Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Köpek Yatağı Yapımı İçin Yaratıcı Fikirler

Köpek dostlarımızın keyifle uyuyacağı, huzurla dinleneceği minderler hazırlamak aslında çok kolay. Köpek yatağı yapımı için önerilerimizi dikkate alabilir, sevimli dostunuz için konforlu bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Köpek Yatağı Yapımı İçin Yaratıcı Fikirler

Köpek Yatağı Nasıl Olmalı? 

  • Yatağın köpeğinizin büyüklüğüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Mesela köpeğiniz Terrier ise farklı, Golden ise farklı minder seçerek hazırlamalısınız. 
  • Köpek yataklarının kolay temizlenmesi önemlidir, çamaşır makinesinde yıkanabilir, silinebilir kumaşları tercih etmeniz daha doğru olacaktır.
  • Her köpeğin uyuma, yatma şekli farklı olabilir. Köpeğinizin yatış şekline uygun bir model seçmeyi deneyin. Örneğin köpeğiniz yatarken yüz üstü uzanıyor ve boynunu öne doğru uzatıyorsa, başına destek olacak, yastıklı bir minder hazırlayabilirsiniz. 
  • Köpeğinizin yaşı da seçim esnasında değerlendirmeniz gereken bir kriter olabilir. Diş çıkaran köpekler için sağlam ve kutu tipi yataklar hazırlayabilirsiniz. Köpeğiniz yaşlıysa yumuşak ve kalın bir yatak onun eklemlerine mükemmel destek verebilir. 
Unutmayın: Köpeğiniz yavruysa, büyüyeceğini dikkate alarak birkaç boy büyük bir yatak almanız gerekebilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Köpeklerin çoğu insanlarla yatmayı tek başına uyumaya tercih eder. Eğer köpeğiniz yatağına alışmakta zorluk çekiyorsa, minderinin üzerine sevdiği oyuncakları bırakabilirsiniz.

Köpek Yatağı Nasıl Yapılır?

Köpeğiniz için ideal yatağı kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Farklı yatak önerilerini dikkate alarak köpeğinize konfor sağlayacak modeli birkaç malzeme ile oluşturabilirsiniz. İşte o modeller: 

  • Bazı köpekler boyna destek veren simit şeklindeki minderleri tercih eder. Hem kedi hem de köpeklerin kullanabildiği bu yatakları yapmak için eski bir tişört yeterlidir. Tişörtü bir koltuk altından diğerine düz bir şerit halinde dikin. Ardından açık kalan etek kısmına elyaf doldurun ve tişörtün eteğini dikerek kapatın. Sonra kol ağızlarından dikiş atın ve tişörtün yakasından içeri elyafları doldurun. Yakayı da diktikten sonra tişörtün kollarını tişörtün çevresini saracak şekilde birleştirebilir ve birbirine dikebilirsiniz. İşte minderiniz hazır. Köpek yatağı dikimi bu kadar kolay!
  • Evinizde hasır bir sepet varsa, büyük bir minder kılıfının içine sünger veya elyaf doldurarak sepetin içine yerleştirebilirsiniz. 
  • Evdeki eski koltuk minderlerini peluş bir kumaşla kaplayarak köpeğiniz için mükemmel bir yatağa dönüştürebilirsiniz. İçi çok sertse minderi biraz boşaltmanız gerekebilir. 
  • Evinizde eski bir bebek yatağı varsa, onu da köpekler için yatak haline getirebilirsiniz. Yeni bir kaplama ile köpeğinize rahat bir yatak armağan etmeniz mümkün. 

Bunlara Dikkat

Köpekler sizden çok uzak alanlara yerleştirilen yataklara yatmak istemeyebilir. Onu mindere alıştırırken kendinize yakın bir konumda tutmalı, yavaş yavaş uzaklaştırmalı veya hep yanı başınızda yatmasına izin vermelisiniz.

Aslen yayınlandı