Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Dezenfeksiyon Nedir?

Dezenfeksiyon nedir, virüsten korunma yolları nelerdir sorularının cevaplarını sizin için derledik.

Güncellenmiş

Reklam

Son zamanlarda tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını ile birlikte ortak yaşam alanlarının dezenfekte edilmesi konusu da bir hayli önem kazandı. Hepimiz gün içinde ortak alanlarda bulunmak durumunda kalıyoruz ve çoğumuzun aklında aynı soru var: dezenfeksiyon nedir?

Endişeye mahal yok, cevap oldukça basit ve birçok insanla paylaşmak durumunda kaldığımız ortamlarda korona virüsten korunma yolları sandığımızdan daha kolay. Dikkat etmemiz gereken ortak kullanım alanlarında temizlik ve hijyen kuralları için ipuçlarını paylaşmadan önce dezenfektan maddeler nelerdir, dezenfekte etmek ne demek, dezenfekte nasıl yapılır, dezenfeksiyon nedir, kısaca bunlardan bahsedelim.

Dezenfekte Etmek Nedir?

Dezenfekte etmek nedir, ne demek sorusunu cevaplamak için öncelikle temizlik, dezenfeksiyon ve sterilizasyon arasındaki farkı anlamakta fayda var.

Temizlik, mikropların ve kirlerin yok edilmesini sağlar. Su, sabun veya deterjan ile yapacağınız bir temizlik mikropların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ancak temizliğin mikropları öldürmediğini, yalnızca onları yüzeylerden temizlediğini unutmamak gerekiyor. Yine de mikropları ortadan kaldırarak sayılarını ve enfeksiyon riskini azaltmak, virüsten korunma yolları dendiğinde atmamız gereken ilk adım olmalı.

Dezenfeksiyon, mikropların korkulu rüyası! Dezenfekte edici ürünler, içerdikleri kimyasallar sayesinde eşya ve yüzeylerde bulunan mikropların ölmesini sağlar. Bu adımı temizlikten sonra uygulamanız olası hastalıklara karşı doğacak riskleri çok daha aza indirmenize yardımcı olur. Corona virüsü korunma yolları arasında da en temel yöntemlerden biridir.

Sterilize etmek ise yüzeylerdeki mikrop sayısını azaltır. Yine hatırlamamız gereken nokta, sterilizasyonun temizlik ve dezenfeksiyonun yanında yardımcı bir yöntem olduğu. Anlayacağınız her işin başı temizlik. Buna en sık dokunduğumuz yerlerden başlamak, korona virüsten korunma yolları için güçlü bir başlangıç yapmamızı sağlayacaktır.

Ortak Alanlarda Temizlik ve Hijyen Kuralları

Gün boyunca birçok insanla paylaştığımız ortak alanlar, salgın hastalıkların yayılması için elverişli mikrobik ortamlar yaratıyor. Virüsten korunma yollarını anlayabilmemiz ve ortak alanlarda temizlik ve hijyen kurallarını en iyi şekilde sağlayabilmemiz için bu alanları bilmek gerekiyor. Ofis, toplu taşıma araçları, etkinlik alanları vb. mekanlarda sıkça dokunduğumuz bölgeleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Koltuk, tutacak ve tırabzanlar

 • Turnike ve kart okutma cihazları

 • Dolap ve kapı kolları

 • Sandalye ve masalar

 • Tuvalet muslukları

 • Priz ve anahtarlar

 • Otomat ve asansör düğmeleri

 • Telefon

 • Bilgisayar (ekran, klavye, fare ve kablolar)

Bu tür yüzeylerle temas ettiğinizde ellerinizi yıkamanız ya da dezenfektanla temizlemeniz tavsiye edilir.

Ortak Alanların Dezenfeksiyonunda Önemli İpuçları

Ortak alanlar nasıl dezenfekte edilir merak ediyorsanız uygulayabileceğiniz farklı yöntemler ve ürünler olduğunu unutmayın. Dışarıda vakit geçirdiğiniz ortak alanların hepsini dezenfekte edemeyeceğiniz için el dezenfektanı taşımak gibi kişisel önlemleri almayı ihmal etmeyin.

 • Temizlik

Öncelikle ortak alanlarda temizlik ve hijyen kurallarını en iyi şekilde uygulayabilmemiz için bu alanların günde en az bir kere temizlenmesi gerektiğini tekrar hatırlatalım. Temizlik adımları izlenmezse dezenfeksiyon yalnızca riskleri azaltır, ortadan kaldırmaz. Koronavirüsten korunma yolları mevzubahis olduğunda düzenli temizliğin etkisi yadsınamaz.

Temizlik sırasında ve sonrasında kendimizi korumaya da dikkat etmeliyiz. Bunun için eldiven, maske gibi gereçler kullanılabilir. Temizlik işlemi bittikten sonra bu ürünler en az temasla atılmalı. Mümkünse her bölge, oda vs. için ayrı eldiven ve bezler kullanılmalı. Temizlik bittikten sonra eller en az 20 saniye boyunca sabunla ovulup yıkanmalı.

 • Dezenfeksiyon

Dezenfeksiyon nedir öğrendiğimize göre mikroplarla savaşmaya başlayabiliriz! Virüsten korunmak için uygun dezenfeksiyon ürünleri ararken Sağlık Bakanlığı onaylı ürünleri tercih etmeliyiz. Ürünleri kullanırken kullanım talimatlarına dikkat etmeliyiz. Örneğin, dezenfeksiyon ürünlerinin yüzeylerde ne kadar bekletileceği virüslerin öldürülmesi için büyük önem taşıyor. Aynı zamanda bu ürünler çoğunlukla konsantre halde satıldığı için hangi oranda kullanılacağını bilmek için kullanım talimatlarına harfiyen uyulmalı. Dezenfeksiyon işleminin detaylarına girmeden önce dezenfektan nedir, kısaca bundan bahsedelim.

Sıradan temizleyiciler evinizdeki günlük kirler ve bazı mikroplar üzerinde etkilidir. Ancak amacınız tüm mikrop tiplerini yok etmek ise Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi bir ürünle uygulayacağınız dezenfeksiyon yöntemleri işinize yarayacaktır.

Reklam

Dezenfektan Nedir?

Öncelikle hangi maddenin hangi işlemde kullanıldığını bilmek ev dezenfeksiyonu sırasında işinize yarayacaktır. Bakteri ve virüslerin ortadan kaldırılmasında kullanılan maddeler:

 1. Temizleyiciler

  Sıradan temizleyiciler mikropların bir kısmını yok ederken, bunların yaşayabileceği alanları temizler ve çoğalma risklerini azaltır. Evin günlük temizliği için bu ürünler yeterlidir.

 2. Dezenfektanlar

  Dezenfektanlar mikroorganizmaları yok etmek adına sert yüzeylere uygulanan maddelerdir. Örneğin, Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi bir dezenfektan ürünle tüm yüzeylerdeki bakteri ve mikroplara karşı etkili sonuçlar elde edebilirsiniz.

 3. Sterilizasyon

  Bazı bakteri sporları ve virüsler dezenfektanlara karşı dayanıklı olabilirler. Sterilizasyon ürünleri sert yüzeylerdeki tüm canlıları yok eden ileri düzey bir işlemdir. Genellikle ameliyathane gibi ortamlarda gerekir.

 4. Antibiyotikler

  Bu maddeler canlı vücut içindeki bakterileri yok eder.

 5. Antiseptikler

  Bu maddeler ise canlı dokular üzerindeki mikroorganizmaları hedefler.

Dezenfeksiyon ürünleri, güçlü kimyasal bileşenlerden oluştuğundan kendi sağlığımızı korumak için de talimatları eksiksiz uygulamamız gerekiyor. Ürünlerin karıştırılmadan kullanılması bir diğer önemli nokta. Ayrıca olası yan etkilere karşı maske, eldiven gibi koruyucu ürünler kullanılmalı. Bu adımlara dikkat etmek hem kendimizi korumak hem de ortak alanlarda temizlik ve hijyen kurallarının sağlanabilmesi için çok önemli.

Eğer elimizde Bakanlık onaylı dezenfeksiyon ürünleri bulunmuyorsa klorlu ağartıcı solüsyon kullanarak bir dezenfeksiyon suyu elde edebiliriz. Bir litre suya yaklaşık 1 yemek kaşığı ağartıcı koyarak yüzey dezenfeksiyonunda kullanabileceğiniz kendi dezenfeksiyon suyunuzu hazırlayabilirsiniz. Solüsyonu satın almak için güvenli ve bakanlık onaylı yerleri tercih etmelisiniz.

Evde Dezenfeksiyon Yöntemleri Nelerdir?

Dezenfeksiyon yöntemi olarak kullanılabilecek alkol, klorlu bileşikler, hidrojen peroksit gibi farklı kimyasal çözümler olsa da ev dezenfeksiyonunda içeriğinde sodyum hipoklorit bulunan çamaşır suyu genellikle işinizi görür.

 1. Çamaşır yıkarken

  Genellikle çamaşırları mümkün olan en sıcak suda yıkamak yeterli hijyeni sağlar. Ancak eğer evde hasta biri varsa dezenfeksiyon yöntemleri mikropların yayılmasını önlemede yardımcı olacaktır. Bunun için beyaz çamaşırları yıkarken çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

 2. Tuvalet ve banyoda

  Elbette dezenfeksiyona en çok ihtiyaç duyan alanlardan biri tuvalettir. Bunun için tuvaletin düzenli temizliğinde Domestos Ultra Yoğun Kıvamlı Çamaşır Suyu gibi etkili bir çamaşır suyu kullanabilirsiniz.

 3. Yüzeylerde

  Konu dezenfeksiyon olduğunda yüzey dezenfeksiyonu nedir, ortak kullanılan yüzeyler nasıl dezenfekte edilir gibi sorular bir hayli önem kazanıyor. Herkesin sıklıkla dokunduğu kapı kolu, musluk gibi yüzeyleri düzenli olarak dezenfekte etmek iyi bir fikirdir. Bunun için suyun içine ambalajında belirtilen miktarda çamaşır suyu ekleyerek yüzeyleri silebilir veya çamaşır suyu katkılı Cif Ultra Hijyen ürünlerinden faydalanabilirsiniz.

 4. Evin dışında

  Eğer evin dışındayken mikropların bulaşabileceği bir yere gidiyorsanız antibakteriyel jelleri ve mendilleri kullanarak dokunduğunuz yerleri veya elinizi dezenfekte edebilirsiniz. Ancak bunların aşırı kullanımından kaçınmanız önerilir.

  Günlük hayatta kullandığınız dezenfeksiyon ürünlerinin bazılarını evde kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Dezenfektan solüsyon nedir, dezenfektan nasıl edilir gibi sorularınızın cevabını bu makalemizde öğrenebilirsiniz.

Bunları unutmayın

Artık dezenfeksiyonun ne demek olduğunu, uygulayabileceğiniz dezenfeksiyon yöntemlerini ve virüslerden korunmada dezenfeksiyonun önemini biliyorsunuz. Konu virüsten korunma yolları ve dezenfeksiyon olduğunda bunları sakın unutmayın.

 • Temizliği rutin haline getirin ve eldiven, maske gibi temizlik araç gereçlerini kullanın.

 • Ortak alanları sık sık havalandırın.

 • Ev ve işyerinizdeki çöpleri bekletmeden atmayı ihmal etmeyin.

 • Bilgisayar klavyesi gibi daha çok mikrop barındırabilecek eşyaları özel aparatlar ve dezenfektan solüsyonlarla temizleyin.

 • Eldiven ve maske kullanırken dahi ağzınıza ve yüzünüze temas etmekten kaçının.

 • Temizlik ve dezenfeksiyon sırasında kullandığınız eldiven, maske vb. koruma ürünlerini temas etmeden çöpe atın.

 • Bütün bunları yaparken kişisel hijyene önem verin, ellerinizi bol sabun kullanarak ve en az 20 saniye boyunca sık sık yıkayın.

Aslen yayınlandı