Kıyafetler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Kıyafetten virüs bulaşır mı, çamaşır makiesinde mikroplar kaç derecede ölür? Kıyafet dezenfeksiyonu püf noktalarını öğrenin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Beyaz buharlı ütüyle toprak rengi bir bluzu ütüleyen siyah saçlı bir kadın

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Bakteri üremesini önlemenin en iyi yolunun el yıkamak olduğunu biliyoruz. Peki kıyafetlerdeki bakterilerden nasıl korunuruz? Belki daha da önemlisi, çamaşır makinesinde yıkama bakteri üremesine karşı etkili bir yöntem mi? Cevap ne yazık ki hayır. Hatta evinizde hasta biri varsa, bakteriler çamaşır makinesinde bir giysiden diğerine bulaşabilir. Ayrıca bazı bakteriler aylarca kirli çamaşırlarda hayatta kalabilir. Bu çamaşırlarla temas etmek daha sonra hastalıklara yol açabilir. Peki, kıyafetler nasıl dezenfekte edilir? Çamaşır makinesinde mikroplar kaç derecede ölür? Kıyafet dezenfeksiyonu ve temizliği için gerekli adımları ve püf noktalarını sizin için derledik.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Çamaşırlar Nasıl Dezenfekte Edilir?

  Çamaşır makinesinden yeni çıkan giysilerin mis gibi kokması ne yazık ki iyi temizlendiğinin göstergesi değil. Peki, çamaşırları dezenfekte etmek için ne yapabiliriz? Çamaşır makinesinde kıyafet dezenfekte etme adımları nelerdir? Merak etmeyin, bakterilerin üremesini engellemek için birçok hesaplı, kolay ve zararsız yöntem var.

  1. 1

   Çam yağı

   Kıyafet temizliği için etkili bir madde olarak karşımıza çıkıyor. Bilim insanları saf çam yağının mikropların, virüslerin ve zararlı böceklerin yayılmasını durdurmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Saf çam yağını yıkama döngüsünün başlangıcında doğrudan yıkamaya ekleyebilirsiniz. Renkli çamaşırlarınızı dezenfekte etmekte kullanabilirsiniz. Çam yağının sıcak veya ılık suda en iyi şekilde etkili olduğunu, kokusunun yıkandıktan sonra kalabileceğini, kediler için zehirli olduğunu ve aynı zamanda çok alerjik olabileceğini unutmamakta fayda var. Ayrıca ipek veya yün üzerinde kullanılmamalıdır.

  2. 2

   Güneş ışığı

   Son derece etkili bir temizlik ve hijyen sağlar. “Kıyafetler nasıl dezenfekte edilir?” sorusunun cevabı için en etkili yöntem, çamaşırları güneş ışığında kurutmaktır. Ancak, güneşte uzun süre bırakmanın da solmaya neden olabileceğini unutmayın.

  3. 3

   UV Çubukları

   Güneşte kurutamıyorsanız, çamaşır dezenfekte işlemi için UV çubuklarını deneyebilirsiniz.

  4. 4

   Deterjan

   Kıyafet dezenfeksiyonu için bazı çamaşır deterjanlarını da göz ardı etmemek gerekiyor. Domestos eklenen yeni formülü ile Omo Domestos Etkili Toz Deterjan çamaşırlarınız için etkili bir hijyen ve temizlik sağlar.

Yeni Alınan Kıyafetler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Özellikle iç çamaşırları, tişört ve şort gibi doğrudan cildinizle temas edecek olan kıyafetleri giymeden önce yıkamak büyük bir önem teşkil ediyor. Peki yeni alınan giysilerde bakteriler nasıl çoğalır? Virüs kıyafet yoluyla bulaşır mı?

Giysiler mağazalarda yüzlerce kişi tarafından denendiği için bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmaların bulaşma ihtimalini artırıyor. Aynı zamanda giysilerin durduğu raflar veya denendiği soyunma odaları, çeşitli mikropların barındığı yerler arasında.

Ayrıca giysiler uzun süre depolanması ve nakliye esnasında dünya çapında taşınması sırasında küfe dirençli hale getirmek için tasarlanmış antimikrobiyal ilaçlar içeriyor. Bu kimyasal içerikli ilaçlar cilt ile temas ettiğinde alerjik reaksiyona ve iritasyona yol açabilir.

Saç bitleri de kıyafetler yoluyla bulaşabilir. Satın aldığınız gömlek veya elbiseyi deneyen herkes taşıyıcı olarak düşünülebilir. Bitler kan emmeden yalnızca bir veya iki gün yaşayabilse de, sık sık denenen bir kıyafetin bu soruna yol açabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir.

Çamaşır Makinesinde Mikroplar Kaç Derecede Ölür?

Çamaşırları soğuk su ile yıkamak enerji tasarrufu sağlar. Ancak araştırmalara göre, kirli çamaşırlar, yeterli ısıda yıkanmadığında ölümcül olabilecek bakterileri yaymaya sebep olabilir. Peki, çamaşır makinesinde bakteriler kaç derecede ölür?

60 derece özellikle havlu ve nevresim gibi kişisel çamaşırları yıkamak için ideal bir sıcaklık olarak bilinir. Belirli deterjanlar ile kombine edildiğinde bakterileri öldürdüğü kanıtlanmıştır. Ancak bazı bakteri ve virüs türlerinin bu sıcaklığa dahi dayanabildiğini unutmayın. Bu yüzden bakteri üremesini önlediğinizden emin olmak için yıkama döngüsüne çamaşır suyu ekleyebilirsiniz.

Kıyafet Dezenfeksiyonu için Bunlara Dikkat!

Bazı mikroplar haftalarca hayatta kalabilir. Özellikle spor kıyafetler nemli kalabildiği için bakterilerin çoğalmasına zemin hazırlar.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?