Kağıt Geri Dönüşüm: Evde Kağıt Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Evdeki kağıt atıklardan neler yapılabilir, evde kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır diyorsanız sizin için derlediğimiz pratik çözümlere göz atın.

Güncellenmiş 15 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
renkli boyalar ve bir çocuğun beyaz kağıt üzerine yaptığı resim

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Kağıt geri dönüşüm, kağıt üretiminde tasarruf sağlayarak hem milyonlarca lirayı hem de binlerce ağacı kurtarmaya yardımcı olur. Gazeteden dergiye, mektuptan kese kağıdına en çok geri dönüşüme uğrayabilen materyallerden biri kağıttır. Evde geri dönüşüm için ise ilk adım atıkları ayrıştırmaktır.

Kağıdı tekrar kullanmanın pek çok yolu var. Siz de karbon ayak izinizi azaltmak için atık kağıttan neler yapılabilir, evde kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır diye merak ediyorsanız gelin farklı yöntemlere birlikte göz atalım.

Geri dönüşüm, kağıtta birçok şekilde uygulanabilir. Ancak en kolayı bulunduğunuz bölgedeki geri dönüşüm merkezlerine götürmektir. Çevrenizdeki geri dönüşüm merkezlerini araştırın. Böylece kahverengi kağıt, karton, mukavva gibi materyallerden hangilerini kabul ettiklerini öğrenebilir, geri dönüşüme neleri yollayabileceğinizi kendiniz seçebilirsiniz.

Evde Kağıt Geri Dönüşümü Nasıl Yapılır?

Evde atık kağıttan neler yapılır, kağıt nasıl geri dönüştürülür diyorsanız işte evde kağıt geri dönüşümü için bazı yaratıcı çözümler:

 • Malç veya gübre olarak kullanın Atık kağıtların geri dönüşümü için kullanabileceğiniz ilk yöntem gübre olarak değerlendirmektir. Kullanılmış kağıtlar gübre yığını için oldukça iyi bir malzemedir. Kendi gübrenizi veya malçınızı oluşturmakta yer ve zaman sıkıntısı çekiyorsanız kağıtlarınızı bunların yerine kullanabilirsiniz. Kağıdınızı küçük şeritler halinde yırtın ve bitkilerinizin etrafına yerleştirin. Kağıt malzeme, toprağınızın nemli ve besleyici olmasını sağlar.

 • Paketleme malzemesi olarak kullanın Atık kağıttan neler yapılır diye düşündüğünüzde en pratik çözümlerden biri de evinizi taşırken kutuların içine eski kağıtları doldurmaktır. Depoya kaldıracağınız eşyaları bunlarla sarabilir, hatta hediyelerinizi paketleyebilirsiniz. Hassas eşyalarınızı gazeteye sarın, aralarını da kağıt veya kartonlarla doldurarak kırılmadan güvenle saklayın.

 • Yepyeni kağıda dönüştürün Bu madde size çok meşakkatli gibi gelebilir ancak evde kağıt yapımı yetenekli eller veya çocuklarıyla vakit geçirmek isteyenler için oldukça faydalı ve eğlenceli bir aktivite olacaktır. Bu eğitici etkinlikle çocuğunuzun geri dönüşüm kağıt yapımı ve kullanım alanları konusundaki bilincini geliştirebilirsiniz. Evde kağıt yapımı için htiyacınız olan malzemeler şunlardır:

  • Camı ve arkası çıkarılmış eski bir fotoğraf çerçevesi

  • İnce deliklere sahip bir file

  • Çerçevenizin sığabileceği ölçülerde bir kase

  • Blender

  • Bir sünger

  • Eski bir havlu

Evde geri dönüşüm kağıt yapımı için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

 1. 1

  Fotoğraf çerçevenizin içine fileyi gererek yapıştırın.

 2. 2

  Geri dönüştürmek istediğiniz eski kağıdınızı parçalara ayırın ve blenderda sıcak suyla karıştırarak bulamaç haline getirin.

 3. 3

  Çerçevenizi suyla dolu kasenin içine batırın. Üzerine bulamacı dökün.

 4. 4

  Kağıt hamuru filenin üzerinde birikecektir. Çerçevenizi çıkarın ve eski bir havlunun üzerinde bekletin.

 5. 5

  Kuru çiçekler, eski ve renkli kağıt parçaları kullanarak dilediğiniz gibi süsleyin.

 6. 6

  Son şeklini verdikten sonra çerçevenin üzerine bir sünger bastırarak hamurdaki fazla suyu emmesini sağlayın.

 7. 7

  En az 1 gün kurumaya bırakın. Daha sonra yepyeni kağıdınızı çerçeveden sıyırarak dilediğiniz gibi kullanın

Tesislerde Kağıt Nasıl Geri Dönüştürülür?

Kağıt atıkların geri dönüşümü genellikle çok kolaydır. Türkiye’de bölgesel ve ulusal atık kağıt geri dönüşüm tesislerinde atık kağıtlar geri dönüştürülerek yeniden kullanıma hazır hale getiriliyor. Bu süreçte kağıt, suyla yumuşatılıyor ve ezilip parçalara ayrıldıktan sonra yeniden şekil verilerek kullanıma hazır hale geliyor. Aşağıdaki kağıt türleri ise geri dönüşüme dahil edilmiyorlar:

 • Kullanılmış tuvalet kağıtları

 • Yemek, renk veya kir kalıntısı olan kağıtlar

 • Yağ geçirmez kağıtlar veya yağlı kağıtlar

 • Duvar kağıtları

 • Üzerinde yapışkan veya etiket olan kağıtlar

Gördüğünüz gibi bitkilerinizde, evinizde veya dışarda kullanmak üzere kağıtları geri dönüştürmenin pek çok yolu var. Siz de uygun olanı seçin ve hemen geri dönüştürmeye başlayın! 

Yakınınızdaki kağıt toplama alanlarını keşfederek atık kağıtlarınızı geri dönüşüme gönderebilirsiniz, ya da eski kağıtları el becerinizle evde yeni dekoratif kağıtlara dönüştürebilirsiniz. Tüm bu seçeneklerin yanında, atık kağıtları bitkilerin dibine koyarak gübre şeklinde değerlendirmeniz de mümkün. Ancak ilk adımın evde kağıt tüketimini azaltmak olduğunu unutmayın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?