Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Domestos

Evde Doğal Oda Kokusu Nasıl Yapılır?

Çok sık olmasa da bazen evinizde kötü kokularla karşılaşabilirsiniz. Bu yazımızda evdeki kötü kokulardan kurtulmayı ve doğal oda kokusu yapımını okuyun.

Güncellenmiş

Evde kötü bir koku oluşmasının birçok nedeni olabilir. Evde ağır bir yemek pişmişse, sigara içilmişse veya çöp kokmuşsa özellikle eve giriş anında rahatsız edici kokularla karşılaşırsınız. Doğal oda kokusu yapımını öğrenerek evinizin her daim güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Evdeki kötü koku nasıl giderilir sorusunun ilk cevabı evi havalandırmaktır. Daha sonra kötü kokunun nereden kaynaklandığını çözmek gerekir. Eğer kokunun kaynağını bilmiyorsanız, sırayla çöpü ve lavabo giderini kontrol edin, varsa sigara izmaritlerinden kurtulun, mutfak süngerini ve bezini koklayın, evde bitki varsa bunları da kontrol edin. Evin kokusu bunlara çözüm bulmanıza rağmen hala düzelmediyse ev kokusu yapımı önerilerimizi okuyarak hemen şimdi kendi çubuklu oda kokunuzu yapabilirsiniz.

Ayrıca evinizde her zaman bir oda kokusunun bulunması evde kalıcı güzel kokuların olmasını sağlar.

Sigara kokusundan kurtulmanın en iyi yöntemlerinden biri, Cif Limon Kokulu Krem gibi güzel kokulu bir temizleyici kremi biraz suyla karıştırıp kaynatmaktır.

Ev Kokuları Nasıl Yapılır?

Koku kategorisinde sprey ürünler bulabileceğiniz gibi oda kokusu çubuklu da olabilir. Bu kokuları yapmak için ihtiyacınız olan malzemeler:

  • Kokusuz bir yağ (bebek yağı olabilir)
  • Alkol (eczaneden alınabilir)
  • Esans
  • Huni
  • Bambu oda kokusu çubukları

Oda kokusu yapımı oldukça kolaydır. Malzemelerinizi aldıktan sonra bir kabın içine 10-15 yemek kaşığı kokusuz yağ dökün. Daha sonra eczanede bulabileceğiniz medikal alkolden 5 yemek kaşığı dökün. Son olarak da seçtiğiniz esansı ekleyin; 20 damla kadar kullanabilirsiniz. Bu karışımı bir huni yardımıyla oda kokusu için kullanacağınız cam kaba koyun. Oda kokusu çubuklarını da cam kabın içine koyduktan sonra çubuklu oda kokunuz hazır.

Hayalindeki yumuşatıcının en çok hangi özelliğe sahip olmasını isterdin?

Reklam

Domestos

Doğal Oda Kokusu Yapımı

Esans kullanmak istemiyorsanız, oda kokusu yapımı için sevdiğiniz otları 5 tatlı kaşığı alkol ile çay kaynatır gibi 15 dakika boyunca suda kaynatın. Daha sonra karışımı ağzı geniş bir kaba geçirin ve suyun sıcak kalıp koku yayması açısından suya ufak bir mum koyun. Bu karışımı nane limonla yaparsanız sinekleri de evinizden uzak tutabilirsiniz. Ancak bu oda kokusunu birkaç günde bir değiştirmeniz gerekir.

Evde Kalıcı Güzel Kokular Olması İçin

Ev kokuları nasıl yapılır sorusunu cevapladığımıza göre inatçı birkaç koku hakkında da bilgi vermeliyiz. Evde balık piştikten sonra kokuyu gidermek için ocakta çay yakın. Kızartma kokularını engellemek için kızgın yağa bir tutam maydanoz atabilirsiniz. Kahve de oldukça kuvvetli bir kokuya sahip olduğu için bir tavada bir fincan Türk kahvesi kavurarak yemek kokularından kurtulmanız mümkündür. Sigara kokusundan kurtulmak içinse Cif Limon Kokulu Krem gibi güzel kokulu bir krem kullanabilirsiniz. Bir miktar suyun içine yalnızca birkaç damla damlatın suyu kaynatın. Oluşan buhar limon gibi kokarak sigara kokusunu yok edecektir.

Ne yaparsanız yapın evinizdeki bazı kokulardan kurtulamıyorsanız bu; küf, rutubet veya borularda oluşan bir soruna işaret edebiliyor olabilir. Böyle bir durumda mutlaka bir profesyonele danışın. Artık evde kötü kokuları gidermek ve ev kokusu yapımı için gerekli adımları bildiğinize göre, eviniz yıl boyu güzel kokacak.

  • Evi günde en az bir kere havalandırın.
  • Koku hazırlarken sevdiğiniz ve güçlü bir esans seçin.
  • Yaptığınız ev kokusunu arada yenileyin.
  • Aslen yayınlandı