Duşakabin Küf Temizliği: Silikondaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?

Duşakabin küfü nasıl temizlenir? Lekesiz, tertemiz bir duş kabini için ihtiyacınız olan bütün püf noktalarını bu yazıda bulacaksınız.

Güncellenmiş 25 Haziran 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mavi beyaz banyo fayansları

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Banyo, devamlı nemli, ıslak ve sıcak olduğu için küf oluşumuna en elverişli ortamlardan biridir. Küf, çirkin bir görünüm yaratmanın yanı sıra sağlığınız için de zararlı olabilir; astım, alerji gibi birtakım solunum yolu rahatsızlıklarını tetikleyebilir. Küflenme, banyo içerisinde genelde duşakabin ve küvet içerisinde başlar ve düzenli olarak temizlenmezse engellenemeyebilir.

Özellikle duşakabin veya küvet kenarındaki silikonlarda zamanla oluşan siyah lekeler, oldukça can sıkıcıdır. Peki, silikondaki siyah lekeler nasıl çıkar?  Duşakabin küf temizliği, banyo hijyeninin önemli bir parçası olduğu için oluşan küfün banyonun diğer alanlarına yayılmasını önlemek için ne yapabiliriz?

Duşakabin Küfü Nasıl Temizlenir?

Küf, bir tür mantar çeşidi olduğu için duşakabin küf temizliği zamanında yapılmazsa tüm fayanslara, banyo perdesine, silikon kaplı bölgelere yayılabilir. "Silikondaki siyah lekeler nasıl çıkar?" diye çözüm aramaya başladıysanız, hatta duş aldıktan sonra banyonuzda bir koku meydana geldiğini fark ettiyseniz, duşakabin küf temizliği zamanı çoktan gelmiş demektir. Duşakabin küf temizliği şu şekilde yapılabilir:

 • Temizlik için kullanacağınız ürün önemlidir. Çamaşır suyu katkılı Cif Sprey Ultra Hijyen ile duşakabinde oluşan küflerle mücadele ederek banyonuzda hijyen sağlamak çok kolay.

 • Sprey formda olan Cif Ultra Hijyen’i duşakabinin içerisinde küf oluşan bölgelere sıkın. Şampuan, sabun gibi ürünlerin bulunduğu bölgeleri de kontrol ederek tüm küflü alanlarda temizlik ürününü kullandığınızdan emin olun.

 • Bir süre bekleyerek temizleyicinin küflü alanlara nüfuz etmesini sağlayın.

 • Sert bir fırça yardımıyla küflü bölgeleri fırçalayın.

 • Kararmış küflü bölgelerin temizlendiğini gözlemliyorsanız, ılık su ile bu bölgeleri durulayın.

 • Son olarak temiz, suyu emebilecek bir havlu ya da bez yardımıyla bölgedeki nemi kurulayın.

Banyo Perdesindeki Küf Lekeleri Nasıl Çıkar?

Duş perdesi, kabinsiz duş teknesi veya küvet kullanılması durumunda oldukça kullanışlıdır ancak nemin içeride kalmasına da neden olmaktadır. Banyo perdesinde küf, genelde alt kısımda ve suyun biriktiği alanda siyah lekelenme şeklinde başlar. Uzun süre temizlenmezse üst kısımlara kadar yayılır. Banyo perdesindeki küf lekelerini çıkarmak için:

 • Perdeyi çıkartın ve ılık su dolu kovaya bir miktar Domestos ekleyin. Perdeyi bir süre bu karışımın içinde bekletin.

 • Duş perdeleri plastik olduğu için, içinde beklettiğiniz karışım bir seferde etkili olmayabilir. Özellikle küf perdede fazlaca yayılmışsa aynı karışımı birkaç kez hazırlamak gerekebilir.

 • Eğer küf tam olarak temizlenmemişse, hazırladığınız karışımda beklettikten sonra sert bir fırça yardımıyla küfleri temizleyebilirsiniz.

 • Duş perdesini temizledikten sonra iyice kurumasını sağlayın.

 • Duş perdesini belirli aralıklarla çamaşır makinesinde yıkayarak dezenfekte etmeniz, küf oluşumunu engellemekte size yardımcı olacaktır.

 • Duştan sonra perdeyi açık bırakarak içerde biriken nemin o bölgede kalmasına engel olabilirsiniz.

 • Duş teknesi kullanıyorsanız, duştan sonra alt kısımda biriken suyu süpürerek duş perdesinin altının sürekli nemli kalmasını önleyebilirsiniz. Küvet kullanıyorsanız, duştan çıktığınızda perdenin alt kısmını küvetin dışına çıkararak perdenin daha kolay kurumasına yardımcı olabilirsiniz.

Banyo, lavabo ve klozet

Silikondaki Siyah Lekeler Nasıl Çıkar?

Duşakabin fayans aralarında ya da köşelerde kullanılan silikonlar küflerin oluşumuna en müsait yerlerdir. Duşakabin küf temizliği yaparken belki de bizi en çok kaygılandıran “Silikondaki siyah lekeler nasıl çıkar?” sorusudur. Eğer küf silikonların içine sızmadıysa ve duşakabinin köşelerinde siyahlıklar yeni yeni oluşmaya başladıysa:

 • Cif Sprey Ultra Hijyen'i kararmaya başlayan bölgelere sıkın ve bir süre bekleyin.

 • Sert bir fırça ya da dar alanlar için diş fırçası yardımıyla küfleri kazıyın.

 • Ilık suyla durulayın ve kuruladığınızdan emin olun.

Eğer küf silikonların içerisine iyice sızdıysa ve silikonları yıllardır kullanıyorsanız, sökmeniz gerekebilir. Silikonları söktükten sonra alt kısımları yine aynı yöntemle dezenfekte edip yeni silikon uygulayabilirsiniz. Yeni silikon uygulamadan önce ilgili bölgenin kuru olduğundan emin olun.

Fayanslardaki Su Lekeleri Nasıl Çıkar?

Duşakabin küf temizliği tamamlandı fakat fayanslarda kalan su lekeleri size tam bir temizlik yapılmış hissi vermiyor mu? Duşakabin içerisindeki fayansla kaplı alan su ile en çok temas eden kısımdır. Belli aralıklarla temizlenmediğinde veya nemin kaybolması için önlem alınmadığında lekeler fazlasıyla görünür olur. Aslında bu lekelerin oluşumu ile duşakabin içerisinde küf oluşumu aynı nedenden kaynaklanıyor: Sürekli suyla temas etmek. Cif Power & Shine Banyo ile fayansları belli aralıklarla temizlerseniz hem su lekelerini temizleyerek hijyenik bir görüntü sağlar hem de küf oluşumunun önüne geçmiş olursunuz.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?