Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Eski Giysileri Değerlendirme Rehberi

Eski kıyafetlerinizi yeniden değerlendirmek için yapabileceğiniz birçok şey olduğunu biliyor muydunuz? Yeniden tasarlamak eğlenceli bir seçenek olabilir.

Güncellenmiş

Reklam
Eski Kot Pantolonlar ile Neler Yapılabilir?

Günümüzde sürekli değişen, tüketime teşvik eden moda sektörü, alışveriş merkezleri ve internet satış siteleri nedeniyle büyük bir kıyafet atığı yaratılmaktadır. Bununla birlikte dolaplarımızda giydiğimiz kıyafetlerin yanı sıra bedenimize uymayan ve artık beğenmediğimiz kıyafetlerin sayısı da hızla artmaya devam ediyor

Evinizde yer alan eski giysileri değerlendirmek hem ekonomik hem de ekolojik bir seçenek olabilir. Yaratıcılığınızı teşvik edecek fikir önerilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evinizde yer alan eski giysileri değerlendirmek hem ekonomik hem de ekolojik bir seçenek olabilir. Diğer yandan, yeniden tasarladığınız eski kıyafet modelleri ile kendi geri dönüşüm modanızı yaratabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Eski Kıyafetlerden Yeni Kıyafet Yapma

Eski kıyafetlerden neler yapılır diye düşündüğünüzde şüphesiz ilk akla gelen yeni kıyafet yapmaktır. Eski kıyafetlerinizi kesebilir, boyayabilir ve ufak değişikliklerle yepyeni kıyafetlere dönüştürebilirsiniz.

 • Artık giymediğiniz eski uzun elbisenizi ya da uzun eteğinizi keserek ondan kısa bir elbise veya etek yapabilirsiniz.
 • Kot pantolonlarınızı, onları giymek istemediğiniz her an yazlık şortlara dönüştürebilirsiniz. Yeni kot şortlarınızın kestiğiniz bölümünü püsküllü bırakmak, evinizde uygun boya varsa desenler yapmak yoluyla yepyeni bir ürün almış gibi hissedeceksiniz.
 • Düz renk tişörtlerinizden sıkıldıysanız uçlarına, sırtına dantel ekleyerek onları canlandırabilirsiniz. Tişörtünüzün üzerine boncuklar dikerek süslemek de iyi bir seçenek olabilir.
 • Tişörtleriniz onları giymek istemeyeceğiniz kadar eskidiyse, şeritler halinde keserek saç bantları yapabilirsiniz.
 • Gömleklerinizin kolları yıprandıysa kollarını keserek kolsuz gömlekler yapmayı deneyin.

Evdeki Eski Kıyafetleri Değerlendirme

Eski giysileri değerlendirmek için onlardan yeni giysiler yapmak zorunda değilsiniz. Eski kıyafetlerinizden bir şeyler üretmek istiyorsanız yaratıcılığınıza güvenin; seçeneklerinizin sınırsız olduğunu göreceksiniz.

 • Eskiyen tişörtlerden alışveriş çantası yapabilirsiniz. Tişörtlerinizi kol altından kesin ve alt kısmını dikin. Makas yardımıyla çantanızın tutacak kısmını açın. İsterseniz üzerine küçük kesikler atarak file görünümü verebilirsiniz.
 • Yıllardır giymediğiniz çok sayıda tişört yüzünden dolabınızda yer mi kalmadı? Hepsini birden dolaptan çıkarmak istiyorsanız en iyi seçenek yatak örtüsü yapmak! Birkaç tişörtü yastık kılıfı olarak kullanmak üzere ayırmayı unutmayın.
 • Eskiyen kazaklarınızdan yastık yüzü ve hatta sıcak su torbası kılıfı yapabilirsiniz.
 • Eskiyen kazaklarınızı değerlendirirken kestiğiniz kolları tozluk olarak kullanabilirsiniz. Kesilen kısmın sökülmesini önlemek amacıyla içe doğru katlayarak dikmeyi ihmal etmeyin.
 • Eski elbiseleri değerlendirmek defterlerinize de yarayacak! Örneğin eskiyen taytınızla defterlerinizi kaplayabilirsiniz. Kestiğiniz taytı silikonla defterin üzerine yapıştırabilir, yine başka kıyafetlerinizden artan parçalar varsa, onlarla süsleyebilirsiniz.
 • Artık giymediğiniz kot pantolonunuzu çanta olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Pantolondan çanta formuna uygun kısımlar kesin ve dikiş makinesi yardımıyla birleştirin. Kol çantası olarak kullanmak isterseniz, pantolonun bacak kısmından uzun bölümler keserek askı yapabilirsiniz.
 • Eski kıyafetlerinizden uygun bölümler kesip dikerek telefon ve tablet için kılıf yapabilirsiniz.
 • Artık giymediğiniz gömleklerinizin ön kısmını kullanarak mutfak önlüğü yapabilirsiniz. Üstelik ihtiyacınız olan tek şey gömlek ve makas.
 • Atmaya kıyamadığınız kravatlarınızın arka kısmındaki açık bölümü birer gözlük kılıfına dönüştürebilirsiniz. Kravatın yukarı doğru daralan bölümünü kesin ve dikin. Yeni gözlük kılıfınız hazır!

Evcil Hayvanlarınız için Eski Kıyafetlerden Neler Yapılır?

Eski giysileri değerlendirmeye karar verdiğinizde evcil hayvanlarınızı da unutmayın. Minik dostlarınız için:

 • Renkli ve zararsız oyuncaklar yapabilirsiniz. Kıyafetlerinizden şeritler halinde kestiğiniz parçalardan örgü ya da top yapın. Köpeğiniz, parka gittiğinizde yeni oyuncağı ile oynamaya bayılacak. Ya da elbisenizden kestiğiniz uzun parçaların ucuna kedinizin en sevdiği peluş oyuncağı bağlayarak evin içinde oynatabilirsiniz.
 • Yuva yapabilirsiniz. Eski bir kartonun üzerine tişörtü geçirin. Tişörtün baş kısmının kedinizin ya da küçük köpeğinizin girebileceği şekilde ön tarafa geldiğinden emin olun. Dostunuz yeni evinin tadını çıkarırken siz de yuva satın almak yerine eski giysileri değerlendirmenin tadını çıkarırsınız.
 • Kıyafet yapabilirsiniz. Köpeğinize, parka götürürken kıyafet giydirmek istiyorsanız, kendi giymediklerinizi değerlendirerek ona uyacak kıyafet dikebilirsiniz.

Aslen yayınlandı