Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Hem evinizdeki hem de sokaktaki kediler için birbirinden sevimli kedi evleri yapmak çok kolay. Bunun için dışarıdan satın alacağınız ürünlere para vermek zorunda değilsiniz. "Kendin yap" kedi evi modelleri için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Evinizdeki kedinize hazırlayacağınız kedi oyun evi yapımı için sadece birkaç temel malzeme kullanmanız yeterli olacaktır. Sokaktaki minik dostlarımızı gece soğuktan korumak için kullanabileceğiniz kedi kulübesinin yapımı ise en az onun kadar kolay.

Sokak kedileri için kedi evi yaparken onlara mama ve su konulabilecek bir alan tasarlamayı da unutmayın. Eve monte şekilde duracak bu kaplar sayesinde evlerinde ısınırken mama arama derdine düşmelerini önleyebilirsiniz.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Kedi Evi Nasıl Yapılır?

Kedi yuvaları yaparken, bu evi sokak kedileri için mi yoksa evinizdeki kediniz için mi yapacağınız önemli bir detaydır. Çünkü ev kedileri için yapılan evlerin, soğuğa ve çevresel faktörlere karşı ekstra dayanıklı olmasına gerek yoktur. Eğer kedi evini evinizdeki kediniz için yapacaksanız, ilk olarak kedinizin kullanım alışkanlıklarını göz önünde bulundurabilirsiniz. Örneğin, kediniz sürekli olarak kapalı alanlar arıyorsa ve bir yerlere saklanma ihtiyacı hissediyorsa her yeri kapalı olacak bir kedi evi hazırlamanız daha doğru olacaktır. Fakat kedinizin kartonları ve poşetleri dişleme gibi bir alışkanlığı varsa evinin malzemesi kesinlikle kartondan olmamalıdır.

Bu tip kediler için keten malzemeden çadır formunu verebileceğiniz bir ev ya da çıtaların arasına kalın keçeleri yerleştireceğiniz dikdörtgen formunda bir ev hazırlayabilirsiniz. Devamında, hazırladığınız bu şirin evi farklı renkli boyalar ve kaplama çözümleriyle çok daha şık bir hale getirmeniz mümkün. Ancak tüm bu işlemleri yaparken kedinizin parçalarını koparamayacağı malzemelere yönelmeye özen göstermelisiniz.

Sokak kedileri için ev yapmaya karar verdiyseniz, bulunduğunuz bölgenin hava koşullarını mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Eğer çok yağış alan bir bölgede yaşıyorsanız, kartondan kedi evi kısa sürede ıslanıp kullanılamaz bir hale gelebilir. Bunun yanı sıra çok sıcak bir bölgede yaşıyorsanız, içi keçeyle kaplanmış olan kedi evleri kedileri fazlaca sıcaklatacağından bunları kullanmak istemeyebilirler. Bu da emeğinizin boşa gitmesine neden olur. Bu yüzden bulunduğunuz ortamın şartlarına uygun kedi evleri yapmaya dikkat etmelisiniz.

Sokak kedileri için kedi evi hazırladıktan sonra belirli aralıklarla o kedi evinin ne durumda olduğunu kontrol etmenizde yarar var. Böylece hasar görmüş alanları kısa sürede tamir edebilir ve sokaktaki minik dostlarımızın bir kez daha sevgisini kazanabilirsiniz.

Sokak Kedileri için Kedi Evi Yapımı

Sokak kedileri için kedi evi yaparken ilk olarak mümkün olduğunca çok kedinin bir arada kullanabileceği bir kedi evi yapma yoluna gidebilirsiniz. Bulunduğunuz bölge şiddetli yağış ve rüzgar almıyorsa kartondan kedi evi yapma seçeneğini de kullanabilirsiniz. Yine de her ihtimale karşı kedi evinin her bir noktasını çöp poşetleri ile kaplayarak sudan korunmasını sağlamak daha iyi sonuç verecektir.

Eğer soğuk kış günlerinde sokak kedilerinin hayatta kalabilmesi için bir kedi evi tasarlamayı amaçlıyorsanız battaniyeler, tenekeler, bidonlar ve keçe kumaşlar sizin için doğru tercih olabilir. Böylece hem yağıştan etkilenmeyen hem de onları soğuk kış gecelerinde ısıtacak kedi evleri yapabilirsiniz. Elbette ahşap parçalar kullanmak da her mevsim için uygun bir kedi evi tasarlamanızı sağlayabilir. Herhangi bir yapı marketten edineceğiniz ahşap parçaları çivilerle bir araya getirerek kapısı olan ve dikdörtgen formda çok tatlı kedi evleri yapabilirsiniz. Ancak kedi evinin içine yastık benzeri yumuşak malzemeler koymayı ihmal etmeyin.

Bunlara Dikkat

Sokak kedilerine hazırlayacağınız kedi evinin malzemesini seçerken hem bulunduğunuz bölgenin genel hava koşullarını hem de mevcut mevsim şartlarını göz önünde bulundurmalısınız. Kolayca hasar görebilecek ya da ıslanabilecek kedi evleri kedilere faydadan çok zarar verebilir.

Kartondan Kedi Evi Yapımı

Sokak kedileri için kartondan ev yaparken ilk olarak edindiğiniz karton kolinin her bir kenarını iyice bantlamalısınız. Ardından kolinin geniş kenarından kedilerin girip çıkabileceği bir kapı açabilirsiniz. Bu işlemden sonra öncelikle kartonun iç yüzeyini tişört ve battaniye gibi malzemelerle kaplamanız doğru olacaktır. Bunun için zımba ya da silikon tabancası kullanılabilir. Sonrasında su geçirme ihtimalini en aza indirmek için, evin dışını plastik poşetleri en geniş formunda açarak iyice kaplayabilirsiniz. Bu işlem için de zımba kullanmanızda yarar var. Birden fazla kedinin kullanabileceği bir ev yapmak istiyorsanız, yan yana ve iki katlı olarak çeşitli karton koliler tercih etmeniz de mümkün.

Soğuğa Dayanıklı Kedi Evi Yapımı

Eğer soğuğa dayanıklı olan kedi evleri yapmak istiyorsanız, ısı geçirgenliği az olan pek çok malzemeyi kullanabilirsiniz. Kilden yapılmış çömleklerin içine battaniyeler yerleştirerek pratik ve hızlı bir şekilde kedi evleri hazırlmak bu seçeneklerden sadece bir tanesi. Fakat birden fazla kedi için maliyeti düşürdüğünüz bir kedi evi yapmak istiyorsanız, büyük peynir tenekelerini alıp kapak kısımlarını genişçe kesebilirsiniz. Bu işlem sonrasında tenekenin kesici olabilecek tüm yüzeylerini keçe kumaşlarla kaplamayı da unutmayın. Aynı şekilde tenekenin içini de keçe ya da battaniyeyle kaplamayı ihmal etmemelisiniz. Bu şekilde yan yana dizebileceğiniz çok sayıda kedi evi hazırlamanız mümkün.

Aslen yayınlandı