Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Evde Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Evde geri dönüşümün nasıl yapılacağını öğrenerek doğayı koruyun! Şimdi geri dönüşüm için neler yapılabileceğini adım adım uygulayarak öğrenin.

Güncellenmiş

koltuk nasıl temizlenir

Çok severek aldığınız eşyalarınızın veya kıyafetlerinizin bir süre sonra modası geçebiliyor ya da eskiyebiliyorlar. Birçoğumuz bu eşyaları eskilerin yanına, tavan arasına vb. kaldırırız ve bir zaman sonra da çöpe atılır. Ürettiğimiz çöp miktarını artırarak ve geri dönüşüm yapmayarak hem çevreye zarar vermiş oluruz hem de aile bütçesi de olumsuz anlamda etkilenir.

Bu yüzden geri dönüşüme önce evimizden başlamalıyız. Peki evde geri dönüşüm nasıl yapılır ve geri dönüşüm için yapılması gerekenler nelerdir? Atık maddelerini geri dönüştürmek, eski eşyalarınızı değerlendirmek ve onlardan yepyeni ve bambaşka ürünler oluşturmak için aşağıdaki önerilere göz atın!

Evinizde geri dönüşüm yapmak zor değil. Geri dönüşüm için ayrı çöp kutuları oluşturmak ve diğer aile bireylerinin geri dönüşüm kurallarına uymasını sağlamak işinizi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır!

Geri dönüştürebilir maddeler neler?

 • Plastik doğada en zor kaybolan maddelerden biri. O nedenle tekrar kullanımı mümkün olan plastik maddeleri atmadan önce iki kere düşünmelisiniz. İçecek şişeleri, alışveriş poşetleri ve plastik ambalajlar bu kategoriye giriyor.
 • Evinizde kolayca geri dönüştürebileceğiniz malzemelerden biri de kağıt atıklar. Defter, kitap, kağıt ambalaj, gazete, peçete, karton, kağıt mendil ve dergiler geri dönüşüm için düşünebileceğiniz maddeler arasında yer alıyor.
 • Neredeyse sonsuz geri dönüşüm özelliğine sahip cam eritilerek tekrar kullanım için oluşturulabiliyor. O nedenle kullanmadığınız cam şişe, kavanoz, bardak ve vazo gibi maddeleri çok çeşitli şekillerde değerlendirebilirsiniz.
 • Ayrıca elektronik ürünler, metaller ve piller de geri dönüştürülebilirler. Özellikle de piller doğada çok zor çözünmesi ve içerisinde zehirli metalleri barındırmasından dolayı çöpe atılmamalıdır.

Evde çöplerin geri dönüşümü nasıl yapılır?

 1. Öncelikle çöplerin geri dönüşümü için yapılması gerekenlerin başında çöpleri ayrıştırmalısınız.
 2. Ayrıştıracağınız atıkların türüne göre 4 kategoride toplayabilirsiniz. Bunlar plastik, cam, kağıt ve metal olsun.
 3. Bu dört kategori için farklı geri dönüşüm kutuları oluşturun. Bu kutuları evinizin dekoruna uygun olarak farklı renklerde seçebilirsiniz.
 4. Farklı tipteki geri dönüştürülebilir atıkların atıldığı kutularınızın üzerine hangi tür atıkların atılacağını belirten bir resim ya da yazı eklemeyi unutmayın.
 5. Daha sonra ayrıştırdığınız atıkları geri dönüşüm merkezlerine teslim edin.

Geri dönüştürebilir atıkların yanı sıra evinizde kullanmadığınız ve atmayı düşündüğünüz malzemeleri farklı şekillerde tekrar kullanmayı düşünerek geri dönüşüme dolaylı yoldan da katkıda bulunabilirsiniz.

 • Evinizde geri dönüşüm için farklı çöp bidonları bulundurun
 • Özellikle kağıt ve cam gibi geri dönüşümü yaygın olan eşyalarınızı biriktirerek geri dönüşüm merkezlerine verin
 • Atmayı düşündüğünüz eski eşyalarınızı farklı şekilde tekrar değerlendirin. Bununla ilgili internette bir çok fikir edinebilirsiniz
 • Pillerin içerisinde ağır metaller olması nedeniyle geri dönüşüm yapacağınız pillerde akma olup olmadığını kontrol edin ve eğer sızıntı oluşmuşsa vücudunuzla kesinlikle temas ettirmeyin.
 • Pilleri ve çocuklarınızın yutabileceği geri dönüşüm malzemelerini çocukların ulaşamayacağı bir yerde bulundurmayı unutmayın.
 • Aslen yayınlandı