Evde Kağıt Tasarrufu Yöntemleri

Evde kağıt kullanımı nasıl azalır? Kağıt tasarrufu nasıl yapılır? Kağıt tasarrufu yöntemlerini öğrenerek evde kağıt tüketimini azaltabilirsiniz.

Güncellenmiş 5 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Devrilmiş çöp sepeti ve kağıt atıklar

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ormanların yok edilmesine, doğanın tahribatına yol açan bilinçsiz kağıt tüketimi günümüzün en büyük sorunlarından birini oluşturuyor. Çevre duyarlılığı edinerek yapılacak ufak değişiklikler sayesinde kağıt tasarrufu yapmak, kağıt atıkların geri dönüşümünü sağlamak ve doğayı korumak mümkün. Peki, kağıt tasarrufu nasıl yapılır? Kağıt kullanımını azaltmak için herkesin kolaylıkla hayata geçirebileceği evde kağıt tasarrufu ile ilgili kısa bilgi ve önerileri sizin için derledik.

Kağıt tasarrufu için yeniden kullanılabilir paketleri denemek de bir çözüm olabilir. Örneğin kağıt poşetler ve kese kağıtları yerine tekrar tekrar kullanılabilen kumaş torbalardan alabilirsiniz.

Kağıt Tasarrufu: Küçük Adımlar, Büyük Tasarruf

  • Evde kağıt tasarrufuna kullandığınız kağıtları biriktirerek başlayabilirsiniz. Bu kağıtların boş kısımlarını not almak için kullanmak da mümkün.

  • Kağıt ve matbaa malzemelerini kullandıktan sonra çöp yerine ayrı bir poşette biriktirerek kağıt geri dönüşüm kutusuna atabilirsiniz.

  • Kağıdın çok fazla tüketildiği diğer alanlar ise mutfak ve banyolardır. Kağıt havlu, tuvalet kağıdı gibi ürünleri sarf ederken biraz daha dikkatli olursanız, nasıl büyük bir tasarruf sağladığınıza çok şaşıracaksınız.

  • Yazıcıdan çıktı almadan önce bir kere daha düşünün. Gerçekten gerekli değilse belgelerinizi dijital olarak paylaşmayı deneyin.

  • Evde kullandığınız not kağıtlarını düşük gramajlı seçmeyi düşündünüz mü? Düşük gramajlı kağıtlar daha az kağıt hamuru içerdiğinden sarfiyatı önemli ölçüde azaltabiliyor.

  • Baskı alırken yazı fontlarını büyük, kenar boşluklarını küçük tutabilirsiniz. Çift taraflı baskı da kağıt kullanımı azaltmak için iyi bir yöntem.

Geri dönüşüm malzemeleri

Kağıt tasarrufuna dikkat etmenin bir yolu da kutusuz ürünleri tercih etmekten geçiyor. Örneğin kimse diş macununun kutusunu kullanmamasına rağmen diş macunlarının birçoğu kutulu satılıyor. Kutusuz ürünleri tercih ederek kağıt israfını azaltmak mümkün.

Kağıt Tüketimi Alışkanlarınızı Değiştirmeye Hazır Mısınız?

  • Basılı kitap, gazete, dergi okuma alışkanlığınızı değiştirerek onlarca ağacı hayatta tutabilirsiniz. Üstelik çevrim içi okuma uygulamaları, sesli kitaplar, kitap okuma cihazları ve dijital abonelikler oldukça avantajlı.

  • Yapışkanlı not kağıtları yerine telefon veya tabletlerinize not alabilirsiniz.

  • Yenilikleri takip ederek, yeniden kullanılabilir kağıt ürünleri deneyebilirsiniz. Birden çok kullanıma uygun, yıkanabilir kağıt havlular da ilginizi çekebilir.

  • Tek kullanımlık kağıt mendil veya havluları yüzey temizliğinde kullanmak yerine bezleri tercih edebilirsiniz. Yıkanıp yeniden kullanılabilen bezler bu tür durumlarda oldukça ekonomik olabilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?