eski reçel kavanozlarınızı çeşitli baharat ve baklagilleri depolamak için kullanabilirsiniz.

 • Mayaladığınız yoğurtları saklamak için de eski kavanozlar imdada yetişiyor.

 • Eğer gıda depolama için yeterli kavanozunuz varsa yaratıcılığınızı konuşturarak evde dekoratif vazo ya da fırça, kalem gibi eşyaları koymak için bir kap yapabilirsiniz.

Bebek Bezleri En Büyük Atıklardandır

 • Tek kullanımlık bebek bezleri ya da pedler sadece bir defa kullanılmak üzere üretiliyor ve kullanıldıktan sonra çöpe atılıyor.

 • Bu durumdan kurtulmak ve bir değişiklik yapmak istiyorsanız, bebek bezleme şekillerini öğrenmek için araştırma yapmanız mümkün.

Avuç İçine Alınmış Toprak

Evde Sıfır Atık Yaşam Tarzını Benimseyebilirsiniz

 • Sıfır atık sadece yeme ya da giyinme alışkanlıklarına değil, yaşamın tamamına entegre edilebiliyor.

 • Sıfır atık için evin içinde “stand by” konumundaki tüm elektrikli eşyaları fişten çekerek işe başlayabilirsiniz. Sıfır atık faydaları, yalnızca doğayı korumaz, enerji tasarrufu etmenizi de sağlar.

 • Doğayı korumak için araba kullanmak yerine yürümeyi tercih etmek, spora da teşvik olabilir.

 • Eskimiş kıyafetlerden çanta ya da benzer ürünler yaparak kıyafetin evde dönüşümünü sağlamak da mümkün.

 • İleri dönüşüm için aile büyüklerinin "israf etmeme" mantığını benimsemek kimi zaman iyi bir başlangıç sayılabilir.

Değerlendirilen Organik Atıklar

 • Organik atıklar bir araya getirilerek çürütülebilir ve ortaya çıkan kompost, saksılarda ve bahçede doğal gübre olarak kullanılabilir.

 • Organik atıkları daha önceden hazırlamış olduğunuz yerlere dökerek bu kompostu hazırlamanız mümkün.

 • Kompostu hazırlamak için, öncelikle delikli bir çöp tenekesi ya da bir çukur kullanılabilir. Çürümeyi hızlandırmak için atık yığınının üzerine taze otlar atılabilir veya bir miktar su dökülebilir.

 • Kompostu arada bir havalandırmak, yani altını üstüne, üstünü altına getirmek daha homojen bir karışım elde etmenizi sağlar ve bir ay kadar bir süre sonra doğal gübreniz hazır hale gelir.

 • Kompost hazırlamak dışında, patates nişastasından yapılan poşetler de kullanabilirsiniz, ancak bu poşetlere ulaşmak şu an için pek kolay olmayabilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?