Unilever logo
Koronavirus (Covid-19) Bilgilendirmesi : Evde ve dışarıda alabileceğiniz hijyenik önlemler.

İdeal Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

Kedilerinize rahat bir uyku sağlamak için kedi yatağı almaya ne dersiniz? Mutlu kedilerin sırrı olan konforlu bir kedi yatağı seçerken bilmeniz gereken her şey yazımızda.

Güncellenmiş

Reklam
AK Bank - Hemen Başvuru
İdeal Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

Evlerimizin neşesi hayvan dostlarımızın anatomik ve psikolojik sağlığı için onlara en konforlu yaşam alanlarını hazırlamamız şart. Siz de kedi yatağı seçimi hakkında hazırladığımız ipuçlarını dikkate alarak, kediniz için yatak seçimi yapabilirsiniz. Onu mutlu edecek detayları tasarlayarak, kedinizden bir teşekkür patisi bile alabilirsiniz.

Yatakların diğer çamaşırlarınızla beraber yıkanmaması iyi olur ancak diğer kedi ürünlerini bir arada yıkayabilirsiniz. Oyuncaklar, kedi elbiseleri minderlerle beraber temizlenebilir.

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

 • Kediler de üşür. Özellikle kış aylarında kediler, onları sıcacık tutacak rahat bir yatağa ihtiyaç duyarlar. Kışlık kedi yatakları genellikle peluş, elyaf, kadife gibi kumaşlardan, yumuşacık pamuk dolgulu olarak tasarlanır. Hatta onları dört bir yandan saracak kedi evi şeklindeki minderler de kullanılabilir.
 • Kedinin kişisel tercihleri de yatak seçimininde belirleyicidir. Çoğu kedi sıcağı ve yumuşak yerleri sevse de, nadiren bazı kediler özellikle serin ve sert alanlarda yatmayı tercih edebilir. Böyle durumlarda kedi yatağı için daha serin tutacak kumaşlar seçmek önemlidir.
Reklam

Bunlara Dikkat

Kediler gül ve lavanta kokusunu pek sevmez. Temizleyici ürünler seçerken mümkünse kokusuz veya sabun kokulu seçenekleri alabilirsiniz.

 • Kedi yatağı kedinin omurgasını destekleyecek yükseltilerle çevrili olmalıdır. Yanları yumuşak simitle sarılan kedi minderleri genellikle kedi dostlarımızın en sevdiği yataklar olur.
 • Sıcak kalorifere asılan kalorifer yatakları veya camdan dışarıyı izlemelerini sağlayan cam yatakları da kediler için tercih edilebilir. Bu tür asılan yatakların sağlamlıklarından emin olmalı ve yatağı kedinizin korkmayacağı yüksekliklere yerleştirmelisiniz. Kedi yatağı seçerken renginin kedinizin tüy rengine yakın olmasını öneririz. Kediniz kendi rengine yakın renkte bir yatakta yatarken kendini daha görünmez ve huzurlu hisseder.
 • Elbette hiçbir yatak sizin kucağınız kadar rahat değildir, ancak yumuşacık minderlerle de kedinize konfor sağlayabilirsiniz. Minderlerin bakımını düzenli yapmak ise en önemli kuraldır.

Kedi Yatağı Bakımı

 • Kedi yatakları, eğer kumaşları uygunsa, çamaşır makinesine atılarak Omo sıvı deterjan ile yıkanabilir. Kedinizin deterjan alerjisi varsa, alerji karşıtı Seventh Generation ürünlerini de tercih edebilirsiniz.
 • Yatakların, üzerindeki deterjan kokusu gidene kadar iyice havalandırılarak kurutulması önemlidir.
 • Yataklarda ister istemez kedi tüyü kalacaktır. Yapışkanlı rulolarla ara ara kedi yataklarındaki tüyleri alabilirsiniz.
 • Rutin yıkamanın yanında, antibakteriyel spreylerle yataklar ara ara temizlenmelidir. Kediler temiz yerlerde yatmayı çok severler.
 • Kedilerin yatakları onların özel alanıdır. Başka bir kedinin aynı minderi kullanmasını genellikle istemezler. Eğer misafir bir kedi minderi kullanırsa ya da başka bir kedinin eşyaları alınıyorsa kullanmadan önce minderler kesinlikle temizlenmelidir. Hem hijyenik gerekçelerle hem de kedinin minderi reddetmemesi için detaylı bir temizlik şarttır.
 • Eğer dış mekanlarda, bahçede kullanılacaksa kedi yatakları su çekmeyen malzemeden imal edilmiş olmalıdır.
 • Aslen yayınlandı