Köpek Yatağı Yapımı İçin Yaratıcı Fikirler

Köpeğinizle aynı yatağı paylaşmak istemiyorsanız buraya dikkat! Hem sizi hem tüylü dostunuzu mışıl mışıl uyutacak, pratik ve yaratıcı köpek yatağı fikirleri yazımızda.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
köpek yatağı yapımı

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Köpeğiniz genellikle sizin yatağınızda veya kanepede uyuyorsa, köpek yatağı yapımı için kolları sıvamanın vakti gelmiş olabilir. Elbette, yatak ve kanepe de iyi seçeneklerdir; ancak her zaman ideal olmayabilir. Köpeğinizin de dinlenmek, uyumak için kendine ait bir yere ihtiyacı var, özellikle de yumuşak ve rahat bir yere. Köpeğinizin temel ihtiyaçlarından birinin harika bir yatak olduğu çoğu zaman gözden kaçabilir ve sayısız çeşidiyle köpek yatağı seçmek göründüğünden daha zor olabilir. Köpek dostlarınızı mutlu edecek bir köpek yatağı nasıl olmalı ve evde köpek yatağı yapımı için ihtiyacınız olan bütün ipuçlarını sizler için derledik.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Köpek Yatağı Nasıl Olmalı?

  1. 1

   Köpek yatağı kumaşı nasıl olmalı? Kumaş seçimini doğru yapın.

   Köpek yatağı seçerken en önemli noktalardan biri köpek yatağı kumaşı nasıl olmalı sorusunun doğru cevaplanmasıdır. Köpek yatakları yeterince yumuşak ve rahat bir malzemeden yapılmalıdır. Ayrıca kolay yıkanabilir olmalıdırlar. Kamp yapmak, bahçeye çıkmak veya herhangi bir maceraya atılmak için bir köpek yatağı istiyorsanız, daha sağlam bir malzeme seçmeniz gerekebilir. Su geçirmez veya suya dayanıklı yataklar, ıslanmayı önlemede yardımcı olabilir.

   köpek yatağı nasıl olmalı
  2. 2

   Doğru büyüklüğü belirleyin.

   Köpeğiniz için doğru boyutta yatağı seçtiğinizden emin olmanız önemlidir. En iyi yatak, köpeğinizin tüm doğal pozisyonlarda rahatça yatabilmesi için uygun büyüklükte olan yataktır. Bazı yataklar köpeğinizin kıvrılması için uygun büyüklükte olabilir; ancak istediklerinde bacaklarını da uzatabilirler mi? Olası tüm soruları cevaplayarak bütçenize uygun bir yatak yapmanın ötesinde, köpeğinizin yatağa sığdığından emin olmalısınız. İdeal bir yatakta, köpeğinizin kafası ve uzuvları yatağın kenarından sarkmamalıdır.

   köpek yatağı dikimi
  3. 3

   Köpeğiniz için ideal yatak şeklini öğrenin.

   Köpek yatakları birçok farklı şekil ve boyuta sahiptir. Her köpeğin kendi tercihleri ​​olacaktır; ancak onlara birkaç seçenek sunmak en iyisidir. Bu şekilde her zaman rahat olacaklarından emin olabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizin fiziksel özellikleri ve özel ihtiyaçları da ideal yatak şeklini öğrenirken işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, yuvarlak kenarlı veya oval yataklar, köpeğiniz kıvrılmak istediğinde harikadır. Yatak şekilli köpek yatakları ise genellikle düz yatmaktan hoşlanan köpekler için iyi olabilir. Bazalı veya tek tarafı olan yataklar oldukça kullanışlı olmanın yanı sıra onları daha sıcak tutmanıza yardımcı olabilirler. Bu nedenle köpeğinizin daha serin kalmak isteyebileceği yaz aylarında diğer yataklar daha iyi olabilir. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak seçim yapmak ve köpeğinize birkaç alternatif sunmak önemlidir.

   köpek yatağı nasıl yapılır
  4. 4

   En rahat edebilecekleri iç dolguyu seçin.

   Genç, sıcakkanlı ve sağlıklı köpekler genellikle ucuz köpük dolgu ile idare edebilir. Ancak yaşlı veya artritli köpeğiniz muhtemelen daha fazla rahatlık ve desteği tercih edecektir. Bazı ortopedik yataklarda iç dolgu olarak köpük kullanılır. Bu türler, daha kalın ve daha kaliteli olduğundan ezilerek zamanla düzleşmez. Kalın, esnek jel malzemeler, son zamanlarda yatak dolgusu olarak daha yaygın olarak kullanılır hale geldi. Bu türler köpükten daha rahattır ve ağırlığı daha eşit bir şekilde dağıtır. Bu da onu, yaşlı köpekler için mükemmel kılar fakat biraz pahalı bir seçenek olabilir.

  5. 5

   En güvenli formu tercih edin.

   Bu kadar rahat ve yumuşak bir yatak köpeğinizin de ilgisini çekebilir. Fakat bu her zaman sandığınız kadar iyi bir şey olmayabilir. Köpeğiniz yatağı çok fazla sevip çiğnemeye başladıysa bu iyiye işaret değildir. Yatak parçalanabilir ve yutacağı iç dolgu köpeğinizi zor durumlara sokabilir. Bu nedenle olası kazaları engellemek için böyle bir durumda yatağı değiştirmek en iyi seçenektir. Ayrıca, yine köpeğinizin dikkatini çekerek çiğneyebileceği düğmeleri veya şeritleri çıkarın. Eğer sevimli dostunuz oyuncu ve çiğnemeyi seven bir köpekse çiğnemeye dayanıklı malzemeden olan yatakları tercih edin. Ayrıca yatağın formu, ev halkının takılıp düşmeyeceği ya da evdeki diğer canlıları tehlikeye sokmayacak şekilde olmalıdır. Yatağı, kimsenin takılmaması için evde yoğun olarak kullanılan alanlardan uzağa yerleştirmek de akıllıca olacaktır.

   evde köpek yatağı yapımı
 • Yeni Bir Köpek Yatağı Nasıl Yapılır?

  Konforuna daha düşkün bir köpeğiniz varsa sevimli dostunuzun alışkanlıklarına daha uygun ve yeni bir köpek yatağı yapmak isteyebilirsiniz. Aradığınız köpek yatağını bulamadıysanız evde köpek yatağı yapımı için izleyebileceğiniz adımlar şöyle:  

  1. 1

   Köpeğinizin büyüklüğüne göre malzeme satın alın.

   Yatağın köpeğinizin büyüklüğüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Mesela köpeğiniz Terrier ise farklı, Golden ise farklı minder seçerek yatağı hazırlamalısınız. Ayrıca köpek yataklarının kolay temizlenmesi önemlidir. Çamaşır makinesinde yıkanabilir, silinebilir kumaşları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Dış mekan kumaşlar bu konuda size yardımcı olacaktır. Yaklaşık 3 - 4 santimlik bir hafızalı köpük ve 2 metre kumaş, orta büyüklükte bir köpek yatağı için yeterli olacaktır.

  2. 2

   Yatak pedini ikiye katlayarak dilediğiniz uzunluğu verin ve kumaşı buna göre kesin.

   Kalın ve yumuşak bir yastık tabanı oluşturmak için yatak pedini ikiye katlayın. Bunu köpük iç dolguyu korumak için kullanabilirsiniz. Dış mekan kumaşı, katladığınız yatak örtüsünü ve köpüğü kaplayacak bir yastık kılıfı gibi düşünün. Kumaşı ters çevirin ve katlanmış yatak pedinize uyacak şekilde kesin. Bu dikdörtgen bir köpek yatağı olacak. 

  3. 3

   Kestiğiniz kumaşa fermuar ekleyerek dikin.

   Köpek yatağınızın bir tarafı hariç 3 köşesini dikerek kapatın. Son kenarına bir fermuar ekleyerek dikin. Fermuar açıklığı ne kadar geniş olursa, ek parçayı çıkarmanın ve kumaş kılıfı yıkamanın o kadar kolay olacağını unutmayın. Eğer yatak pedinin kaymasından endişeleniyorsanız kumaşa dikerek sabitleyebilirsiniz. Fakat temizliği daha kolay ve hijyenik olsun istiyorsanız yastığın içine koymanızı tavsiye ederiz.

   Eğer evinizde varsa eski koltuk minderlerini elinizdeki kumaşla kaplayarak köpeğiniz için mükemmel bir yatağa dönüştürebilirsiniz. İçi çok sertse minderini de değiştirebilirsiniz.
  4. 4

   Yastığın parçalarını birleştirin.

   Diktiğiniz yastık kılıfının içini hafızalı köpük ve yatak pediyle doldurun. Köpeğinizin alışkanlıklarına ve fiziksel özelliklerine göre farklı şekillerde yastık kılıfları dikerek içini doldurabilirsiniz.

Kazaktan Köpek Yatağı Yapımı

Köpeğinize güzel bir yatak yapmak için elinizde yeterli malzeme yoksa işinizi kolaylaştıracak pratik bir önerimiz var: Kazaktan köpek yatağı yapımı. Bazı köpekler boyunlarına destek veren simit şeklindeki minderleri yataklarda tercih eder. Hem kedi hem de köpeklerin kullanabildiği bu yatakları yapmak için eski bir tişört ya da kazak yeterlidir. 

Kullanılmayan Eşyalardan Köpek Yatağı Yapımı

Eski kazakların yanı sıra birçok eski eşyanızı evcil hayvan yatağı olarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için dört ayaklı dostunuzun alışkanlıklarını takip etmeniz size ipucu verebilir. 

Köpek Yatağı Nasıl Temizlenir ve Köpek Yatağı Yapımı İpuçları

Köpek yatağı temizliği sonrası bile evde kötü bir koku hakimse evdeki kötü kokular nasıl giderilir yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririz. Evde can sıkıcı bir ortam oluşturan kötü kokuların birçok sebebi olabileceğini öğrenince şaşıracaksınız. Ayrıca kötü kokunun nedeni bir diğer sevimli dostunuz olabilir. Kedi kumu nasıl temizlenir sayfasını ziyaret ederek en pratik ve etkili kedi kumu temizliği yöntemlerini öğrenebilir, hijyenik ve hoş kokulu bir ortama kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular: Köpek Yatağı Yapımı

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?