Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

Küvetiniz mi kireçledi? İnatçı sabun lekeleri mi var? Küvetimi en kolay ve en hızlı olarak nasıl temizlerim diye merak ediyorsanız yazımızın devamına mutlaka göz atın!

Güncellenmiş

Küvet Temizliği Nasıl Yapılır?

Yorucu bir günden sonra banyo keyfi yapmak gibisi yoktur. Ama küvetiniz vücudunuzdan daha kirliyse, aklınızdaki tek düşünce muhtemelen küvet temizliği olacaktır! Şanslısınız ki küvet temizlemek zahmetli olmak zorunda değil. Küvetinize düzenli olarak ilgi gösterirseniz, daha sonra küvetinizi nasıl temizleyeceğiniz konusunda da endişe etmenize gerek kalmayacaktır. Yorgun argın eve geldiğinizde, işin zor kısmının bitmiş olduğunu bilerek rahatlıkla köpük banyosu yapabileceksiniz.

Emaye küvetler çizilmez değildir. O yüzden temizlerken fırça kullanmayın onun yerine bir sünger ya da beze Cif Krem dökerek leke ve kirlere müdahale edin. Böylece emaye yüzey çizilmeyecektir. Temizlik ürünü kullanmadan önce mutlaka görünmeyen bir alanda test edin.

Emaye Küvet Nasıl Temizlenir?

  • Emaye temizlerken mutlaka kapı ve camları açarak bulunduğunuz yeri havalandırın. Ellerinizi mutlaka eldivenle koruyun.
  • Cif Krem gibi banyo kirlerini hedef alan bir temizlik ürünü kullanın. Bu tür ürünleri kullanmadan önce etiketteki kullanım talimatlarını mutlaka okumayı ve ürünü küçük bir yerde test etmeyi unutmayın.
  • Bir beze ya da süngere Cif Krem dökün. Küvetinizin emaye yüzeyine zarar verebilecek sert fırçalar da kullanmayın. Cif Krem’i cildinizle temas ettirmemeye dikkat edin.
  • Lekeli bölgeyi ovun ve durulayın. Durulanmayan temizlik ürünü kalıntıları emayenin rengini bozabilir.

Reklam

Domestos virüs ve bakterileri öldürür

Emaye Küvetler Doğal Ürünlerle Nasıl Temizlenir?

Marketlerde satılan temizlik ürünleri güvenlidir, ama doğal ürünleri tercih ediyorsanız küvetinizi şu şekilde de temizleyebilirsiniz.

  • Küvetteki kalıntı ve leklerden kurtulmak için, bir sprey şişesinde sirke ve su karıştırın. Bu karışımı küvetin her yerine sıkın. 15 dakika beklettikten sonra temiz bir bez ya da süngerle silin. Küveti durulayın.
  • Zor lekelere kabartma tozu dökün ve üzerine sirkeli karışımdan sıkın. Lekenin olduğu yerde baloncuklar oluşuyorsa karışım işe yarıyor demektir. 15 dakika sonra bu bölgeyi temiz bir bezle silin ve küveti ılık suyla iyice durulayın.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanmadan önce, etiketinde yazan talimatları mutlaka okuyun. Tercih ettiğiniz temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test etmeyi de unutmayın. Tabi ki önce güvenlik; her zaman gerekli güvenlik önlemlerinizi alın.

Küvette Oluşan Pas Nasıl Temizlenir?

Pas lekelerini çıkarmak, sıradan kirlere göre biraz daha zahmetlidir ama yine de zor değildir. Marketlerde satılan pas için özel üretilmiş temizlik ürünleri bunun için çok etkilidir. Yalnız, bu tür kimyasal ürünleri kullanırken mutlaka eldiven giymeye, cildinizden uzak tutmaya ve diğer kimyasallarla karıştırmamaya özen gösterin. Kullandığınız ürünün etiketindeki kullanım talimatlarını mutlaka dikkatlice okuyun ve temizlik sırasında banyonuzu iyi havalandırın.

küvet temizliği

Günlük Küvet Bakımı

Banyo yaptıktan sonra, küveti temiz, ılık suyla durulayın. Su lekelerini önlemek için, nemin fazlasını alın. Her banyodan sonra birkaç dakikanızı küvet bakımına ayırmak uzun dönemde size zaman kazandıracaktir. Ayrıca canınız küvette banyo yapmak istediği zaman uzun uzun temizlik yapmak zorunda kalmayacaksınız.

Aslen yayınlandı