Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Kedi Yatağı Nasıl Yapılır?

Evlerimizdeki şirin ve yaramaz dostlarımızın konfor ihtiyacını karşılamak her zaman kolay olmuyor. Peki onlar için evdeki malzemelerle rahat bir yatak yapmaya ne dersiniz?

Güncellenmiş

Reklam
Evde Kedi Yatağı Nasıl Yapılır?

Bazı kediler sıcacık battaniyeler içinde yatmayı severken bazıları yalnızca ince minderlerin üzerinde rahat ediyor. Kimi yünlü kumaşlara sarınıyor, kiminin ise favorisi temiz çarşaflar oluyor. Her kedinin zevki farklı olsa da, sevimli dostlarımızın genel olarak tercih ettiği kedi yatağı modelleri de mevcuttur. Günde ortalama 20 saat uyuyan dostlarımızın rahatını sağlayacak yumuşacık yatakları evlerinizde hazırlamanız da mümkün. Siz de kedi yatağı yapımı kurallarını adım adım öğrenebilir, tasarımı kendi kedinize göre özgünleştirebilirsiniz.

"Kedi yeni yatağına nasıl alıştırılır?" diye düşünebilirsiniz. Eğer kediniz yatağa yatmak istemiyorsa içindeki elyaf miktarını azaltıp artırmayı deneyin. Rahat edeceği ölçüyü bulduğunuzda yatma ihtimali yükselecektir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Kedi Yatağı Nasıl Yapılır?

Adım adım kedi yatağı dikimi yönergelerine geçmeden önce kedilerin genellikle neleri sevdiğini bilirseniz, "Kedi yatağı nasıl olmalı?" sorusuna da daha doğru bir cevap bulabilirsiniz. Kedilerin çoğu, elyaf, silikon veya sünger yumuşaklığını sever. Ayrıca, kendine ait alana sahip olmak isteyen kedilerin, kutu gibi etrafı kapalı nesnelerin içine koyulan minderlere daha kolay alıştığı da biliniyor.

Tüm çalışmalarınıza rağmen kediniz yatağa mesafeli duruyorsa minderin içine biraz kedi otu koymayı deneyebilirsiniz. Eğer sizinle yatmaya alıştığı için yatağına yatmıyorsa, yatak üzerine giydiğiniz bir tişörtü koyarak kokunuzu almasına yardımcı olmak da sorunu çözebilir.

Piyasadaki kedi yataklarının çoğunun kenarları daha yüksek, hilal gibi bir simitten ve ortasında daha alçakta kalan süngerli bir alandan oluştuğunu görebilirsiniz. Bu tasarım, kediler boyunlarını dayayarak yatmayı sevdikleri için sıklıkla tercih edilir. Kedilerin evde kendilerini yüksekte daha rahat hissettiklerini de fark etmişsinizdir; onlar için sizden daha yüksekte durmalarını sağlayacak yataklar seçebilirsiniz. Böylelikle kendilerini evin hakimi gibi hissedecek ve daha huzurlu olacaklardır. Siz de farklı modeller deneyerek kedinizin alışkanlıklarına ve yatma şekline en uygun olan yatağı yapabilirsiniz.

Tığ veya şiş ile örerek, eski kumaşları dikerek, kullanılmayan minderleri yeniden şekillendirerek kedi minderi tasarlamak da eğlenceli olabilir.

Yaratıcı Kedi Yatağı Fikirleri 

  • Kedilerin sıkışık yerlerde kendilerini daha güvende hissettiği biliniyor. Evinizde bulunan eski kutu veya mukavvaları keserek farklı üç boyutlu şekiller oluşturabilirsiniz. İçini ince bir elyaf ve polar ile kaplayacağınız mukavvaları birleştirdiğinizde, onun çok seveceği küçük evler ve kedi yatakları tasarlamanız mümkün. 
  • Kediniz için eski bir kazağınızı, içine sünger doldurulacak şekilde kollarından ve yakasından dikerek minder yapabilirsiniz. Başını koyacağı kısma ayrı bir yastık yapmanız da onun rahatına yardımcı olabiliyor. 

Bunlara Dikkat

Kedi yataklarını yaparken dışarıda ip kalmamasına özen göstermelisiniz, kedilerin ipleri yalama ihtimaline karşı sökülmeye dayanıklı polar gibi kumaşlar tercih edebilirsiniz.

  • Evinizde hasır bir sepet varsa onun potansiyel bir kedi yatağı olduğunun farkına varmalısınız. İçine bir polar battaniyeyi katlayıp yerleştirebilir, polar kumaşı yastık kılıfı gibi dikerek içine sünger doldurabilirsiniz. 
  • Kedi yataklarının en temel modellerinden biri de saç bonesi şeklinde olanlar. Eğer yavru bir kediniz varsa büyüyene kadar kullanmanız için idealler. Polar bir kumaşı yuvarlak şekilde keserek içe doğru kıvırabilir ve ucuna lastik takabilirsiniz. Kumaşı geniş kesmenizde fayda var. Poların içini son olarak biraz elyaf ile doldurup elyafın üstünü yeniden kapladığınızda yatağınız hazır. 

Adım Adım Kedi Yatağı Nasıl Yapılır?

Eğer standart bir kedi yatağı yapmak istiyorsanız, size gerekenler eski bir tişört veya kazak, kurdele, elyaf, makas ve süslemeler için renkli keçeler olacaktır.

  • Kazak veya tişörtü iki kol altından düz bir hat çekecek gibi dikin. Tişört veya kazağın göğüs altından düz bir dikişle etek kısmından tam olarak ayrılması gerekiyor. 
  • Ardından tişörtün eteklerinden içeri bolca elyaf doldurun ve eteğini dikerek kapatın. Elinizde kolları ve göğüs kısmı boş, gövdesi elyaf dolu bir tişört kalması gerekiyor. 
  • Şimdi tişörtün kol ağızlarını dikerek kapatmalısınız. 
  • Tişörtün boyun kısmından kolların ucuna kadar elyafları doldurun ve boynu da dikişle kapatın. 
  • Kolları tişörtün çevresini saracak şekilde etek ucunda birleştirin ve kol ağızlarını birbirine dikin. Dikiş yerini bir kurdele ile kapatabilirsiniz. 
  • Minderiniz hazır, artık üzerine dilediğiniz desende keçeler kesip süs olarak dikebilirsiniz. 

Aslen yayınlandı