Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Çamaşır Suyundan Etkilenenlere Alternatif Öneriler

Evde derinlemesine hijyenin sağlanmasında son derece etkili bir seçenek olan çamaşır suları, doğru kullanılmaması halinde sağlık açısından çeşitli riskler içerebiliyor. Peki çamaşır suyundan etkilenmeden mükemmel bir temizlik yapılabilir mi? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz...

Güncellenmiş

Mavi zeminde turuncu çamaşır suyu şişesi ve turuncu bez
Reklam
Sign Up Banner

Astım başta olmak üzere solunumla ilgili sıkıntıları ya da egzama gibi cilt rahatsızlıkları bulunanlar için temizlikte çamaşır suyu kullanmak kimi zaman olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Peki, çamaşır suyu yerine ne kullanabiliriz? Çamaşır suyundan ve çamaşır suyu kokusundan etkilenmeden mükemmel bir temizlik yapılabilir mi?

Çamaşır Suyuna Alternatif: Klorsuz Temizlik

Mutfak tezgahından banyo küvetlerine, tuvalet temizliğinden kıyafet temizliğine kadar pek çok alanda kullanılan çamaşır suyu, uygulandığı andan itibaren gözle görülür bir şekilde hijyen sağlayan bir üründür.

Öte yandan çamaşır suları, yakın mesafeden solunması, doğru ölçüde kullanılmaması, temizlik sonrası evin havalandırılmaması, farklı temizlik malzemeleriyle karıştırılması gibi durumlarda içerdiği sodyum hipoklorit nedeniyle yüzeylerde yıpranmalara ve sağlık açısından istenmeyen etkilere yol açabiliyor. Bu tür sağlık rahatsızlıklarının yanı sıra kıyafetlerde leke bıraktığı için de çamaşır suyu kullanmayı tercih etmeyenler olabilir. Bu tarz olumsuz etkileri ortadan kaldırarak temizlik yapabilmenin yolu ise klorsuz çamaşır suyu ve benzeri alternatiflerden geçiyor.

Klorsuz hijyen sağlayan temizlik ürünlerinin diğer bir artısı ise ağartıcı içermedikleri için renkli çamaşırlarda da güvenle kullanılabiliyor olmaları. Ek olarak, sıkça kullanılan çamaşır sularının kokusundan şikayetçi olanlar için Domestos Sıfır Klor Çamaşır Suyu gibi ferah bir kokuya sahip klorsuz çamaşır suyu kullanmak, rahatsız edici kokulara maruz kalmadan kusursuz temizlik yapmak adına ideal bir çözüm yöntemidir. Peki, klorsuz çamaşır suyu etkili mi?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Dermatolojik olarak test edilmiş olan bu tarz yenilikçi seçenekler daha hijyenik, daha güvenli yaşam alanları ve dolayısıyla daha sağlıklı bir hayat sunuyor. Üstelik temizlik açısından da yeterli hijyeni sağlıyor. Peki, doğal malzemelerle temizlik yapmak için çamaşır suyu yerine ne kullanılır?

Çamaşır Suyu Yerine Doğal Ne Kullanılabilir?

Çamaşır suyunun hijyen gücü - özellikle klozet gibi mikropların yoğunlukta olduğu bölgelerde - su götürmez bir gerçek. Mutfakta, yüzey temizliğinde ve tuvalette çamaşır suyu yerine ne kullanabilirim diyorsanız yüzey temizliği, lavabo açma, halı ve koltukların temizlenmesi gibi daha doğal temizlik aradığınız bölgelerde çamaşır suyuna alternatif olarak dilerseniz aşağıdaki içeriklerden de faydalanabilirsiniz:

Anket

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

0 Oy Kullanıldı

  • Çamaşır sodası, katı ve sıvı yağlar başta olmak üzere çeşitli kirlerin temizliğinde oldukça etkili bir içerik. Ancak az da olsa yakıcı bir etkiye sahip olduğu için eldiven ile kullanılmalı ve klorsuz olanı tercih edilmelidir.

  • Geleneksel arap sabunu da uzun yıllardan beri ev temizliğinde kullanılmaktadır. Yüzey, koltuk ve halı temizliğinde sıkça tercih edilen arap sabunu, çamaşır suyunun olumsuz etkilerinden korunmak için tercih edilebilir.

Oluşturacağınız doğal içerikli temizleyicileri, kullanımdan kısa bir süre önce üretmeniz halinde hem etkilerini artıracak hem de sıvı yapıları nedeniyle bakteri üretimini engellemiş olacaksınız. Karışımlarınızın içerisine portakal, menekşe, nane gibi etkili ve güzel yağlardan ekleyerek daha ferah bir koku elde edebilirsiniz.

Doğal Temizlik Ürünleri Kullanırken Bunlara Dikkat!

Ürünlerin marka bilinirliği, ismi, türü gibi detayların yanı sıra içeriklerine göz atmak da oldukça önemlidir. Sağlığınız açısından risk taşıyan ya da alerjiye neden olan içerikleri tespit ederek bu tarz maddeleri barındıran seçenekleri tercih etmemeye özen gösterin. Doğal ürünler her zaman insan ve çevre sağlığına yararlı olmayabiliyor. Doğal içeriklerde de olumsuz etkilere yol açabilen, alerji yapabilen detaylara rastlamak mümkün. Bu yüzden yalnızca kimyasal içerikli ürünlere değil, doğal içerikli ürünlere de dikkat etmek gerekiyor. Temizliğe başlamadan önce seçtiğiniz temizlik ürününün paketinde yer alan kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

Sıkça Sorulan Sorular

Çamaşırları Beyazlatmak için Çamaşır Suyu Şart Mı?

Çamaşır suyu, muhtemelen çamaşırları beyazlatmada en yaygın kullanılan üründür. Çamaşır suyu beyazlatmaya yardımcı olur ve beyaz çamaşırlarınızı iyice dezenfekte eder. Ancak çamaşır suyu ile ilgili unutmamanız gereken şeyler var. Öncelikle, çamaşır suyu klor katkılı ise hassas ciltler için toksik ve tahriş edici olabilir. Çok sık kullanırsanız beyaz kıyafetlerinizi zamanla sarartabilir veya soldurabilir. Bu yüzden kullanacağınız miktara dikkatli karar vermeniz gerekir. Son olarak, hem klorlu hem de oksijen bazlı çamaşır suyu, zaman içinde kumaş yapısını zayıflatabilir ve bu yüzden yırtılma, delinme gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Çamaşır Suyu Virüslere Karşı Etkili mi?

Soğuk su ile seyreltilmiş çamaşır suyu birçok bakteri, mantar ve virüse karşı etkili bir dezenfektandır. Bir litre suya yaklaşık yarım çay bardağı kadar çamaşır suyu katarak kullanabilirsiniz. Ancak mermer veya granit gibi bazı yüzeylerde bozulmalar yaratabileceğinden dikkatli kullanmanız daha doğru olacaktır.

Çamaşır Suyu Başka Temizlik Maddeleri İle Karıştırılır mı?

Çamaşır suyunu asla diğer temizlik maddeleri ile karıştırmayın. Sadece soğuk su ekleyin. Örneğin amonyak bazlı temizleyiciler çamaşır suyuyla karıştırıldıkları zaman tehlikeli kimyasal reaksiyonları tetikleyebilirler.

Aslen yayınlandı