İdeal Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

Kedilerinize rahat bir uyku sağlamak için kedi yatağı mı arıyorsunuz? Peki, kedi yatağı nasıl olmalı? Mutlu kedilerin sırrı olan konforlu bir kedi yatağı seçerken bilmeniz gereken her şeyi öğrenin..

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
parke üstünde yatan siyah beyaz kedi

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Evlerimizin neşesi hayvan dostlarımızın anatomik ve psikolojik sağlığı için onlara en konforlu yaşam alanlarını hazırlamamız şart. Peki, kediler nerede uyumayı sever? Kedi yatağı nasıl olmalı? Siz de kedi yatağı seçimi hakkında hazırladığımız ipuçlarını dikkate alarak kedilerin en sevdiği yatak türlerini öğrenebilir ve kediniz için yatak seçimi yapabilirsiniz. Onu mutlu edecek detayları tasarlayarak, kedinizden bir teşekkür patisi bile alabilirsiniz.

Yatakların diğer çamaşırlarınızla beraber yıkanmaması iyi olur ancak diğer kedi ürünlerini bir arada yıkayabilirsiniz. Oyuncaklar, kedi elbiseleri ve minderlerle beraber temizlenebilir.

Kedi Yatağı Nasıl Olmalı?

 • Kediler de üşür. Özellikle kış aylarında kediler, onları sıcacık tutacak rahat bir yatağa ihtiyaç duyarlar. Kışlık kedi yatakları genellikle pelüş, elyaf, kadife gibi kumaşlardan, yumuşacık pamuk dolgulu olarak tasarlanır. Özellikle de yavru kedi yatağı nasıl olur diyorsanız, daha yumuşak ve sıcak malzemeleri tercih etmelisiniz. Hatta onları dört bir yandan saracak kedi evi şeklindeki minderler de kullanılabilir.

 • Kedi nerede uyur diyorsanız, kedinin kişisel tercihleri de yatak seçiminde belirleyicidir. Çoğu kedi sıcağı ve yumuşak yerleri sevse de, nadiren bazı kediler özellikle serin ve sert alanlarda yatmayı tercih edebilir. Böyle durumlarda kedi yatağı için daha serin tutacak kumaşlar seçmek önemlidir. Yavru kedi nerede uyur diyorsanız, yumuşak ve güvenli bir yatak seçtiğinizden emin olun.

mavi koltukta uzanan gri kedi

Kediler gül ve lavanta kokusunu pek sevmez. Temizleyici ürünler seçerken mümkünse kokusuz veya sabun kokulu seçenekleri alabilirsiniz.

 • Kedi yatağı kedinin omurgasını destekleyecek yükseltilerle çevrili olmalıdır. Yanları yumuşak simitle sarılan kedi minderleri genellikle kedi dostlarımızın en sevdiği yataklar olur.

 • Sıcak kalorifere asılan kalorifer yatakları veya camdan dışarıyı izlemelerini sağlayan cam yatakları da kediler için tercih edilebilir. Bu tür asılan yatakların sağlamlıklarından emin olmalı ve yatağı kedinizin korkmayacağı yüksekliklere yerleştirmelisiniz. Kedi yatağı seçerken renginin kedinizin tüy rengine yakın olmasını öneririz. Kediniz, kendi rengine yakın renkte bir yatakta yatarken kendini görünmez ve huzurlu hisseder.

 • Elbette hiçbir yatak sizin kucağınız kadar rahat değildir, ancak yumuşacık minderlerle de kedinize konfor sağlayabilirsiniz. Minderlerin bakımını düzenli yapmak ise en önemli kuraldır.

 • Dilerseniz kedi yatağı almak yerine evde kendiniz de kedi yatağı veya kedi evi hazırlayabilirsiniz. Aynı şekilde kediniz için kedi oyuncakları da yapabilirsiniz.

kucağında kedi tutan biri

Kedi Yatağı Bakımı

 • Kedi yataklarını, eğer kumaşları uygunsa, çamaşır makinesine atarak Omo sıvı deterjan ile yıkayabilirsiniz.

 • Yatakların, üzerindeki deterjan kokusu gidene kadar iyice havalandırılarak kurutulması önemlidir.

 • Yataklarda kedi tüyü kalmasını önlemek için Puffy Love Tüy Tutmaz Tekstil Spreyi kullanabilirsiniz.

 • Rutin yıkamanın yanında, antibakteriyel spreylerle yataklar ara ara temizlenmelidir. Kediler temiz yerlerde yatmayı çok severler.

 • Peki, kedi yatağı nerede olmalı? Kedilerin yatakları onların özel alanıdır. Başka bir kedinin aynı minderi kullanmasını genellikle istemezler. Eğer misafir bir kedi minderi kullanırsa ya da başka bir kedinin eşyaları alınıyorsa kullanmadan önce minderler kesinlikle temizlenmelidir. Hem hijyenik gerekçelerle hem de kedinin minderi reddetmemesi için detaylı bir temizlik şarttır.

 • Eğer dış mekanlarda, bahçede kullanılacaksa kedi yatakları su çekmeyen malzemeden imal edilmiş olmalıdır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

Mutfak ve banyo yüzeylerinizi temizledikten sonra temiz ve dezenfekte olduğunu nasıl anlıyorsunuz ?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?