Evde Köpek Kokusu Nasıl Giderilir? Köpekli Ev Temizliği Tüyoları

Evde Köpek Kokusu Nasıl Giderilir? Basit ipuçları ve öneriler ile eviniz tertemiz ve mis gibi kokacak.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
gettyimages-455443525-170667a

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Her köpek sahibinin belirli aralıklarla yeni yöntemler bulmak için çevresine sorduğu ve internette araştırdığı bir soru var: Evde köpek kokusu nasıl giderilir? Köpeklerin düzenli olarak yıkanması, fırçalanması, tuvalet için dışarı çıkarılması ve veteriner kontrolünden geçmesi gerekir. Bu gibi birçok faktörü göz önünde bulundurduğumuzda, varlıklarıyla bizleri mutlu eden, can yoldaşımız olan bu sevimli dostlarımız, bazen tahmin ettiğimizden daha fazla koku yayabilir. Köpekli ev temizliği her ne kadar zor görünse de bazı pratik yöntemlerle oldukça kolay olabilmektedir. Sizler için derlediğimiz önerileri uyguladığınızda, bu temizliğin düşünüldüğü kadar zor ve maliyetli olmadığını göreceksiniz.

Köpek Çişi Nasıl Temizlenir?

Köpekler eğer bir hastalığı varsa, tuvaletini yapmak için gerektiği kadar dışarı çıkarılmıyorsa idrarını kaçırabilir. Sevimli dostlarımız sadece heyecandan bile az da olsa idrar kaçırabilirler. Bunun için endişelenmenize gerek yok. Köpek çişi nasıl temizlenir öğrenmek için adım adım rehberimizi takip etmeniz yeterli.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Köpek Çişi Halıdan Nasıl Temizlenir?

  Birçok köpek sahibinin korktuğu şeylerden biri kuşkusuz dostlarının halıya çişlerini yapmalarıdır. Özellikle evinde köpek ile yeni yaşamaya başlamış olanlar, ilk kez bu görüntü ile karşılaştıklarında ne yapacaklarını bilemezler. Siz de köpek çişi halıdan nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız malzemeleri hazırlayın ve önerilerimizi eksiksiz uygulayın.

  1. 1

   Sakin olun ve köpeğinize kızmayın.

   Köpek dostlarımız ailemizin bir üyesi. Bazen idrarlarını kaçırmaları ne onların ne de sizin suçunuz. Öncelikle sakin olun ve hızlı hareket edin. Köpeğinize kızmayın, bu onun endişelenmesine ve suçluluk hissetmesine yol açar.

  2. 2

   Lastik eldiven veya bulaşık eldiveni giyin.

   Ellerimizin temizlik sırasında zarar görmemesi ve kokmaması için bulaşık eldiveni giymek çok iyi olacaktır. Rahatsız olmadan ve direk temas etmeden köpek çişi halıdan nasıl temizlenir diye düşünüyorsanız ilk aşamamız eldiven giymek. Böylelikle deride tahriş veya elde kötü koku problemleri ile karşılaşmayacaksınız.

  3. 3

   Kağıt havluyu idrarlı bölgeye koyun.

   Halıdan idrarı çıkarmak için yapmanız gereken ilk eylem, kağıt havluyu birkaç kat olacak şekilde idrarın üzerine koymak. Kağıt havlunun idrarı hızlıca çekmesini sağlayın. Mümkünse nazik hareketler ile bu işlemi hızlandırabilirsiniz.

  4. 4

   Puffy Love Hayvan Dostu Leke Çıkarıcı Sprey Sıkın.

   Dostlarımızı düşünerek üretilen Puffy Love Hayvan Dostu Leke Çıkarıcı Spreyi halıya sıkın, nemli bir bezle silin. Puffy Love Leke Çıkarıcı Spreyin mama, salya ve idrar lekelerinde derinlemesine temizlik sağladığını unutmayın.

  5. 5

   Artık rahatlayabilirsiniz.

   Artık köpek çişi halıdan nasıl temizlenir diye paniğe kapılmanıza gerek yok. Hayvan dostlarınızın sağlığı için Puffy Love ürünleriyle tanışın, hayatınızı kolaylaştırın!

Zemin ve Yüzeylerden Köpek Çişi Nasıl Temizlenir?

Yüzey temizliği, halı ile karşılaştırıldığında daha kolaydır. O nedenle, köpeğiniz halı ile kaplı olmayan bir alana çişini yaptıysa endişelenecek hiçbir şey yok.

 1. 1

  Öncelikle köpeğinizi idrarlı bölgeden uzaklaştırın. Köpeğinizi bu alandan uzaklaştırın ki koklamaya çalışırken ayağı ile basıp evin diğer yerlerini kirletmesin.

 2. 2

  Kağıt havlu ile idrarı temizleyin. Kağıt havluyu birkaç kat olacak şekilde idrarlı bölgeye koyun ve emmesini sağlayın. Bu işlemi eldiven takarak yaparsanız kirli havluyu alırken idrar elinizle temas etmemiş olur.

 3. 3

  Kovaya su ve birkaç damla çok amaçlı yüzey temizleyici koyun.  Bu karışımla idrarlı bölgeyi iyice silerek temizleyin. Ardından sadece su ile ıslatılmış bez yardımıyla yüzeyi durulayabilirsiniz.

Köpek Çişi Kokusu Nasıl Giderilir?

Köpeğiniz halıya, koltuğunuza, yatağınıza veya parkelere tuvaletini yapmış olabilir. Bu durumda sizi en çok düşündüren şey köpek idrar kokusu nasıl giderilir olabilir. Bu kokudan kurtulmak için,

 1. 1

  Hemen müdahale edip kurumadan kağıt havlu ile temizleyin. İdrar lekesinin kurumasını beklerseniz koku yapabilir. Kurumadan ilk olarak kağıt havlu ile fazlalığı alın.

 2. 2

  Hidrojen peroksit, çamaşır deterjanı ve su karışımı hazırlayın. Malzemeleri eşit ölçüde olacak biçimde karıştırın ve idrarlı bölgede bekletin. Halı veya koltukta leke, iz kalmaması ve renginin solmaması için önce küçük bir alanda deneyin. Eğer kurumuş bir idrar lekesi ile karşı karşıyaysanız da aynı yöntemi uygulayarak temizlik yapabilirsiniz. Biraz bekledikten sonra temiz bir bez ile silin. Böylelikle kokunun da kalıcı olmasını engellerseniz.

 3. 3

  Köpekler için üretilen leke ve koku gidericilerden kullanabilirsiniz. Puffy Love Hayvan Dostu Leke Çıkarıcı Sprey kullanın, lekeyi derinlemesine temizleyin, kokudan kurtulun.

 4. 4

  Evi düzenli olarak havalandırın. Evdeki kötü kokunun gitmesi ve evin güzel kokması için evinizi düzenli ve yeterli havalandırmanız gerekir. 

 5. 5

  Oda kokusu, parfüm veya kokulu mumlarla işlemi tamamlayın. Temizlikten sonra oda kokusu veya parfümler ile evinizin her yerinde güzel bir koku bırakabilirsiniz. Evinize ferahlatıcı bir bahar kokusunun hakim olmasını isterseniz Yumoş Sprey’i tercih edebilirsiniz. 

Köpek Tüyü Nasıl Temizlenir?

Köpek besleyenlerin en fazla uğraştığı şeylerden biri de dostlarının tüylerini evden ve kıyafetlerden temizlemek oluyor. İşte tüyleri en fazla gördüğünüz halı, koltuk ve kıyafetlerden temizleme yöntemleri:

Halıdan Köpek Tüyü Nasıl Temizlenir?

İster bizimle yaşasın ister eve kısa süreliğine gelmiş olsun, özellikle uzun tüylü köpeklerin nasıl bu kadar çok tüy döktüğünü bazen anlayamayız. Uzun yıllardır köpek besleyen tanıdıklarınızın bile halıdan köpek tüyü nasıl temizlenir diye araştırma yaptıklarını ve çoğu yöntemin tatmin edici olmadığını duymuşsunuzdur. Hatta birçok kişi, köpek tüyü ile nasıl başa çıkacağını bilmediğinden köpek sahiplenmek dahi istemeyebilir. Üstelik hayvan tüyü alerjisi olan kişilere bu durum ev içerisinde çok zor anlar yaşatabilir. Hem köpek tüyü ile başa çıkmak isteyenleri hem de bu temizlik problemi yüzünden köpek sahiplenmekten çekinen hayvan severleri ilgilendiren basit bir yöntemi sizlerle paylaşacağız. Malzemeleriniz hazırsa hemen işe koyulalım.

 1. 1

  Çekpasın bambaşka bir işlevinden yararlanın. Birçok kişiye çekpas ile halıdaki köpek tüylerinden kurtulduğunuzu söylerseniz, yüksek ihtimalle size inanmayacaklar. Çekpası halının üzerinde kuvvetli bir şekilde gezdirin ve köpek tüylerinin çok kolay bir şekilde halının içinden çıktığını göreceksiniz. Çekpası kullandıktan sonra biriken tüyleri gördüğünüzde bunca tüyün halınızda nasıl barındığına şaşırabilirsiniz.

 2. 2

  Elektrikli süpürge ile kalan tüyleri temizleyin. Çekpas ile toplanan tüyleri bir kenarda biriktirin. Ardından elektrikli süpürge ile halınızı iyice süpürün. Halının türüne ve arzunuza göre belli aralıklarla halıyı silerek iyice temizleyebilirsiniz.

 3. 3

  Kalan tüyler için cerrahi eldiven kullanın. Bazen uzun tüylü halıların kenarlarındaki köpek tüyleri tam olarak temizlenmeyip koyu bir leke gibi görünebilir. Bu problem için de cerrahi eldiven (lastik eldiven) yardımıyla tüyleri rahatlıkla toplayabilirsiniz.  Bu yöntemleri denediğinizde bir daha halıdan köpek tüyü nasıl temizlenir diye düşünmek zorunda kalmayacağınızı göreceksiniz.

Koltuktan Köpek Tüyü Nasıl Temizlenir?

Koltukta sevimli dostlarınızla keyif yapmak oldukça eğlencelidir ve ardında tüyler bırakan bir aktivitedir. Ama çözümü oldukça kolay:

 1. 1

  Bir cam silme aparatı veya çekpas kullanabilirsiniz.  Koltukta kalan tüyleri temizlemek için cam silme aparatı ya da çekpası tek yönlü olarak hareket ettirin. 

 2. 2

  Elektrikli süpürge ile tüyleri çekin. Tüyler koltuk üzerinde bir noktada toplanmış olacaktır. Elektrik süpürgesinin ince ucuyla tüyleri çekin.

 3. 3

  Ulaşılamayan yerlerde kalan tüyler için biraz su ve cerrahi eldivene ihtiyacınız var. Koltuk kenarlarında ulaşılamayan yerlerde kalan tüyleri çok basit bir yöntem ile toplayabilirsiniz. Ulaşılamayan yerlere, sprey şişeye koyduğunuz suyu püskürtün. Ardından cerrahi eldiven ile kenarlara elinizi gezdirin. Derinlerde kalmış tüyleri çok kolay bir şekilde toplayacak ve kolltuklarınızın tertemiz olduğunu göreceksiniz.

Kıyafetlerden Köpek Tüyü Nasıl Temizlenir?

Dostlarımız bize olan sevgisini üzerimize atlayarak, kucağımıza oturarak gösterir. Onlara sarılmaktan, köpeğinizi kucağınıza almaktan çekinmenize gerek yok. Çünkü kıyafetlerdeki tüyleri temizlemek oldukça kolay.

 1. 1

  Tüy toplama ruloları en sevdiğiniz ürün olabilir. Çoğu markette hatta zincir kıyafet mağazalarında bulabileceğiniz ve oldukça etkili olan tüy toplama rulosunu kullanabilirsiniz. Hatta bazıları çantanıza atmaya uygundur ve gün içerisinde de bu kolaylıktan yararlanabilirsiniz.

 2. 2

  Rulonuz yoksa bulaşık eldivenini deneyin. Eğer evinizde tüy toplama rulonuz yoksa ve acilen kıyafetlerinizdeki tüylerden kurtulmanız gerekiyorsa, özellikte pantolonlarınızda işe yarayacak bir yöntemimiz var: Bulaşık eldiveni. Bulaşık eldivenini elinize geçirin ve ister aşağıdan yukarıya ister yukarıdan aşağıya hareketler ile köpek tüylerinden hızlıca kurtulun.

 3. 3

  Bantlar sadece yapıştırmak için değil. Tüy toplama rulonuz veya bulaşık eldiveniniz yoksa da evde bir parça bant bulmak mümkündür. Bir miktar koli bandını kesin ve kıyafetiniz üzerine yapıştırıp geri çekin. En fazla iki dakika içerisinde kıyafetlerinizdeki köpek tüylerinden kurtulacaksınız. Bu yöntemi uygularken kıyafetinize zarar vermediğinizden emin olun.

Tüylerden kurtulduktan sonra tekstil yüzeylere Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Spreyi sıkın, tüylerin tutunmasını zorlaştırın.

Köpekli Ev Temizliği Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?