Eski Giysileri Değerlendirme Rehberi

Eski kıyafetler nasıl değerlendirilir merak ediyorsanız eski kıyafetlerden yeni kıyafet yapma ve eski giysileri değerlendirme fikirleri için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Eski Kot Pantolonlar ile Neler Yapılabilir?

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Günümüzde sürekli değişen, tüketime teşvik eden moda sektörü, alışveriş merkezleri ve internet satış siteleri nedeniyle büyük bir kıyafet atığı yaratılmaktadır. Bununla birlikte dolaplarımızda giydiğimiz kıyafetlerin yanı sıra bedenimize uymayan ve artık beğenmediğimiz kıyafetlerin sayısı da hızla artmaya devam ediyor.

Eski kıyafetleri değerlendirme hem ekonomik hem de ekolojik bir seçenek olabilir. Peki, eski kıyafetler nasıl değerlendirilir? Yaratıcılığınızı teşvik edecek fikir önerilerini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Evinizde yer alan eski giysileri değerlendirmek hem ekonomik hem de ekolojik bir seçenek olabilir. Diğer yandan, yeniden tasarladığınız eski kıyafet modelleri ile kendi geri dönüşüm modanızı yaratabilirsiniz.

Eski Kıyafetlerden Yeni Kıyafet Yapma

Eski giysiler nasıl değerlendirilir diye düşündüğünüzde şüphesiz ilk akla gelen yeni kıyafet yapmaktır. Kullanılmayan kıyafetleri değerlendirme için eski kıyafetlerinizi kesebilir, boyayabilir ve ufak değişikliklerle yepyeni kıyafetlere dönüştürebilirsiniz. İşte eski kıyafetten yeni kıyafet yapımı için bazı fikirler:

 • Artık giymediğiniz eski uzun elbisenizi ya da uzun eteğinizi keserek ondan kısa bir elbise veya etek yapabilirsiniz.

 • Kot pantolonlarınızı, onları giymek istemediğiniz her an yazlık şortlara dönüştürebilirsiniz. Yeni kot şortlarınızın kestiğiniz bölümünü püsküllü bırakmak, evinizde uygun boya varsa desenler yapmak yoluyla yepyeni bir ürün almış gibi hissedeceksiniz.

 • Düz renk tişörtlerinizden sıkıldıysanız uçlarına, sırtına dantel ekleyerek onları canlandırabilirsiniz. Tişörtünüzün üzerine boncuklar dikerek süslemek de iyi bir seçenek olabilir.

 • Tişörtleriniz onları giymek istemeyeceğiniz kadar eskidiyse, şeritler halinde keserek saç bantları yapabilirsiniz.

 • Gömleklerinizin kolları yıprandıysa kollarını keserek kolsuz gömlekler yapmayı deneyin.

Evdeki Eski Kıyafetleri Değerlendirme

Eski giysileri değerlendirme için onlardan yeni giysiler yapmak zorunda değilsiniz. Eski kıyafetlerinizden bir şeyler üretmek istiyorsanız yaratıcılığınıza güvenin; giyilmeyen kıyafetleri değerlendirme için seçeneklerinizin sınırsız olduğunu göreceksiniz.

 • Eskiyen tişörtlerden alışveriş çantası yapabilirsiniz. Tişörtlerinizi kol altından kesin ve alt kısmını dikin. Makas yardımıyla çantanızın tutacak kısmını açın. İsterseniz üzerine küçük kesikler atarak file görünümü verebilirsiniz.

 • Yıllardır giymediğiniz çok sayıda tişört yüzünden dolabınızda yer mi kalmadı? Hepsini birden dolaptan çıkarmak istiyorsanız en iyi seçenek yatak örtüsü yapmak! Birkaç tişörtü yastık kılıfı olarak kullanmak üzere ayırmayı unutmayın.

 • Eskiyen kazaklarınızdan yastık yüzü ve hatta sıcak su torbası kılıfı yapabilirsiniz.

 • Eskiyen kazaklarınızı değerlendirirken kestiğiniz kolları tozluk olarak kullanabilirsiniz. Kesilen kısmın sökülmesini önlemek amacıyla içe doğru katlayarak dikmeyi ihmal etmeyin.

 • Eski elbiseleri değerlendirmek defterlerinize de yarayacak! Örneğin eskiyen taytınızla defterlerinizi kaplayabilirsiniz. Kestiğiniz taytı silikonla defterin üzerine yapıştırabilir, yine başka kıyafetlerinizden artan parçalar varsa, onlarla süsleyebilirsiniz.

 • Artık giymediğiniz kot pantolonunuzu çanta olarak kullanmaya devam edebilirsiniz. Pantolondan çanta formuna uygun kısımlar kesin ve dikiş makinesi yardımıyla birleştirin. Kol çantası olarak kullanmak isterseniz, pantolonun bacak kısmından uzun bölümler keserek askı yapabilirsiniz.

 • Eski kıyafetlerinizden uygun bölümler kesip dikerek telefon ve tablet için kılıf yapabilirsiniz.

 • Artık giymediğiniz gömleklerinizin ön kısmını kullanarak mutfak önlüğü yapabilirsiniz. Üstelik ihtiyacınız olan tek şey gömlek ve makas.

 • Atmaya kıyamadığınız kravatlarınızın arka kısmındaki açık bölümü birer gözlük kılıfına dönüştürebilirsiniz. Kravatın yukarı doğru daralan bölümünü kesin ve dikin. Yeni gözlük kılıfınız hazır!

Askıda asılı elbiseler

Evcil Hayvanlarınız için Eski Kıyafetlerden Neler Yapılır?

Eski elbiseleri değerlendirme kararı aldıysanız evcil hayvanlarınızı da unutmayın. Minik dostlarınız için:

 • Renkli ve zararsız oyuncaklar yapabilirsiniz. Kıyafetlerinizden şeritler halinde kestiğiniz parçalardan örgü ya da top yapın. Köpeğiniz, parka gittiğinizde yeni oyuncağı ile oynamaya bayılacak. Ya da elbisenizden kestiğiniz uzun parçaların ucuna kedinizin en sevdiği peluş oyuncağı bağlayarak evin içinde oynatabilirsiniz.

 • Yuva yapabilirsiniz. Eski bir kartonun üzerine tişörtü geçirin. Tişörtün baş kısmının kedinizin ya da küçük köpeğinizin girebileceği şekilde ön tarafa geldiğinden emin olun. Dostunuz yeni evinin tadını çıkarırken siz de yuva satın almak yerine eski giysileri değerlendirmenin tadını çıkarırsınız.

 • Eski kıyafetleri değerlendirme için kedi yatağı veya köpek yatağı da yapabilirsiniz.

 • Kıyafet yapabilirsiniz. Köpeğinize, parka götürürken kıyafet giydirmek istiyorsanız, kendi giymediklerinizi değerlendirerek ona uyacak kıyafet dikebilirsiniz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?