Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Evcil Hayvan Kokusu Nasıl Giderilir?

Evinizde evcil hayvan mı besliyorsunuz? Köpek çişi ya da kedi çişi kokusu artık sorun değil! Püf noktalarımız için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

Reklam
kırmızı şarap lekesi nasıl çıkarılır

Evcil hayvan beslemek eğlenceli olsa da, evinizde tüylü arkadaş barındırmak evinizin temizliği için daha fazla özen göstermeniz anlamına gelir. Evcil hayvan kokusunu giderebilmek, ailenizin ve arkadaşlarınızın evinizi ziyarete geldiklerinde kendilerini daha rahat hissetmelerini sağladığından dolayı ev bakımı konusunda ön sıralarda yer alır. Evcil hayvan kokusu giderme rehberimizi, uğraşmadan ve hızlı bir şekilde koku giderebileceğiniz yöntemlerimizle hazırladık.

Evinize beklenmedik gelen misafirlerinizin rahat edebilmesi için, evcil hayvan koku giderici oda spreyi ya da kokulu mumu hazır bulundurun.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Evinizde Evcil Hayvan Kokusu Yayan Yerleri Keşfedin

Evcil hayvan kokusu nasıl giderilir merak ediyorsanız, öncelikle kokunun nereden geldiğini bulmalısınız. Böylelikle, evinizde temizlemeniz gereken yerleri keşfedip yeniden mis gibi kokmalarını sağlayabilirsiniz.

Evcil hayvan kokularının yayılmasının sebepleri:

 • Kirlenmiş kafesler veya yuvalar
 • Evcil hayvanların en çok zaman geçirip uyudukları yumuşak yastık veya yatak gibi eşyalar
 • Dökülen tüyler
 • Terleme ve idrar
 • Evcil hayvanların sağlık sorunları

Evcil hayvan kokusunu gidermek için yapmanız gerekenler:

 • Çöpleri, kafesleri ve yuvaları düzenli olarak boşaltın. Kokuya sebep olan bakterileri önlemek için dezenfekte edin.
 • Yumuşak ve peluş eşyaları düzenli olarak temizleyin (aşağıya bakınız).
 • Tüylerden kurtulmak için düzenli olarak yumuşak mobilyaları, halıları ve yerleri elektrik süpürgesiyle süpürün.
 • Terleme ve idrar lekelerini fayans ve ahşap tarzı yüzeyleri dezenfekte eden bir ürünle silin.
 • Herhangi bir sağlık sorununu engellemek için evcil hayvanınızı düzenli olarak veterinere kontrol ettirin.

Yumuşak Mobilyalardan Evcil Hayvan Kokusu Nasıl Giderilir

Kediler ve köpekler sandalye ve koltuk gibi mobilyalarda oturarak ya da yatarak zaman geçirmeyi çok sevdikleri için, bu gibi eşyalara sinen kokuları temizlemek uğraştırıcı olabilir. Aşağıdaki yöntemi en az haftada bir uyguladığınız takdirde işiniz kolaylaşacaktır.

 • İlk önce, sandalyenin ya da koltuğun kumaşına yapışan tüyleri ve dökülen deri parçalarını arındırmak için elektrikli süpürgeyle iyice süpürün.
 • Kalan lekeleri Omo Color Sıvı Deterjan ile hazırlamış olduğunız bir bezle kumaşı silin. Ardından sadece su ile hazırlanmış bir bez ile tekrar silin. Burada önemli olan lekeyi sürterek değil de, üzerine bastırarak silmektir.
 • Son olarak, geriye kalan kokuları yumuşak mobilyalar için üretilmiş sprey yardımıyla giderin.
Evinizde kötü koku yayan yerleri keşfedin. Kötü kokan çarşaflarınızı ya da nevresim takımlarınızı kaliteli bir deterjanla yıkayın. Oda spreyi kullanarak geriye kalan kokuları giderin.

Yataktan ve Kıyafetten Evcil Hayvan Kokusu Nasıl Giderilir

Çarşaflarınızdan ve kıyafetlerinizden evcil hayvan kokusunu gidermenin en iyi yöntemi, çamaşır makinesinde Omo gibi kaliteli bir deterjanla yıkamaktır! Mümkün olduğu sürece, yastık kılıflarınızı, battaniye ve yorganlarınızı çamaşır makinesinde yıkama talimatlarına uyarak yıkayın. Kilim gibi özel bakım gerektiren eşyalarınızı kuru temizleme gibi profesyonel temizlik sağlayan uzmanlara götürebilirsiniz.

Bunlara Dikkat

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik – her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

Aslen yayınlandı