Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Evde Kedi Oyuncağı Nasıl Yapılır?

Oyuncu kediniz için ev yapımı kedi oyuncakları hazırlamak ister misiniz? Evde kedi oyuncağı yapımı hakkında tüm püf noktalar için okumaya devam edin!

Güncellenmiş

mavi kedi yatağının üzerinde kedi oyuncakları
Reklam
Sign Up Banner

Küçük ve sevimli dostlarımızın hayatına adrenalin katacak oyuncakları kendi ellerinizle hazırlayabilirsiniz. Onların av dürtülerini pekiştirecek, eğlenceli anlar yaşamalarını ve başarma hissi tatmalarını sağlayacak ev yapımı kedi oyuncakları hazırlamak, düşündüğünüz kadar zor değil. Kedi oyuncağı yapımı hakkında bilmeniz gereken tüm püf noktalarını sizin için derledik.

Kediniz oyuncağa karşı isteksizse, pelüş oyuncağın içine biraz kedi nanesi koymayı deneyebilirsiniz. Bu sayede kediniz oyuncağın kokusuna ilgi duyar ve ona kolaylıkla alışır.

El Yapımı Kedi Oyuncakları Nasıl Olmalı? 

  • Eğer kediler her şeyle oynar diyenlerdenseniz, bir yere kadar haklısınız ancak onlara daha güvenli ve kolaylıkla eğlenebilecekleri oyuncaklar hazırlamak elimizde. Kedi oyuncaklarının yuvarlanabilir, taşınabilir ve kovalanabilir olması kediler için oldukça önemlidir.

  • Her kedi top peşinden koşmayı veya olta kovalamayı sever. Kedi oltası adı verilen oyuncakların özelliği bir sopaya bağlı lastik ip ve ucundaki obje ile kedileri oynatmasıdır. Eğer olta yapacaksanız, lastik ipin ucuna bağlanacak oyuncağın yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz; ip esneyip geri gelirken onu yaralamak istemezsiniz. Seçtiğiniz materyalin dişlerini acıtmaması da önemlidir. Balık, kuş veya fare şeklindeki oyuncaklar yapabilir veya birkaç malzeme ile ona toplar hazırlayabilirsiniz.

  • Evde kedi oyuncağı yapmak için evinizdeki malzemeleri kullanabilir ve kedinizi eğlendirebilirsiniz. Ev yapımı kedi oyuncakları hazırlamadan önce bu oyuncaklar sayesinde kedilerin kondisyonlarını koruduklarını da aklınızda tutmalısınız.

kucağında kedi tutan biri

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kedilerin kısa sürede oyuncaklardan bıktığından şikayetçiyseniz oyuncakları bir süre saklayabilir ve o unuttuğunda yeniden verebilirsiniz. Böylelikle oyuncağa karşı olan heyecanını korumuş olursunuz.

Kedi Oyuncağı Nasıl Yapılır?

Kedinizin oyuncaklarını aldıktan kısa süre sonra bulamıyor olabilirsiniz. Oyuncaklar ortadan kayboluyorsa, sorumlunun küçük arkadaşınız olduğunu bilmelisiniz. Çoğu kedi oyuncaklarını kaybetmez; sadece kimsenin bulamayacağı yerlere saklar. Temizlik için mobilyaları çektiğinizde oyuncakların hepsini bir araya toplanmış halde görmeniz mümkün. Siz de sürekli oyuncak almaktan sıkıldıysanız ve evde kedi oyuncağı nasıl yapılır merak ediyorsanız, kediler için oyuncak yapımı sandığınızdan çok daha basit. İşte, evde kediler için yapılabilecek oyuncaklar...

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

  • Kedinizin yeni bir topa ihtiyacı varsa, gerekli olan tek şey biraz alüminyum folyo. Folyoyu elinizde top haline getirerek onu oynatabilirsiniz. Eğer topu çok yalayan, ağzında taşıyan bir kediniz varsa, oyuncak yapımı için sağlık açısından alüminyumu çok sık kullanmamalısınız ama yalnızca peşinden koşuyorsa bu yeni topu çok seveceğine emin olabilirsiniz.

  • Bir diğer top yapma yolu ise çorap katlamak. Evde tek kalan çorapları top haline getirerek kedinizi oynatabilirsiniz. Elbette sökülmesini göze almalısınız. Evde kedi oyuncağı yapımı yalnızca biraz yaratıcılık gerektiriyor. Çoğunlukla balkon ve mutfaklarda kullanılan kapı süslerinin ucuna 1 metre uzunluğunda bir kıyafet lastiği bağlayarak yüksekte bir çiviye asabilirsiniz. Kapı süslerinin yumuşak elyaftan veya kumaştan olmasını tercih etmelisiniz. Kediniz bu objeleri çekip bırakarak kendi kendine oynayabilir.

  • Ponpon sevmeyen kedi yoktur. Evinizde herhangi bir kıyafetin ponponu varsa keserek kedinize oyuncak yapabilirsiniz. Yoksa bile yünleri üst üste şerit halinde koyabilir ve fiyonk şeklinde bağladıktan sonra uçlarından keserek kendi ponponlarınızı yapabilirsiniz. Evde kedi oyuncağı yapımı bu kadar kolay!

  • Evinizde tahta bir sopa, biraz lastik ve pelüş bir oyuncak varsa kedi eşyaları yapımı için hazırsınız demektir. Sopanın ucuna 30 cm uzunluğunda lastiği bağlayın, lastiğin ucuna ise pelüş oyuncağı dikin. Sopadan tutarak yavaş yavaş oyuncağı salladığınızda kedinizin koşarak geldiğine şahit olabilirsiniz. Çünkü hiçbir kedi oltaya hayır diyemez.

  • Evde kedi yatağı yapımı ve kedi evi yapımı da kedilere evde oyuncak yapımı kadar kolaydır. Kedinize eğlenceli oyuncaklar ve rahat yataklar hazırlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler Lazerle Oynatılmalı mı?

Kedileri ışık veya lazer ile oynatmak onlara imkansız hedefler sunduğu için uzmanlarca tavsiye edilmiyor. Lazerin kedilerin başarma hissini tatmin etmemesi nedeniyle onları kızdırdığına ve depresif hale getirdiğine şahit olabilirsiniz.

Kedileri Yumakla Oynatmak Doğru mu?

Kediler yumaklarla oynamayı çok sevseler de siz yanında olmadığınız anlarda yumakla oynamasına izin vermemelisiniz. Yumağa dolanma ihtimaline karşı, yalnızca sizin gözetiminizde iple oynaması daha doğru olacaktır.

En Pratik Kedi Yatağı Modeli Hangisidir?

Kedi yataklarının en temel modellerinden biri de saç bonesi şeklinde olanlar. Eğer yavru bir kediniz varsa büyüyene kadar kullanmanız için idealler. Polar bir kumaşı yuvarlak şekilde keserek içe doğru kıvırabilir ve ucuna lastik takabilirsiniz. Kumaşı geniş kesmenizde fayda var. Poların içini son olarak biraz elyaf ile doldurup elyafın üstünü yeniden kapladığınızda yatağınız hazır.

Kedi Yatağı Evin Neresine Yerleştirilmeli?

Kedilerin evde kendilerini yüksekte daha rahat hissettiklerini de fark etmişsinizdir; onlar için sizden daha yüksekte durmalarını sağlayacak yataklar seçebilirsiniz. Böylelikle kendilerini evin hakimi gibi hissedecek ve daha huzurlu olacaklardır. Siz de farklı modeller deneyerek kedinizin alışkanlıklarına ve yatma şekline en uygun olan yatağı yapabilirsiniz.

Aslen yayınlandı