Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Kağıt Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Kullanılmış kağıtları çöpe atmak yerine geri dönüştürerek doğaya ne kadar büyük bir iyilik yapabileceğinizi biliyor musunuz? Yazımıza göz atarak hemen bugün işe koyulmanız mümkün.

Güncellenmiş

Reklam
Evde Kağıt Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Geri dönüşüm, kağıt üretiminde tasarruf sağlayarak hem milyonlarca lirayı hem de binlerce ağacı kurtarmaya yardımcı olur. Gazeteden dergiye, mektuptan kese kağıdına en çok geri dönüşüme uğrayabilen materyallerden biri kağıttır.

Kağıdı tekrar kullanmanın pek çok yolu var. Siz de israftan kaçınmak istiyorsanız ve evde kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır diye merak ediyorsanız gelin farklı yöntemlere birlikte göz atalım.

Geri dönüşüm, kağıtta birçok şekilde uygulanabilir. Ancak en kolayı bulunduğunuz bölgedeki geri dönüşüm merkezlerine götürmektir. Çevrenizdeki geri dönüşüm merkezlerini araştırın. Böylece kahverengi kağıt, karton, mukavva gibi materyallerden hangilerini kabul ettiklerini öğrenebilir, geri dönüşüme neleri yollayabileceğinizi kendiniz seçebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Evdeki İmkanlarla Kağıt Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Ev ortamında kağıt geri dönüşüm nasıl yapılır dediğinizde işte bazı yaratıcı çözümler:

 • Malç veya gübre olarak kullanın. Kullanılmış kağıtlar gübre yığını için oldukça iyi bir malzemedir. Kendi gübrenizi veya malçınızı oluşturmakta yer ve zaman sıkıntısı çekiyorsanız kağıtlarınızı bunların yerine kullanabilirsiniz. Kağıdınızı küçük şeritler halinde yırtın ve bitkilerinizin etrafına yerleştirin. Kağıt malzeme, toprağınızın nemli ve besleyici olmasını sağlar.
 • Paketleme malzemesi olarak kullanın. Kağıt israfını önlemek için neler yapmalıyız diye düşündüğünüzde evinizi taşırken kutuların içine eski kağıtları doldurabilir, depoya kaldıracağınız eşyaları bunlarla sarabilir, hatta hediyelerinizi paketleyebilirsiniz. Hassas eşyalarınızı gazeteye sarın, aralarını da kağıt veya kartonlarla doldurarak kırılmadan güvenle saklayın.
 • Yepyeni kağıda dönüştürün. Bu madde size çok meşakkatli gibi gelebilir ancak yetenekli eller veya çocuklarıyla vakit geçirmek isteyenler için oldukça faydalı ve eğlenceli bir aktivite olacaktır. Bu eğitici etkinlikle çocuğunuzun geri dönüşüm kağıt ve kullanım alanları konusundaki bilincini geliştirebilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler şunlardır:
  • Camı ve arkası çıkarılmış eski bir fotoğraf çerçevesi
  • İnce deliklere sahip bir file
  • Çerçevenizin sığabileceği ölçülerde bir kase
  • Blender
  • Bir sünger
  • Eski bir havlu

Kağıtlarınızı geri dönüştürerek yeniden kullanmak için şu adımları izleyebilirsiniz:

 1. Fotoğraf çerçevenizin içine fileyi gererek yapıştırın.
 2. Geri dönüştürmek istediğiniz eski kağıdınızı parçalara ayırın ve blenderda sıcak suyla karıştırarak bulamaç haline getirin.
 3. Çerçevenizi suyla dolu kasenin içine batırın. Üzerine bulamacı dökün.
 4. Kağıt hamuru filenin üzerinde birikecektir. Çerçevenizi çıkarın ve eski bir havlunun üzerinde bekletin.
 5. Kuru çiçekler, eski ve renkli kağıt parçaları kullanarak dilediğiniz gibi süsleyin.
 6. Son şeklini verdikten sonra çerçevenin üzerine bir sünger bastırarak hamurdaki fazla suyu emmesini sağlayın.
 7. En az 1 gün kurumaya bırakın. Daha sonra yepyeni kağıdınızı çerçeveden sıyırarak dilediğiniz gibi kullanın

Tesislerde Kağıt Geri Dönüşüm Nasıl Yapılır?

Kağıt türlerinin pek çoğunun geri dönüşümü çok kolaydır. Türkiye’de bölgesel ve ulusal geri dönüşüm tesislerinde atık kağıtlar geri dönüştürülerek yeniden kullanıma hazır hale getiriliyor. Bu süreçte kağıt, suyla yumuşatılıyor ve ezilip parçalara ayrıldıktan sonra yeniden şekil verilerek kullanıma hazır hale geliyor. Şu kağıtlar ise geri dönüşüme dahil edilmiyorlar:

 • Kullanılmış tuvalet kağıtları
 • Yemek, renk veya kir kalıntısı olan kağıtlar
 • Yağ geçirmez kağıtlar veya yağlı kağıtlar
 • Duvar kağıtları
 • Üzerinde yapışkan veya etiket olan kağıtlar

Gördüğünüz gibi bitkilerinizde, evinizde veya dışarda kullanmak üzere kağıtları geri dönüştürmenin pek çok yolu var. Siz de uygun olanı seçin ve hemen geri dönüştürmeye başlayın! 

Yakınınızdaki kağıt toplama alanlarını keşfederek atık kağıtlarınızı geri dönüşüme gönderebilirsiniz, ya da eski kağıtları el becerinizle evde yeni dekoratif kağıtlara dönüştürebilirsiniz. Tüm bu seçeneklerin yanında, atık kağıtları bitkilerin dibine koyarak gübre şeklinde değerlendirmeniz de mümkün..

Aslen yayınlandı