Evdeki Kötü Koku Nasıl Gider?

Evdeki kötü koku nasıl gider diye merak edenler ve mis kokulu bir yaşam alanına sahip olmak isteyenler için en iyi yöntemleri derledik. Koltuk kokusu nasıl giderilir, çöp kutusu kokusu nasıl giderilir, rutubet kokusu nasıl çıkar gibi sorularınızı yanıtlıyoruz.

Güncellenmiş 23 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi7 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Evdeki kötü koku nasıl gider

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Herkesin kendine has bir kokusu olduğu gibi her odanın ve evin de bir kokusu vardır. Orada yaşayan insanların ve hayvanların, parfümlerin, tıraş losyonlarının, pişen yemeklerin ve birçok şeyin birleşimidir bu kokular. Çoğu zaman güzel olsa da bazen kokular rahatsız edici olabilir ve o zaman kendimizi evdeki kötü koku nasıl gider diye düşünürken buluruz. Üstelik camı açmak yerleşmiş kokular için etkili olmayacaktır. Evinizdeki açıklanamayan kokuya neyin sebep olabileceği ve ondan kurtulmak için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinmek için kapsamlı rehberimiz size yol gösterecek.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Evdeki Ağır Koku Nasıl Giderilir?

  Evde Kedi Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

  Köpek kokusu nasıl çıkar? Köpeğinizi veya kedinizi çok sevdiğiniz için evdeki evcil hayvan kokusu sizi rahatsız etmiyor olabilir. Ancak, evinize gelecek olan misafirler bu kokudan rahatsız olabilir. Köpek veya kedi kokusundan kurtulmak için neler yapılabilir?

  1. 1

   Nevresim ve eğer mümkünse koltuk minderlerinin kılıflarını çıkarın.

   Nevresim kılıflarınızı, kilimlerinizi ve eğer çıkıyorsa koltuk minderlerinizin kılıflarını yıkamak üzere çıkarın.

  2. 2

   Maksimum hijyen için sıvı deterjanla uygun bir programda yıkayın.

   Omo Active gibi koku yok edici ve leke çıkarıcı etkiye sahip bir sıvı deterjanla nevresim ve minder kılıflarını yıkayarak evcil hayvan kokusundan kurtulabilirsiniz. Çamaşır makinesini çok fazla doldurmayın. Her şeyi ayrı ayrı yıkayın. Kilimi makineye koymadan önce süpürmeyi unutmayın.

  3. 3

   Uygun olan yöntemle kurutun.

   Yıkanan eşyaları güneşin altında veya yüksek sıcaklıkta kurutucuda kurutmak mikroplardan arındırmak için idealdir. Ancak eşyaların zarar görmemesi için bakım etiketini kontrol edin.

  4. 4

   Eşyalarınız tertemiz olduktan sonra eski yerlerine koyun.

   Halı ve kumaşlardaki kokuyu gidermek için yararlanabileceğiniz bir başka ürün de Yumoş Giysi Spreyleri. Hayvanlar ve çocuklar ile de endişelenmeden kullanabileceğiniz bu spreyler yaşam alanınıza temizliğin ve konforun kokusunu taşıyor. Yapmanız gereken tek şey eşyalarınız tertemiz olduktan sonra harika bir koku yaratmak için kumaş yüzeylerin üzerine sıkmak.

   Evde köpek kokusu nasıl giderilir diye uzun süredir düşünüyorsanız, bilmeniz gereken bütün ipuçları ve detaylı temizlik aşamalarını yazımızdan öğrenebilirsiniz.

 • Evdeki Sigara Kokusu Nasıl Giderilir?

  Evinize gelen misafirlerin dışarıda sigara içmesini rica ettiğinizde bile duman açık kapılardan içeri girip hoş olmayan bir koku yaratabilir. Üstelik sigara dumanı kokusu çok kolay sinen bir kokudur. Sigara kokusundan kurtulmak için ne yapmak gerekir?

  1. 1

   İşe evinizi iyice havalandırmakla başlayın.

   Eve sinen sigara kokusunu gidermek için her gün en az yarım saat havalandırın ve düzenli olarak temizlik yapın. Ayrıca sigara küllüklerini de düzenli olarak temizleyin.

  2. 2

   Ardından perde, kilim, yastık kılıfı gibi yıkanabilecek şeyleri koku giderici bir deterjanla yıkayın.

   Sigara kokusu duvarlardan yerlere kadar evinizin her yerine sinebilen bir kokudur. Ancak sigara kokusundan kurtulmak imkansız değil. Eşyalarınızı Omo Active sıvı deterjanla uygun programda yıkayın.

  3. 3

   Duvar ve yerlerinizi çok amaçlı bir temizleyici ile silin.

   Domestos Yüzey Temizleyici ile aradığınız hijyenik temizliği tüm zeminlerde güvenle sağlayabilirsiniz. Özel formülü sayesinde hem hijyenik temizlik hem de ferah koku sağlar.

  4. 4

   Mum, difüzör, oda spreyi gibi ürünleri evinizin odalarına yerleştirin.

   Evde kokuyu gidermek için yapabileceğiniz bir başka şey de ev kokularından yararlanmak olacaktır. 

 • Evde İdrar Kokusu Nasıl Giderilir?

  Çocuk, evcil hayvan veya yaşlılarla beraber yaşıyorsanız bazen istenmedik tuvalet kazaları meydana gelebilir. Bu durumda idrar lekesi olan bölgeye ne kadar çabuk müdahale ederseniz o kadar iyi olur. İdrar temizlerken o alanı silmekten fazlasını yapmak önemlidir. Görünür leke gitmiş olabilirken, evdeki kötü kokular kalabilir. İşte yapmanız gerekenler:

  1. 1

   Öncelikle idrar lekesinin olduğu yere ön yıkama yapın ve nem ile kokunun emilmesini sağlayın.

   Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu’nu bir miktar su ile seyrelterek idrar lekeli alana uygulayın ve en az yarım saat bekletin. Uyguladığınız alanın çamaşır suyu için uygun olduğundan emin olun. Yoksa aynı işlemi bulaşık deterjanı ile de yapabilirsiniz.

  2. 2

   Eğer idrar lekesi çamaşır makinesinde yıkayabileceğiniz bir eşyanın üzerindeyse, makinede yıkayın.

   Çamaşır deterjanını çamaşır makinenizin gözüne koyun ve uygun programda çalıştırın. Yıkayacağınız eşya beyaz renkli veya nevresim, havlu türü bir eşyaysa en yüksek sıcaklıkta ve en uzun programda yıkayabilirsiniz.

   Eğer idrar lekesi yatak, koltuk minderi gibi çamaşır makinesinde yıkayamayacağınız bir yerdeyse, toz deterjan ve su ile macun kıvamında bir temizleyici yapın. Lekeli alana sürün ve ardından fırça veya mikrofiber bez yardımıyla ovalayın. Kediniz ya da köpeğiniz kanepenin üstüne yanlışlıkla çişini mi yaptı? Endişelenmenize gerek yok. Mobilyalardaki evcil hayvan idrarı kokusu nasıl giderilir, detaylı rehberimizle öğrenebilirsiniz.

  3. 3

   Lekeli alanı kurumaya bırakın.

   Eşyaları maksimum hijyen elde etmek için açık havada güneşin altında kurutun. Eğer leke yatak veya koltuk üzerindeyse camı açın ve mümkün olduğunca uzun süre havalandırın. Makinede yıkadığınız eşyalarınızı kurutucuda yüksek sıcaklıkta da kurutabilirsiniz.

  4. 4

   Evinizin odalarına çeşitli ev kokuları yerleştirin.

   Tüm temizlik adımlarıı tamamladıktan ve odaları havalandırdıktan sonra evdeki kokuyu güzelleştirecek oda kokusu veya mum yerleştirin.

   Kötü kokuların evinizde yer edinmemesi için evinizi sık sık havalandırmanız gerektiğiniz hatırlatalım. Bu aynı zamanda hijyen açısından da çok önemlidir.

  Son olarak, idrar kokusu banyonuzdaysa, "Tuvalet, Klozet ve Banyo Kokuları Nasıl Giderilir?" konulu yazımızda aradığınız bütün püf noktalarını bulabilirsiniz.

 • Çöp Kutusu Kokusu Nasıl Giderilir?

  Çöpünüzü her gün attığınız halde eviniz çöp kokuyorsa çöp kovanızı temizleme zamanı gelmiş demektir. Mutfaklarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri de çöp kovalarının bir süre sonra koku yaparak rahatsızlık vermesidir. Evdeki kokuyu gidermek için şu adımları izleyin:

  1. 1

   Çöp kutusunu sabunlu sıcak suyla silerek dibinde biriken çöp kalıntılarını temizleyin.

   Daha sonra Domestos Çamaşır Suyu ya da Cif Ultra Hijyen Sprey kullanarak çöp kovasındaki mikroplardan kurtulun. Çöp kokusu problemiyle tekrar karşılaşmamak için sulu yemek artıklarını çöpe atmadan önce ayrı poşetlere koymak işinizi kolaylaştıracaktır.

   Eğer çöpe kötü kokulu şeyler atmanız gerekiyorsa, kedi kumu kullanabilirsiniz. Çöp kovanızın dibine yerleştireceğiniz kedi kumu, çöpteki kokuyu emerek kokunun yayılmasını önleyecektir.
  2. 2

   Çöp kutusunu iyice durulayın ve kurumaya bırakın.

   Çöp kovasını duruladıktan sonra temiz, kuru bir bezle silin veya mümkünse güneşte, açık havada kurumaya bırakın. 

  3. 3

   Son olarak çöp kovanızdaki kötü kokuları azaltmak için limon kabuğu veya kahve çekirdeği gibi doğal malzemeler ekleyin.

   Limon kabuğu, veya kahve çekirdeği gibi ürünleri de kovanın alt kısmına yerleştirebilirsiniz.

 • Evdeki Rutubet Kokusu Nasıl Çıkar?

  Rutubet kokusu evinizde bir şeylerin yolunda gitmediğine işarettir. Genellikle küften meydana gelir, küf ise bir mantar türüdür ve nemli ortamlarda oluşur. Kalıcı kokunun nereden geldiği ve neden oluştuğu hakkında bir fikriniz olduğunda, kokuyu temizlemek ve evinizin yeniden mis gibi kokmasını sağlamak için gerekli adımları bir an önce atmalısınız. Rutubet kokusu nasıl çıkar sorunuz için bu faydalı ipuçlarını ve püf noktalarını deneyin.

  1. 1

   Küf kokusundan kurtulmanın ilk adımı, kokunun nereden geldiğini bulmaktır.

   Mutfak veya banyo lavabonuzun altındaki tesisat sızıntılarını kontrol edin. Pencerelerinizde veya klima sistemlerinizde oluk veya birikim ile ilgili sorunlar da olabilir. Küf genellikle kalındır ve üzerinde büyüdüğü malzemeye daha derinden nüfuz ettiğinden yapısal hasara neden olabilir. Küfler bitkisel malzemelerde de büyüyebilir; ancak duvarlar, döşemeler, havlular, fayanslar ve giysilerde de yaygın olarak bulunur.

  2. 2

   Hem solunum yolunuzu hem de cildiniz korumak için maske, eldiven ve gözlük takın.

   Küfe maruz kalmak solunum sorunlarına neden olabilir. Bu, özellikle astımı olanlar veya bağışıklık sistemi zayıf olanlar için geçerlidir. Aynı şekilde yine küfe maruz kalanlarda gözlerde kaşıntı, hapşırma ve öksürük görülebilir.

   Eğer küf miktarı fazlaysa kendiniz temizlemeye çalışmamalı, mutlaka profesyonel yardım almalısınız.
  3. 3

   Bir bardak çamaşır suyunu 4-5 litre ılık suyla karıştırın.

   Bir fırçayı çamaşır suyu karışımına batırın ve küflü alanı kuvvetlice fırçalayın. Küf gidene kadar bu işlemi tekrarlayın.

   Evinizdeki havayı temizlemesi ve nemi alması için hava temizleme cihazı satın almayı deneyebilirsiniz.
  4. 4

   Bölgeyi duruladıktan sonra temiz bir bez veya havluyla tamamen kurulayın.

   Daha önce de bahsettiğimiz gibi küf nemli ortamlarda büyür dolayısıyla bölgeyi kuru bıraktığınızdan ve iyice havalandırdığınızdan emin olun.

  Evlerde baş edilmesi gereken kötü kokular sadece bu dört madde ile sınırlı değil. Bazen mutfakta yaptığınız kızartmalar da başınıza dert olabilir. Eğer sizin de bu konuda pratik çözümlere ihtiyacınız varsa "Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?" başlıklı yazımız size ışık tutacaktır.

 • Koltuk Kokusu Nasıl Giderilir?

  Hem aile üyelerine hem de evcil hayvanlara karşılıksız konfor sunan koltuklarımız adeta evlerimizin merkez üssüdür. Ancak bu kadar uzun süre vakit geçirilen yerlerde çeşitli lekelerin ve hatta kokuların meydana gelmesi de çok doğal. Belirgin kazaların yanı sıra, koltuklar pişen yemek kokularını, vücut yağlarını, tozu ve kiri hapsedebilir. Koltuklarınızın eskisi gibi tertemiz olmasını istiyorsanız onları düzenli temizlemeniz gerekir.

  Neredeyse bütün kanepeleri derinlemesine temizleyebilirsiniz. Ancak kanepeyi nasıl temizleyeceğiniz, kanepenin yapıldığı malzemeye göre farklılık gösterecektir. Bu yüzden koltuk kokusu nasıl giderilir, koltuk takımlarından kötü koku nasıl çıkarılır öğrenme vakti geldi. İşte kanepeden çeşitli kokuları çıkarmak için püf noktalar.

  Koltuktan İdrar Kokusu Nasıl Çıkar? 

  Bölgeye hızlı bir şekilde müdahale ettiğiniz ve doğru ürünleri kullandığınız sürece idrar lekeleri sorun olmayacaktır. Ancak koku kimi zaman kalıcı olabilir. Bu konuda neler yapmanız gerektiğine bir bakalım.

  1. 1

   Etiketi kontrol edin.

   Çoğu kanepe ve koltuk, uygun bakım için bir etikete sahiptir. Koltuğunuzu derinlemesine temizlemeye başlamadan önce, hangi temizlik ürünlerinin ve yöntemlerinin kullanımının güvenli olduğunu öğrenmek için talimatları okuyun. Etiketi kontrol etmek, koltuğunuzu temizlerken hangi ürünleri kullanmanın güvenli olduğunu bildirecektir. Böylece koltuğunuza kalıcı olarak zarar vermenizi önleyecektir.

  2. 2

   Herhangi bir kaza olduğunda hızlıca müdahale edin.

   Siz, bir aile üyesi veya tüylü dostlarınız lekeye neden olur olmaz o bölgeyi hemen temizleyin. Lekeler durdukça liflere işler ve çıkması zorlaşır. 

  3. 3

   Temizliğe başlayacağınız zaman minder ile örtü arasına bir havlu koyun.

   Bu, lekenin veya temizleme solüsyonunun minderi etkilemesini önleyecektir.

  4. 4

   Fırça ve elektrikli süpürge kullanın.

   Fırçalar ve elektrikli süpürgeler, kanepenizi temizlemenin en güvenli ve en kolay yollarından biridir. Kırıntıları, tozu ve kiri  temizlemek için öncelikle süpürün. Elektrikli süpürge kullanıyorsanız koltuk aparatını kullanın.

  5. 5

   Uygun ürünü seçin ve çamaşır makinesinde yıkayın.

   İdrar kokulu olan kanepe kılıflarını çıkararak etkili bir çamaşır deterjanı ile makinede, uygun programda yıkayın.

  6. 6

   Koltuk kılıfı çıkmıyorsa silmeyi deneyebilirsiniz.

   Eğer koltuk kılıflarınız çıkmıyorsa uygulayabileceğiniz diğer bir karışım bulaşık deterjanı ve sudur. Karışımı lekenin üzerine püskürtün veya hafifçe bastırın ve temiz bir bezle silin.

  7. 7

   Lekeli alanı buharla temizleyin.

   Makinede yıkanamayacak koltuk yüzeylerini buharla temizlemek de bir alternatiftir. Ancak bunu öncelikle koltuğun bakım etiketine bakarak kontrol edin. Bakım etiketi, koltuğunuzda su kullanabileceğinizi söylüyorsa, buhar uygulamak güvenlidir. Ütünüzü buhar ayarına getirin ve kanepenin lekeli yerlerinde gezdirin. Buhar, birçok inatçı malzemeyi çözebilir ve yüksek ısısı sayesinde kokulara karşı da etkili olur.

  8. 8

   Son olarak koltuğunuzu kurumaya bırakın.

   Kılıflar çıkmıyorsa camları açın ve koltuğun kurumasını bekleyin. Kılıflar çıkabiliyorsa açık havada kurutun.

 • Koltuktan Rutubet Kokusu Nasıl Gider?

  Koltuklarınız rutubet ve küf mü kokuyor? Bu kötü kokudan kurtulmak için bu kolay ipuçlarını deneyin.

  1. 1

   Koltuğun üzerine çok amaçlı temizleyici uygulayın.

   Alkol bazlı bir çok amaçlı temizleyici koltuklar da dahil evinizin tüm yüzeylerinde hijyen sağlar. Koltuğunuzun kılıfları çıkıyorsa maksimum hijyen için çamaşır makinesinde yıkamanızı öneririz.

  2. 2

   Sıvı deterjan ile koltuğunuzun yüzeyini iyice temizleyin.

   Biraz ıslattığınız yumuşak mikrofiber bir bez veya sünger yardımıyla Omo Active Sıvı Deterjan’ı koltuk yüzeyine uygulayın ve biraz ovalayarak köpürtün.

  3. 3

   Ardından temiz bir bezle durulayın.

   Hiç deterjan kalıntısı kalmayacak şekilde durulayın ve kurumaya bırakın.

  4. 4

   Buharlı temizleyiciyi kullanın.

   İşiniz bittiğinde tekrar kurumaya bırakın.

  5. 5

   Son olarak giysi ve kumaş spreyi uygulayın.

   Yumoş giysi spreyi koltuğunuzun tertemiz kokmasını sağlayacaktır.

  Rutubet kokusu çıkmış olmalıdır. Ancak hala sizi rahatsız eden bir koku varsa rutubet ve küf sandığınızdan daha kötü bir seviyede olabilir. Bu durumda profesyonel yardım almanızı öneririz. 

 • Koltuktan Köpek Kokusu Nasıl Çıkar?

  Hayatın gerçeği – eğer bir köpeğiniz varsa ve koltuklara çıkmasına izin veriyorsanız koltuktan köpek kokusunu nasıl çıkar bilmek isteyeceksiniz. İşte yapmanız gerekenler:

  1. 1

   Battaniye ve yastık kılıflarını çıkarın ve makinede yıkayın.

   Koltuğunuzda battaniye ve yastık varsa, kokuyu gidermek için temizliğe bunlarla başlayın. En az ayda bir kez yıkayın. Çamaşır makinesine kolayca atabilmek için yalnızca çıkarılabilir kılıfları olan yastıklar kullanabilirsiniz.

  2. 2

   Koltuk kılıflarını çıkarın ve yıkayın.

   Bazı koltuk minderleri çıkarılabilir kılıflara sahiptir. Bunları çıkarın ve her 3 - 4 haftada bir yıkayın. Makinede yıkanabilir olduklarından emin olmak için etiketleri kontrol edin; aksi takdirde elde yıkayın veya kuru temizlemeye götürün. 

   Koku tamamen giderilmeden önce kılıfları kurutucuya koymak kokunun kumaşa yayılmasına neden olabilir. Isı, kokuları sonraki yıkamalarda bile çıkaramayacağınız derecede yoğunlaştırabilir.
  3. 3

   Son olarak giysi spreyleri uygulayın.

   Giysi spreyi koltuğunuzun yaşam alanınızın tertemiz kokmasını sağlar.

Evdeki Kötü Koku Nasıl Gider: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?