Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Mutfaklarda en sık karşılaşılan sorunlardan biri de çöp kovalarının bir süre sonra koku yaparak rahatsızlık vermesidir. Yazımızın devamında, işinize yarayacağını düşündüğümüz bazı püf noktalarını ve çözüm önerilerini sizin için derledik.

Güncellenmiş

Reklam
Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Hijyen ve temizlik kurallarını uygulamak sağlıklı bir ev ortamı yaratmanın en önemli adımıdır. Ancak bazen ne kadar titiz olursanız olun, önceden önlem almayı ihmal ettiğiniz durumlar karşınıza çıkabilir. Bunlardan belki de ilk akla geleni çöp kovalarının kokmasıdır. Alacağınız birkaç ufak önlem ve dikkat edeceğiniz püf noktaları, çöp kovanızın yaz aylarında bile koku yapmasını önleyecektir.

Evinizde çamaşır kurutma makinesi var ise onun için aldığınız kurutma kağıtlarını da kullanabilirsiniz. Çöpleriniz genelde nemli ise kullanılmamış kurutma kağıtlarını, değil ise kullanılmış kağıtları çöp kovanızın dibine sererek kullanabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi döneminde temizlik alışkanlıklarınız değişti mi ?

Reklam

Çöp Kovasını Nasıl Kullanmalıyız?

Çöp kovaları çoğunlukla mutfakta elinizin altında durur ve yemek yaparken ya da bulaşıkları kaldırırken, biriken çöpleri pratik bir şekilde kovaya atmak herkesin işine gelir. Ancak dikkatsiz davrandığınızda, hijyen ve temizlik kurallarının dışına çıkarak kötü kokulara olduğu kadar, bakteri ve böceklere de davetiye çıkarmış olursunuz. Evinizde kullanacağınız çöp kutusunun kapaklı olması çöp kokusunun dışarı sızmasını önler. Kapakları elle açılan çöp kovalarının yerine ayağınız ile açıp kapayabileceğiniz çöp kovalarını tercih etmeniz sizin için daha pratik olacaktır.

Tuz ve karbonat, çöplerin dibinde biriken nemi ve kokuyu emecektir. Çöp kovanızın içini önceden karbonat ya da tuz ile ovabilirsiniz. Hatta çöp poşetinizin içine bile tuz ya da karbonat dökebilirsiniz. Haftada bir yıkayıp, aynı işlemi tekrarladığınız çöp kovası koku yapmayacaktır.

Çöp kovanızın içinde daima çöp poşeti bulundurmaya özen gösterin. Evinizden çıkan çöplerin muhteviyatını ve çokluğunu en iyi siz bileceğiniz için çöp kovasının ve poşetinin büyüklüğüne de siz karar vermelisiniz. Ancak çöp kovasını ve poşetini seçerken dikkate almanız gereken husus, günlük ne kadar çöp biriktirdiğiniz olmalıdır. Çöp kutunuzu ve poşetini, her günün sonunda boşaltmanız gerektiğini unutmadan seçmelisiniz. Sık yemek pişiriyorsanız, çöplerinizin önemli bir kısmında sıvı akıtma ve nem üretme potansiyeli bulunur. Bu yüzden, sıvıları sızdırma ihtimali en az olan, kalın çöp poşetleri her zaman ilk tercihiniz olmalıdır.

Çöp Kovası Kokusu Nasıl Giderilir?

Öncelikle, çöp kovasında koku oluşmaması için alabileceğiniz birkaç önlemden bahsetmek isteriz. Çöp kokuları çoğunlukla çöplerin dibinde biriken ve zamanla birbirine karışan sıvılar nedeni ile oluşmaktadır. Bu nedenle çöpe dökeceğiniz artıkların suyunu önceden mümkün olduğunca süzmenizi öneririz. Çöpe dökeceğiniz çay, yemek artıkları hususunda göstereceğiniz dikkat, sıvıların çöp poşetinin dibinde birikmesini engeller. Ancak yine de oluşma ihtimali muhtemel sıvı ve nemleri çöp poşetinde hapsetmek gerekir. Bu yüzden sızma yapmayacak sağlam bir çöp poşeti kullanmak gerekir. Piyasada rahatlıkla bulunabilen meyve kokulu çöp poşetleri de kokuları engelleme konusunda oldukça başarılıdır.

Bunlara Dikkat

Çamaşır suyuna alerjiniz varsa, çöp kovanızı sirkeli su ile temizlemenizi öneririz.

Ancak tüm dikkat ve özeninize rağmen çöp kovanızda hala kötü koku oluşuyor ise ilk yapmanız gereken, çöp kovanızı iyice yıkamak ve yeniden kullanmaya başlamadan önce tam anlamı ile kurumasını beklemektir. Çöp kovanızı kurumadan, ıslak ya da nemli iken kullanmaya başlamak kötü koku ve bakteri oluşumuna davetiye çıkarır. , Çöp kovanız kuruduktan sonra dibine serpeceğiniz bir avuç tuz ya da karbonat, koku oluşumunu yaz aylarında bile önlemeye yeterli olacaktır. Evinizde kediniz var ise temiz kedi kumu da kullanmak da pratik bir çözüm olabilir. Bazen inatçı ve yerleşmiş kokular ile mücadele etmek zorunda da kalabilirsiniz. Bu tip durumlardan kurtulmak için senede bir iki kez, çöp kovanızı Domestos ile yıkayabilirsiniz. Böylece hem bakterilerden hem de yerleşmiş kötü kokulardan kurtulursunuz.

Aslen yayınlandı