Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

İdeal Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

Kedilerinize rahat bir uyku sağlamak için kedi yatağı mı arıyorsunuz? Peki, kedi yatağı nasıl olmalı? Mutlu kedilerin sırrı olan konforlu bir kedi yatağı seçerken bilmeniz gereken her şeyi öğrenin..

Güncellenmiş

parke üstünde yatan siyah beyaz kedi
Reklam
Sign Up Banner

Evlerimizin neşesi hayvan dostlarımızın anatomik ve psikolojik sağlığı için onlara en konforlu yaşam alanlarını hazırlamamız şart. Peki, kediler nerede uyumayı sever? Kedi yatağı nasıl olmalı? Siz de kedi yatağı seçimi hakkında hazırladığımız ipuçlarını dikkate alarak kedilerin en sevdiği yatak türlerini öğrenebilir ve kediniz için yatak seçimi yapabilirsiniz. Onu mutlu edecek detayları tasarlayarak, kedinizden bir teşekkür patisi bile alabilirsiniz.

Yatakların diğer çamaşırlarınızla beraber yıkanmaması iyi olur ancak diğer kedi ürünlerini bir arada yıkayabilirsiniz. Oyuncaklar, kedi elbiseleri ve minderlerle beraber temizlenebilir.

Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

 • Kediler de üşür. Özellikle kış aylarında kediler, onları sıcacık tutacak rahat bir yatağa ihtiyaç duyarlar. Kışlık kedi yatakları genellikle pelüş, elyaf, kadife gibi kumaşlardan, yumuşacık pamuk dolgulu olarak tasarlanır. Özellikle de yavru kedi yatağı nasıl olur diyorsanız, daha yumuşak ve sıcak malzemeleri tercih etmelisiniz. Hatta onları dört bir yandan saracak kedi evi şeklindeki minderler de kullanılabilir.

 • Kedi nerede uyur diyorsanız, kedinin kişisel tercihleri de yatak seçiminde belirleyicidir. Çoğu kedi sıcağı ve yumuşak yerleri sevse de, nadiren bazı kediler özellikle serin ve sert alanlarda yatmayı tercih edebilir. Böyle durumlarda kedi yatağı için daha serin tutacak kumaşlar seçmek önemlidir. Yavru kedi nerede uyur diyorsanız, yumuşak ve güvenli bir yatak seçtiğinizden emin olun.

mavi koltukta uzanan gri kedi

Reklam

MPU Sign Up Banner

Kediler gül ve lavanta kokusunu pek sevmez. Temizleyici ürünler seçerken mümkünse kokusuz veya sabun kokulu seçenekleri alabilirsiniz.

 • Kedi yatağı kedinin omurgasını destekleyecek yükseltilerle çevrili olmalıdır. Yanları yumuşak simitle sarılan kedi minderleri genellikle kedi dostlarımızın en sevdiği yataklar olur.

 • Sıcak kalorifere asılan kalorifer yatakları veya camdan dışarıyı izlemelerini sağlayan cam yatakları da kediler için tercih edilebilir. Bu tür asılan yatakların sağlamlıklarından emin olmalı ve yatağı kedinizin korkmayacağı yüksekliklere yerleştirmelisiniz. Kedi yatağı seçerken renginin kedinizin tüy rengine yakın olmasını öneririz. Kediniz, kendi rengine yakın renkte bir yatakta yatarken kendini görünmez ve huzurlu hisseder.

 • Elbette hiçbir yatak sizin kucağınız kadar rahat değildir, ancak yumuşacık minderlerle de kedinize konfor sağlayabilirsiniz. Minderlerin bakımını düzenli yapmak ise en önemli kuraldır.

 • Dilerseniz kedi yatağı almak yerine evde kendiniz de kedi yatağı veya kedi evi hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde kediniz için kedi oyuncakları da yapabilirsiniz.

kucağında kedi tutan biri
Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Kedi Yatağı Bakımı

 • Kedi yataklarını, eğer kumaşları uygunsa, çamaşır makinesine atarak Omo sıvı deterjan ile yıkayabilirsiniz.

 • Yatakların, üzerindeki deterjan kokusu gidene kadar iyice havalandırılarak kurutulması önemlidir.

 • Yataklarda kedi tüyü kalmasını önlemek için Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Spreyi kullanabilirsiniz.

 • Rutin yıkamanın yanında, antibakteriyel spreylerle yataklar ara ara temizlenmelidir. Kediler temiz yerlerde yatmayı çok severler.

 • Peki, kedi yatağı nerede olmalı? Kedilerin yatakları onların özel alanıdır. Başka bir kedinin aynı minderi kullanmasını genellikle istemezler. Eğer misafir bir kedi minderi kullanırsa ya da başka bir kedinin eşyaları alınıyorsa kullanmadan önce minderler kesinlikle temizlenmelidir. Hem hijyenik gerekçelerle hem de kedinin minderi reddetmemesi için detaylı bir temizlik şarttır.

 • Eğer dış mekanlarda, bahçede kullanılacaksa kedi yatakları su çekmeyen malzemeden imal edilmiş olmalıdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Kedi veya Köpek Çiş Eğitimi Nasıl Yapılır?

Kedi ya da köpeğinize nereye tuvaletini yapması gerektiğini öğretmek için fazla idrarı emdirdiğiniz kağıt havlu ya da gazeteyi kullanabilirsiniz. Kağıt havlu ya da gazete kağıdını kum kabı ya da benzer bir yere koymanız yeterli olacaktır.

Kedi ve Köpek İdrarı Temizlemek İçin Nasıl Bir Deterjan Kullanılmalı?

Kedi ve köpek idrarını temizlemek için formüle edilen enzimatik bir deterjan kullanmak daha doğrudur. Islaklığın olduğu bölgeye enzimatik deterjanı uygulayın ve deterjanın içindeki enzimlerin idrarı ayrıştırabilmesi için bekleyin.

Evcil Hayvanım Evin Her Yerine İdrarını Yapıyor Ne Yapmalıyım?

Kediniz ya da köpeğiniz çişini evin herhangi bir köşesine yaptıysa, bölgeyi daimi olarak belirlememesi için hemen temizlemelisiniz. İdrar kokusunu alan kedi ve köpek, aynı bölgeye tekrar tekrar çişini yapabilir. İdrara kokusunu veren ürik asit, sadece enzimler yardımıyla parçalanabiliyor. Kokudan %100 kurtulmanız için enzim içeren bir deterjan ya da köpek koku giderici kullanmalısınız. Küçük bir not: Temizliğe başlamadan önce eldiven giymeyi de unutmayın.

Evde Hayvan Kokusunu Nasıl Yok Ederim?

Evinizde evcil hayvan besliyorsanız ya da daha önce evcil hayvan bakılmış bir eve taşındıysanız evcil hayvan kokusunu yok etmek için birkaç ipucuna ihtiyacınız olabilir. Hidrojen peroksit bazlı temizlik malzemeleri veya hayvan dostu temizlik malzemeleri ile evdeki hayvan kokusundan kurtulabilirsiniz. Temizlik yaptığınız halde evdeki hayvan kokusundan kurtulamadığınızı düşünüyorsanız öncelikle evinizi düzenli havalandırmalısınız. Bu yüzden sık sık pencerelerinizi açmayı ihmal etmeyin. Havayı temizleme özelliği olan esansiyel yağlardan satın alıp sıcak suda buharlaştırarak temizlikten sonra evinizdeki havayı değiştirebilirsiniz. Evdeki hayvan kokusundan kurtulmanın en iyi yolu evcil hayvanınızı temiz tutmaktır. Tuvaleti evin içerisindeyse kumunu düzenli temizlemelisiniz. Kumu mümkünse banyoda muhafaza edin ve kokuyu hapseden ürünlerden kullanın. Evcil hayvanınızın hijyenik bakımını ihmal etmeyin. Köpeğinizi düzenli yıkamak ve fırçalamak, evdeki hayvan kokusundan kurtulmanın olmazsa olmazıdır.

Evdeki Evcil Hayvan Kokusunun Kaynağı Nedir?

Kirlenmiş kafesler veya yuvalar, evcil hayvanların en çok zaman geçirip uyudukları yumuşak yastık veya yatak gibi eşyalar, dökülen tüyler, terleme ve idrar veya evcil hayvanların sağlık sorunları evdeki kokunun muhtemel kaynakları arasındadır.

Aslen yayınlandı