Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Kıyafetler Nasıl Dezenfekte Edilir? Giysilerdeki Bakterilerden Nasıl Korunuruz?

Kıyafet temizliği ile ilgili bilgileri bu makalede derledik.

Güncellenmiş

Reklam

Kıyafetlerde maksimum temizlik ve hijyen için nelere dikkat etmeli? Sizi ve ailenizi bakterilerden uzak tutacak temizlik yöntemleri yazımızın devamında...

Bakteri üremesini önlemenin en iyi yolunun el yıkamak olduğunu biliyoruz. Peki kıyafetlerdeki bakterilerden nasıl korunuruz? Belki daha da önemlisi, çamaşır makinesinde yıkama bakteri üremesine karşı etkili bir yöntem mi? Cevap ne yazık ki hayır. Hatta evinizde hasta biri varsa, bakteriler çamaşır makinesinde bir giysiden diğerine bulaşabilir. Ayrıca bazı bakteriler aylarca kirli çamaşırlarda hayatta kalabilir. Bu çamaşırlarla temas etmek daha sonra hastalıklara yol açabilir. Peki, kıyafetler nasıl dezenfekte edilir? Kıyafet temizliğini doğru yaptığınızdan emin olmak için aşağıda yer alan tavsiyelerimize göz atmanızı öneririz.

Çamaşırlarınızda bakterilerin üremesini istemiyorsanız ve giysilerdeki bakterilerden nasıl korunuz diye merak ediyorsanız kirli çamaşırlarınızı uzun süre bekletmemeye çalışın.

Reklam

Bakterilere Karşı Kıyafet Temizliği Nasıl Yapılmalı?

Çamaşır makinesinden yeni çıkan giysilerin mis gibi kokması ne yazık ki iyi temizlendiğinin göstergesi değil. Peki çamaşırlardaki bakterilerden nasıl korunuruz? Kıyafet dezenfekte nasıl olmalı? Çamaşırlar nasıl dezenfekte edilir? Renkli çamaşırlar nasıl dezenfekte edilir? Merak etmeyin, bakterilerin üremesini engellemek için birçok hesaplı, kolay ve zararsız yöntem var.

 1. Çam yağı

  Kıyafet temizliği için etkili bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Bilim insanları saf çam yağının mikropların, virüslerin ve zararlı böceklerin yayılmasını durdurmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Saf çam yağını yıkama döngüsünün başlangıcında doğrudan yıkamaya ekleyebilirsiniz. Renkli çamaşırlarınızı dezenfekte etmekte kullanabilirsiniz. Çam yağının sıcak veya ılık suda en iyi şekilde etkili olduğunu, kokusunun yıkandıktan sonra kalabileceğini, kediler için zehirli olduğunu ve aynı zamanda çok alerjik olabileceğini unutmamakta fayda var. Ayrıca ipek veya yün üzerinde kullanılmamalıdır.

 2. Güneş ışığı

  Son derece etkili bir temizlik ve hijyen sağlar. “Kıyafetler nasıl dezenfekte edilir?” sorusunun cevabı için en etkili yöntem, çamaşırları güneş ışığında kurutmaktır. Ancak, güneşte uzun süre bırakmanın da solmaya neden olabileceğini unutmayın.

 3. UV Çubukları

  Çamaşırlarınızı güneşte kurutamıyorsanız, sterilize etmek için UV çubuklarını deneyebilirsiniz.

 4. Deterjan

  Bazı çamaşır deterjanlarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Domestos eklenen yeni formülü ile Omo Domestos Etkili Toz Deterjan çamaşırlarınız için etkili bir hijyen ve temizlik sağlar.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Yeni Alınan Kıyafet Yıkanmalı Mı?

Özellikle iç çamaşırları, tişört ve şort gibi doğrudan cildinizle temas edecek olan kıyafetleri giymeden önce yıkamak büyük bir önem teşkil ediyor. Peki yeni alınan giysilerde bakteriler nasıl çoğalır? Virüs kıyafet yoluyla bulaşır mı?

Giysiler mağazalarda yüzlerce kişi tarafından denendiği için bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmaların bulaşma ihtimalini artırıyor. Aynı zamanda giysilerin durduğu raflar veya denendiği soyunma odaları, çeşitli mikropların barındığı yerler arasında.

Ayrıca giysiler uzun süre depolanması ve nakliye esnasında dünya çapında taşınması sırasında küfe dirençli hale getirmek için tasarlanmış antimikrobiyal ilaçlar içeriyor. Bu kimyasal içerikli ilaçlar cilt ile temas ettiğinde alerjik reaksiyona ve iritasyona yol açabilir.

Saç bitleri de kıyafetler yoluyla bulaşabilir. Satın aldığınız gömlek veya elbiseyi deneyen herkes taşıyıcı olarak düşünülebilir. Bitler kan emmeden yalnızca bir veya iki gün yaşayabilse de, sık sık denenen bir kıyafetin bu soruna yol açabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Çamaşır Makinesinde Mikroplar Kaç Derecede Ölür?

Çamaşırları soğuk su ile yıkamak enerji tasarrufu sağlar. Ancak araştırmalara göre, kirli çamaşırlar, yeterli ısıda yıkanmadığında ölümcül olabilecek bakterileri yaymaya sebep olabilir. Peki bakteriler kaç derecede ölür?

60 Derece

60 derece özellikle havlu ve nevresim gibi kişisel çamaşırları yıkamak için ideal bir sıcaklık olarak bilinir. Belirli deterjanlar ile kombine edildiğinde bakterileri öldürdüğü kanıtlanmıştır. Ancak bazı bakteri ve virüs türlerinin bu sıcaklığa dahi dayanabildiğini unutmayın. Bu yüzden bakteri üremesini önlediğinizden emin olmak için yıkama döngüsüne çamaşır suyu ekleyebilirsiniz.

Kıyafetlerde Temizlik ve Hijyen için Bunlara Dikkat!

Bazı mikroplar haftalarca hayatta kalabilir. Özellikle spor kıyafetler nemli kalabildiği için bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar.

 • Bir kıyafetin kirli olup olmadığına kokusuna göre karar vermeye çalışabilirsiniz. Ancak giysilerdeki kötü kokular virüs ve bakterilerden değil, ter veya vücut yağı gibi unsurlardan kaynaklanır. Kıyafetlerinizin temizlik ve hijyeninden şüphe duyduğunuzda onları yıkamalısınız.

 • İç çamaşırı ve havlular en fazla mikrop içeren çamaşırlardır. Bunun nedeni iç çamaşırlarının genital bölgelerle temas etmesidir. Sonuç olarak, farklı enfeksiyonlardan kaynaklanan bakteri ve mikroplar içerebilir. Diğer kıyafetlerinizden ayrı tutmakta faydalı olabilir.

 • Kirli çamaşırları çamaşır makinesine yüklediğinizde veya nemli çamaşırları kurutma makinesine götürdüğünüzde, mikropları elinize bulaştırırsınız. Çamaşırlara dokunduktan sonra ellerinizi yıkayın. Bu yalnızca sizin değil, evinizdeki diğer kişilerin de hasta olma ihtimalini azaltacaktır.

 • Kirli çamaşırlardaki mikroplar, çamaşır makinesinde kalarak bir sonra yıkanacak kıyafetlere bulaşabilir, çamaşır makinesinin nemli ortamında üreyebilir. Bunu önlemek için en az ayda bir kez olmak üzere makineyi çamaşır suyu ile boş olarak çalıştırın.

Kıyafetlerinizi ne sıklıkla yıkamanız gerektiğini öğrenmek isterseniz kıyafet temizliği ve hijyenine dair ‘Temizlik ve Hijyen için Kıyafetleri Her gün Yıkamak Gerekli mi?’ yazımızı inceleyebilirsiniz.

Aslen yayınlandı