Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evdeki Koku Nasıl Giderilir?

Sigara mı içiyorsunuz? Evcil hayvanınız mı var? Evde etkili koku giderici çözümler için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Beyaz duvar önünde saksıda yeşil bitkiler

Evinizi ne kadar temiz tutarsanız tutun, zaman zaman evde kötü kokularla karşılaşmak kaçınılmazdır. Giysi ve kumaşlara sinen bu kötü kokulardan kurtulmanın püf noktası ilk önce kötü kokunun kaynağına müdahale etmektir.

Kıyafet ve kumaş tarzı yıkanılabilir eşyalarınızdaki kötü kokuları gidermek için Rinso gibi çiçek özlü bir deterjandan faydalanabilirsiniz. Çiçek özleri, kötü kokuları yok edip kumaş ve kıyafetlerinizin tekrar ferah kokmasını sağlayacaktır. Evde sık karşılaşılan çöp, evcil hayvan, sigara gibi kötü kokulardan nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsanız sizin için hazırladığımız önerilere hemen göz atın.

Giysi ve kumaşlarınıza sinen kötü kokulardan kurtulmak için çamaşırlarınızı koku uzmanları tarafından geliştirilmiş Yumoş Ekstra ile yıkayın.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Evcil Hayvan Kokusu

Köpeğinizi çok seviyorsunuz ve evdeki köpek kokusu sizi rahatsız etmiyor, ancak evinize gelecek olan misafirler köpek kokusundan rahatsız olabilir. Sorun değil. Nevresim kılıflarınızı, kilimlerinizi ve eğer çıkıyorsa koltuk minderlerinizin kılıflarını Omo Active gibi koku yokedici ve leke çıkarıcı etkiye sahip bir sıvı deterjanla yıkayarak evcil hayvan kokusundan kurtulabilirsiniz.

Çıkmayan koltuk minderi kılıfları, yıkaması zor olan halılar gibi şeyler içinse kabartma tozu işinizi görebilir. Temizlemek istediğiniz yüzeye biraz kabartma tozu döküp bütün gece bekletin. Sabah kabartma tozunu elektrik süpürgesiyle alın. Kabartma tozunun emiciliği kumaşa sinen köpek kokusunu yok edecektir.

Sigara Kokusu

Sigara kokusu duvarlardan yerlere kadar evinizin her yerine sinebilen bir kokudur. Ancak sigara kokusundan kurtulmak imkansız değil. İşe perde, kilim, yastık kılıfı gibi yıkanabilecek şeyleri koku giderici bir deterjanla yıkamakla başlayın.

Duvar ve yerlerinizi çok amaçlı bir temizleyici ile silin. Havadaki sigara kokusundan kurtulmak için birkaç kaseye amonyak ya da beyaz sirke doldurup evinizin sigara kokan odalarına yerleştirin. Çocuk ve evcil hayvanları kaselerden uzak tutmayı unutmayın.

Köpek ve idrar kokusu gibi kokulardan kurtulmak için kokan bölgeye kabartma tozu ve mısır nişastası dökerek bekletin. İdrar kokusu için aynı zamanda sirke de kullanabilirsiniz. Havadaki sigara kokusundan kurtulmak için birkaç kaseye amonyak ya da beyaz sirke doldurup evinizin sigara kokan odalarına yerleştirin. Çocuk ve evcil hayvanları kaselerden uzak tutun. Eviniz sürekli çöp kokuyorsa çöp kovanızın içini sabunlu sıcak suyla temizleyin ve uzun süreli koruma sağlayan yoğun kıvamlı Domestos gibi bir çamaşır suyu ile mikroplardan arındırın. Yemek artıklarını ayrı poşetler içinde çöpe atmaya da özen gösterin.

İdrar Kokusu

Çocuk ya da evcil hayvanlarla beraber yaşıyorsanız bazen istenmedik tuvalet kazaları meydana gelebilir. Bu durumda idrar lekesi olan bölgeye ne kadar çabuk müdahale ederseniz, o kadar iyi olur. Öncelikle idrar lekesine mısır nişastası dökerek bir süre bekletin ve nem ile kokunun emilmesini sağlayın. Daha sonra kokan giysi ya da kumaşı kaliteli bir deterjanla yıkayın.

Eğer idrar kokusu halı ya da koltuk gibi çamaşır makinesinde yıkayamayacağınız bir alandaysa lekeli bölgenin üzerine sirke dökün. Sirke iyice emilene ve kuruyana kadar birkaç gün bekletin.

Çöp Kokusu

Çöpünüzü her gün attığınız halde eviniz çöp kokuyorsa çöp kovanızı temizleme zamanı gelmiş demektir. Çöp kovanızı sabunlu sıcak suyla silerek dibinde biriken çöp kalıntılarını temizleyin. Daha sonra çamaşır suyu ya da çok amaçlı temizleyici kullanarak çöp kovanızdaki mikroplardan kurtulun. Çöp kokusu problemiyle tekrar karşılaşmamak için sulu yemek artıklarını çöpe atmadan önce ayrı poşetlere koymak işinizi kolaylaştıracaktır.

Eğer çöpe bebek bezi ya da bozuk meyveler gibi kötü kokulu şeyler atmanız gerekiyorsa, kokuyla baş etmek için kedi kumu kullanabilirsiniz. Çöp kovanızın dibine yerleştireceğiniz kedi kumu, çöpteki nemi ve kokuyu emerek evinize yayılmasını önleyecektir.

Evlerde baş edilmesi gereken kötü kokular sadece bu dört madde ile sınırlı değil. Bazen mutfakta yaptığınız kızartmalar da başınıza dert olabilir. Eğer sizin de bu konuda pratik çözümlere ihtiyacınız varsa "Kızartma Kokusu Nasıl Giderilir?" başlıklı yazımız size ışık tutacaktır.

Sorununuz banyodaki kokular ise "Tuvalet, Klozet ve Banyo Kokuları Nasıl Giderilir?" konulu yazımızda aradığınız bütün püf noktalarını bulabilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı