Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Renkliler Kaç Derecede Yıkanır?

Koyu renkli çamaşırlar makinenizin hangi programında ve kaç derecede yıkanır? Renkler ilk günkü gibi nasıl cap canlı kalır? Rengi solan çamaşırlarınızın ışıltısını nasıl geri getirebilirsiniz? Tüm bu soruların cevabı ve püf noktalar için makalemizi okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Reklam
Askıda erkek ceketi, pantolon ve kemer

Çamaşır yıkamada ne kadar deneyimli olursanız olun bazen siz de renkliler nasıl yıkanır emin olamayabilirsiniz. Bu soru aklınızı kurcalıyorsa doğru yerdesiniz! Yazımızın devamındaki önerileri uygulamak çamaşırlarınızın renginin ilk günkü gibi parlak ve canlı kalmasına yardım edecek.

Kıyafetlerinizi yıkamadan önce mutlaka renklerine göre ayırın ve benzer renklileri birlikte yıkayın. Kıyafetleriniz solmadan önce renklerini koruyucu önlemler almak, solan kıyafetleri yeniden canlandırmaktan çok daha kolay ve etkilidir. Solan koyu renklilerin renklerini canlandırmak için makinede yıkarken durulama aşamasında, yumuşatıcı gözüne taze demlenmiş çay veya kahve koyabilirsiniz.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Renkliler Nasıl Yıkanır: Doğru Deterjanı Seçin

Renkli çamaşırlarınızın yeni gibi görünmesini sağlamanın ilk adımı onları doğru yöntemle yıkamaktır. Farklı renk çamaşırlar için özel üretilmiş deterjanları marketlerde bulabilirsiniz. Açık veya beyaz renkli çamaşırlar için üretilen deterjanların içeriği ile koyu renklilere özel deterjan içerikleri birbirinden farklı olabilir. Omo Siyah Sıvı Deterjan gibi koyu renk çamaşırlarınız için özel olarak üretilmiş bir sıvı deterjan kullanmak, siyahlarınızın rengini ilk günkü gibi korumak için en önemli adımların başında geliyor. Yanlış ürün seçimi yaparsanız renkli çamaşırlarınız solacağı gibi beyazlar ise grileşebilir. 

Çamaşır yıkamaya başlamadan önce, çamaşır yıkarken renklerin karışması sorununu yaşamamak için mutlaka renklileri beyazlardan ayırın ve çamaşırlarınıza en uygun deterjanı seçin. Benzer renkteki çamaşırları beraber yıkamak renklerin solmasını ve birbirine karışmasını engeller.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise renkli çamaşırlar hangi programda yıkanır ve koyu renkliler kaç derecede yıkanır sorularına yanıt bulmaktır. Renkliler hangi programda yıkanır emin değilseniz, koyu renkli kıyafetleriniz için ürün etiketinde aksi belirtilmediği sürece kısa ve hassas programı tercih edin ve uygun değillerse kurutma makinesine atmayın.

Yıkama programını seçtiğinize göre ikinci adım olarak, koyu renkliler kaç derecede yıkanır karar vermeniz gerekir. Hem enerji tasarrufu sağladığı hem de çamaşırlarınızı zedelemeden temizlediği için koyu renklileri 30°C'de yıkamak en idealidir. Renkliler kaç derecede hangi programda yıkanır gibi sorularınızın yanıtını giysinizin bakım etiketinde bulabilirsiniz.

Renk Karışması veya Solması Nasıl Önlenir?

Giysilerinizin renginin nasıl daha canlı ve parlak görünecebileceğini merak ediyorsanız, yanıtın mutfağınızda saklı olduğunu duymak sizi biraz şaşırtabilir. Renkli çamaşırlarınızı her zaman bir çamaşır deterjanı ile yıkayın fakat en iyi sonucu almak için mutfağınızda bulunan bazı malzemelerden yararlanabilirsiniz.

  • Tuz – Yeni çamaşırlarınızı yıkarken, makinenizin içine yarım fincan tuz koyun. Böylece renklileri yıkarken boyanın akmasını önlersiniz.
  • Karbonat – Deterjan gözüne yarım fincan karbonat koyabilirsiniz. Karbonat hem doğal koku önleyicidir hem de renkleri korur.
Çamaşırlarınızı yıkarken Omo Siyah Sıvı (Siyahlar için), Omo Color Sıvı (Renkliler için) ve Omo Active Sıvı (Beyazlar için) gibi çamaşırınızın rengine özel olarak geliştirilmiş sıvı deterjanlar kullanmak hem giysilerinizin haftalarca mükemmel kokmasını, hem de çamaşırlarınızın renginin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar.

Çamaşırlarınızın Rengi Nasıl Korunur?

Aşağıdaki basit yöntemleri her yıkamada uygulamak çamaşırlarınızın renginin daha uzun süre canlı kalmasını sağlar.

  1. Yıkamadan önce giysilerinizi ayırın. Çamaşırlarınızı renklerine göre ayırıp benzer renkleri beraber yıkarsanız koyu renklilerden çıkan boyalar açık renklilerde leke yapmaz, koyu renklileriniz ise rengi hemen solmaz.
  2. Renklilerinizi ters çevirip yıkayın. Renklilerinizi ters çevirdiğinizde, basınçlı su ve deterjan giysinizin iç kısmına geleceği için boyası da korunmuş olur.
  3. Çamaşırları doğrudan güneş altında kurutmayın. Renklilerin nasıl yıkandığını öğrenince tüm işin bittiğini düşünebilirsiniz ama makineden çıktıktan sonra yaptıklarınız da bir o kadar önemlidir. Güneş doğal bir beyazlatıcı görevi göreceğinden, koyu renkli giysilerinizi doğrudan güneşte kurutmayın.
  4. Kurutma makinesi kullanmayın. Bu makinelerin yüksek ısısına maruz kalan renkliler solabilir. Mümkünse çamaşırlarınızı asarak kurutun.
  5. Su sıcaklığını düşürün. Düşük sıcaklık derecesini sadece renklilerde kullanmayın. Tüm çamaşırlarınızı düşük sıcaklıkta yıkamak hem doğayı korur hem de elektrik faturanızın hafiflemesini sağlar. Sıcak su, çamaşır ipliklerine zarar verip renklerin solmasına neden olacağı için çamaşırları düşük sıcaklıkta yıkamak renklerin canlı kalmasına yardım eder.

Rengi Solan Elbiseler İçin Ne Yapmalı?

Bakım talimatları dikkate alınmadığı takdirde, yıkama ve kurutma işlemleri nedeniyle siyah ve koyu renkli tüm giysileriniz zaman içinde solar. Solan elbiselerin rengini geri getirmeye çalışmaktansa, en başta Yumoş Uzman Renk Koruma gibi çamaşırların rengini korumaya yardımcı bir yumuşatıcı kullanmak çok daha kolay olacaktır.

Açık Renklileri Yıkamak

Koyu renkli çamaşırlarınızın canlı ve ilk günkü gibi görünmesini sağlamakla kalmayın, beyaz ve açık renkli çamaşırlarınızın da yepyeni ve ışıl ışıl olmasını sağlayın. Bunun için Renkli Çamaşırları Yıkama ve Renk Koruma Klavuzu ve Beyazlar Çamaşırlar Nasıl Yıkanır içeriklerimize göz atabilirsiniz.

Aslen yayınlandı