Temizlik ve Hijyen Kuralları: Ortak Kullanım Alanlarında Bunlara Dikkat

Sizi ve sevdiklerinizi koruyacak temizlik ve hijyen kuralları sayesinde hem endişelerinizle hem de mikroplarla vedalaşın! Pratik ve hayat kurtaran ipuçlarının hepsi yazımızda.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Temizlik ve hijyen

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Temizlik ve hijyen kuralları sayesinde birçok hastalığın yayılmasını engelleyebileceğimizi biliyoruz. Fakat aldığımız önlemler, çoğu zaman dezenfekte etmek ne demek sorusunun cevabını tam olarak karşılayamayabiliyor. Özellikle 2020 yılından beri tüm dünyanın mücadele ettiği pandemi süreci, doğru temizlik ve dezenfeksiyon konusunda daha hassas olmamıza neden oldu. Fakat panik olmaya hiç gerek yok, bu yazımızda birçok sorunuza cevap bulabilirsiniz. Ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen kuralları için ipuçlarını paylaşmadan önce kafa karıştıran konuları sizler için ele aldık. Hadi gelin dezenfekte etmek ne demek, temizlikle farkı nedir, iş yeri temizliği ve araç gereç dezenfeksiyonu nasıl yapılır birlikte keşfedelim!

Dezenfekte Etmek Ne Demek?

Öncelikle işe, dezenfeksiyon nedir öğrenerek başlayalım. Temizlik, mikropların ve kirlerin yok edilmesini sağlar. Su, sabun veya deterjan ile yapacağınız bir temizlik mikropların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ancak temizliğin mikropları öldürmediğini, yalnızca onları yüzeylerden temizlediğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle mikropların korkulu rüyası dezenfeksiyon devreye girmeli. Dezenfekte edici ürünler, içerdikleri kimyasallar sayesinde eşya ve yüzeylerde bulunan mikropların ölmesini sağlar. Bu adımı temizlikten sonra uygulamanız olası hastalıklara karşı doğacak riskleri çok daha aza indirmenize yardımcı olur. İş yeri, okul, ofis gibi mekanlarda dezenfekte işlemini kendiniz yaparak hastalıklardan korunabilirsiniz. Toplu taşıma araçları, ortak kullanılan ve insan sirkülasyonu çok olan yerlerde ise kişisel hijyen kurallarına dikkat ederek kendinizi ve diğer insanların sağlığını koruyabilirsiniz.

İhtiyacın olacak:

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Ortak Alanlarda Temizlik ve Hijyen Kuralları

  Birçok insanla paylaştığımız ve sıkça kullandığımız bazı alanlarda uymamız gereken temizlik ve hijyen kuralları bulunuyor. Bu alanların temizliği ve dezenfekte edilmesi de bu kurallara uyulduğunda anlamlı ve etkili oluyor. Birazdan sıralayacağımız adımlardaki bilgileri dikkate alarak kendinizi hastalıklardan korumanız mümkün. Hangi bölgelere dikkat edeceğinizi, riskli mekanları ve alabileceğiniz önlemleri, maddeleri inceleyerek öğrenebilirsiniz.

  1. 1

   El ve yüzey dezenfektanı kullanmanız gereken alanları belirleyin.

   Ofis, toplu taşıma araçları, etkinlik alanları vb. mekanlarda sıkça dokunduğumuz bölgeler, salgın hastalıkların yayılması için elverişli mikrobik ortamlar yaratıyor. Doğru temizlenmediği takdirde taşıdığı mikroplarla bizi hasta edebilecek bölgeleri şöyle sıralayabiliriz: Koltuk, tutacak, turnike ve kart okutma cihazları, dolap ve kapı kolları, sandalye ve masalar, tuvalet muslukları, priz ve anahtarlar, otomat ve asansör düğmeleri, telefon, bilgisayar ve aksesuarları (ekran, klavye, fare ve kablolar).

  2. 2

   Sizi ortak alanlarda koruyan temizlik ve hijyen kuralları için önleminizi alın.

   Sabun kullandığınız ve ellerinizi doğru şekilde yıkadığınız sürece, soğuk su ve ılık su mikropları ve virüsleri öldürmede eşit derecede etkilidir! Ayrıca basit hijyen önlemleri, ailenizin ve diğer herkesin sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Burnunuzu temizledikten, mendile hapşırdıktan, tuvaleti kullandıktan sonra, evden çıkıp eve döndüğünüzde, yemek hazırlamadan ve yemeden, makyaj yapmadan, kontakt lens kullanmadan önce ellerinizi mutlaka bol su ve sabunla yıkayın.

  3. 3

   Etkili bir iş yeri temizliği için masanızı ve odanızı temizleyin.

   İdeal temizlik ve dezenfeksiyon için odanızı, masanızı ve kullandığınız tüm araç gereçleri temizlemeniz gerekir. İş yeri temizliği ve araç gereç dezenfeksiyonu için Domestos Pratik Yüzey Spreyi ya da Yüzey Temizleme Mendili kullanabilirsiniz. Böylelikle temizliğinizi pratik ve etkili bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Fakat, temizlik sırasında ve sonrasında kendimizi korumaya da dikkat etmeliyiz. Bunun için eldiven, maske gibi gereçler kullanılabilir. Temizlik işlemi bittikten sonra bu ürünler en az temasla atılmalı. Mümkünse her bölge, oda vs. için ayrı eldiven ve bezler kullanılmalıdır. Temizlik bittikten sonra eller de mutlaka su ve sabun ile temizlenmelidir. El dezenfektanınızın en az % 60 alkol içerdiğinden emin olun, dezenfektanınızı ellerinizin her noktasına iyice yedirin ve kuruyana kadar 20-30 saniye boyunca ellerinizi ovun. Eller, gözle görülür şekilde kirliyse, daima su ve sabunla yıkayın.

  4. 4

   Ortak alanlar ve ofis dezenfekte edilse de alanı sık sık havalandırın.

   Tüm ortak alanlar, ofis ve odanız, düzenli olarak temizlenip dezenfekte edilse bile bu alanları sık sık havalandırmalısınız. Yeterince temiz havanın bulunmaması, hastalık kapma ihtimalinizi artırır. Güncel çalışmalar, düzenli havalandırılmayan kapalı alanlarda hava yoluyla bulaşan hastalıkların daha hızlı yayılmasının mümkün olduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca temiz hava, çalışırken size canlılık ve daha iyi konsantrasyon sağlama gücü verir.

  5. 5

   Temizlik ve dezenfekte etmek ne demek, farklarıyla öğrenin.

   Dezenfeksiyon günlük hayatımızda, evimizde, temas halinde olduğumuz yüzeylerde hastalıklara neden olan mikroorganizmaların yok edilmesi ve azaltılmasını amaçlar. Temizlik adımları doğru bir şekilde izlenmezse dezenfeksiyon yalnızca riskleri azaltır, ortadan kaldırmaz. Bu nedenle, mikropları yüzeylerden iyice temizlemek gerekir. Doğru deterjanlar kullanılarak yüzeylerin silinmesi, etkili temizliğin ilk ve önemli bir adımıdır. Daha fazla bilgi edinmek için dezenfeksiyon ve sterilizasyon arasındaki fark nedir yazımıza göz atabilirsiniz.

Ev Dışında Temizlik ve Hijyen Kuralları

Dezenfeksiyon nedir öğrendiğimize göre mikroplarla savaşmaya başlayabiliriz! Virüsten korunmak için uygun dezenfeksiyon ürünleri ararken Sağlık Bakanlığı onaylı ürünleri tercih etmeliyiz. Ev dışı ortamlarda kendimizi korumamız için kişisel temizlik ve hijyen kuralları oldukça önem arz eder. Kişisel temizliğin yapılamadığı ortamlarda el ve yüzey dezenfektanı kullanmak, düzenli olarak araç gereç dezenfeksiyonu yapmak ve iş yeri temizliği için önlemler almak gerekir.

Hastalıklardan korunmanın en önemli adımlarının kişisel hijyen kuralları ve doğru uygulanan dezenfeksiyon yöntemleri olduğunu öğrendik. Kişisel hijyen kuralları ve en sık yapılan 5 kişisel hijyen hatası hakkında daha çok bilgi edinmek için yazılarımızı ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca en çok kirlenen eşyaların nasıl dezenfekte edileceğini paranızı ve cüzdanınızı nasıl dezenfekte edebilirsiniz, cep telefonu dezenfeksiyon yöntemleri ve kıyafetler nasıl dezenfekte edilir makalelerine göz atarak öğrenebilirsiniz.

Temizlik ve Hijyen Kuralları: Sıkça Sorulan Sorular

Bu makale yardımcı oldu mu?