Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Kıyafet Temizliği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Virüslerden korunmanıza yardımcı olacak kıyafet temizliği ipuçları için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Kıyafet Temizliği ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salgın hastalık gibi durumlar meydana geldiğinde hayatımızın her alanında hijyen sağlamak için yeni önlemler almaktayız. Çevremizde yer alan bilgi kirliliği, hem sağlığımız hem yaşam alanlarının hijyeni hem de giyecek temizliği gibi birçok konuda kafa karışıklığına yol açmaktadır.

Kişisel hijyenin önemli bir parçası olan kıyafet temizliği, virüs ve mikroplardan korunma yolları arasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Salgın hastalık dönemlerinde ise enfekte olma ihtimali yüksek kişilerin kıyafetleri, basit birkaç değişiklikle dezenfekte edilmelidir.

Kıyafetler Virüsten Nasıl Korunur?

Farkında olmasak bile, kıyafet temizliği bakteri ve virüsten korunma yolları arasında önemli bir yer teşkil etmektedir. Peki pratik kıyafet dezenfekte etme yöntemleri nelerdir, başka bir deyişle, yüzeylerde bir süre yaşayan mikropları ve virüsü temizlemek için kıyafetlerimizde temizlik ve hijyen konusunda nelere dikkat etmeliyiz?

İki Farklı Yöntem:  Kıyafet Temizliği ve Kıyafet Dezenfekte Etme

Temizlik ve dezenfekte etme birbirinden farklı yöntemler olmakla birlikte temizlik, dezenfekte etmenin ilk aşamasıdır. Hayatımızda bakteri ve virüsten korunma yollarının başında ise kişisel hijyen gelmektedir.

Eğer hasta değilseniz, hasta birinin bakımını üstlenmiyor ve kalabalık ortamlardan, kamusal alandan uzak durarak önlemlerinizi alıyorsanız elbise temizliği için açıklayacağımız temel aşamaları uygulamak yeterli olacaktır.

Ayrıca bu önlemlerin, hayatınızın her alanında kişisel hijyeninizin bir parçası olması faydalı olabilir. Aksi durumlarda ise, virüs ve bakterilerin tamamen uzaklaştırılmasını yani kıyafet dezenfekte etme yolunu seçmeniz gerekmektedir.

Çamaşır deterjanı alırken en çok dikkat ettiğiniz şey nedir?

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Temel Kıyafet Temizliği Aşamaları Nasıl Olmalıdır?

 • Özellikle salgın hastalık durumu söz konusu ise eve geldiğinizde kıyafetlerinizi en kısa sürede değiştirdiğinizden emin olun.
 • Kıyafetlerinizi yıkama talimatlarına uygun olarak çamaşır makinesinde ve kıyafeti bozmayacak en yüksek ısıda yıkamak giyecek temizliği için en iyisi olacaktır. 
 • Kıyafetleriniz için doğru deterjan seçimi önemlidir. Omo Hijyen Sıvı Deterjan ile kıyafetlerinizde hijyeni sağladığınızdan emin olabilirsiniz.
 • Giysilerinizi her gün yıkayabileceğiniz gibi kimi durumlarda her gün yıkamaya ihtiyaç duymayabilirsiniz. Özellikle salgın hastalık gibi durumlar olmadığında pantolon, kazak gibi kıyafetleri her giydiğinizde yıkamak kıyafetlerinize zarar verecektir. Yıkamadığınız durumlarda, kıyafetlerinizi varsa balkona, bahçeye asarak bir süre havalandırmayı tercih edebilirsiniz.
 • Kıyafetlerinizi ev içerisinde çırpmamaya özen gösterin. Özellikle kıyafetlerin enfekte olma ihtimaline karşılık, onları çırpmaktan kaçınarak virüs veya bakterilerin etrafa yayılmasına engel olmak gerekmektedir.
 • Çamaşırlarınızı yıkamak için makineye yerleştirdikten sonra ellerinizi mutlaka yıkayın.
 • Kirli çamaşırları koyduğunuz sepet ile temiz çamaşırları koyduğunuz sepetlerin ayrı olduğundan emin olun.
 • Kıyafetlerinizi açık havada veya kurutma makinesinde kurutabilirsiniz. Balkon veya bahçede kurutma durumunda çırparak içeri alabilirsiniz. Temizlik ve hijyen açısından, kıyafetlerinizi yeniden kullanmadan önce iyice kurumuş olduğundan emin olun.

Özel Durumlarda Kıyafetler Nasıl Dezenfekte Edilir?

Bazı durumlarda basit kıyafet temizliği yeterli olmayabilir ve birkaç ufak değişiklikle kıyafet dezenfekte işleminin uygulanması gerekir. Eğer:

 • Hastaysanız ya da kendinizi iyi hissetmiyorsanız,
 • Sık sık hastaneye gidiyor veya hasta birine refakat ediyorsanız,
 • Özellikle salgın hastalık dönemlerinde kamusal alanları ve toplu taşıma araçlarını kullanmak zorunda kalıyorsanız,
 • Evde hasta biri varsa ve bu kişinin giyecek temizliği için yardımcı olmanız gerekiyorsa kıyafetleri dezenfekte etmeniz, evde bakteri ve virüslerin yayılmasını engellemek açısından faydalı olacaktır.

Hasta Kıyafeti Nasıl Yıkanır?

Daha evvel belirttiğimiz gibi hastalık veya salgın durumlarında enfekte olma ihtimali yüksek kişilerin kıyafetlerini yıkarken farklı adımları takip ederek giysileri dezenfekte etmelisiniz. Aksi takdirde, kıyafetlerin üzerine yerleşmiş virüsler ve mikroplar sizin için tehdit oluşturmaya devam edecektir. Bu durumda:

 • Kıyafetleri her gün yıkamaya özen gösterin.
 • Kıyafet temizliğine başlarken tek kullanımlık eldivenlerden giyin; tekrar kullanılabilir eldivenleri tercih etmeyin.
 • Enfekte olma ihtimali yüksek kıyafetleri, diğer günlük kirlilerden ayrı muhafaza edin.
 • Bakteri ve virüslerden korunmak için giysilerinizi yüksek sıcaklıkta yıkayın. 60-90 derece aralığında bir ısıda yıkayabilirsiniz; ancak yüksek ısının kıyafetlere zarar verme ihtimalini göz önünde bulundurun.
 • Kıyafet dezenfekte etmek için kullandığınız deterjan da önem taşımaktadır. İçeriğinde çamaşır suyu olan deterjanlar hastalığa sebep oluşturacak virüsleri yok etme konusunda size yardımcı olabilir. Kıyafetlerinizde en doğru hijyeni sağlamak için, Omo Matik Domestos Etkili Toz Çamaşır Deterjanını tercih edebilirsiniz.
 • İçeriğinde çamaşır suyu olan deterjanları beyaz kıyafetlerde kullandığınızdan emin olun ve renkli elbiselerinize zarar verme ihtimalini göz önünde bulundurun.
 • Kirli kıyafetleri taşıdığınız sepetin hijyeni de önemlidir. Sepetin içine tek kullanımlık poşetlerden geçirebileceğiniz gibi her defasında çamaşır suyu içeren yüzey dezenfektanlarından kullanarak sepeti dezenfekte edebilirsiniz.
 • Kirli kıyafetleri yıkamadan evvel evin içerisinde çırpmayın, asmayın. Kirli kıyafetleri yıkanmadan dolaba koymaktan kaçının.
 • Eldiven dahi kullansanız, kıyafetleri makineye yerleştirdikten sonra ellerinizi yıkamayı unutmayın.

Aslen yayınlandı