Karbon Ayak İzi Nedir? Karbon Ayak İzini Azaltmak için Atmamız Gereken 10 Adım

Sürdürülebilir bir yaşam için karbon salınımını düşürmek ve karbon ayak izimizi küçültmek zorundayız. Yapılması gerekenleri hemen öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin!

Güncellenmiş 22 Nisan 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Dünya Haritası

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Ülkemiz dahil tüm dünyada son zamanların en çok tartışılan konuları arasında iklim değişikliği, doğaya verilen zarar, hızla tükenen kaynaklar ve artan karbon emisyonu gibi tamamı çevre ile ilgili gelişmeler başı çekiyor. Her yıl 22 Nisan’da gerçekleştirilen Dünya Günü ise tüm bu ciddi gelişmelerin yanı sıra olumlu yönde atılabilecek adımlara da dikkat çekiyor. Biz de bu konudaki farkındalığımızı artırmak ve küçük de olsa atabileceğimiz adımları sıraladık. Öncelikle karbon salınımı ve karbon ayak izi kavramlarına göz atalım.

Karbon Salınımı Nedir, Neden Olur?

Çevre ile ilgili her organizasyonda olduğu gibi Dünya Günü’nde de doğaya verdiği yoğun zarar nedeniyle karbon salınımı veya diğer bir adıyla karbon emisyonu, ilk gündem maddesini oluşturuyor. Peki karbon salınımı nedir? Kömür, doğalgaz, petrol gibi yakıtların rafine edilmesi, taşınması ya da kullanılmasıyla birlikte ortaya çıkan karbondioksitin atmosfere yayılması karbon salınımı olarak adlandırılıyor. Karbon salınımının miktarı ise karbon ayak izi ile ölçülüyor.

Karbon Ayak İzi Nedir? Karbon Ayak İzi Neden Önemlidir?

Yeşil Yapraklar

İnsanların dolaylı veya doğrudan sebep oldukları CO2 emisyonu ve bu emisyonun çevreye verdiği zararlar, karbon ayak izi üzerinden ölçeklendiriliyor. Böylece doğa üzerinde yaratılan tahribatın çok daha net bir şekilde ortaya çıkmasını sağlayan karbon ayak izi, gerçekleştirdiğimiz eylemlerin sonucunda çevreyi ne kadar kirlettiğimizi bize hatırlatıyor. Bu yüzden karbon ayak izimizi ne kadar azaltırsak gezegenimiz için o kadar olumlu adımlar atmış oluyoruz.

Karbon Ayak İzi Nelere Bağlıdır?

Temel olarak birincil ayak izi ve ikincil ayak izi olmak üzere iki farklı başlık altında toplanan karbon ayak izi sebepleri, direkt ya da dolaylı şekilde gerçekleşiyor. Birincil ayak izi, evlerde, işyerlerinde ve ulaşım esnasında harcadığımız enerji sonucunda direkt olarak ortaya çıkan karbon salınımına karşılık geliyor. İkincil ayak izi ise kullandığımız ürünlerin üretimi, nakliyesi ve benzeri süreçler sırasında ortaya çıkan dolaylı karbon emisyonunu ifade ediyor.

Karbon Salınımını Azaltmak İçin Neler Yapabiliriz?

Yeşil Doğa ve İnsan Eli

Basit bir karbon ayak izi hesaplama adımı ile siz de direkt ya da dolaylı olarak çevreye verdiğiniz zararı tahmin edebilir, bu sayede günlük hayatınızda yarattığınız karbon ayak izini azaltmak için harekete geçebilirsiniz. Örneğin; karbon ayak izini küçültme amacıyla kullandığınız temizlik ürünlerini daha sürdürülebilir ambalajlı alternatifleriyle değiştirebilirsiniz.

Örneğin %50 daha az plastik içeren ambalajı, bitkisel kaynaklı leke çıkarıcılara sahip formülüyle OMO Bio Active, aktif oksijenlerle zenginleştirilmiş Domestos Sıfır Klor, gücünü %100 doğal temizlik minerallerinden alan Cif Krem gibi temizlik yaparken tercih edebileceğiniz yardımcılarınız, büyük ölçüde sürdürülebilirliği destekliyor.

Mutfak ve banyo temizliğinde destekçiniz, 10 kat daha konsantre formülüyle Cif Ultra Serum’u, su ile doldurulan boş bir Cif Power & Shine şişesinin ağzına yerleştirerek kullanabilirsiniz. %75 daha az plastik içeren ve %100 geri dönüştürülebilir şişelerde sunulan Cif Ultra Serum, küçük boyutu sayesinde nakliye kaynaklı karbon salınımını da azaltıyor. Ayrıca, doğada çözünebilir içerikli ve geri dönüştürülmüş ambalajlı deterjanları da tercih ederek siz de doğaya duyarlı adım atmak için evde küçük çözümler üretebilirsiniz.

Tüm bunlar dışında karbon ayak izini azaltmak için atabileceğiniz adımlar ise şöyle sıralanabilir:

 1. 1

  Uçak yolculuklarını olabildiğince az tercih edin.

 2. 2

  Elektrik için rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarını destekleyin.

 3. 3

  Doğalgaz yerine güneş enerjisi gibi daha sürdürülebilir alternatifleri deneyin.

 4. 4

  Özel araç yerine toplu taşıma kullanmaya çalışın.

 5. 5

  Araç kullanmak zorundaysanız da az yakıt tüketen araçlara yönelin.

 6. 6

  Plastik, yoğun çevre kirliliği yarattığı için şişe su kullanımınızı azaltın.

 7. 7

  Gıda alışverişinizi yerel üreticilerden yapmayı tercih edin.

 8. 8

  Et çeşitlerinin üretimi yoğun karbon emisyonu yarattığı için et tüketiminizi azaltın.

 9. 9

  Farklı ülkelerden gelen tekstil ürünleri yerine yerli üreticilerin giysilerini kullanın.

 10. 10

  Fazla ambalajlanmış, plastik paketlerle kaplı ürünler satın almayın.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?