Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Tuvalet Hijyeni: Alaturka Tuvalet ve Klozet Temizliği Nasıl Yapılır?

Tuvalet hijyeni hakkında merak ettiğiniz her şey bu rehberde. Klozet temizliği, tuvaletteki sarı lekeler, alaturka tuvalet taşı temizliği, tuvalet fayans temizliği püf noktalarını sizin için derledik.

Güncellenmiş

Fırça ve süngerle klozetin içini temizleyen biri
Reklam
Sign Up Banner

Sağlığınıza tehdit oluşturabilecek mikropların üremesi için en elverişli yerlerden biri tuvaletlerdir. Tuvaletlerin hijyenik olmasını sağlamak, sizin ve ailenizin sağlığı açısından önemlidir. Tuvaletinizi daima temiz tutmak için uygulayabileceğiniz temizlik yöntemlerini sizin için derledik. Tuvalet nasıl temizlenir, tuvalet banyo kokusu nasıl giderilir, tuvalet hijyeni nasıl sağlanır, klozet dibindeki lekeler nasıl temizlenir, tuvalet taşı nasıl beyazlatılır gibi soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Klozet Nasıl Temizlenir?

Evinizdeki klozetin düzenli temizliğini sağlamak ve doğru temizlik ürünlerini kullanmak çok önemlidir. Klozetlerde zaman içinde sararma, kireçlenme ve kararma gibi bazı sorunlar yaşanabilir. Klozetinizi ne kadar sık temizlerseniz temizleyin bu kötü lekelerden kurtulamıyorsanız klozet temizliği konusunda derlediğimiz püf noktalarını ve temizlik adımlarını uygulayarak klozetinizin tertemiz olmasını sağlayabilirsiniz. Klozetteki sarı lekeler nasıl çıkar, klozetin dibindeki lekeler nasıl temizlenir, klozet içi nasıl temizlenir gibi sorularınız varsa aşağıdaki adımları izleyerek ve püf noktalarını uygulayarak tuvalet hijyeni sağlayabilir ve klozetinizin daima temiz olduğundan emin olabilirsiniz.

Tuvalet temizliğinin düzenli olarak yapılması ve tuvalet temizliğinde güvenilir temizlik ürünleri kullanılması büyük önem taşır. Klozetinizin daima temiz kalmasını istiyorsanız Domestos 5’li Güç Tuvalet Bloğu gibi temizlik ürünleri kullanabilirsiniz.

Reklam

MPU Sign Up Banner

5 Adımda Klozet Temizliği

Aşağıdaki basit adımları uygulayarak klozetinizi temizleyebilir ve inatçı sarı lekelerden kurtulabilirsiniz:

 1. Sifonu çekin

  Klozetteki tüm kir ve lekelerden kurtulmak için öncelikle sifonu çekin.

 2. Klozetin içine çamaşır suyu uygulayın

  Klozet oturağını kaldırın. Domestos Tuvalet Uzmanı'nı klozetin iç kısmına ve yukarıdaki kıvrımlı bölgenin içine, kenarlarına ve girintilerine uygulayın. Tuvalet fırçasını kullanarak çamaşır suyunu tüm girintilere iyice yayın. Ardından fırçayı bir kenara kaldırın. Çamaşır suyunun etkisini göstermesi için 30 dakika bekleyin.

 3. Kapağı ve su haznesinin yüzeyini temizleyin

  Klozetin kapağını kapatın ve uygun bir yüzey temizleyici veya antibakteriyel sprey ve kağıt havlu ile dış yüzeyini ve su haznesinin dış yüzeyini temizleyin. Klozet kapağını kaldırarak iç kısmını da aynı şekilde temizleyin.

 4. Tuvalet fırçasıyla klozetin içini temizleyin

  Çamaşır suyunu 30 dakika beklettikten sonra tuvalet fırçası yardımıyla lekeli bölgeleri temizleyin. Klozetin girintili bölgelerini unutmayın. Ardından sifonu çekin. Akan suyu fırçayı durulamak için de kullanabilirsiniz.

 5. Kireç kalıntılarına süngertaşı uygulayın

  Klozetin iç ve dış yüzeyinde inatçı kireç kalıntıları varsa süngertaşıyla klozetin yüzeyine zarar vermeden kireçli bölgeleri ovalayabilirsiniz.

Klozetin dibi nasıl temizlenir sorusunun cevabı işte bu 5 adımda gizli. Rutin tuvalet temizliği sırasında bu beş adımı uygulayarak tuvaletinizin daima temiz olduğundan emin olabilirsiniz.

Tuvalet Bloğu Kullanarak Uzun Süreli Hijyen Sağlayın

Düzenli tuvalet temizliğini yaparak tuvaletinizin temiz ve hijyenik olduğundan emin olabilirsiniz. Ancak tuvaletinizdeki ferahlığın daha kalıcı olmasını istiyorsanız Domestos 5’li Güç Tuvalet Bloğu gibi temizlik ürünleri kullanabilirsiniz. İşte tuvalet bloğu kullanmanın en temel faydaları:

 1. Uzun süreli hijyen

  Rutin tuvalet temizliğinin daha uzun ömürlü olmasını sağlar.

 2. Uzun süreli ferahlık

  Tuvaletinizin daima ferah kalmasını ve hoş kokmasını sağlar.

 3. Mavi su teknolojisi

  Mavi su teknolojisiyle leke oluşumunu ve mikropların üremesini önler.

 4. Kireç oluşumunu önleme

  Tuvalet kireci nasıl temizlenir sorusunun en pratik cevaplarından biridir. Klozetinizde kireç birikmesini önleyerek, rutin tuvalet temizliği sırasında klozet içindeki kireci temizleme işlemini kolaylaştırır.

Alaturka Tuvalet Nasıl Temizlenir?

Tuvalet ve banyo hijyeninde en önemli hususlardan biri de alaturka tuvalet temizliğidir. Alaturka tuvaletleri temizlemek, klozet temizlemekten daha pratiktir. Alaturka tuvalet temizliği konusunda aşağıdaki püf noktalarını izleyebilirsiniz.

 1. Sifon kullanımı

  Tuvaleti her kullandıktan sonra sifonu çekmeyi unutmayın.

 2. Tuvalet bloğu

  Tuvalet taşına tuvalet bloğu yerleştirerek kötü koku ve kireç oluşumunu engelleyebilirsiniz.

 3. Fayans temizliği

  Alaturka tuvaletin etrafındaki fayansları düzenli olarak temizleyin.

 4. Doğru temizlik ürünü

  Tuvalet taşı ve fayans temizliğinde Domestos Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi kuvvetli bir çamaşır suyu veya çamaşır suyu katkılı Cif Jel Ultra Hijyen kullanın.

 5. Temizlik ürününü bekletip durulayın

  Temizlik ürününü uyguladıktan sonra en az 30 dakika bekleyin. Ardından lekeli bölgeleri fırça yardımıyla ovalayın ve bol su ile durulayın.

Alaturka tuvalet hijyeni ve alaturka tuvalet temizliği konusunda bu püf noktalarını uygulayabilirsiniz.

Sararan Tuvalet Fayansları Nasıl Temizlenir?

Genellikle alaturka tuvaletlerde daha sık rastlanan bir sorun olsa da banyo ve tuvalet fayanslarında sık sık sararma ve kireçlenme görülebilir. Tuvalet fayansları nasıl temizlenir sorusunun cevabı da, düzenli temizlik ve doğru ürün kullanımından geçiyor. Özellikle fayans arasındaki dolguların temizliği ve derzlerin gerektiğinde yenilenmesi çok önemli. Aşağıdaki adımları izleyerek sararan tuvalet fayanslarını temizleyebilirsiniz:

 1. Lekelere çamaşır suyu uygulayın

  Sert ve inatçı lekelerden kurtulmak için güçlü temizleyiciler kullanmalısınız. Domestos Hijyenik Köpük – Banyo'yu sarı lekeli bölgelerin üzerine uygulayın.

 2. Çamaşır suyunu lekenin üzerinde bekletin

  Sprey şeklinde uyguladığınız ürünü en az 10 dakika bekletin.

 3. Fırça ile ovalayın

  Hijyenik köpük yüzeyde yeterince bekledikten sonra temiz ve ıslak bir fırça yardımıyla iyice ovalayın.

 4. Temiz su ile durulayın

  Lekelerin çıktığından iyice emin olduktan sonra temiz suyla durulayın ve bir paspas yardımıyla fazla suyu temizleyin.

Tuvalet Fırçası Nasıl Temizlenir?

Tuvalet temizliğinde kullandığımız fırçanın ve kabının daima temiz olması çok önemlidir. Tuvalet fırçasını temizlemek ve dezenfekte etmek için ihtiyacınız olan en temel temizlik ürünü yoğun kıvamlı çamaşır suyudur. Ardından aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

 1. Sıcak su hazırlayın

  Bir kabı ya da kovayı sıcak suyla doldurun.

 2. Çamaşır suyu ekleyin

  Bir çay bardağı yoğun kıvamlı çamaşır suyu ekleyin.

 3. Fırçayı bu karışımda bekletin

  Tuvalet fırçasını, su ve çamaşır suyu eklediğiniz kovanın içine koyun ve en az bir saat bekleyin.

 4. Durulayın

  Fırçayı çıkarıp sıcak su ile durulayın.

 5. Fırça kabını temizleyin

  Domestos Hijyenik Köpük ürününü fırça kabının içine ve etrafına sıkın ve en az bir saat bekletin.

 6. Durulayın

  Ardından kaynar suyla durulayın.

 7. Kurulayın

  Bez veya kağıt havlu yardımıyla kurulayın.

 8. Fırçayı kaba yerleştirin

  Tuvalet fırçasını kabına yerleştirin. Kabın dibine bir miktar yoğun kıvamlı çamaşır suyu dökerek fırçanın kullanım sırasında da temiz kalmasını sağlayabilir ve kötü koku oluşumunu önleyebilirsiniz.

Tuvalet Banyo Kokusu Nasıl Giderilir?

Tuvalet temizliğinin en önemli yanlarından biri de tuvalet ve banyo kokusunu gidermek ve kötü koku oluşumunu önlemektir. Bunu önlemenin en iyi yolu da tuvaletinizi ve banyonuzu sık sık temizlemektir. Tuvalet ve banyonuzda kötü koku oluşumunu önlemek ve banyonuzun güzel kokmasını sağlamak için aşağıdaki püf noktalarını uygulayabilirsiniz.

 1. Çöp kutusunu boşaltın

  Tuvalet ve banyodaki çöp kutusunun sık sık boşaltılması ve temiz tutulması koku oluşumunu önleyecektir.

 2. Tuvalet bloğu kullanın

  Klozetin dibindeki kireç kalıntıları ve giderlerden gelen pis kokular tüm banyoya yayılabilir. Bunu önlemek için tuvalet bloğu kullanabilirsiniz.

 3. Havalandırın

  Banyonuzu sık sık havalandırın. Nemin içeriye hapsolmasını önleyin.

 4. Hoş kokular

  Banyonuzda kokulu sabunlar, mumlar, esans yağlar kullanın.

 5. Temizlik ürünleri

  Banyo ve tuvaletinizi temizlerken ferah aromalı çamaşır suyu ve yüzey temizleyiciler kullanın.

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bunları Unutmayın

Tuvalet ve banyo temizliğinde hijyen çok önemlidir. Tuvalet hijyeni sağlamanın yolu ise düzenli temizlikten geçer. Banyo ve tuvalet temizliğinde aşağıdaki püf noktalarını unutmayın.

 • Temizlik yaparken eldiven ve gerekirse maske gibi koruyucu ürünler kullanın.

 • Çamaşır suyu gibi temizlik malzemelerinin gereğinden fazla kullanmayın.

 • Banyo ve tuvalet temizliği yaparken tüm pencere ve kapıların açık olduğundan emin olun.

 • Alaturka tuvalet ve klozet temizleme dışında çöp kutusu, lavabo, tuvalet fırçası gibi ürünlerin temizliğine de özen gösterin.

 • Tuvalet bloğu kullanın.

 • Tuvalet temizliği sırasında su israf etmemeye dikkat edin.

Sıkça Sorulan Sorular

Tıkalı Tuvalet Nasıl Açılır?

Tuvalet tıkanıklığını açmak için ihtiyaç duyacağınız alet tuvalet pompasıdır. Tuvalet pompasını kullanırken klozetin içinde su olup olmadığını kontrol edin. Pompanın çalışması için tuvalette su olması gereklidir. Tıkanıklık daha uzak bir mesafede ise, ince tel elbise askısını düğüm yerinden çözerek ucuna fazla kalın olmayan bir bez bağlayın. Daha sonra askıyı klozetin içine sokarak ileriye ve geriye doğru hareket ettirin ve tıkanıklığın olduğu yeri bulup açın. Son çare olarak kimyasal açıcılardan faydalanabilirsiniz. Bu yöntem tuvalet kağıdı, hijyenik ped, saç ve izmarit kalıntılarını eritmekte etkili olacaktır. Tuvalet açıcıyı birkaç saat ya da bir gece boyunca klozetin içinde bekletmelisiniz. Bu süre boyunca tuvalet kullanılmamalı, tuvalet açıcının çıkardığı koku solunmamalıdır.

Banyo ve Tuvalet Yüzeyleri Nasıl Silinir?

Özellikle banyo ve tuvaletteki yüzeylere, temizlik ürünlerini uyguladıktan sonra etkilerini göstermeleri için zaman tanıyın. Çoğu temizlik ürünü anında dezenfekte etmez. Bu nedenle onları birkaç dakika boyunca döküldüğü yüzeyde bırakmak mikropları öldürmek veya lekeleri çıkarmak için daha etkilidir.

Klozet Nasıl Temizlenir?

Önce klozetteki tüm kir ve lekelerden kurtulmak için öncelikle sifonu çekin. Klozet oturağını kaldırın ve klozetin iç kısmı ile yukarıdaki kıvrımlı bölgelerin içini yoğun kıvamlı bir çamaşır suyu ile temizleyin. Tuvalet fırçası kullanarak bu işlemi daha etkili kılabilirsiniz. İşlem tamamlanınca çamaşır suyunun etkisini göstermesi için 30 dakika kadar bekleyin. Sonraki safhada klozetin kapağını kapatın ve uygun bir yüzey temizleyici veya antibakteriyel sprey ve kağıt havlu ile dış yüzeyini ve su haznesinin dış yüzeyini temizleyin. Klozet kapağını kaldırarak iç kısmını da aynı şekilde temizleyin. Çamaşır suyunu 30 dakika beklettikten sonra tuvalet fırçası yardımıyla lekeli bölgeleri temizleyin. Klozetin girintili bölgelerini unutmayın. Ardından sifonu çekin. Akan suyu fırçayı durulamak için de kullanabilirsiniz. Klozetin iç ve dış yüzeyinde inatçı kireç kalıntıları varsa süngertaşıyla klozetin yüzeyine zarar vermeden kireçli bölgeleri ovalayabilirsiniz.

Alaturka Tuvalet Nasıl Dezenfekte Edilir?

Tuvaleti kullandıktan sonra sifonu çekmeyi unutmayın. Tuvalet taşına tuvalet bloğu yerleştirerek kötü koku ve kireç oluşumunu engelleyebilirsiniz. Alaturka tuvaletin etrafındaki fayansları etkili bir banyo yüzey temizleyici ile düzenli olarak temizleyin. Tuvalet taşı ve fayans temizliğinde yoğun kıvamlı çamaşır suyu ve çamaşır suyu katkılı ürünler kullanmak, yapılan temizliğin etkisini artıracaktır. Temizlik ürününü uyguladıktan sonra en az 30 dakika bekleyin. Ardından lekeli bölgeleri fırça yardımıyla ovalayın ve bol su ile durulayın.

Aslen yayınlandı