Adım Adım Kıyafet Temizliği Rehberi

Kıyafetler kaç derecede yıkanır? Günlük kıyafetler hangi programda yıkanır? Çamaşırlar nasıl ayrılır? Kıyafet yıkama ve kılık kıyafet temizliği hakkında tüm püf noktalarını öğrenin.

Güncellenmiş 21 Nisan 2022

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Kıyafet yıkama

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Rutin veya salgın hastalık dönemlerinde kıyafet temizliği ve kıyafet yıkama sırasında dikkat edilmesi gereken tüm detayları öğrenmeye ne dersiniz?

Kıyafetlerimiz hem vücudumuzla hem de gün içerisinde çok fazla yerle temas ettiği için, giyecek temizliği en az bedenimizin hijyeni kadar önemlidir. Kılık kıyafet temizliği konusunda hassas olmadığımız sürece, kişisel hijyenimizi gerçek anlamda tamamlamış sayılmayız. Özellikle salgın hastalık dönemleri ya da hastaların giyecek temizliği, hijyen konusunun daha ön planda olduğu zamanlardır ve bu dönemlerde rutin temizliğe ek önlemler alınması gerekebilir. Bu süreçte kıyafetler nasıl yıkanır, günlük kıyafetler kaç derecede yıkanmalı detaylıca bilmek gerekir. Kıyafetler nasıl yıkanır sorusunun cevabını tüm detaylarıyla sizin için derledik.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Kıyafet Temizliği Konusunda İlk Dikkat Edilecekler

  1. 1

   Ayırma işlemi yapın

   Kıyafetleri öncelikle türlerine ve renklerine göre ayırmak gereklidir.

  2. 2

   Yıkama sıklığı

   Kıyafetlerin yıkama sıklığı farklı kıyafet türlerine ve kullanım sıklığına göre değişiklik gösterir.

  3. 3

   Yıkama derecesi

   Kıyafetler, ürün ve deterjana göre yıkama derecesi değişir.

  4. 4

   Kurutma yöntemi

   En az yıkama kadar önemlidir.

  5. 5

   Salgın hastalık dönemleri

   Hem bedensel hijyen hem kılık kıyafet temizliği hususunda daha dikkatli olmamız gereken zamanlardır. Hastaların kıyafet temizliği ve hijyeni daha özenli davranmamızı gerektirebilir.

 • Giyecekler Yıkanmadan Önce Nasıl Ayrılmalıdır?

  1. 1

   Çamaşır Sepeti

   Çamaşır yıkamayı daha kolay hale getirmek için yeriniz müsaitse farklı kirli sepetleri kullanabilirsiniz.

  2. 2

   Giysileri ayırın

   Giysileri türlerine, renklerine göre ayırmak, çamaşır yıkama işlemini sizin için daha pratik hale getirebileceği gibi giyecek temizliği için de önemlidir.

  3. 3

   Renklerine göre ayırın

   Beyazlar ve renkliler farklı sıcaklık derecesi ve temizlik ürünü gerektireceği için kıyafetleri renklerine göre ayırmak gereklidir.

  4. 4

   İç çamaşırları ve çorapları ayırın

   İç çamaşırları ve çoraplar diğer kıyafetlerden ayrı ve daha sık yıkama gerektirdiği için yıkama öncesi iç çamaşırlarını ayırmak daha iyi olacaktır.

  5. 5

   Havluları yüksek ısıda yıkayın

   Havlular özellikle iç çamaşırları ile birlikte yıkanmamalıdır ve yıkama derecesi hijyen açısından diğer kıyafetlere göre daha yüksek olmalıdır.

  6. 6

   Giysileri kendi türünde kıyafetlerle yıkayın

   Siyahlar ve koyu renkliler, kotlar, ipek ve hassas kıyafetlerin temizliği ve ömrü için her giyecek kendi türünde kıyafetlerle birlikte yıkanmalıdır.

  7. 7

   Hasta kimselerin kıyafetlerini ayrı yıkayın

   Evde hasta birisi varsa, virüs bulaşma riskine karşı hasta kişinin kıyafetleri ayrı yıkanmalıdır.

 • Kıyafet Yıkama Sıklığı Ne Olmalıdır?

  Kıyafet yıkama sıklığı giysi türüne göre değişmektedir.

  1. 1

   İç çamaşırları ve çoraplar

   İç çamaşırları ve çoraplar her giydiğinizde yıkanmalıdır. Sütyenler çabuk bozulduğu için havalandırmayı tercih edip 3-4 kez giydikten sonra yıkayabilirsiniz. Vücutla en fazla temas eden ve teri emen iç giyim ürünleri, kışın kazakların altına giyilen ince kıyafetler, mümkünse her kullanım sonrası yıkanmalıdır.

  2. 2

   Pantolon, kazak, pijama vb.

   Kazakları, yünlü ve hassas kıyafetleri, pantolonları ve evde giydiğiniz pijamaları lekelenme mevcut değilse her kullanım sonrası yıkamaya gerek yoktur; belli aralıklarla yıkamak yeterli olacaktır.

  3. 3

   Spor kıyafetleri

   Spor yaparken giyilen kıyafetler terli olacağı için her giymenin ardından yıkanması gerekmektedir.

  Kıyafetlerinizi yıkama sıklığı konusunda emin olamıyorsanız, yazımızı incelemenizi tavsiye ederiz.

 • Yıkama Derecesi, Uygun Program ve Temizlik Ürünü Nasıl Seçilmeli?

  Kıyafetleriniz için en uygun yıkama derecesini ve programı göreceğiniz yer ürünün etiketidir. Eğer ürün etiketleri kafanızı karıştırıyorsa çamaşır yıkama sembolleri rehberimiz size yardımcı olacaktır.

  1. 1

   Beyaz kıyafetler

   Daha kolay kirlendiği ve lekelendiği için beyaz kıyafetlerin temizliği ve hijyeninde 60 derece idealdir. Fakat beyaz kıyafetinizin hangi kumaştan yapıldığı önemlidir. Hassas bir kumaşsa daha düşük sıcaklıkta yıkamanız gerekebilir.

  2. 2

   Siyahlar ve renkliler

   Siyah ve renkli çamaşırlar gerektiğinden yüksek sıcaklıkta yıkanırsa renkleri solabilir ve birbirine karışabilir. Renkli ve siyah kıyafet temizliği için 30-40 dereceden fazla sıcaklık tercih edilmemelidir.

  3. 3

   İç çamaşırlar

   İç çamaşırları ve diğer iç giyim ürünleri en az 60 derecede yıkanmalıdır.

  4. 4

   Uygun program

   Kıyafetlerinizi, hangi kumaştan yapıldı ise ona uygun programda yıkamalısınız. İpek gibi hassas kumaşlar, çabuk çekebilen yünlüler ve diğer kumaş türleri makine üzerinde farklı programlarla gösterilmiştir. Bu durumda kıyafetlerinizi ayırarak türüne uygun programda yıkamak önemlidir.

  5. 5

   Elde yıkama

   Bazı ürünler makinede yıkamak için uygun değildir ve ürün etiketinde gösterilir. Bu giysilerinizi yıkanacaklar arasından ayırarak az miktarda sıvı deterjan ile ılık suda bekletip elinizde yıkayabilirsiniz.

  6. 6

   Toz veya sıvı deterjan

   Kıyafetleriniz için tercihinize göre toz veya sıvı deterjan kullanabilirsiniz. Ancak giyecek temizliği için gereğinden fazla deterjan kullanmak hem sağlığımız hem kıyafetlerimiz için iyi değildir. Fazla deterjan, kıyafetlerde leke bırakabileceği gibi alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir.

   Beyaz ve renkli kıyafet temizliği için Omo Active Sıvı ve Omo Color Sıvı gibi ayrı üretilmiş deterjanlar kullanmak kıyafetlerinizin ömrünü uzatmak için iyi bir seçenek olabilir.

  7. 7

   Yumuşatıcı

   Kıyafetlerinizde ve özellikle havlularda yıkama sırasında yumuşatıcı kullanmanız tavsiye edilir.

Doğru Çamaşır Kurutma Yöntemi

Kurutma yöntemi de en az yıkama kadar önemlidir. Giyecek temizliği ve hijyeni açısından açık havada kurutmak çoğunlukla en iyi seçenektir; ancak bunu tercih etmemeniz gereken durumlar da mevcuttur. Hava kirliliği yüksekse ve yağış varsa kıyafetleri içerde kurutmayı tercih edebilirsiniz.

Özellikle koyu renklileri soldurma özelliğinden ötürü bazı çamaşırları direk güneş ışığında kurutmak elbiselerinize zarar verebilir. Fakat unutmamalısınız ki güneş ışığı bakterileri yok etmek konusunda da size yardımcı olacaktır.

Eğer kurutma makineniz varsa, kıyafetlerinizi hijyenik biçimde kurutma konusunda makinenizi kullanabilirsiniz. Kurutma makinesinin bazı giysi türlerine zarar verdiğini unutmayın ve ürünün etiketini incelemeden kurutma makinesine atmayı tercih etmeyin.

Salgın Hastalık Dönemlerinde Kılık Kıyafet Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Uzmanlar, bakteri ve virüsleri yok etmek için kıyafetlerin yıkanabilecek en yüksek sıcaklıkta yıkanması gerektiğini belirtiyor. Bunu yaparken kıyafetlerinizin yıkama talimatlarını göz ardı etmemelisiniz. Daha etkin bir hijyen için Omo Domestos Etkili Toz Deterjan tercih edebilirsiniz.

İşe gitmek zorunda olan, toplu taşıma kullanan ya da hastane, eczane gibi yerlerde çalışan kişiler ise eve gelindiğinde kıyafetlerini mutlaka değiştirmelidir. Bakteri ve virüslerin yayılmasını engellemek için kirli kıyafetlerle enfekte olduğundan şüphelenilen kıyafetler ayrı muhafaza edilmelidir ve evdeki diğer çamaşırlarla birlikte yıkanmamalıdır.

Kirlileri yıkarken

Kirli giysileri toplarken ve yıkarken eldiven kullanmak virüsten korunma yollarından biridir. Kirli giysileri yıkanabilir bir çamaşır sepetinde saklamak da bakteri ve virüslere karşı alınabilecek önlemlerden biridir. Sepeti sık sık yıkamayı ihmal etmeyin.

Deterjan kullanımı

Çamaşır suyu, bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıklardan korunma konusunda etkili bir madde olduğu için kullanmayı tercih edebilirsiniz. Ancak çamaşır suyu renkli kıyafetlerin rengini soldurup hassas kumaşlara zarar verebileceğinden dolayı renkli kıyafet temizliği esnasında tercih edilmemesi tavsiye edilir.

Yüksek ısı

Çamaşırları yüksek ısıda yıkamak kadar yüksek ısıda kurutmak da oldukça önemli. En az 28 dakika yüksek ısıda kurutulan giysiler bakteri ve virüslerin neden olduğu hastalıkları önlemede daha başarılı oluyor. Eğer kurutucunuz yoksa, giysilerinizi kullanmadan önce iyice kuruduklarından emin olun ve mümkünse yüksek ısıda ütüleyin. Bunları yaparken yine yıkama ve kurutma talimatlarını göz önünde bulundurmayı unutmayın. Çamaşır makinesi ve kurutucunuzu da çamaşır suyu ya da alkol içeren ürünlerle dezenfekte etmek yararlı olacaktır.

Mont gibi yıkanması zor giysileri sterilize etmek için güneşte bekletebilir ve alkol içeren dezenfektanlarla silebilirsiniz. Sık sık kullandığınız montları diğer montlardan ayrı bir yere asmak da bakteri ve virüslere karşı korunmamızı sağlayacaktır.

Detaylı kıyafet temizliğinin yanı sıra kıyafetler nasıl dezenfekte edilir bilmek isterseniz, ‘Kıyafetler Nasıl Dezenfekte edilir? Giysilerdeki Bakterilerden Nasıl Korunuruz?’ yazımız size rehberlik edebilir.

Pratik İpuçları

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?