Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük

Ortak Alanlarda Dezenfeksiyon Nedir?

Virüsten Korunma Yolları İçin İpuçları

Güncellenmiş

dezenfektan ve kağıt mendil

Son zamanlarda tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını ile birlikte ortak yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi konusu da bir hayli önem kazandı. Hepimiz gün içinde ortak alanlarda bulunmak durumunda kalıyoruz ve çoğumuzun aklında aynı soru var: Dezenfeksiyon Nedir? Endişeye mahal yok, cevap oldukça basit ve birçok insanla paylaşmak durumunda kaldığımız ortamlarda korona virüsten korunma yolları sandığımızdan daha kolay. Dikkat etmemiz gereken ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen kuralları için ipuçlarını paylaşmadan önce temizlik, dezenfekte etmek ve sterilize etmek ne demek anlamak faydalı olacaktır.

Temizlik, sterilize etmek ve dezenfeksiyon nedir?

Temizlik, mikropların ve kirlerin yok edilmesini sağlar. Su, sabun veya deterjan ile yapacağınız bir temizlik mikropların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ancak temizliğin mikropları öldürmediğini, yalnızca onları yüzeylerden temizlediğini unutmamak gerekiyor. Yine de onları ortadan kaldırarak sayılarını ve enfeksiyon riskini azaltmak, virüsten korunma yolları dendiğinde atmamız gereken ilk adım olmalı.

Dezenfeksiyon, mikropların korkulu rüyası! Dezenfekte edici ürünler içerdiği kimyasallar sayesinde eşya ve yüzeylerde bulunan mikropların ölmesini sağlar. Bu adımı temizlikten sonra uygulamanız olası hastalıklara karşı doğacak riskleri çok daha aza indirmenize yardımcı olur.

Sterilize etmek ise yüzeylerdeki mikrop sayısını azaltır. Yine hatırlamamız gereken nokta, sterilizasyonun temizlik ve dezenfeksiyonun yanında yardımcı bir yöntem olduğu. Anlayacağınız her işin başı temizlik. Buna en sık dokunduğumuz yerlerden başlamak, korona virüsten korunma yolları için güçlü bir başlangıç yapmamızı sağlayacaktır.

Ortak Alanlarda Temizlik ve Hijyen Kuralları

Gün boyunca birçok insanla paylaştığımız ortak alanlar, salgın hastalıkların yayılması için elverişli mikrobik ortamlar yaratıyor. Virüsten korunma yollarını anlayabilmemiz ve ortak alanlarda temizlik ve hijyen kurallarını en iyi şekilde sağlayabilmemiz için bu alanları bilmek gerekiyor. Ofis, toplu taşıma araçları, etkinlik alanları vb. mekanlarda sıkça dokunduğumuz bölgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Koltuk, tutacak ve trabzanlar
 • Turnike ve kart okutma cihazları
 • Dolap ve kapı kolları
 • Sandalye ve masalar
 • Tuvalet muslukları
 • Priz ve anahtarlar
 • Otomat ve asansör düğmeleri
 • Ortak telefonlar
 • Ortak bilgisayar ve aksamları (ekran, klavye, fare ve kablolar)

Ortak Alanların Dezenfeksiyonunda Önemli İpuçları

1. Adım: Temizlik

Öncelikle ortak alanlarda temizlik ve hijyen kurallarını en iyi şekilde uygulayabilmemiz için bu alanların günde en az bir kere temizlenmesi gerektiğini tekrar hatırlatalım. Temizlik adımları izlenmezse dezenfeksiyon yalnızca riskleri azaltır, ortadan kaldırmaz. Korona virüsten korunma yolları mevzubahis olduğunda düzenli temizliğin etkisi yadsınamaz. Temizlik sırasında ve sonrasında kendimizi korumaya da dikkat etmeliyiz. Bunun için eldiven, maske gibi gereçler kullanılabilir. Temizlik işlemi bittikten sonra bu ürünler en az temasla atılmalı. Mümkünse her bölge, oda vs. için ayrı eldiven ve bezler kullanılmalı. Temizlik bittikten sonra eller en az 20 saniye boyunca sabunla ovulup yıkanmalı.

2. Adım: Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon nedir öğrendiğimize göre onunla savaşmaya başlayabiliriz! Henüz koronavirüs için onaylı dezenfeksiyon ürünleri bulunmasa da virüsten korunma yolları ararken Sağlık Bakanlığı onaylı ürünleri tercih etmeliyiz. Ürünleri kullanırken kullanım talimatlarına dikkat etmeliyiz. Örneğin, dezenfeksiyon ürünlerinin yüzeylerde ne kadar bekletileceği virüslerin öldürülmesi için büyük önem taşıyor. Aynı zamanda bu ürünler çoğunlukla konsantre halde satıldığı için hangi oranda kullanılacağını bilmek için kullanım talimatlarına harfiyen uyulmalı.

Dezenfeksiyon ürünleri kimyasal bileşenlerden oluştuğundan kendi sağlığımızı korumak için de talimatları eksiksiz uygulamamız gerekiyor. Ürünlerin karıştırılmadan kullanılması bir diğer önemli nokta. Ayrıca olası yan etkilere karşı maske, eldiven gibi koruyucu ürünler kullanılmalı. Bu adımlara dikkat etmek hem kendimizi korumak hem de ortak alanlarda temizlik ve hijyen kurallarının sağlanabilmesi için çok önemli.

Eğer elimizde Bakanlık onaylı dezenfeksiyon ürünleri bulunmuyorsa klorlu ağartıcı solüsyon kullanarak bir dezenfeksiyon suyu elde edebiliriz. Bir litre suya yaklaşık 1 yemek kaşığı ağartıcı koyarak kendi dezenfeksiyon suyunuzu hazırlayabilirsiniz. Solüsyonu satın almak için güvenli ve bakanlık onaylı yerleri tercih etmelisiniz.

Korona virüsten korunma yolları için en önemli adım kalabalık ortamlardan uzak durulması ve sosyal mesafe. Kendimizi ve sevdiklerimizi korumak için mümkün olduğunca az insanla temas etmeli ve kapalı alanlarda bulunmaktan kaçınmalıyız. Ancak birçoğumuz iş vb. nedenlerle ortak alanları paylaşmak durumunda kalıyor. Böyle durumlarda enfeksiyon riski taşıyan yüzeyleri dezenfekte etmeli, edemiyorsak maske ve eldiven kullanmalı ve mümkün olduğunca sık değiştirmeyiz. En önemlisi ise sakin kalarak ipuçlarını uygulamaya özen göstermek.

Virüsten Korunma Yolları İçin İpuçları

 • Temizliği rutin haline getirmek, öncesi ve sonrasında korunmak
 • Ortak alanları sık sık havalandırmak
 • Çöpleri düzenli olarak dökmek
 • Bilgisayar klavyesi gibi daha çok mikrop barındırabilecek eşyaları özel aparatlar yardımıyla temizlemek
 • Temizlik esnasında telefon, bilgisayar, fotokopi makinası gibi ürünleri koruma kılıfı ile örtmek
 • Eldiven ve maske kullanırken dahi ağzımıza temas etmekten kaçınmak
 • Dezenfeksiyon ürünlerini dikkatli kullanmak, öncesi ve sonrasında korunmak
 • Temizlik ve dezenfeksiyon sırasında kullanılan eldiven, maske vb. ürünleri temas etmeden atmak
 • Bütün bunları yaparken kişisel hijyene önem vermek, sık sık elleri yıkamak (sabunla, en az 20 saniye ovuşturarak)
 • Hiçbir hastalığın önlemlerden güçlü olmadığını kendimize hatırlatmak (görüntülü konuşmalarda bunu sevdiklerimizle de paylaşmak :) )

Aslen yayınlandı