Kedi Evi Nasıl Yapılır? Adım Adım Kolay Kedi Evi Yapımı

Kedi Evi Nasıl Yapılır? Birbirinden farklı yöntemlerle kedi evi yapımı tüyolarını inceleyebilir, siz de ister kendi kedinize isterseniz sokaktaki dostlarınıza harika bir kedi evi yapabilirsiniz. Okumaya devam edin.

Güncellenmiş 30 Mart 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kedi evi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Hem sokaktaki hem de evinizdeki minik dostlarınız için kolay bulunabilir malzemelerle kedi evi yapımı nasıldır öğrenmek ister misiniz? Evde kendi yaptığınız kedi evinin sizin için anlamı, satın aldığınız kedi evlerine göre çok daha farklı olacaktır. Kedinizin veya sokaktaki dostlarınızın, yaptığınız evin içinde huzurla uyuduklarını gördükçe siz de huzur dolacaksınız. Evinizdeki veya satın alacağınız maliyeti düşük malzemelerle kedi evi yapımı düşündüğünüzden çok daha kolay. Peki, nelerden kedi evi yapılabilir hiç liste yapmaya çalıştınız mı? Karton, strafor, kasa, ahşap gibi birçok malzemeden kedi evi yapmak mümkün. Farklı malzemelerle kedi evi nasıl yapılır, adım adım öğrenmek için okumaya devam edin.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kartondan Kedi Evi Yapımı

  Hem kesimi hem de kestikten sonra yapıştırması diğer malzemelere kıyasla daha kolay göründüğü için birçok hayvansever kartondan kedi evi yapımı için kolları sıvar. Kartondan kedi evi yapımı için siz de hazırsanız başlayalım!

  1. 1

   Ölçü alarak başlayın.

   Kartondan kedi evi için listelediğimiz malzemeleri hazırladıktan sonra işe koyulabilirsiniz. Öncelikle yapmak istediğiniz evin şekline ve ölçülerine göre cetvel yardımı ile kartonunun üstüne evin şeklini çizin. Çıkaracağınız ev 3 boyutlu olacağı için her bir parçayı ayrı ayrı hesaplamayı ve ölçmeyi unutmayın.

  2. 2

   Kesim işlemine başlayın.

   Kartonunuzun kalınlığına göre maket bıçağı veya makas yardımı ile kartonunuzu kesmeye başlayın. Daha önce çizdiğiniz yerleri takip ederek kartonu kesmeniz gerekiyor. Küçük parçalar için maket bıçağı kullanmak işinizi kolaylaştıracaktır.

  3. 3

   Yapıştırma zamanı.

   Simetrik bir şekilde kestiğiniz kartonunuzu yapıştırma zamanı geldi. Tutkal kullanmak, kedi evinizi daha sağlam tutacaktır. Ancak tutkalınız yoksa koli bandı yardımı ile de kartonları yapıştırabilirsiniz. Kedi evini dışarıda kullanacaksanız ve üzerini naylonla kaplamazsanız, koli bandının açılacağını unutmayın.

  4. 4

   Kartondan kedi evi ya ıslanırsa?

   Hem sokaktaki hem de evinizin bahçesindeki kedi evinin ıslanmaması için bazı önlemler almalısınız. Eğer varsa, kartondan kedi evi streç film, balonlu naylon veya poşet ile açıkta herhangi bir noktası kalmayacak şekilde sarılabilir.

  5. 5

   Konfor her şeyden önemli.

   Kedinizin veya sokaktaki dostlarınızın rahat etmesi için kedi evinin içine yastık, battaniye veya havlu koyabilirsiniz.

  6. 6

   Ekstra koruma sağlayın.

   Kartondan kedi evi yapmak kolay, peki ya bu evi nasıl korumalısınız? Streç film ile sardığınız kedi evinizin dışını hem daha güzel bir görünüme kavuşturmak hem de soğuklara karşı ekstra korumak isteyebilirsiniz. Kedi evini tişört ile sarabilirsiniz. Böylelikle hem tişörtün boğaz kısmı hoş bir kapı görünümü verecek hem de renkli yapısı ile tişört, kedi evine farklı bir hava katacak. Artık kartondan kolay kedi evi yapımı hakkında bilgi sahibisiniz. Daha çok kedi evi yaparak sokaktaki dostlarımızı daha fazla koruyabileceğimizi unutmayın.

 • Strafordan Kedi Evi Yapımı

  Strafor evlerimizin ısı yalıtımı için sıklıkla kullandığımız malzemeler arasındadır. Peki strafordan kedi evi yapımı hakkında hiç araştırma yapmış mıydınız? 4-5 cm kalınlığındaki bir strafor, güvenli ısı yalıtımı sağlamakla kalmaz aynı zamanda suya dayanıklı yapısı ile iyi bir koruyucudur. Hem evinizdeki kediniz hem de sokaktaki dostlarınız için gönül rahatlığı ile kullanabileceğiniz strafordan kedi evi yapımı için malzemeleri hazırlayın ve başlayalım.

  1. 1

   Ölçüleri alın.

   Strafordan kedi evi yapımı için ilk aşama ölçüleri almak. Cetvel ve kaleminiz ile tasarladığınız evinizin şeklini kullanacağınız parçalara göre çizin.

  2. 2

   Kesmeye başlayın.

   Strafor maket bıçağı ile rahatlıkla kesilebilen ve dolayısıyla kolay kedi evi yapımı için en çok tercih edilen malzemelerden biridir. Bu hem işinizi kolaylaştırır hem de zorlaştırabilir. Çok çabuk kesilebildiği için acele ederseniz ölçüyü kaçırma ihtimaliniz var. Bu yüzden kesme işlemini dikkatli bir şekilde tamamlayın.

  3. 3

   Parçaları birleştirme zamanı.

   Kestiğiniz strafor parçalarını birleştirme işlemini varsa silikon yardımı ile tamamlayabilirsiniz. Evinizde silikon yoksa, çok uzun süre dayanmayacak da olsa koli bandı ile parçalarınızı yapıştırabilirsiniz.

  4. 4

   İç dekorasyon zamanı.

   Strafordan kedi evi yapımı için temel aşamaları tamamladık. Ancak, iç dekorasyon her ev tasarımının olmazsa olmazı. Kedinizin rahat etmesi için kedi evinin içine havlu, battaniye veya yastık koyarak onun için yumuşak bir zemin hazırlayabilirsiniz. Eğer kedinizin straforu tırmalamasından çekiniyorsanız, evin iç tarafını bez veya havlu ile kaplayabilirsiniz.

   Strafor hafif bir malzeme olduğu için dışarıya konulduğunda rüzgarda uçma ihtimali var. Bu yüzden yuvanın içine en azından bir adet ağır taş koymanız yuvanın sabit kalmasını sağlayacaktır.
  5. 5

   Peki ya dış tasarım?

   Strafor ısı ve su yalıtımı dolayısıyla, dış cephesine herhangi bir ek malzeme gerektirmez. Ancak, hoş bir görünüm kazandırmak için straforun dışını boyayabilir ya da tişört yardımı ile şık bir görünüm elde edebilirsiniz.

 • Kasadan Kedi Evi Yapımı

  Günlük hayatımızda, sokak hayvanlarını gördüğümüzde onlar için bir şeyler yapmak isteyebiliriz. Köpekler, kediler için ne yapabiliriz diye düşünmeden edemeyiz. Markette veya manavda her gün gördüğünüz meyve kasalarından şirin mi şirin bir kedi evi yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Gelin birlikte kasadan kedi evi yapımı hakkında bilgi edinelim.

  1. 1

   Kasalarınızı hazırlayın.

   Kasadan kedi evi nasıl yapılır öğrenmek için iki adet kasa alarak başlayın. Elinizdeki kasalardan bir tanesinin hem ayaklarını hem de taban kısmını kesin. İkinci kasanın ise sadece ayaklarını kesin. Kasalarınızda çivi, vida gibi kesici malzeme varsa bu malzemeleri temizleyin. Alt tabanı çıkarılmış kasanızı diğer kasanın üstüne koyun ve bu iki kasayı birbirine sabitleyin. İki kasanın birleştirilmesinin amacı evimizin yüksekliğini artırmaktır.

   Dilerseniz sabitleme işleminden önce dilerseniz de sabitleme işleminden sonra yetişkin bir kedinin içeri girebileceği büyüklükte bir kapı kesin.

  2. 2

   Kontraplak parçalarını kasalara sabitleyin.

   Kasaların ölçüsüne göre kestiğiniz 4 adet kontraplak parçasını, kasanın her kenarına vida yardımıyla sabitleyin. Çivi de kullanabilirsiniz; ancak çivi vidaya göre daha hızlı atacaktır. Bu yüzden tavsiyemiz vida kullanmanız. Tahtaları kasalara sabitledikten sonra dilerseniz yuvanın dışını boyayabilirsiniz.

  3. 3

   Kasadan kedi evi yapımı için son aşama yastık yerleştirmek.

   Kasadan kedi evi yapımı için son aşamadasınız. Kedinizin veya sokaktaki dostlarınızın rahat etmesi için kedi evinin içini yastık, havlu veya minik battaniyeler ile dekore edebilirsiniz. Bu ayrıca sokaktaki dostlarımızı soğuk havalardan koruyacaktır.

 • Lastikten Kedi Evi Yapımı

  Büyük ihtimalle kasadan, strafordan veya kartondan kedi evi duymuşsunuzdur ama lastikten kedi evi yapımını ilk kez duyuyor olabilirsiniz. Son zamanlarda birkaç belediye tarafından projelendirilen eskimiş lastikten kedi evi, birçok hayvansever tarafından da yapılmaya başlandı. Eğer evinizde kullanılmayan araba lastiği varsa, gelin işe koyulalım!

  1. 1

   Lastiği keserek kedi kapısı açın.

   Eğer elektrikli mini testereniz varsa veya ödünç alabiliyorsanız, lastiğinizin dış kısmına kare veya dikdörtgen şeklinde bir kedi kapısı açarak başlayın. Ancak böyle bir imkanınız yoksa, 20 mm kalınlığındaki kontrplaklardan bir tanesini, lastiğin iç daire kısmını tamamen kapatacak şekilde vidalamakla başlayın.

  2. 2

   İçine battaniye yerleştirin.

   Lastiğin içine kedilerin rahat edebileceği bir yastık, battaniye veya havlu koyabilirsiniz. Böylelikle kediler sadece rahat etmez, aynı zamanda kışın yerden soğuk almaz.

  3. 3

   Son vidalama.

   İkinci kontraplağı bir kedinin geçebileceği kadar boşluk bırakarak lastiğin üst kısmına vidalar ile sabitleyin. Böylelikle, testere ile kesmeden lastiğe bir kapı yapmış olursunuz.

  4. 4

   Lastikten kedi evi kullanıma hazır.

   Lastikten kedi evi kullanıma hazır. Ancak, lastik bir plastik olduğu için güneş ışınlarına maruz kaldığında fazla ısınabilir, eriyebilir veya kötü koku yayabilir. O yüzden kedi evini direkt güneş görmeyen bir noktaya yerleştirmelisiniz.

 • Soğuğa Dayanıklı Kedi Evi Yapımı

  Evde kedi evi yapımı her ne kadar eğlenceli gözükse de bazı şeylere dikkat etmek gerekir. Özellikle sokak hayvanları için yapacağınız bir kedi evinin soğuğa, suya karşı dayanıklı olması gerekmektedir. Su geçirmez kedi evi yapımı için birkaç tavsiyemiz oldu. Peki soğuğa dayanıklı bir kedi evi nasıl yapılır, hangi malzemeler kullanılabilir ya da yaptığınız evi nasıl sağlamlaştırabilirsiniz?

  1. 1

   Battaniye, teneke ve keçe kumaşlardan yararlanın.

   Soğuğa dayanıklı kedi evi yapımı için karton gibi malzemeler bile kullanmış olsanız, battaniyeler, tenekeler, bidonlar ve keçe kumaşlar kullanmak sizin için doğru tercih olabilir. Böylece hem yağıştan etkilenmeyen hem de kedileri soğuk kış gecelerinde ısıtacak kedi evleri yapabilirsiniz.

  2. 2

   Bulunduğunuz bölgenin hava şartlarına göre malzeme seçin.

   Kedi evini sokaktaki dostlarımız için yapıyorsanız, bulunduğunuz bölgeye göre malzeme seçmelisiniz. Çok yağış alan bir bölgede kartondan kedi evi yapma fikri doğru olmayabilir. Strafor, ahşap ya da plastik leğen kullanabilirsiniz.

  3. 3

   Kedi evinin içini ve dışını soğuktan ve yağmurdan koruyacak malzemelerle sarın.

   Hangi malzemeden kedi evi yaparsanız yapın, kedi evinin dışını kalın plastikle sarabilir, içine de keçe döşeyebilirsiniz. Örneğin, büyük peynir tenekelerini alıp kapak kısımlarını genişçe kesebilirsiniz. Bu işlem sonrasında tenekenin kesici olabilecek tüm yüzeylerini keçe kumaşlarla kaplamayı da unutmayın. Aynı şekilde tenekenin içini keçe ya da battaniyeyle kaplamayı ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde yan yana dizebileceğiniz çok sayıda kedi evi hazırlayabilirsiniz.

Kedi evini kendi evinizdeki küçük dostunuz için düşünüyor olabilirsiniz. Peki, her şeyden önce eviniz kedi için hazır mı? Buna yanıtınız evetse, kedinize evin yanı sıra kedi yatağı yapımı, kedi oyuncağı yapımı ve hatta kedi tırmalama tahtası nasıl yapılır öğrenebilir, yaptıklarınız sayesinde sizinle yaşamayı onlar için eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Kedi Evi Nasıl Yapılır: Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?