Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Evde geri dönüşüme önem vererek doğayı koruyabilecğinizi biliyor musunuz? Yazımızı okuyarak geri dönüşüm için neler yapılabileceğini adım adım öğrenebilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Çok severek aldığınız eşyalarınızın veya kıyafetlerinizin bir süre sonra modası geçebiliyor ya da eskiyebiliyor. Atıl mekanlarda saklamak üzere kaldırdığımız bu eşyalar bir zaman sonra da çöpe gitmeyden kurtulamıyor. Ürettiğimiz çöp miktarını artırarak ve geri dönüşüm yapmayarak hem çevreye zarar vermiş oluyoruz hem de aile bütçesi olumsuz anlamda etkileniyor.

Bu yüzden geri dönüşüme önce evimizden başlamalıyız. Peki evde geri dönüşüm nasıl yapılır ve geri dönüşüm için yapılması gerekenler nelerdir? Atık maddeleri geri dönüştürmek, eski eşyalarınızı değerlendirmek ve onlardan yepyeni ve bambaşka ürünler oluşturmak için aşağıdaki önerilere göz atın!

Evinizde geri dönüşüm yapmak zor değil. Geri dönüşüm için ayrı çöp kutuları oluşturmak ve diğer aile bireylerinin geri dönüşüm kurallarına uymasını sağlamak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır!

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Geri Dönüştürebilir Maddeler Nelerdir?

  • Plastik, doğada en zor kaybolan maddelerden biridir. O nedenle tekrar kullanımı mümkün olan plastik maddeleri atmadan önce iki kere düşünmelisiniz. İçecek şişeleri, alışveriş poşetleri ve plastik ambalajlar bu kategoriye giren başlıca örnekler.
  • Evinizde kolayca geri dönüştürebileceğiniz malzemelerden biri de kağıt atıklardır. Defter, kitap, kağıt ambalaj, gazete, peçete, karton, kağıt mendil ve dergiler de yine geri dönüşüm için düşünebileceğiniz maddeler arasında yer alıyor.
  • Neredeyse sonsuz defa geri dönüşüm özelliğine sahip cam, eritilerek tekrar kullanım için hammadde haline gelebilir. O nedenle kullanmadığınız cam şişe, kavanoz, bardak ve vazo gibi maddeleri çok çeşitli şekillerde değerlendirebilirsiniz.
  • Ayrıca elektronik ürünler, metaller ve piller de geri dönüştürülebilirler. Özellikle de piller doğada çok zor çözünmesi ve içerisinde zehirli metalleri barındırmasından dolayı asla çöpe atılmamalıdır.

Evde Çöplerin Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

  • Çöplerin geri dönüşümü için yapılması gereken ilk iş, atılacak malzemelerin niteliklerine göre ayrıştırılmasıdır.
  • Ayrıştıracağınız atıkları türüne göre dört kategoride toplayabilirsiniz. Bunlar plastik, cam, kağıt ve metal olabilir.
  • Bu dört kategori için farklı geri dönüşüm kutuları oluşturun. Bu kutuları evinizin dekoruna uygun olarak farklı renklerde seçebilirsiniz.
  • Farklı tipteki geri dönüştürülebilir atıkların atıldığı kutularınızın üzerine hangi tür atıkların atılacağını belirten bir resim ya da yazı eklemeyi unutmayın.
  • Daha sonra ayrıştırdığınız atıkları geri dönüşüm merkezlerine teslim edin.

Geri dönüştürebilir atıkların yanı sıra evinizde kullanmadığınız ve atmayı düşündüğünüz malzemeleri farklı şekillerde tekrar kullanmayı düşünerek geri dönüşüme dolaylı yoldan da katkıda bulunabilirsiniz.

Geri dönüşüm için kullanılan en yaygın malzemelerden biri olan kağıt ürünler nasıl değerlendirilebilir, ya da nasıl dönüştürülür diye merak ettiniz mi hiç? Eğer cevabınız evet ise, "Evde Kağıt Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?" konulu yazımız mutlaka ilginizi çekecektir.

Evinizde geri dönüşüm için farklı çöp bidonları bulundurun. Özellikle kağıt ve cam gibi geri dönüşümü yaygın olan eşyalarınızı biriktirerek geri dönüşüm merkezlerine verebilirsiniz. Atmayı düşündüğünüz eski eşyalarınızı farklı şekilde tekrar değerlendirin. Bununla ilgili internette bir çok ilginç fikir bulmanız mümkün.

Bunlara Dikkat

Pillerin içerisinde ağır metaller olması nedeniyle geri dönüşüm yapacağınız pillerde akma olup olmadığını kontrol edin ve eğer sızıntı oluşmuşsa vücudunuzla kesinlikle temas ettirmeyin. Pilleri ve çocuklarınızın yutabileceği geri dönüşüm malzemelerini çocukların ulaşamayacağı bir yerde bulundurmayı da unutmayın.

Aslen yayınlandı