Renklerini Korurken Lekelerden Kurtulun: Siyah ve Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Renkli çamaşırlar nasıl yıkanır? Giysilerin renkleri nasıl korunur? Renkli giysilerinizin ilk günkü gibi yeni kalması için tüyolarımızı okuyun, bakım nasıl yapılır öğrenin.

Güncellenmiş 13 Şubat 2023

·

Yazar

Okuma Süresi5 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
 Renkli çamaşırlar nasıl yıkanır

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Gündelik ev işlerini düşündüğümüzde en basit görünen iş çamaşır yıkamaktır. Çamaşırları ve deterjanı makineye koyup başlat tuşuna basmanız yeterli. Durun, yoksa yeterli değil mi?

Çamaşır yıkama işlemi basit görünse de doğru adımları takip etmediğinizde giysilerinize zarar verebilirsiniz. Özellikle renkli kıyafetlerinizin rengini ilk günkü gibi korumak oldukça önemlidir.

Orijinal halinden hiçbir şey kaybetmemiş canlı renkler ve zamanla solmayan siyah giysiler için renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır, renkli kıyafet ve çamaşırların renklerinin akmaması için neler yapılmalı gibi soruların basit cevapları ve renkli çamaşırlar nasıl yıkanır konusu hakkında bilmeniz gereken küçük ipuçları yazımızın devamında.

Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

1. Kıyafetleri Ayırın

Kıyafetleri gruplayarak yıkamayı alışkanlık haline getirirseniz çamaşırlarınızın renk ömrünü uzatabilirsiniz. Çamaşırlarınızı:

 • renklerine

 • yıkama derecesine

 • kullanılan kumaşa

 • yıkama önerilerine

göre ayırdıktan sonra yıkayın. Giysileri gruplandırıp topluca yıkamak su tasarrufu sağlamanıza da yardımcı olacaktır.

2. Uygun Sıcaklığı Belirleyin - Renkli Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

 • Özellikle açık renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır sorusu çamaşır yıkarken çoğu zaman kafamızı karıştırıyor. Açık renkli giysiler genellikle 30 ila 40 derecede ya da soğuk suda yıkanabilir. Ancak yıkama sıcaklığına karar verirken mutlaka giysilerin ve çarşafların etiketlerini kontrol etmelisiniz. Eğer aynı grupta farklı derecelerde yıkanması gereken çamaşırlar varsa, en düşük sıcaklıkta yıkanması gereken kıyafetlerin derecesini baz almalısınız.

 • Açık renkli çamaşırları nasıl yıkayacağımızı öğrendik peki ya koyu renkliler kaç derecede yıkanır? Seçtiğiniz derece, giysilerin kumaş cinslerine göre değişkenlik gösterebilir ama genellikle 30 derece orta kirlilikte olan koyu renkli kıyafetleri yıkamak için ideal ısıdır. Fakat özellikle siyah kumaşları daha düşük ısıda yıkamayı tercih etmelisiniz.

 • Yüksek ısılarda yıkanan koyu renkli çamaşırlarda çekme ya da bölge bölge lekelenme gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı arttıkça, koyu renkli kıyafetlerde renk kaybı ve renk akması problemlerinin daha çok yaşandığını da unutmamak gerekir.

 • Siyah ve koyu renkli giysilerinizin rengini korumak için üretilen deterjanlar, giysilerinizin renk ömrünü uzatıp daha uzun süre kullanabilmenize olanak sağlayacaktır.

3. Doğru Deterjan Seçimi

 • Evinizde renkli giysiler ya da koyu renkler için özel üretilmiş bir deterjan yoksa giysilerinizi yıkarken normalde kullandığınız deterjan ölçeğinden daha az miktarda deterjan kullanın. Ortalama ağırlıkta doldurulmuş bir makine için yaklaşık bir tatlı kaşığı kadar deterjan yeterli olacaktır. Gereğinden fazla kullanılan deterjan, giysilerinizin boyalarının akmasına ya da kumaşlarda kalıntı bırakarak renklerin solmasına neden olabilir.

 • Renkli çamaşırlar hangi programda yıkanır fark etmeksizin siyah ve renkli giysilerde toz deterjan yerine Omo Color gibi sıvı deterjanların tercih edilmesi, çözülmemiş partiküllerin koyu giysilere yapışmasını önler ve olası renk solmalarının önüne geçer. Ayrıca kullandığınız deterjanı makine su almadan önce koymanız gerekir. Aynı şekilde tambura eklenen deterjanlar da çamaşırlarda lekelenme sorununa veya deterjan kalıntısı nedeniyle renklerin parlaklığını kaybetmesine neden olabilir.

 • Çamaşır yumuşatıcısını gereğinden fazla kullanmak da giysilerinizin rengini matlaştırır ve iyi durulanmadığı takdirde kumaşlarda lekelenmeye neden olabilir. Giysilerin yıkama sırasında renklerinin karışmaması için Yumoş Uzman Renk Koruma gibi etkili bir yumuşatıcı kullanmak da işinizi kolaylaştıracaktır.

 • Son olarak, inatçı bir lekeye ön işlem uygulamanız gerekiyorsa ürünü giysilerinizde kullanmadan önce giysinin göze çarpmayan minik bir noktasına uygulayıp kumaşa zarar verip vermediğini test edin.

4. Kumaş Dostu Devirleri Tercih Edin

 • Geldik renkliler kaç devirde yıkanır sorusunun cevabına... Siyah ve renkli kıyafetleriniz, çıkması zor lekelerle kaplı ya da çok kirli değilse çamaşırlarınız için yüksek devirler tercih etmemelisiniz. Yüksek devirde yıkanan kumaşların lifleri zarar görüp dokumaların araları açılabileceğinden gerçek renginin solması gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Daha düşük/yumuşak çalkalama, giysilerin yıpranmış ve soluk görünmesine neden olan daha az lif kırılması anlamına gelir.

 • Yıpranmış ve solgun görünen kumaşların önüne geçmek için makinenizin elde veya hassas modunu tercih etmeniz her zaman daha yararlı olacaktır. Genellikle siyahlar için önerilen devir 600 civarıdır. Ayrıca ipek, saten gibi kolayca zarar görebilecek hassas kumaşlarda ve keten gibi kolayca kırışabilen kumaşlarda, kırışıklıkları azaltmak için düşük hızdaki devirleri tercih etmelisiniz. Bu size ütüleme konusunda da kolaylık sağlayacaktır.

5. Makineyi Doğru Şekilde Doldurun

Makinenizi doldururken ilk dikkat etmeniz gereken şey; koyu ve rengi solabilecek giysileri yıkamadan önce ters çevirmektir. Bu, kumaşın hasar görmesini, tiftiklenmeyi ve yıpranmış bir görünüm oluşmasını önleyecektir. Renkli çamaşırlarınızın zarar görmemesi için dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli nokta da makineyi kapasitesinden fazla doldurmamaktır.

6. Renkleri Korumayı Tercih Edin

Solan elbiselerin rengini geri getirmeye çalışmaktansa, en başta Yumoş Uzman Renk Koruma gibi çamaşırların rengini korumaya yardımcı bir yumuşatıcı kullanmak çok daha kolay olacaktır.

7. Direkt Güneş Işığından Koruyun

Koyu ya da açık renkli çamaşırlar için kurutma esnasında tercih edilecek yöntem de en az yıkama seçimi kadar önemlidir diyebiliriz. Çünkü kurutma sırasında kumaşların maruz kaldığı ısı özellikle hassas kumaşların renklerine zarar verebilir. Bu nedenle renkli giysileri direkt güneş ışığında kurutmamak gerekir. Fakat bunun yerine kurutucu kullanmak da giysilerin lif yapısına zarar verdiğinden renkleri soldurabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yerde kendi kendilerine kurumalarını sağlamak, siyah giysilerinizin kullanım ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Hızlı kurumasını istediğiniz giysilerinizi çamaşırlık yerine kıyafet askılarına teker teker asarak evinizin en sıcak yerinde kurutabilirsiniz.

 İki renkli kıyafetler nasıl yıkanır

Siyah Çamaşırlar Hangi Deterjanla Yıkanır?

 • Toz deterjanlar yerine sıvı deterjan tercih etmeniz siyah giysilerin rengini korumanıza yardımcı olacaktır.

Renkliler Sentetikte mi Yıkanır?

 • Çamaşırlarınızı hangi programda yıkayacağınız, giysilerinizin kumaş türüne göre değişir. Sentetik kumaşlar, doğal liflerden ziyade insan yapımı kumaşlardır. Eğer renkli çamaşırlarınız polyester, akrilik, naylon gibi sentetik kumaşlardan yapıldıysa bu modda yıkama yapabilirsiniz.

Hangi Renkler Birlikte Yıkanır?

 • Çamaşırları koyu renkli çamaşırlar, açık renkliler, siyahlar ve beyazlar şeklinde renklerine göre ayırarak yıkamak, çamaşırlarınızın rengini daha uzun süre korumanızı sağlayacaktır. Çamaşırlarınızı renklerine göre ayırıp benzer renkleri beraber yıkarsanız koyu renklilerden çıkan boyalar açık renklilerde leke yapmaz, koyu renklilerinizin ise rengi hemen solmaz.

İki Renkli Kıyafetler Nasıl Yıkanır?

 • İki renkli kıyafetlerinizi düşük ısıda ya da soğuk suda yıkayarak renklerinin birbirine geçmesine engel olabilirsiniz.

Küçük İpuçlarıyla Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

 • Evinizdeki su kalitesine uygun deterjanlar kullanmak da kumaşların rengini korumada etkili olacaktır. Demir yüklü su ya da kireçli ve sert bir su (kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olduğundan) deterjanları daha az etkili hale getirebilir ve giysilerde lekelenmeye neden olabilir.

 • Suyunuzun nasıl bir özelliğe sahip olduğunu duş ve tuvaletlerinizi gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Eğer suyunuz yüksek bir demir içeriğine sahipse kırmızı lekeler görebilirsiniz. Bu tür bir suya sahipseniz klorlu ağartıcı kullanmak, giysilerinizde sarı lekelere neden olabilir. Alternatif olarak daha etkili ve çevre dostu bir seçenek olan oksijenli ağartıcıları tercih edebilirsiniz. Kireçli ve sert bir su ise banyo armatürlerinde sert, temizlenmesi zor tortular bırakarak size kendini belli edecektir. Bu tür sularda eğer deterjanınız yeterince güçlü değilse daha fazla miktarda kullanmanız gerekebilir. Ayrıca yıkamalarda hiç yumuşatıcı kullanmamak da renkli giysilerinizin zamanla solmasına neden olabilir.

 • Terden dolayı oluşan sarı lekeli veya yağ, kahve ve deodorant lekeli renkli kumaşlar nasıl yıkanır? Bu tür zorlu lekeleri kumaşlardan çıkarmak için çamaşırlarınızı makinede yüksek ısıda yıkamak yerine önce elde yıkayın. Bu şekilde yıkamak çamaşırların renginin karışmasını da engeller. Sıvı deterjan, bulaşık deterjanı veya şampuanla lekeleri nazikçe ovalayabilir ya da bunun yerine kıyafetleri makinenizin ön yıkama programında düşük ısıda yıkayabilirsiniz.

 • Söz konusu renkli çamaşırlar nasıl yıkanır olduğunda benzer ağırlıktaki eşyaları birlikte yıkayın. Aynı renkte iki koyu giysiyi, örneğin bir kazak ve kot pantolonu birlikte yıkamayın. Çünkü bu örnekteki gibi farklı ağırlıktaki giysileri bir arada yıkamak, hafif olan giysinin kumaşını zedeleyip dokumaların arasını açacağından zamanla renginde de solma meydana getirebilir.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?