Doğada Çözünebilir İçeriklere ve Geri Dönüştürülmüş Ambalaja Sahip Deterjanların Farkları Nedir?

Doğada çözünebilir içerikli deterjanların leke çıkarma performansı nasıldır? Doğaya duyarlı bu deterjan serisiyle ilgili merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Omo Ambalajı 3

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

“Doğa dostu”, “organik”, “sürdürülebilir” ve “geri dönüşüme uygun” gibi kavramların kullanımı özellikle son yıllarda giderek artıyor. Bunun en temel sebebi ise artan çevre kirliliği, azalan kaynaklar ve iklim değişikliği gibi büyük bir krize yol açabilecek gelişmeler. Bu krizleri önleyebilmek ve doğa üzerinde etkimizi azaltabilmek her birimizin elinde.

Doğada Çözünebilir İçerikli Deterjan Ne Demek?

Günümüzde kullanılan çoğu temizlik ürünü petrol bazlı plastik ambalajlardan meydana geliyor. Bu da doğada uzun yıllar boyunca çözünemeyen, bu yüzden hem çevre kirliliğine hem de canlılar üzerinde tahribata yol açan bir atmosferin oluşmasına yol açabiliyor. Doğada çözünebilir içerikli deterjanlar ise kısa sürede parçalanarak kendilerini yenileyebilme özelliğine sahip biyouyumlu ham maddelerden üretiliyor. Böylece içinde doğada çözünebilir içerikler barındıran deterjanların, barındırmayan diğer deterjanlara kıyasla doğaya etkisinin çok daha hafif olduğunu söylemek daha doğru hale geliyor. Biz de tüketiciler olarak doğada çözünebilir içeriklere sahip deterjanları alarak, bu etkiye katkıda bulunabiliriz.

Omo Ambalajı 1

Neden Doğada Çözünebilen İçerikli Deterjanlar Kullanmalıyız?

Doğada çözünebilir içerikli deterjanlar, daha yaşanabilir ve sürdürülebilir bir dünya için hayati düzeyde önemli. Tüm doğa dostu veya doğaya daha duyarlı olduğunu söyleyen ürünler gibi doğal içerikli deterjanlar da insan ve çevre sağlığına daha uygun bir yaşam tarzına sahip olabilmek amacıyla geliştiriliyor. Bu yüzden insana ve çevreye saygılı bir gelecek için doğada çözünebilir içerikli deterjanların yaygınlaşması gerekli.

Doğada Çözünebilir İçerikli Deterjanların Leke Çıkarma Performansı

“En zorlu lekelerde etkili, doğaya daha duyarlı" anlayışıyla, yenilenen OMO sıvı deterjanları içeriğindeki doğada çözünebilir içeriklerle birlikte kusursuz leke çıkarma performansı sağlamak üzere özel olarak geliştirilmiştir. Yenilenen OMO sıvı deterjanlar, en zorlu lekeleri bile ilk yıkamada çıkararak, kusursuz performans sunmaktadır. En zorlu lekelerde etkili, hem de doğaya duyarlı OMO portföyünde farklı ihtiyaçlarınızı karşılayacak farklı ürünleri bulabilirsiniz. Lekesiz beyazlar ve renkliler için OMO Active ve OMO Hijyen, bembeyaz beyazlar için Active Fresh, leke çıkarmanın yanında renk koruma da isteyenler için ise OMO Renkliler ürününü kullanabilirsiniz.

Geri Dönüştürülebilir Ne Demek?

Sürdürülebilirliğin temel taşlarından biri olan geri dönüşüm, kullanılan ürünlerin belirli oranlarda tekrar üretim ve tüketim döngüsüne dahil edilebilmesi şeklinde tanımlanabilir. Geri dönüştürülebilir kavramı da bu döngüye uygun içeriklerden meydana gelen ürünleri tanımlamak amacıyla kullanılıyor. Tahmin edilebileceği gibi bir ürünün geri dönüştürülebilirlik oranı arttıkça sürdürülebilirlik ve çevreye duyarlılık oranı da artıyor. Örneğin; Yenilenen OMO sıvı ve toz portföyünde yer alan deterjanların ambalajları, tamamen geri dönüştürülebilir malzemelerden üretiliyor.

Sıvı ürünlerde %100 geri dönüştürülebilir ambalajlarla sınırlı kalmayan OMO, 1950ml Hijyen Sıvı, Active Fresh Sıvı, Active Sıvı ve Renkliler Sıvı ürünlerin ambalajlarını ise %25 geri dönüştürülmüş plastik kullanarak üretiyor. Bu da bir kez kullanıp attığımız plastiğe, ikinci bir yaşam vererek hem doğaya karışmasını engelliyor hem de daha az yeni plastiğin üretilmesine olanak sağlıyor. OMO, ürünlerini geri dönüştürülmüş malzemeden üreterek yılda ortalama 70 ton yeni plastiğin hayata karışmasını engelliyor.

Omo Ambalajı 2

TÜİK’in 2018 yılına ait Belediye Atık İstatistikleri verilerine göre ülkemizde atıkların geri dönüşüm oranı %10 seviyesine bile ulaşamamış durumda. Yenilenen OMO sıvı şişeleri, bu oranın artmasında önemli bir rol oynayarak Türkiye’de geri dönüşümün yaygınlaştırılmasını da hedefliyor.

Biyoçözünürlük Nedir?

“Doğada çözünürlük” olarak da bilinen biyoçözünürlük, bir ürünün bakteri, mantar ve yosun gibi doğal organizmalar tarafından doğal süreç içinde parçalanarak tehlikeli olmayan maddelere dönüştürülmesini tanımlamak amacıyla kullanılıyor. Bu nedenle biyoçözünürlüğe sahip ürünler, bugün küresel boyutta ciddi bir çevre sorununa dönüşmüş olan atık problemini ortadan kaldırmak için en ideal seçeneklerden biri olarak kabul edilebilir. OMO Deterjan Serisi’ndeki deterjanlar da doğada çözünebilir içerikleri ile biyoçözünürlük kavramına büyük ölçüde katkı sağlıyor.

Daha yaşanılabilir bir dünya ve çevreye duyarlı bir tüketim anlayışı için özel olarak geliştirilen OMO Deterjan Serisi ile doğadan aldığı gücü çamaşırlarınıza yansıtabilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?