Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Kağıt Tasarrufu Yöntemleri

Evde kağıt tasarrufu yapmak aslında sanılandan çok daha kolay. Alışkanlıklarınızı değiştirerek, günlük hayatınızda ufacık farklar yaratarak kağıt kullanımını azaltabilir ve siz de doğanın korunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Evde Kağıt Tasarrufu Yöntemleri

Ormanların yok edilmesine, doğanın tahribatına yol açan bilinçsiz kağıt tüketimi günümüzün en büyük sorunlarından birini oluşturuyor. Çevre duyarlılığı edinerek yapılacak ufak değişiklikler sayesinde kağıttan tasarruf etmek, geri dönüşüm sağlamak ve doğayı korumak mümkün. Herkesin kolaylıkla hayata geçirebileceği evde kağıt tasarrufu yöntemleri sizlerle...

Kağıt tasarrufu için yeniden kullanılabilir paketleri denemek de bir çözüm olabilir. Örneğin kağıt poşetler ve kese kağıtları yerine kumaştan dokunan tekrar tekrar kullanılabilen torbalardan alabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Küçük Farklar, Büyük Tasarruf Yaratıyor

  • Evde kağıt tasarrufuna kullandığınız kağıtları biriktirerek başlayabilirsiniz. Bu kağıtların boş kısımlarını not almak için kullanmak da mümkün.
  • Kağıt ve matbu malzemeleri kullandıktan sonra çöp yerine ayrı bir poşette biriktirerek kağıt geri dönüşüm kutusuna atabilirsiniz.
  • Kağıdın çok fazla tüketildiği diğer alanlar ise mutfak ve banyolardır. Kağıt havlu, tuvalet kağıdı gibi ürünleri sarf ederken biraz daha dikkatli olursanız, nasıl büyük bir tasarruf sağladığınıza siz de çok şaşıracaksınız.
Kağıt ürünler alırken geri dönüşüm yüzdesine, geri dönüştürülmüş olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Müsvedde kullanımları için ikinci kalite, geri dönüştürülmüş kağıtlar tercih etmek de doğru bir seçim olacaktır. Yalnız kağıtlarda değil, kutu ve kolilerde de kullanılmış malzemeleri alarak yeniden değerlendirebilirsiniz. Kullanımınızın ardından matbu malzemeleri geri dönüşüme vermeniz oldukça önemlidir.
  • Yazıcıdan çıktı almadan önce bir kere daha düşünün. Gerçekten gerekli değilse belgelerinizi dijital olarak paylaşmayı deneyin.
  • Evde kullandığınız not kağıtlarını düşük gramajlı seçmeyi düşündünüz mü? Düşük gramajlı kağıtlar daha az kağıt hamuru içerdiğinden sarfiyatı önemli ölçüde azaltabiliyor.
  • Baskı alırken yazı fontlarını büyük, kenar boşluklarını küçük tutabilirsiniz. Çift taraflı baskı da kağıt kullanımınızı ciddi miktarda düşürebilir.

Alışkanlıklarınızı Değiştirmeye Hazır mısınız?

  • Basılı kitap, gazete, dergi okuma alışkanlığınızı değiştirerek onlarca ağacı hayatta tutabilirsiniz. Üstelik çevrim içi okuma uygulamaları, sesli kitaplar, kitap okuma cihazları ve dijital abonelikler oldukça avantajlı.
  • Yapışkanlı not kağıtları yerine telefon veya tabletlerinize not alabilirsiniz.
  • Yenilikleri takip ederek, yeniden kullanılabilir kağıt ürünleri deneyebilirsiniz. Birden çok kullanıma uygun, yıkanabilir kağıt havlular da ilginizi çekebilir.
  • Tek kullanımlık kağıt mendil veya havluları yüzey temizliğinde kullanmak yerine bezleri tercih edebilirsiniz. Yıkanıp yeniden kullanılabilen bezler bu tür durumlarda oldukça ekonomik olabilir.

Bunlara Dikkat

Kağıt tasarrufuna dikkat etmenin bir yolu da kutusuz ürünleri tercih etmekten geçiyor. Örneğin kimse diş macununun kutusunu kullanmamasına rağmen diş macunlarının birçoğu kutulu satılıyor. Kutusuz ürünleri tercih ederek kağıt israfını azaltmak mümkün.

Aslen yayınlandı