Evde Kedi Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız ve evde hayvan kokusunu nasıl yok ederim diyorsanız, sizin için derlediğimiz ipuçlarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Güncellenmiş 31 Aralık 2021

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Mavi köpek yatağı üzerinde köpek oyuncakları

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evcil hayvan beslemek eğlenceli olsa da tüylü dostunuzla yaşamak, evinizin temizliği için daha fazla özen göstermeniz anlamına gelir. Evde kedi köpek kokusu nasıl giderilir, kedilerin eve koku bırakması nasıl önlenir, evde köpek kokusu nasıl giderilir gibi soruların cevaplarını sizin için derledik.

Siz tüylü dostunuzun kokusuna alışmış olabilirsiniz ancak evinize gelen misafirlerinizin rahat edebilmesi için, evcil hayvan koku giderici oda spreyi ya da kokulu mumu hazır bulundurun.

Evde Kedi Köpek Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde kedi kokusu nasıl giderilir, köpek kokusu evden nasıl çıkar gibi sorularınız varsa öncelikle kokunun nereden geldiğini bulmalısınız. Böylelikle, evinizde temizlemeniz gereken yerleri keşfedip yeniden mis gibi kokmalarını sağlayabilirsiniz.

Evde köpek kokusu ve kedi kokusunun yayılma sebepleri:

 • Kirlenmiş kafesler veya yuvalar

 • Evcil hayvanların en çok zaman geçirip uyudukları yumuşak yastık veya yatak gibi eşyalar

 • Dökülen köpek ve kedi tüyleri

 • Terleme ve idrar

 • Evcil hayvanların sağlık sorunları

Peki evdeki evcil hayvan kokusu nasıl giderilir? İşte yapmanız gerekenler:

 • Çöpleri, kafesleri ve yuvaları düzenli olarak boşaltın. Kokuya sebep olan bakterileri önlemek için dezenfekte edin.

 • Yumuşak ve pelüş eşyaları düzenli olarak temizleyin.

 • Tüylerden kurtulmak için düzenli olarak yumuşak mobilyaları, halıları ve yerleri elektrik süpürgesiyle süpürün.

 • Terleme ve idrar lekelerini fayans ve ahşap tarzı yüzeyleri dezenfekte eden bir ürünle silin.

 • Kedi kumu temizliğini ihmal etmeyin.

 • Herhangi bir sağlık sorununu engellemek için evcil hayvanınızı düzenli olarak veterinere kontrol ettirin.

Yumuşak Mobilyalardan Evcil Hayvan Kokusu Nasıl Giderilir?

Odaya sinmiş kedi kokusu nasıl giderilir, evde köpek kokusuna çözüm nedir diyorsanız ilk adım yumuşak mobilyalarınızı kontrol etmektir. Evde kedi kokusu ve köpek kokusunun en büyük sebebi yumuşak mobilyalara sinen ve evin geri kalanına yayılan kokulardır. Kediler ve köpekler sandalye ve koltuk gibi mobilyalarda oturarak ya da yatarak zaman geçirmeyi çok sevdikleri için bu gibi eşyalara sinen kokuları temizlemek uğraştırıcı olabilir. Aşağıdaki yöntemi en az haftada bir uyguladığınız takdirde işiniz kolaylaşacaktır.

 • İlk önce, sandalyenin ya da koltuğun kumaşına yapışan tüyleri ve dökülen deri parçalarını arındırmak için elektrikli süpürgeyle iyice süpürün.

 • Kalan lekeleri, hem sizin hem evcil hayvanınızın sağlığını düşünerek özel olarak formüle edilmiş Puffy Love Leke Çıkarıcı ile silin. Burada önemli olan lekeyi sürterek değil de, üzerine bastırarak silmektir.

 • Son olarak, bu alanların tüy tutmaması için özel olarak geliştirilmiş Puffy Love Tüy Tutmaz Sprey sıkarak uzun süre temizlik sağlayın.

Mobilyalardaki evcil hayvan idrar kokusu da bu kokunun kaynağı olabilir. koltuğa zarar vermeden temizleyerek bu kokulardan kullanabilirsiniz.

Evinizde kötü koku yayan yerleri keşfedin. Kötü kokan çarşaflarınızı ya da nevresim takımlarınızı kaliteli bir deterjanla yıkayın. Oda spreyi kullanarak geriye kalan kokuları giderin.

Mavi koltukta uzanan gri kedi

Yataktan ve Kıyafetten Evcil Hayvan Kokusu Nasıl Giderilir?

Evde kedi kokusu nasıl gider, köpek kokusu nasıl geçer diyorsanız, çarşaflarınızdan ve kıyafetlerinizden evcil hayvan kokusunu gidermenin en iyi yöntemi, OMO gibi kaliteli bir deterjanla yıkamaktır! Mümkün olduğu sürece yastık kılıflarınızı, battaniye ve yorganlarınızı çamaşır makinesinde yıkama talimatlarına uyarak yıkayın. Kilim gibi özel bakım gerektiren eşyalarınızı kuru temizleme gibi profesyonel temizlik sağlayan uzmanlara götürebilirsiniz.

Herhangi bir temizlik ürününü kullanırken, kullanma talimatlarını her zaman okumanız gerekmektedir. Herhangi bir temizlik yöntemini denemeden önce, küçük ve görünmeyen bir bölgede test edin. Giysilerinizi temizlerken yıkama etiketini kontrol edin. Tabi ki önce güvenlik! Her zaman gerekli güvenlik önlemlerini alın. 

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?