Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Köpek Yatağı Yapımı İçin Yaratıcı Fikirler

Köpeğinizle aynı yatağı paylaşmak istemiyorsanız buraya dikkat! Hem sizi hem tüylü dostunuzu mışıl mışıl uyutacak, pratik ve yaratıcı köpek yatağı fikirleri yazımızda.

Güncellenmiş

köpek yatağı yapımı
Reklam
Sign Up Banner

Köpeğiniz genellikle sizin yatağınızda veya kanepede uyuyorsa, köpek yatağı yapımı için kolları sıvamanın vakti gelmiş olabilir. Elbette, yatak ve kanepe de iyi seçeneklerdir; ancak her zaman ideal olmayabilir. Köpeğinizin de dinlenmek, uyumak için kendine ait bir yere ihtiyacı var, özellikle de yumuşak ve rahat bir yere. Köpeğinizin temel ihtiyaçlarından birinin harika bir yatak olduğu çoğu zaman gözden kaçabilir ve sayısız çeşidiyle köpek yatağı seçmek göründüğünden daha zor olabilir. Köpek dostlarınızı mutlu edecek bir köpek yatağı nasıl olmalı ve evde köpek yatağı yapımı için ihtiyacınız olan bütün ipuçlarını sizler için derledik.

İhtiyacın olacak:

 • Makas
 • Dikiş makinesi
 • İp
 • Fermuar
 • Hafızalı sünger
 • XL ikiz yatak pedi
 • 2 metre dış mekan kumaşı
 • Eski bir kazak ya da tişört
 • Elyaf

Reklam

MPU Sign Up Banner

Köpek Yatağı Nasıl Olmalı?

 1. Köpek yatağı kumaşı nasıl olmalı? Kumaş seçimini doğru yapın.

  Köpek yatağı seçerken en önemli noktalardan biri köpek yatağı kumaşı nasıl olmalı sorusunun doğru cevaplanmasıdır. Köpek yatakları yeterince yumuşak ve rahat bir malzemeden yapılmalıdır. Ayrıca kolay yıkanabilir olmalıdırlar. Kamp yapmak, bahçeye çıkmak veya herhangi bir maceraya atılmak için bir köpek yatağı istiyorsanız, daha sağlam bir malzeme seçmeniz gerekebilir. Su geçirmez veya suya dayanıklı yataklar, ıslanmayı önlemede yardımcı olabilir.

  Step 1: köpek yatağı nasıl olmalı
 2. Doğru büyüklüğü belirleyin.

  Köpeğiniz için doğru boyutta yatağı seçtiğinizden emin olmanız önemlidir. En iyi yatak, köpeğinizin tüm doğal pozisyonlarda rahatça yatabilmesi için uygun büyüklükte olan yataktır. Bazı yataklar köpeğinizin kıvrılması için uygun büyüklükte olabilir; ancak istediklerinde bacaklarını da uzatabilirler mi? Olası tüm soruları cevaplayarak bütçenize uygun bir yatak yapmanın ötesinde, köpeğinizin yatağa sığdığından emin olmalısınız. İdeal bir yatakta, köpeğinizin kafası ve uzuvları yatağın kenarından sarkmamalıdır.

  Step 2: köpek yatağı dikimi
 3. Köpeğiniz için ideal yatak şeklini öğrenin.

  Köpek yatakları birçok farklı şekil ve boyuta sahiptir. Her köpeğin kendi tercihleri ​​olacaktır; ancak onlara birkaç seçenek sunmak en iyisidir. Bu şekilde her zaman rahat olacaklarından emin olabilirsiniz. Ayrıca köpeğinizin fiziksel özellikleri ve özel ihtiyaçları da ideal yatak şeklini öğrenirken işinizi kolaylaştıracaktır. Örneğin, yuvarlak kenarlı veya oval yataklar, köpeğiniz kıvrılmak istediğinde harikadır. Yatak şekilli köpek yatakları ise genellikle düz yatmaktan hoşlanan köpekler için iyi olabilir. Bazalı veya tek tarafı olan yataklar oldukça kullanışlı olmanın yanı sıra onları daha sıcak tutmanıza yardımcı olabilirler. Bu nedenle köpeğinizin daha serin kalmak isteyebileceği yaz aylarında diğer yataklar daha iyi olabilir. Tüm bu faktörleri göz önünde bulundurarak seçim yapmak ve köpeğinize birkaç alternatif sunmak önemlidir.

  Step 3: köpek yatağı nasıl yapılır
 4. En rahat edebilecekleri iç dolguyu seçin.

  Genç, sıcakkanlı ve sağlıklı köpekler genellikle ucuz köpük dolgu ile idare edebilir. Ancak yaşlı veya artritli köpeğiniz muhtemelen daha fazla rahatlık ve desteği tercih edecektir. Bazı ortopedik yataklarda iç dolgu olarak köpük kullanılır. Bu türler, daha kalın ve daha kaliteli olduğundan ezilerek zamanla düzleşmez. Kalın, esnek jel malzemeler, son zamanlarda yatak dolgusu olarak daha yaygın olarak kullanılır hale geldi. Bu türler köpükten daha rahattır ve ağırlığı daha eşit bir şekilde dağıtır. Bu da onu, yaşlı köpekler için mükemmel kılar fakat biraz pahalı bir seçenek olabilir.

 5. En güvenli formu tercih edin.

  Bu kadar rahat ve yumuşak bir yatak köpeğinizin de ilgisini çekebilir. Fakat bu her zaman sandığınız kadar iyi bir şey olmayabilir. Köpeğiniz yatağı çok fazla sevip çiğnemeye başladıysa bu iyiye işaret değildir. Yatak parçalanabilir ve yutacağı iç dolgu köpeğinizi zor durumlara sokabilir. Bu nedenle olası kazaları engellemek için böyle bir durumda yatağı değiştirmek en iyi seçenektir. Ayrıca, yine köpeğinizin dikkatini çekerek çiğneyebileceği düğmeleri veya şeritleri çıkarın. Eğer sevimli dostunuz oyuncu ve çiğnemeyi seven bir köpekse çiğnemeye dayanıklı malzemeden olan yatakları tercih edin. Ayrıca yatağın formu, ev halkının takılıp düşmeyeceği ya da evdeki diğer canlıları tehlikeye sokmayacak şekilde olmalıdır. Yatağı, kimsenin takılmaması için evde yoğun olarak kullanılan alanlardan uzağa yerleştirmek de akıllıca olacaktır.

  Step 5: evde köpek yatağı yapımı

Yeni Bir Köpek Yatağı Nasıl Yapılır?

Konforuna daha düşkün bir köpeğiniz varsa sevimli dostunuzun alışkanlıklarına daha uygun ve yeni bir köpek yatağı yapmak isteyebilirsiniz. Aradığınız köpek yatağını bulamadıysanız evde köpek yatağı yapımı için izleyebileceğiniz adımlar şöyle:  

 1. Köpeğinizin büyüklüğüne göre malzeme satın alın.

  Yatağın köpeğinizin büyüklüğüne uygun olduğundan emin olmalısınız. Mesela köpeğiniz Terrier ise farklı, Golden ise farklı minder seçerek yatağı hazırlamalısınız. Ayrıca köpek yataklarının kolay temizlenmesi önemlidir. Çamaşır makinesinde yıkanabilir, silinebilir kumaşları tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Dış mekan kumaşlar bu konuda size yardımcı olacaktır. Yaklaşık 3 - 4 santimlik bir hafızalı köpük ve 2 metre kumaş, orta büyüklükte bir köpek yatağı için yeterli olacaktır.

 2. Yatak pedini ikiye katlayarak dilediğiniz uzunluğu verin ve kumaşı buna göre kesin.

  Kalın ve yumuşak bir yastık tabanı oluşturmak için yatak pedini ikiye katlayın. Bunu köpük iç dolguyu korumak için kullanabilirsiniz. Dış mekan kumaşı, katladığınız yatak örtüsünü ve köpüğü kaplayacak bir yastık kılıfı gibi düşünün. Kumaşı ters çevirin ve katlanmış yatak pedinize uyacak şekilde kesin. Bu dikdörtgen bir köpek yatağı olacak. 

 3. Kestiğiniz kumaşa fermuar ekleyerek dikin.

  Köpek yatağınızın bir tarafı hariç 3 köşesini dikerek kapatın. Son kenarına bir fermuar ekleyerek dikin. Fermuar açıklığı ne kadar geniş olursa, ek parçayı çıkarmanın ve kumaş kılıfı yıkamanın o kadar kolay olacağını unutmayın. Eğer yatak pedinin kaymasından endişeleniyorsanız kumaşa dikerek sabitleyebilirsiniz. Fakat temizliği daha kolay ve hijyenik olsun istiyorsanız yastığın içine koymanızı tavsiye ederiz.

  Eğer evinizde varsa eski koltuk minderlerini elinizdeki kumaşla kaplayarak köpeğiniz için mükemmel bir yatağa dönüştürebilirsiniz. İçi çok sertse minderini de değiştirebilirsiniz.

 4. Yastığın parçalarını birleştirin.

  Diktiğiniz yastık kılıfının içini hafızalı köpük ve yatak pediyle doldurun. Köpeğinizin alışkanlıklarına ve fiziksel özelliklerine göre farklı şekillerde yastık kılıfları dikerek içini doldurabilirsiniz.

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kazaktan Köpek Yatağı Yapımı

Köpeğinize güzel bir yatak yapmak için elinizde yeterli malzeme yoksa işinizi kolaylaştıracak pratik bir önerimiz var: Kazaktan köpek yatağı yapımı. Bazı köpekler boyunlarına destek veren simit şeklindeki minderleri yataklarda tercih eder. Hem kedi hem de köpeklerin kullanabildiği bu yatakları yapmak için eski bir tişört ya da kazak yeterlidir. 

 • Sonra kol ağızlarından dikiş atın ve tişörtün yakasından içeri elyafları doldurun. Yakayı da diktikten sonra tişörtün kollarını tişörtün çevresini saracak şekilde birleştirebilir ve birbirine dikebilirsiniz. İşte minderiniz hazır. Bazen bir köpek yatağı dikimi bu kadar kolay!

 • Kazağı bir koltuk altından diğerine düz bir şerit halinde dikin. 

 • Ardından açık kalan etek kısmına elyaf doldurun ve tişörtün eteğini dikerek kapatın. 

Kullanılmayan Eşyalardan Köpek Yatağı Yapımı

Eski kazakların yanı sıra birçok eski eşyanızı evcil hayvan yatağı olarak değerlendirebilirsiniz. Bunun için dört ayaklı dostunuzun alışkanlıklarını takip etmeniz size ipucu verebilir. 

 • Dostunuzun çekmecede uyumaktan hoşlandığını gözlemliyorsanız eski komidin çekmecelerinin içine artık kumaş parçalarından bir minder dikip koyarak, evcil hayvanlarınızın yatacağı dekoratif yataklar oluşturabilirsiniz. 

 • Eski retro bavulların içine bir minder koyarak, kapağı açık bir şekilde duvar dibine koyduğunuz bu bavulları da köpekleriniz için yatak olarak değerlendirebilirsiniz.

 • Evinizde hasır bir sepet varsa büyük bir minder kılıfının içine sünger veya elyaf doldurarak sepetin içine yerleştirebilirsiniz. 

 • Evinizde eski bir bebek yatağı varsa, onu da köpekler için yatak haline getirebilirsiniz. Yeni bir kaplama ile köpeğinize rahat bir yatak armağan etmeniz mümkün. 

Köpek Yatağı Nasıl Temizlenir ve Köpek Yatağı Yapımı İpuçları

 • Bazı köpek yatakları, haşereleri caydırmak ve yatakta oluşabilecek kötü kokuları önlemek için sedir yongaları içerir. Siz de yatakta oluşabilecek köpek kokusunun önüne geçmek için köpek yatağı ya da minderi dikerken iç dolgunun içine sedir yongası ekleyebilirsiniz. Köpek kokusunu gidermek için daha fazla öneri için yazımıza göz atabilirsiniz.

 • Köpek yatağının derinlemesine temizlenebilmesi için yıkanabilir malzemelerle yapılmış olması önemlidir. Eğer köpek yatağınız yıkanabiliyorsa önce kılları elektrikli süpürge ile süpürün ya da çırparak temizleyin. Daha sonra makinenize etkili bir temizlik sağlayacak Omo Hijyen gibi bir deterjan ekleyin. Daha etkili bir temizlik için makineniz su alırken deterjan gözüne birkaç damla çamaşır suyu ekleyebilirsiniz. Temizlik malzemelerinizi seçmeden önce mutlaka veterinerinize danışın.

 • Sıcak bir günde dışarıda oyun oynadıktan sonra köpeğinizin soğuk ve sert bir zeminde yattığını hiç fark ettiniz mi? Bazen köpekler bu soğuma hissine ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle evde köpek yatağı yapımı sırasında en çok dikkat etmeniz gereken noktalardan biri de doğru kumaş seçimidir. Özellikle bulldog gibi köpek cinsleri daha çok sıcaklayabildiği için yatarken onları terletmeyecek kumaşlar seçilmesi önemlidir.

Köpek yatağı temizliği sonrası bile evde kötü bir koku hakimse evdeki kötü kokular nasıl giderilir yazımıza mutlaka göz atmanızı öneririz. Evde can sıkıcı bir ortam oluşturan kötü kokuların birçok sebebi olabileceğini öğrenince şaşıracaksınız. Ayrıca kötü kokunun nedeni bir diğer sevimli dostunuz olabilir. Kedi kumu nasıl temizlenir sayfasını ziyaret ederek en pratik ve etkili kedi kumu temizliği yöntemlerini öğrenebilir, hijyenik ve hoş kokulu bir ortama kolaylıkla kavuşabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular: Köpek Yatağı Yapımı

Köpek Yatağı Kumaşı Nasıl Olmalı?

Köpek yatağı kumaşı seçerken yazın terletmeyecek, kışın ise üşütmeyecek bir kumaşı olmasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca özel bakıma muhtaç, yaşlı ya da yavru köpekler sık sık yataklarını ıslatabileceğinden su geçirmez kumaşlar da oldukça kullanışlıdır. Yine aynı sebeplerden dolayı mutlaka yıkanabilir kumaşlar tercih etmelisiniz. Yataklar genelde elyaf dolgulu polyester kumaşlar kullanılarak üretilir. Fakat elyafın zamanla ezilip düzleşmemesi için çok ince olmaması gerekir. Yumuşak yatak dolguları özellikle büyük boy köpek yatağı yapımı için oldukça kullanışlıdır. Böylelikle köpeğiniz konforlu ve derin bir uyku çekebilir.

Evde Köpek Yatağı Yapımı için Eski Kazakları Kullanabilir miyim?

Eski kazak ve tişörtler, birçok kullanılmayan eşya gibi oldukça kullanışlı malzemelerdir. Eskimiş bir kazağınız varsa, onu atmak yerine kedi ya da köpeğinize konforlu bir yatak yapabilirsiniz. Evdeki eski tişörtlerden, çarşaflardan ya da artık kumaşlardan da kolaylıkla köpek yatağı ve minderi yapabilirsiniz. Dahası, köpeğinizin kendini rahat hissettiği hemen hemen her eşya bir köpek yatağına dönüştürülebilir. Eski leğenler, kutular, bavullar, çekmeceler, kullanmadığınız sepet ve beşikler bu iş için uygun zemini yaratır. Size ilham vermesi için köpeğinizin uyku alışkanlıklarını takip etmeniz yeterli. Bu köpek yatakları aynı zamanda şık birer dekoratif obje olarak da görev yapabilirler.

Köpek Yatağı Yapımı için Farklı Yatak Türleri Nelerdir?

Yükseltilmiş kenarlarıyla yuva diye adlandırılan köpek yatakları, kıvrılmayı veya arkaya yaslanmayı seven köpekler için daha uygun olabilir. Yuva yataklarına çok benzeyen çörek köpek yatakları, devam eden bir kenarla köpeğinizi çevreler. Tüm kenarlar, köpeğinizin gerçekten kıvrılmasını ve içeri girmesini sağlayan yastık yumuşaklığında bir destektir. Bu yataklar tipik olarak yuvarlak veya ovaldir. Donut köpek yatakları son derece yumuşak olabilir ve kıvrılıp rahatlamayı seven köpekler için harikadır. Bununla birlikte, bazı yaşlı veya zayıf köpekler, çok yumuşak oldukları için bu yataklara girip çıkmakta zorlanabilirler. Bir başka en çok tercih edilen yatak türü olarak kapalı köpek yatakları sayılabilir. Bunlar her tür köpek için harikadır; ancak küçük ırklar özellikle onlara düşkün olma eğilimindedir. Ayrıca bu yataklar, saklanmak isteyebilecek utangaç köpekler için de harikadır. Siz de tüm bunları göz önünde bulundurarak köpek yatağı dikimi yapacağınız modeli belirleyebilirsiniz.

Yavru Köpek Yatağı Nasıl Olmalı?

Uyku söz konusu olduğunda, köpekler de tıpkı insanlar gibidir ve tercihleri vardır. Ancak köpeğinizin ihtiyaçları zaman içerisinde değişiklik gösterebilir. Köpek dostunuza ideal köpek yatağını bulmak için cins, boyut, kürk ve alışkanlıkları göz önünde bulundurmalısınız. Bu unsurların tümü, evcil hayvanınızın sağlıklı bir şekilde uyumasını sağlamakta rol oynayacaktır. Köpeğinizin yaşı da seçim esnasında değerlendirmeniz gereken önemli bir kriterdir. Diş çıkaran ve yavru köpekler için sağlam ve kutu tipi yataklar hazırlayabilirsiniz. Köpeğiniz yaşlandıkça yumuşak ve kalın bir yatak onun eklemlerine mükemmel destek verebilir. Ayrıca sık sık yatağını ıslatabileceği için su geçirmez ve yıkanabilen bir kumaş tercih etmeniz önemlidir.

Aslen yayınlandı