Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Temizlik Kokusu Nasıl Giderilir?

Temizlik, sağlığa zarar veren mikroorganizmalardan kurtularak hijyenik bir yaşam ortamı oluşturmak için yapılır. Ancak temizlikte kullanılan bazı malzemeler etkili olmasının yanında kimilerini rahatsız eden kokulara sebebiyet verebilir. Siz de temizlik kokusundan rahatsız olanlardansanız, daha ferah kokan bir eve sahip olmak için aşağıdaki yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
Evdeki temizlik ve çamaşır suyu kokusundan nasıl kurtulunur?

Çamaşır Suyu ve Klor

Çamaşır suyu, gün içerisinde en çok kullanılan temizlik malzemelerindendir. Banyo, tuvalet, mutfak ve kıyafet temizliğinde sıkça kullanılan çamaşır suyu, kısa sürede oldukça etkili sonuç verir. Ancak bu güçlü ürün, içeriğide bulunan sodyum hipoklorit, yani klor nedeniyle temizlik sonrası kimilerinin hoşuna gitmeyen bir koku bırakabilir. Uzun süre kalıcı olan ve su ile kolay kolay giderilemeyen çamaşır suyu kokusunun önüne geçebilmek için bazı doğal ve evde yapılabilecek yöntemler bulunmaktadır.

Yağ damlattığınız veya lavanta, sabun koyduğunuz keseleri çekmecelerinizin içine yerleştirerek evinizin ve kıyafetlerinizin uzun süre güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Reklam

Evde Organik Kokular

Bunlara Dikkat

  • Tercih ettiğiniz temizlik ürünlerinin alerjen madde içermediğinden emin olun.
  • Klorsuz çamaşır suyunu kullanmadan önce mutlaka kullanma talimatını okuduğunuzdan emin olun.
  • Temizlik ürünlerini önce ufak bir alanda deneyerek yüzeye zarar vermediğinden emin olmanızda fayda var.
  • Önce güvenlik! Temizliğie başlaman önce her zaman maske ve eldiven gibi güvenlik önlemlerini alın.
  • Elma sirkesi çamaşır suyu kokusunun önüne geçmek için ideal bir yoldur. Etkisini artırmak için su ile birlikte kaynatıp buharlaştırarak tüm eve yayılmasını sağlayabilirsiniz.
  • İçlerine karanfil veya sabun koyduğunuz keseleri evinizin belirli bölgelerine yerleştirerek hem gün içinde, hem de temizlik sonrasında evinizin güzel kokmasına katkıda bulunabilirsiniz.
  • Bir başka yöntem de, üzerine yağ damlattığınız pamukları evinizin belirli bölgelerine bırakarak güzel kokular yaymalarını sağlayabilirsiniz. Bu yağlara lavanta, karanfil, nane, çay ağacı yağı, limon, okaliptüs, kekik yağı örnek verilebilir.
  • Ayrıca, bu yağları bir şişeye koyarak kendi oda spreyinizi yapabilir veya bambu çubuklar yardımıyla bu yağların kokusunun yayılmasını sağlayabilirsiniz.
  • Portakal, limon gibi güzel kokulu meyveleri kurutarak kullanabilir, evinizin güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Klorsuz Temizlik ile Ferah Koku

Çamaşır suyu kokusundan rahatsız olanlar için uygun nitelikler taşıyan klorsuz çamaşır suları da hoş kokulu temizlik yöntemlerine yenilikçi bir alternatif olarak verilebilir. Klor içermeyen çamaşır suyu kullanımına yönelerek rahatsızlık veren koku oluşmadan önüne geçebilir, bu problemi kökten çözebilirsiniz.

Dermatolojik olarak test edilmiş ve uygunluğu onaylanmış olan klorsuz çamaşır suları ise çocuk ve bebeklerin bulunduğu ortamlarda tercih edilebilir. Alerji, egzama, astım gibi hastalıkları olan ve kimyasallara karşı hassasiyeti bulunan kişilerin rahatlıkla kullanabileceği klorsuz çamaşır suları, ferah kokusu ile temizlikten haz almanızı ve uzun süreli hijyene sahip olmanızı sağlar.

Aslen yayınlandı