Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Çamaşır Suyundan Etkilenenlere Temizlik Önerileri

Evde derinlemesine hijyenin sağlanmasında son derece etkili bir seçenek olan çamaşır suları, doğru kullanılmaması halinde sağlık açısından çeşitli riskler içerebiliyor. Peki çamaşır suyundan etkilenmeden mükemmel bir temizlik yapılabilir mi? Bu sorunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz...

Güncellenmiş

Reklam
Çamaşır suyu şişesi ve temizlik bezi

Astım başta olmak üzere solunumla ilgili sıkıntıları ya da egzama gibi cilt rahatsızlıkları bulunanlar için temizlikte çamaşır suyu kullanmak kimi zaman olumsuz sonuçlar doğurabiliyor. Peki çamaşır suyuna alternatif olarak kullanılabilecek ürünler nelerdir? Çamaşır suyundan etkilenmeden mükemmel bir temizlik yapılabilir mi?

İnsan sağlığı gözetilerek özel olarak geliştirilmiş bitki bazlı ve klorsuz Seventh Generation ürünlerini tercih edebilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Klorsuz Temizlik Yöntemleri

Mutfak tezgahından banyo küvetlerine, tuvalet temizliğinden kıyafet temizliğine kadar pek çok alanda kullanılan çamaşır suyu, uygulandığı andan itibaren gözle görülür bir şekilde hijyen sağlayan bir üründür.

Öte yandan çamaşır suları, yakın mesafeden solunması, doğru ölçüde kullanılmaması, temizlik sonrası evin havalandırılmaması, farklı temizlik malzemeleriyle karıştırılması gibi durumlarda  içerdiği sodyum hipoklorit nedeniyle yüzyelerde yıpranmalara ve sağlık açısından istenmeyen etkilere yol açabiliyor. Bu tarz olumsuz etkileri ortadan kaldırarak temizlik yapabilmenin yolu ise klorsuz çamaşır suyu ve benzeri alternatiflerden geçiyor.

Klorsuz hijyen sağlayan temizlik ürünlerinin diğer bir artısı ise ağartıcı içermedikleri için renkli çamaşırlarda da güvenle kullanılabiliyor olmaları. Ek olarak, sıkça kullanılan çamaşır sularının kokusundan şikayetçi olanlar için daha ferah bir kokuya sahip klorsuz çamaşır suyu kullanmak, rahatsız edici kokulara maruz kalmadan kusursuz temizlik yapmak adına ideal bir çözüm yöntemidir.

Dermatolojik olarak test edilmiş olan bu tarz yenilikçi seçenekler daha hijyenik, daha güvenli yaşam alanları ve dolayısıyla daha sağlıklı bir hayat sunuyor.

Doğal Temizlik Yöntemleri

Çamaşır suyunun hijyen gücü - özellikle klozet gibi mikropların yoğunlukta olduğu bölgelerde - su götürmez bir gerçek. Yüzey temizliği, lavabo açma, halı ve koltukların temizlenmesi gibi daha doğal temizlik aradığınız bölgelerde çamaşır suyuna alternatif olarak dilerseniz aşağıdaki içeriklerden de faydalanabilirsiniz:

  • Çamaşır sodası, katı ve sıvı yağlar başta olmak üzere çeşitli kirlerin temizliğinde oldukça etkili bir içerik. Ancak az da olsa yakıcı bir etkiye sahip olduğu için eldiven ile kullanılmalı ve klorsuz olanı tercih edilmelidir.
  • Karbonat, katı yapısına rağmen güçlü bir temizleyicidir. Ayrıca suda kolayca çözünebilme özelliği bulunan bu etkili temizleyici uygulama kolaylığı sunar.
  • Geleneksel arap sabunu da uzun yıllardan beri ev temizliğinde kullanılmaktadır. Yüzey, koltuk ve halı temizliğinde sıkça tercih edilen arap sabunu, çamaşır suyunun olumsuz etkilerinden korunmak için tercih edilebilir.

Kendi temizlik ürünlerinizi yapmakla ilgileniyorsanız Evde Doğal Çamaşır Deterjanı Nasıl Yapılır yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Oluşturacağınız doğal içerikli temizleyicileri, kullanımdan kısa bir süre önce üretmeniz halinde hem etkilerini artıracak hem de sıvı yapıları nedeniyle bakteri üretimini engellemiş olacaksınız. Karışımlarınızın içerisine portakal, menekşe, nane gibi etkili ve güzel yağlardan ekleyerek daha ferah bir koku elde edebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Ürünlerin marka bilinirliği, ismi, türü gibi detayların yanı sıra içeriklerine göz atmak da oldukça önemlidir. Sağlığınız açısından risk taşıyan ya da alerjiye neden olan içerikleri tespit ederek bu tarz maddeleri barındıran seçenekleri tercih etmemeye özen gösterin. Doğal ürünler her zaman insan ve çevre sağlığına yararlı olmayabiliyor. Doğal içeriklerde de olumsuz etkilere yol açabilen, alerji yapabilen detaylara rastlamak mümkün. Bu yüzden yalnızca kimyasal içerikli ürünlere değil, doğal içerikli ürünlere de dikkat etmek gerekiyor. Temizliğe başlamadan önce seçtiğiniz temizlik ürününün paketinde yer alan kullanma talimatlarını mutlaka okuyun.

Aslen yayınlandı