Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Evde Kedi Oyuncağı Nasıl Yapılır?

Oyun oynamayı seven yaramaz kediler için özel hediyeler hazırlamak ister misiniz? Kediniz için oyuncak yapmadan önce bilmeniz gereken birkaç noktayı ve oyuncak yapımını sizlerle paylaşıyoruz.

Güncellenmiş

Reklam
Evde Kedi Oyuncağı Nasıl Yapılır?

Küçük ve sevimli dostlarımızın hayatına adrenalin katacak oyuncakları kendi ellerinizle hazırlayabilirsiniz. Onların av dürtülerini pekiştirecek, eğlenceli anlar yaşamalarını ve başarma hissi tatmalarını sağlayacak oyuncakları hazırlamak düşündüğünüz kadar zor değil. Bilmeniz gereken her şey yazımızın devamında...

Kediniz oyuncağa karşı isteksizse, peluş oyuncağın içine biraz kedi nanesi koymayı deneyebilirsiniz. Bu sayede kediniz oyuncağın kokusuna ilgi duyar ve ona kolaylıkla alışır.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Reklam

Kedi Oyuncağı Nasıl Olmalı? 

  • Eğer kediler her şeyle oynar diyenlerdenseniz, bir yere kadar haklısınız ancak onlara daha güvenli ve kolaylıkla eğlenebilecekleri oyuncaklar hazırlamak elimizde. Kedi oyuncaklarının yuvarlanabilir, taşınabilir ve kovalanabilir olması kediler için oldukça önemli.
  • Her kedi top peşinden koşmayı veya olta kovalamayı sever. Kedi oltası adı verilen oyuncakların özelliği bir sopaya bağlık lastik ip ve ucundaki obje ile kedileri oynatmasıdır. Eğer olta yapacaksanız, lastik ipin ucuna bağlanacak oyuncağın yumuşak olmasına dikkat etmelisiniz; İp esneyip geri gelirken onu yaralamak istemezsiniz. Seçtiğiniz materyalin dişlerini acıtmaması da önemlidir. Balık, kuş veya fare şeklindeki oyuncaklar yapabilir veya birkaç malzeme ile ona toplar hazırlayabilirsiniz.
  • Evinizdeki malzemeleri kullanarak farklı birçok oyuncak oluşturabilir, kedinizi eğlendirebilirsiniz. Kedi oyuncakları oluşturmadan önce bu oyuncaklar sayesinde kedilerin kondisyonlarını koruduklarını da aklınızda tutmalısınız.
Kedilerin kısa sürede oyuncaklardan bıktığından şikayetçiyseniz oyuncakları bir süre saklayabilir ve o unuttuğunda yeniden verebilirsiniz. Böylelikle oyuncağa karşı olan heyecanını korumuş olursunuz.

Kedi Oyuncakları Nasıl Yapılır ?

  • Kedinizin oyuncaklarını aldıktan kısa süre sonra bulamıyor olabilirsiniz. Oyuncaklar ortadan kayboluyorsa, sorumlunun küçük arkadaşınız olduğunu bilmelisiniz. Çoğu kedi oyuncaklarını kaybetmez; sadece kimsenin bulamayacağı yerlere saklar. Temizlik için mobilyaları çektiğinizde oyuncakların hepsini bir araya toplanmış halde görmeniz mümkün. Siz de sürekli oyuncak almaktan sıkıldıysanız, kediler için maliyeti düşük ve yapımı kolay oyuncak arayışındaysanız, önerilerimize kulak vermelisiniz.
  • Kedinizin yeni bir topa ihtiyacı varsa, gerekli olan tek şey biraz alüminyum folyo. Folyoyu elinizde top haline getirerek onu oynatabilirsiniz. Eğer topu çok yalayan, ağzında taşıyan bir kediniz varsa, sağlık açısından alüminyumu çok sık kullanmamalısınız ama yalnızca peşinden koşuyorsa bu yeni topu çok seveceğine emin olabilirsiniz.
  • Bir diğer top yapma yolu ise çorap katlamak. Çorabınızı top haline getirerek kedinizi oynatabilirsiniz. Elbette sökülmesini göze almalısınız. Kedi oyuncakları yapımı yalnızca biraz yaratıcılık gerektiriyor. Çoğunlukla balkon ve mutfaklarda kullanılan kapı süslerinin ucuna 1 metre uzunluğunda bir kıyafet lastiği bağlayarak yüksekte bir çiviye asabilirsiniz. Kapı süslerinin yumuşak elyaftan veya kumaştan olmasını tercih etmelisiniz. Kediniz bu objeleri çekip bırakarak kendi kendine oynayabilir.
  • Ponpon sevmeyen kedi yoktur. Evinizde herhangi bir kıyafetin ponponu varsa keserek kedinize oyuncak yapabilirsiniz. Yoksa bile yünleri üst üste şerit halinde koyabilir ve fiyonk şeklinde bağladıktan sonra uçlarından keserek kendi ponponlarınızı yapabilirsiniz. Evde kedi oyuncağı yapımı bu kadar kolay!
  • Evinizde tahta bir sopa, biraz lastik ve peluş bir oyuncak varsa kedi eşyaları yapımı için hazırsınız demektir. Sopanın ucuna 30 cm uzunluğunda lastiği bağlayın, lastiğin ucuna ise peluş oyuncağı dikin. Sopadan tutarak yavaş yavaş oyuncağı salladığınızda kedinizin koşarak geldiğine şahit olabilirsiniz. Çünkü hiçbir kedi oltaya hayır diyemez.

Kedinizin yatağını kendiniz yapmaya ne dersiniz? Evde kedi yatağı nasıl yapılır başlıklı videomuz size bilmek istediğiniz bütün püf noktalarını anlatacak!

Bunlara Dikkat

Kedileri ışık veya lazer ile oynatmak onlara imkansız hedefler sunduğu için uzmanlarca tavsiye edilmiyor. Lazerin kedilerin başarma hissini tatmin etmemesi nedeniyle onları kızdırdığına ve depresif hale getirdiğine şahit olabilirsiniz. Kediler yumaklarla oynamayı çok sevseler de siz yanında olmadığınız anlarda yumakla oynamasına izin vermemelisiniz. Yumağa dolanma ihtimaline karşı, yalnızca sizin gözetiminizde iple oynaması daha doğru olacaktır.

Aslen yayınlandı