Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

Beyazlar, renkliler ve havlular kaç derecede yıkanır diyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun, çamaşır temizliğindeki püf noktaları öğrenin.

Güncellenmiş 10 Kasım 2021

·

Yazar

Okuma Süresi2 dakika

TemizSözlük logoBu makaleyi kaydetmek ister misiniz? TemizSözlük hesabı oluşturun ve makaleleri yer imlerine ekleyip tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ücretsiz!
Zaten hesabınız var mı? Giriş yapmak
Pencere Önünde Askıda Asılı Temiz Beyaz Giysiler

#CleanTok Ödüllerinde Oyunu Hemen Kullan!

Oy Kullanmak için Tıkla!

Çamaşır yıkamanın inceliklerinden biri yıkayacağınız çamaşırlar için uygun su sıcaklığını seçmektir. Artık hemen her evde yer alan çamaşır makineleri, kumaşa göre yıkama programları sunarak çamaşırların hangi derecede ve devirde yıkanacağını otomatik olarak belirler. Ancak siz yine de beyazlar ve renkliler kaç derecede yıkanır gibi soruların cevabını öğrenerek doğru tercihi yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı yıkarken renk ve kumaşlarına göre gruplandırmanız büyük önem taşır. Beyazlar ve havlular yüksek derecelerde yıkanabilirken, renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır dediğinizde daha düşük sıcaklıklarda, OMO Ultra Color Sıvı Deterjan gibi renklilere özel bir deterjanla yıkamanız ideal olacaktır.

#CleanTok™'a hoş geldiniz!

Tiktok'ta temizliğin adresi. TemizSözlük tarafından getirildi.

Keşfet
TikTokTemizSözlük
tiktok-banner
 • Çamaşırlar Nasıl İlk Günkü Gibi Görünür?

  Çamaşır yıkarken, giysilerinizi korumak için sıcaklık seçiminden önce atmanız gereken birkaç adım vardır.

  1. 1

   Yıkama Etiketini Okuyun

   Öncelikle giysinizin etiketini kontrol edin. Bu etiket sizi, giysinizi nasıl ve hangi derecede yıkamanız gerektiği konusunda bilgilendirecektir.

  2. 2

   Giysileri Ayırın

   Beyazları ve renklileri ayırın. Bu sayede renkli kıyafetlerin beyazlara renk vermesini önlemiş olursunuz.

  3. 3

   Renklerine Göre Sınıflandırın

   Renklileri de kendi içinde ayırın. Çok koyu renkli kıyafetlerle açık renklileri bir arada yıkamak istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

  4. 4

   Doğru Deterjanı Kullanın

   Yıkadığınız çamaşırlar için özel bir deterjan seçin. Örneğin renkli yıkıyorsanız OMO Ultra Color Sıvı Deterjan gibi giysilerinizi tertemiz yaparken renklerini koruyacak bir ürün tercih edebilirsiniz.

  Sonrasında çamaşır makinenizden uygun programı seçip etiketlerine, kumaşlarına ve renklerine göre grupladığınız kıyafetlerinizi yıkayabilirsiniz.

 • Renkliler ve Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

  Bazen giysinizin etiketi üzerinde olmayabilir ya da sıcaklık ayarını makinenize bırakmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda beyazlar ve renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır sorularına verdiğimiz cevaplar işinizi kolaylaştıracaktır.

  1. 1

   Kumaş Cinsine Göre Karar Verin

   Beyazlar kaç derecede yıkanır dediğinizde, renk verme sıkıntısı olmayan ve kolay kir gösteren bu çamaşırlar için daha yüksek su sıcaklıklarını tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla beyazlarınızı 60 °C derecede yıkayabilirsiniz. Ancak giysiniz ipek, yün gibi hassas bir kumaşa sahipse en fazla 30 °C derecede yıkamanız gerekir.

  2. 2

   Renkli Çamaşırlar

   Renkliler kaç derecede yıkanır dediğinizde, pamuklu kumaşa sahip giysileri 40 °C derecede, daha narin kumaşa sahip renklileri ise en fazla 30 °C derecede yıkayabilirsiniz.

   rafların, havluların ve çamaşır makinesinin bulunduğu çamaşır odası
  3. 3

   Koyu Renkli Çamaşırlar ve Siyahlar

   Koyu renkliler ve siyahlar kaç derecede yıkanır dediğinizde 30 °C derecede yıkamanız ideal olacaktır.

  4. 4

   Havlular

   Peki havlular kaç derecede yıkanır? Giysilere göre daha dayanıklı kumaştan oldukları için havluları 60 °C derecede yıkayabilirsiniz. Böylece vücudumuza doğrudan temas eden bu ürünlerde daha yüksek hijyen elde edebilirsiniz. Ancak renk vermelerini önlemek için havlularda da beyazlar ve renkliler olarak ayırmanız önerilir.

  Çamaşır yıkarken en iyi sonucu almak için benzer renkleri gruplamak ve doğru sıcaklığı tercih etmek dışında yapabileceğiniz bir diğer şey; çamaşır makinesini aşırı doldurmamaktır. Böylece giysileriniz daha iyi temizlenebilir. Makinenizi eksik ya da fazla çamaşırla çalıştırmazsanız hem daha iyi performans alırsınız hem de su ve elektriği ziyan etmemiş olursunuz. Bu önerilerimizle havlular, beyazlar ve renkliler kaç derecede yıkanır sorularını cevaplamış olduk. Böylece giysilerinizi güvenle temizleyebilir, renklerini ilk günkü gibi koruyabilirsiniz.

Çamaşır Yıkarken Bunlara Dikkat!

Az kirli çamaşırlar için 30 °C derecede yıkama yapmak hem vakitten hem de elektrikten tasarruf etmenizi sağlar. Çamaşırlarınızı yıkarken ambalajda belirtilenden fazla deterjan koyarsanız giysileriniz tamamen durulanmayabilir ve üzerlerinde deterjan kalabilir. Yün ve ipek gibi hassas kumaşlarda sadece suyun sıcaklığı değil, makine devri de düşürülmelidir. Bunun için uygun programı seçmeniz önem taşır.

Sıkça Sorulan Sorular

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Bu makale yardımcı oldu mu?