Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Tuvalet Hijyeni: Alaturka Tuvalet Temizliği

Evin genel temizliği açısından da önemi büyük olan hijyenik tuvalet temizliği en doğru şekilde nasıl yapılır diye merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Seramik zemin silen kadın eli

Tuvalet hijyeni düzenli temizlik ve özen gerektirir. Ancak tuvalet temizliğini ne sıklıkta ve nasıl yapmak gerektiği tuvaletin şekline, kullanılan malzemelere ve yöntemlere de bağlıdır. Alaturka tuvalet temizliği oturma alanı olmadığı için tuvalette hijyen sağlamak açısından çok daha avantajlı olarak düşünülebilir.

Zemine yerleştirilmiş bir lavaboya benzediğinden, temizlemek oturulan tuvaletlere oranla daha pratiktir. Alaturka tuvalet temizliği nasıl yapılır, temizliği için hangi malzemeler kullanılır gibi soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz. 

Tuvalette Hijyen: Alaturka Tuvalet Nasıl Temiz Tutulur?

Alaturka tuvalet temizliği için birkaç püf noktasına dikkat ederek tuvaletin genel sağlık standartlarına uygun bir biçimde olmasını sağlayabilirsiniz. 

 • Tuvaleti her kullandıktan sonra sifonu çekmeyi unutmayın. Ayrıca tuvalet taşına tuvalet bloğu yerleştirebilirsiniz. Böylece kötü kokuları yok eder, kireç kalıntılarını önler ve maksimum hijyen sağlarsınız.

 • Eğer varsa tuvaletin depo kısmını düzenli aralıklarla boşaltın.

 • Tuvalete şekerli içecek, çay, kahve veya diğer sıvıları dökmeyin. 

 • Tuvalet ile havlu, diş fırçası, krem vb kişisel eşyalarınızı birbirinden mümkün olduğunca uzak yerlerde tutun. 

 • Lavabo, musluk, ayna ve tuvalet taşlarını düzenli olarak silin. 

 • Tuvalet çöpünü düzenli olarak boşaltın ve yerleri yıkayın. Alaturka tuvaletler yerde olduğu için yerleri yıkamak  tuvalet hijyeni açısından özellikle önemlidir. 

Bu tür temizlik alışkanlıkları tuvaleti günlük olarak temiz tutmanıza yardımcı olacaktır. Böylece tuvaletin daha uzun süre hijyenik kalmasını sağlayabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Alaturka Tuvalet Temizliği Nasıl Yapılır?

Tuvalet ne kadar uzun süre temizlenmediyse, temizlik işlemi o kadar dikkatli ve titizlikle yapılmalıdır. 

 • Alaturka tuvalet temizliği aşamasına geçmeden önce yalnızca tuvalet temizliğinde kullanacağınız bir çift eldiven giymeyi unutmayın. 

 • Alaturka tuvaletin içine ve kenarlarındaki fayanslara çamaşır suyu katkılı Cif Jel Ultra Hijyen dökün. Ürünün kirli yüzeylere iyice işlemesi ve etkisini göstermesi için birkaç dakika kadar bekletin. 

 • Bekledikten sonra yine yalnızca tuvalet için kullanacağınız bir fırça ile her yeri ovalayın. Ardından bol su ile durulayın. Durulama işlemi sonrası, zeminde kalan suyu çek-bas ile uzaklaştırın. Bu işlem, kireçli suyun zeminde bırakacağı matlığı önler.

Alaturka tuvalet nasıl temizlenir artık biliyorsunuz. Ancak tuvalet fayansları da temizlenmesi ihmal edilmemesi gereken yüzeylerin başında gelir. 

Alaturka Tuvalette Hijyen:  Sararan Tuvalet Fayansları Nasıl Temizlenir?

Alaturka tuvalet temizliği konusunda ne kadar dikkatli olursanız olun, zaman zaman tuvalette sarı lekeler veya sararan fayanslarla karşılaşmak canınızı sıkabilir. Evde basit yöntemler kullanarak banyo duvarlarını ve zeminlerini temizlemek mümkün. Ancak fayanslar arasındaki dolguları da temizlemeyi unutmayın, çünkü bu alanlarda çok fazla kir ve mikrop birikir. 

 • Sert ve inatçı lekeler için oldukça güçlü bir temizleyici oluşturmak gerekebilir. Deterjan, klor, çamaşır suyu, amonyak gibi maddelerin banyo temizliğinde sıkça kullanıldığını biliyoruz. Sıvı bir kıvam elde etmek için bu maddelerden herhangi birini su ile iyice karıştırın. Elde ettiğiniz çözeltiyi bir sprey şişesine dökün, karışımı sararan yerlere püskürtün ve yaklaşık 10 dakika bekletin. Daha sonra ıslak bir bez veya fırça ile ovalayın.  

 • Yoğun kıvamlı formülü ile size yardımcı olabilecek etkili bir diğer ürün ise Domestos Çamaşır Suyu olacaktır.

Güçlü temizlik maddelerinin veya ürünlerin yanı sıra, yine evde bulabileceğiniz ve doğal bir alternatif sunabilecek malzemeler de var. Bu malzemeler sararan fayanslar için size yardımcı olabilir; ancak doğal malzemelerin tuvalette hijyen ve düzenli tuvalet temizliği için etkili bir çözüm olamayacağını unutmayın.

Sirke

Hijyenik temizlik yapmak için tasarlanan profesyonel temizlik malzemelerine erişiminizin olmadığı durumlarda sirkenin asidik özelliği, küf ve bakterilerin yanı sıra mineral kalıntıları ve kireç için de kullanılabilir. Unutmayın: Sirke asla virüslere karşı kullanılabilecek dezenfektan bir malzeme değildir.

 • Sararan fayansları temizlemek için su ve sirkeyi karıştırın, sprey yardımıyla fayanslara sıkın. 

 • Fayansları iyice temizlemek ve beyazlatmak için bir sünger veya fırça yardımıyla ovun. 

 • Lekeler düşündüğünüzden daha inatçı ise, sirke ve kabartma tozu ile macun yapın. Bu macunu her yeri kaplayacak şekilde fayanslara uygulayın, birkaç dakika bekletin ve sonra ovun.

Limon Suyu

Aynı sirke gibi limon da asidik yapısı sayesinde fayans temizleme konusunda etkili bir içerik.

 • Bir şişeyi limon suyu ile doldurun ve sararan fayansların üzerine püskürtün. Nemli bir süngerle silin.

 • Daha iyi sonuçlar almak için, limon suyuna karbonat ekleyebilirsiniz.

Epsom Tuzu

Kaya tuzuna benzeyen ancak sodyum yerine magnezyum barındıran epsom tuzu birçok üründe kullanılıyor. İçeriğindeki oksijen ve kükürt sayesinde küf ve mikrop gibi mikroskobik organizmalara karşı etkili olabiliyor.

 • Tuzu kullanabilmek için, fayansların çevresi tuz serpmeden önce ıslak olmalıdır.

 • Ayrıca nemli bir bezin üzerine biraz tuz serpebilir ve fayansları ovalayabilirsiniz. Tuzu gece boyunca sararan lekelerin üzerinde bırakın. Ertesi sabah tuzu çıkarmak için bir fırça kullanın ve ılık suyla durulayın.

Unutmayın, uzun süre temizliği ihmal edilen tuvalet taşları üzerinde, kirecin de etkisiyle çıkarılması zor lekeler oluşabilir. Bunu önlemek için çamaşır suyu katkılı Cif Ultra Hijyen ürünleri ile tuvalet temizliğini rutin haline getirerek tuvalet hijyeni sağladığınızdan emin olabilirsiniz.

Reklam

Domestos

Aslen yayınlandı