Uzman temizlik ipuçları için adresiniz | TemizSözlük
Reklam
Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Renkli Çamaşırlar Nasıl Yıkanır?

Renki çamaşırlar hangi programda ve kaç derecede yıkanır? Çamaşırların rengi ilk günkü gibi nasıl canlı kalır? Rengi solan çamaşırlarınızın parlaklığını nasıl geri kazanırsınız? Tüm bu soruların cevabı için okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Çamaşır makinesinden çıkan renkli kazaklar

Açık renkli çamaşırları yıkamak bazen riskli gelebilir, özellikle de giysileriniz yepyeniyken. Bu yazıyla birlikte siz de giysilerde renk kaybı ve renk akması problemlerini bir çırpıda ortadan kaldırabilirsiniz.

Severek aldığınız bir giysinin ilk yıkamada renklerini kaybetmesi herhalde en son isteyeceğiniz şeydir. Öyleyse hem renk solmalarına karşı alabileceğiniz önlemleri, hem de lekeleri renkli çamaşırlarınızdan nasıl çıkarabileceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Çamaşırlarınızı yıkarken Rinso Kusursuz Siyahlar ve Rinso Capcanlı Renkler gibi çamaşırınızın rengine özel olarak geliştirilmiş sıvı deterjanlar kullanmak hem giysilerinizin haftalarca mükemmel kokmasını, hem de çamaşırlarınızın renginin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar.

Covid – 19 pandemi dönemindeki hayat tarzınız ,kıyafetlerinizden çıkarmaya çalıştığınız leke türlerini etkiledi mi ?

Çamaşırlarınızın Rengi Nasıl Korunur?

Bu yöntemleri uygulayarak giysilerinizin ilk günkü renklerinin daha uzun süre korunmasını sağlayabilirsiniz;

  1. Yıkamadan önce giysilerinizi ayırın. Çamaşırlarınızı renklerine göre ayırıp benzer renkleri beraber yıkarsanız koyu renklilerden çıkan boyalar açık renklilerde leke yapmaz, koyu renklileriniz ise rengi hemen solmaz.
  2. Suyun ısısını düşürün. Sıcak suyla yıkanan giysilerde renk kaybı daha sık görülür. Bu yüzden giysilerinizi ilk seferinde 30 derece gibi soğuk suyla yıkayın.
  3. Doğru deterjanı seçin. Renkli giysilerinizi yıkarken, Rinso Capcanlı Renkler gibi açık renkli kumaşların rengini korumak için özel olarak geliştirilmiş bir sıvı deterjan tercih ederek kıyafetlerinizin canlılığını uzun süre korumasını sağlayabilirsiniz. 
  4. Renkleri önden koruyun. Solan elbiselerin rengini geri getirmeye çalışmaktansa, en başta Yumoş Extra gibi çamaşırların rengini korumaya yardımcı bir yumuşatıcı kullanmak çok daha kolay olacaktır.
  5. Giysilerinizi ters yüz edin. Böylece basınçlı su ve deterjan giysinizin iç kısmına geleceği için rengi de korunmuş olur. Ayrıca giysilerin üzerinde boya lekesi varsa diğer çamaşırlarınıza bulaşma riskini de azaltırsınız.
  6. Çamaşırlarınızı Kurumaya bırakın. Makinede yıkadığınız giysileri nemli bırakmayın. Islak kalan çamaşırların renk kaybı yaşama ihtimali daha yüksektir. Çamaşırları yıkadıktan sonra en kısa sürede makineden alıp kurutun

Reklam

Omo: Çamaşirlarda Hijyen Sağlar

Boyanan Çamaşır Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Boyanan çamaşırın temizlemesi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız iyi bir haberimiz var, bu renkler giysilerinizde kalıcı değil! Aşağıdaki adımları uygulayarak renk akması problemini ortadan kaldırabilirsiniz:

  1. Hemen tekrar yıkayın! Giysinizi lekeli haliyle kurumaya bırakmanız demek boya lekesini kalıcı hale getirmeniz demektir. Böyle bir leke gördüğünüz an giysinizi doğruca makineye geri atın.
  2. Eğer renk hala duruyorsa bir miktar suya toz deterjan ekleyin ve giysinizi bu suyla elde yıkayın. Bu kolay uygulama en inatçı lekeyi bile çıkarmanıza yardımcı olacaktır.
  3. Eğer yıkadığınız beyaz bir giysiyse parlaklığı artırmak için bir miktar limon suyu ekleyebilirsiniz. Kullandığınız ürünlerin etiketindeki yönlendirmelere uymayı ve önce giysinizde küçük bir bölgede denemeyi unutmayın.

Renkli çamaşırlarınızı ilk günkü haline getirmenin yolunu artık biliyorsunuz. Bu sayede tüm çamaşırlarınız hem rengini korumayacak hem de aynı zamanda çok daha uzun süre dolabınızda yerini koruyacak.

Bunlara Dikkat

Bir kovayı sabunlu suyla doldurup giysinizi yarım saat kadar içinde bekleterek giysilerinizi yıkamadan önce boyasının renk verip vermeyeceğini test edebilirsiniz. Eğer giysiniz suya renk verirse, özel önlem alarak yıkamanız gerekiyor demektir.   

Koyu Renkli ve Beyaz Çamaşırları Yıkamak

Açık renkli çamaşırlarınızın canlı ve ilk günkü gibi görünmesini sağlamakla kalmayın, beyaz ve koyu renkli çamaşırlarınızın da yepyeni ve ışıl ışıl olmasını sağlayın. Bunun için Koyu Renkli Çamaşırları Yıkama ve Renk Koruma Rehberi ve Beyazlar Çamaşırlar Nasıl Yıkanır içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Aslen yayınlandı