Banyo Fayans Temizliği

Banyo fayans temizliği/bakımı, doğru malzemeler ve hijyen ürünleri kullanılarak zahmetsizce gerçekleştirilebilir. Banyonuzdaki fayansları kirden ve tozdan arındırmak için aşağıda sıralanan adımları takip edebilirsiniz.

Güncellenmiş 23 Mart 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
banyo-fayans-temizligi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Banyo Fayans Temizliği

Renk, şekil ve desen çeşitliliği ile ön plana çıkan fayanslar, banyolara şıklık katan kaplama ürünleridir. Farklı türde malzemelerden üretilen banyo fayansları, aynı zamanda duvarların ve zeminin nemden, sudan korunmasını mümkün kılar. Ancak her dekoratif yapı malzemesi gibi banyo fayanslarının da belirli aralıklarla temizlenmesi gerekir. Banyonuzun hijyen seviyesini kolayca yükseltmenize yardımcı olacak banyo fayans temizliği tüyolarını bu içeriğin devamında bulabilirsiniz.

Tabii öncesinde temizlik için ihtiyaç duyacağınız malzemelerin listesi:

 • Bir çift lastik eldiven

 • Ovma fırçası veya süngeri

 • Diş fırçası

 • Birkaç adet temiz bez

 • Yoğun kıvamlı Cif Sprey Ultra Hijyen

Banyo Fayans Temizliği Nasıl Yapılır?

banyo-fayans-temizligi

Banyo fayans temizliği/bakımı, doğru malzemeler ve hijyen ürünleri kullanılarak zahmetsizce gerçekleştirilebilir. Banyonuzdaki fayansları kirden ve tozdan arındırmak için aşağıda sıralanan adımları takip edebilirsiniz.

 • İlk olarak ıslak bir bez ile yüzeyi silin. Bu işlem, fayansların tozdan arınmasını sağlar.

 • Ardından Domestos Yüzey Temizleyici gibi güçlü formüle sahip bir ürünü yüzeye dökün ve 30 dakika kadar bekleyin. Bu aşamada yüzey temizleyicinin kullanım talimatında yazan miktara bağlı kalmanız, ideal sonucu almanızı kolaylaştırır.

 • Süre bitiminde yumuşak kıl yapısına sahip bir temizlik fırçası kullanarak kirli bölgeleri fırçalayın. Kenar ve köşeler için eski diş fırçası kullanmayı tercih edebilirsiniz.

 • Son aşamada, temizlediğiniz yüzeyi tamamen kirden arındırmak için su ile temizleyip durulayın.

 • Hijyenik kullanımı pekiştirmek amacıyla banyo fayans temizliği bitiminde nemli yüzeylerin iyice kurumasını bekleyin.

Banyo siyah fayans temizliği söz konusu olduğunda, kullanacağınız yüzey temizleyicinin içeriğine dikkat etmenizde fayda vardır. Formülünde yüksek aşındırma özelliğine sahip maddeler bulunan ürünler, siyah rengin açılmasına yol açabilir. Bu tarz bir temizlik süreci için özel olarak geliştirilmiş Domestos ürünleri ile siyah fayansları göz alıcı görünümlerini kaybetmeden kirden arındırabilirsiniz.

Banyo Fayans Küfü Nasıl Temizlenir?

İnsan sağlığına son derece zararlı olan banyodaki küf lekeleri, çamaşır suyu katkılı yüzey temizleyiciler ile dakikalar içerisinde sorun olmaktan çıkar. Küften arınmış ışıl ışıl banyo fayansları için takip edebileceğiniz en pratik temizlik süreci şu adımları içerir:

 • Öncelikle yüzünüzü ve ellerinizi uygun ekipman ile korumaya alın.

 • Fayansların üzerindeki küflü bölgelere bir miktar Cif Sprey Ultra Hijyen sıkın.

 • Çamaşır suyu katkılı yüzey temizleyicinin etkisini göstermesi için 15 dakika kadar bekleyin.

 • Süre bitiminde temiz bez ile uygulama alanını silin.

 • Küfü ortadan kaldırmak için banyo duvar fayans temizliği sürecinin son aşamasında uygulama yaptığınız yüzeyi iyice kurulayın ve havalandırın.

Kullanım esnasında oluşan ıslaklığın ve nemin yeterince giderilememesi durumunda zamanla duşakabinlerde de küf oluşumu meydana gelebilir. Bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda neler yapmanız gerektiğini Duşakabin Küf Temizliği içeriğimizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Fayans-Temizligi

Banyo Fayansı Kireci Nasıl Temizlenir?

Yüzeylere uygulaması kolay bir arındırıcı ürün yardımıyla banyo fayans kireç temizliği kolayca tamamlanabilir. Tabii böyle bir işleme başlamadan önce fayansın özelliğine göre ürün seçimi yapmakta fayda vardır. Zira aşındırıcı etkisi yüksek kireç sökücü ürünler, banyo fayans temizliği esnasında kaplama malzemesinin ve derzin özgün niteliğini kaybetmesine neden olabilir. Bu nedenle kireç oluşumu gözlemlediğiniz fayanslara bir miktar Cif Power & Shine Banyo sıkıp 15 dakika kadar etki etmesini bekleyebilirsiniz. Sonra da emiciliği yüksek temiz bir bez ile fayansı silip kuruması için bir süre bekleyebilirsiniz.

Banyolar, hijyen kalitesinin devamlı yüksek kalması için periyodik olarak temizlenmesi gereken mekanlardır. Kapsamlı bir temizliğe dair bilinmesi gereken tüm ipuçları konusunda Banyo Nasıl Temizlenir başlıklı içeriğimiz size yol gösterebilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
Anket

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?