Evde Kedi Yatağı Nasıl Yapılır?

Patili dostunuza yeni bir yatak mı hediye etmek istiyorsunuz? Adım adım evde kedi minderi ve kedi yatağı nasıl yapılır öğrenmek için yazımızı sonuna kadar okuyun!

Güncellenmiş 24 Mart 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
kucağında kedi tutan biri

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bazı kediler sıcacık battaniyeler içinde yatmayı severken bazıları yalnızca ince minderlerin üzerinde rahat ediyor. Kimi yünlü kumaşlara sarınıyor, kiminin ise favorisi temiz çarşaflar oluyor. Her kedinin zevki farklı olsa da, sevimli dostlarımızın genel olarak tercih ettiği kedi yatağı modelleri de mevcuttur. Günde ortalama 20 saat uyuyan dostlarımızın rahatını sağlayacak yumuşacık yatakları evlerinizde hazırlamanız da mümkün. Siz de evde kedi yatağı yapımı ve kedi minderi yapımı için gerekli malzemeleri ve adımları öğrenebilir, tasarımı kendi kedinize göre özgünleştirebilirsiniz.

Eğer kediniz yatağa yatmak istemiyorsa içindeki elyaf miktarını azaltıp artırmayı deneyin. Rahat edeceği ölçüyü bulduğunuzda yatma ihtimali yükselecektir.

Kedi İçin Yatak Yapımı Fikirleri

Adım adım evde kedi yatağı yapımı yönergelerine geçmeden önce kedilerin genellikle neleri sevdiğini bilirseniz, kediniz için en ideal kedi yatağını hazırlayabilirsiniz. Kedilerin çoğu, elyaf, silikon veya sünger yumuşaklığını sever. Ayrıca, kendine ait alana sahip olmak isteyen kedilerin, kutu gibi etrafı kapalı nesnelerin içine koyulan minderlere daha kolay alıştığı da biliniyor.

yatakta uzanan ve uyuyan gri bir kedi

Tüm çalışmalarınıza rağmen kediniz yatağa mesafeli duruyorsa minderin içine biraz kedi otu koymayı deneyebilirsiniz. Eğer sizinle yatmaya alıştığı için yatağına yatmıyorsa, yatak üzerine giydiğiniz bir tişörtü koyarak kokunuzu almasına yardımcı olmak da sorunu çözebilir.

Piyasadaki kedi yataklarının çoğunun kenarları daha yüksek, hilal gibi bir simitten ve ortasında daha alçakta kalan süngerli bir alandan oluştuğunu görebilirsiniz. Bu tasarım, kediler boyunlarını dayayarak yatmayı sevdikleri için sıklıkla tercih edilir. Kedilerin evde kendilerini yüksekte daha rahat hissettiklerini de fark etmişsinizdir; onlar için sizden daha yüksekte durmalarını sağlayacak yataklar seçebilirsiniz. Böylelikle kendilerini evin hakimi gibi hissedecek ve daha huzurlu olacaklardır. Siz de evde kedi yapımı için farklı modeller deneyerek kedinizin alışkanlıklarına ve yatma şekline en uygun olan yatağı yapabilirsiniz.

Tığ veya şiş ile örerek, kullanılmayan minderleri yeniden şekillendirerek veya eski kazaktan kedi yatağı yapmak eğlenceli olabilir.

Kolay Kedi Yatağı Yapımı

  • Kedilerin sıkışık yerlerde kendilerini daha güvende hissettiği biliniyor. Evinizde bulunan eski kutu veya mukavvaları keserek farklı üç boyutlu şekiller oluşturabilir ve kedi evi yapabilirsiniz. İçini ince bir elyaf ve polar ile kaplayacağınız mukavvaları birleştirdiğinizde, onun çok seveceği küçük evler ve kedi yatakları tasarlamanız mümkün. 

  • Eski kazaktan kedi yatağı yapımı da iyi bir fikir olabilir. Kediniz için eski bir kazağınızı, içine sünger doldurulacak şekilde kollarından ve yakasından dikerek minder yapabilirsiniz. Başını koyacağı kısma ayrı bir yastık yapmanız da onun rahatına yardımcı olabiliyor. benzer malzemeleri kullanarak el yapımı kedi oyuncakları da yapabilirsiniz.

Kedi yataklarını yaparken dışarıda ip kalmamasına özen göstermelisiniz, kedilerin ipleri yalama ihtimaline karşı sökülmeye dayanıklı polar gibi kumaşlar tercih edebilirsiniz.

mavi kedi yatağının üzerinde kedi oyuncakları
  • Evinizde hasır bir sepet varsa onun potansiyel bir kedi yatağı olduğunun farkına varmalısınız. İçine bir polar battaniyeyi katlayıp yerleştirebilir, polar kumaşı yastık kılıfı gibi dikerek içine sünger doldurabilirsiniz. 

  • Kedi yataklarının en temel modellerinden biri de saç bonesi şeklinde olanlar. Eğer yavru bir kediniz varsa büyüyene kadar kullanmanız için idealler. Polar bir kumaşı yuvarlak şekilde keserek içe doğru kıvırabilir ve ucuna lastik takabilirsiniz. Kumaşı geniş kesmenizde fayda var. Poların içini son olarak biraz elyaf ile doldurup elyafın üstünü yeniden kapladığınızda yatağınız hazır. 

Adım Adım Evde Kedi Yatağı Nasıl Yapılır?

Eğer standart bir kedi yatağı yapmak istiyorsanız ve kedi yatağı nasıl yapılır diyorsanız, size gerekenler eski bir tişört veya kazak, kurdele, elyaf, makas ve süslemeler için renkli keçeler olacaktır.

  • Kazak veya tişörtü iki kol altından düz bir hat çekecek gibi dikin. Tişört veya kazağın göğüs altından düz bir dikişle etek kısmından tam olarak ayrılması gerekiyor. 

  • Ardından tişörtün eteklerinden içeri bolca elyaf doldurun ve eteğini dikerek kapatın. Elinizde kolları ve göğüs kısmı boş, gövdesi elyaf dolu bir tişört kalması gerekiyor. 

  • Şimdi tişörtün kol ağızlarını dikerek kapatmalısınız. 

  • Tişörtün boyun kısmından kolların ucuna kadar elyafları doldurun ve boynu da dikişle kapatın. 

  • Kolları tişörtün çevresini saracak şekilde etek ucunda birleştirin ve kol ağızlarını birbirine dikin. Dikiş yerini bir kurdele ile kapatabilirsiniz. 

  • Minderiniz hazır, artık üzerine dilediğiniz desende keçeler kesip süs olarak dikebilirsiniz.

Son olarak, minderinizin üzerine boya, paraben, fosfat ve klor içermeyen, hayvanları düşünerek geliştirilen Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Spreyi sıkın, tüylerin yatağa tutunmasını zorlaştırın!

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?