Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

Beyazlar, renkliler ve havlular kaç derecede yıkanır diyorsanız yazımızı sonuna kadar okuyun, çamaşır temizliğindeki püf noktaları öğrenin.

Güncellenmiş

Pencere Önünde Askıda Asılı Temiz Beyaz Giysiler
Reklam
Sign Up Banner

Çamaşır yıkamanın inceliklerinden biri yıkayacağınız çamaşırlar için uygun su sıcaklığını seçmektir. Artık hemen her evde yer alan çamaşır makineleri, kumaşa göre yıkama programları sunarak çamaşırların hangi derecede ve devirde yıkanacağını otomatik olarak belirler. Ancak siz yine de beyazlar ve renkliler kaç derecede yıkanır gibi soruların cevabını öğrenerek doğru tercihi yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı yıkarken renk ve kumaşlarına göre gruplandırmanız büyük önem taşır. Beyazlar ve havlular yüksek derecelerde yıkanabilirken, renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır dediğinizde daha düşük sıcaklıklarda, OMO Ultra Color Sıvı Deterjan gibi renklilere özel bir deterjanla yıkamanız ideal olacaktır.

Reklam

MPU Sign Up Banner

Çamaşırlar Nasıl İlk Günkü Gibi Görünür?

Çamaşır yıkarken, giysilerinizi korumak için sıcaklık seçiminden önce atmanız gereken birkaç adım vardır.

 1. Yıkama Etiketini Okuyun

  Öncelikle giysinizin etiketini kontrol edin. Bu etiket sizi, giysinizi nasıl ve hangi derecede yıkamanız gerektiği konusunda bilgilendirecektir.

 2. Giysileri Ayırın

  Beyazları ve renklileri ayırın. Bu sayede renkli kıyafetlerin beyazlara renk vermesini önlemiş olursunuz.

 3. Renklerine Göre Sınıflandırın

  Renklileri de kendi içinde ayırın. Çok koyu renkli kıyafetlerle açık renklileri bir arada yıkamak istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

 4. Doğru Deterjanı Kullanın

  Yıkadığınız çamaşırlar için özel bir deterjan seçin. Örneğin renkli yıkıyorsanız OMO Ultra Color Sıvı Deterjan gibi giysilerinizi tertemiz yaparken renklerini koruyacak bir ürün tercih edebilirsiniz.

Sonrasında çamaşır makinenizden uygun programı seçip etiketlerine, kumaşlarına ve renklerine göre grupladığınız kıyafetlerinizi yıkayabilirsiniz.

Renkliler ve Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

Bazen giysinizin etiketi üzerinde olmayabilir ya da sıcaklık ayarını makinenize bırakmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda beyazlar ve renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır sorularına verdiğimiz cevaplar işinizi kolaylaştıracaktır.

 1. Kumaş Cinsine Göre Karar Verin

  Beyazlar kaç derecede yıkanır dediğinizde, renk verme sıkıntısı olmayan ve kolay kir gösteren bu çamaşırlar için daha yüksek su sıcaklıklarını tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla beyazlarınızı 60 °C derecede yıkayabilirsiniz. Ancak giysiniz ipek, yün gibi hassas bir kumaşa sahipse en fazla 30 °C derecede yıkamanız gerekir.

 2. Renkli Çamaşırlar

  Renkliler kaç derecede yıkanır dediğinizde, pamuklu kumaşa sahip giysileri 40 °C derecede, daha narin kumaşa sahip renklileri ise en fazla 30 °C derecede yıkayabilirsiniz.

  Step 2: rafların, havluların ve çamaşır makinesinin bulunduğu çamaşır odası
 3. Koyu Renkli Çamaşırlar ve Siyahlar

  Koyu renkliler ve siyahlar kaç derecede yıkanır dediğinizde 30 °C derecede yıkamanız ideal olacaktır.

 4. Havlular

  Peki havlular kaç derecede yıkanır? Giysilere göre daha dayanıklı kumaştan oldukları için havluları 60 °C derecede yıkayabilirsiniz. Böylece vücudumuza doğrudan temas eden bu ürünlerde daha yüksek hijyen elde edebilirsiniz. Ancak renk vermelerini önlemek için havlularda da beyazlar ve renkliler olarak ayırmanız önerilir.

Çamaşır yıkarken en iyi sonucu almak için benzer renkleri gruplamak ve doğru sıcaklığı tercih etmek dışında yapabileceğiniz bir diğer şey; çamaşır makinesini aşırı doldurmamaktır. Böylece giysileriniz daha iyi temizlenebilir. Makinenizi eksik ya da fazla çamaşırla çalıştırmazsanız hem daha iyi performans alırsınız hem de su ve elektriği ziyan etmemiş olursunuz. Bu önerilerimizle havlular, beyazlar ve renkliler kaç derecede yıkanır sorularını cevaplamış olduk. Böylece giysilerinizi güvenle temizleyebilir, renklerini ilk günkü gibi koruyabilirsiniz.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Çamaşır Yıkarken Bunlara Dikkat!

Az kirli çamaşırlar için 30 °C derecede yıkama yapmak hem vakitten hem de elektrikten tasarruf etmenizi sağlar. Çamaşırlarınızı yıkarken ambalajda belirtilenden fazla deterjan koyarsanız giysileriniz tamamen durulanmayabilir ve üzerlerinde deterjan kalabilir. Yün ve ipek gibi hassas kumaşlarda sadece suyun sıcaklığı değil, makine devri de düşürülmelidir. Bunun için uygun programı seçmeniz önem taşır.

Sıkça Sorulan Sorular

Günlük Kıyafetler Kaç Derecede Yıkanmalı?

Giysi temizliği ve hijyeni için kıyafetlerinizi en yüksek derecede yıkamanız gerektiğini düşünüyor olabilirsiniz. Bakteri ve virüslerle mücadelede kıyafet dezenfekte etme için en uygun sıcaklık 60-90 derece aralığıdır. Fakat kıyafetlerinizi yıkamadan evvel yıkama talimatını incelemenizi öneririz. Yüksek sıcaklıklarda yıkamak bazı kıyafetleriniz için uygun olmayacaktır. Bu durumda en etkili deterjanı seçin ve mümkünse çamaşırları güneşte kurutun.

Beyazlarla Birlikte Hangi Renk Yıkanır?

Beyaz çamaşırların parlaklığını kaybetmesinin ve grileşmesinin en büyük nedenlerinden biri renkli çamaşırlarla yıkamaktır. Renkli çamaşırlardaki boyalar yıkama suyuna karışırsa, beyaz giysilerinizin renk değiştirmesine sebep olabilir. Bu yüzden beyaz giysilerinizi renklilerle beraber yıkamamaya özen göstermelisiniz ve yalnızca beyazlarla yıkamalısınız.

Renkli İç Çamaşırları Hangi Programda Yıkanır?

Renkli iç çamaşırlarını beyazlardan ayırarak makinenin hassas ya da iç giyim programında yıkayabilirsiniz.

Bembeyaz Çamaşırlar İçin Sıcak Suda Yıkamak Yeterli mi?

Beyaz çamaşırların bembeyaz olması için yüksek sıcaklıklar yeterli olmayabilir. Kimi zaman lekelere çok fazla bekletmeden müdahale etmeniz gerekir. Bunun için lekenin üzerine biraz sıvı deterjan döküp çamaşırınızı soğuk suda bekletebilir, duruladıktan sonra çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Çamaşırları Beyazlatmak için Çamaşır Suyu Şart Mı?

Çamaşır suyu, muhtemelen çamaşırları beyazlatmada en yaygın kullanılan üründür. Çamaşır suyu beyazlatmaya yardımcı olur ve beyaz çamaşırlarınızı iyice dezenfekte eder. Ancak çamaşır suyu ile ilgili unutmamanız gereken şeyler var. Öncelikle, çamaşır suyu klor katkılı ise hassas ciltler için toksik ve tahriş edici olabilir. Çok sık kullanırsanız beyaz kıyafetlerinizi zamanla sarartabilir veya soldurabilir. Bu yüzden kullanacağınız miktara dikkatli karar vermeniz gerekir. Son olarak, hem klorlu hem de oksijen bazlı çamaşır suyu, zaman içinde kumaş yapısını zayıflatabilir ve bu yüzden yırtılma, delinme gibi problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

İç Çamaşırı 60 Derecede Yıkanır mı?

İç çamaşırını dezenfekte etmek ve bakterileri yok etmek için yüksek sıcaklıklarda yıkamak gerekebilir. Ancak 60 derece bazı kumaş türlerine ve çamaşırın streç yapısına zarar verebilir. Beyaz pamuklu, streç olmayan kumaştan, günlük kullanım için olan külot ve atletleri makinede 60 derecede yıkayabilirsiniz. Diğer çamaşırlarınızı, özellikle de hassas kumaş türleri ve sütyenleri 60 derecede yıkamaktan kaçının.

Hangi Çamaşır Kaç Derecede Yıkanır?

Genel olarak pamuklu çamaşırları 40 derecede; yünlü, ipekli gibi narin kumaş yapısına sahip olanları 30 derecede veya soğuk suda yıkayabilirsiniz. Lacivert, siyah gibi koyu renkli çamaşırlar, renk veren çamaşırların başında gelir. Dolayısıyla koyu renk çamaşırları renkli ya da beyaz çamaşırlarla birlikte yıkamamaya özen göstermelisiniz. Siyah çamaşırların renginin solmaması için genellikle 30 derece gibi düşük sıcaklıklar tercih edilir.

Çamaşırları Makineye Atarken Nelere Dikkat Etmeli?

Kirli ya da yeni alınan çamaşırlarınızı çamaşır makinesinde yıkamadan önce birbiriyle yıkanmaya uygun renk ve kumaş cinslerine göre sınıflandırarak koyu ve açık renkleri karıştırmadan ayrı ayrı yıkamalısınız.

Çamaşırların Renginin Solmaması İçin Ne Yapılabilir?

Çamaşırlarınızın renklerini uzun süre solmadan kullanmak istiyorsanız çamaşırları tersinden yıkayarak asabilirsiniz. Doğrudan güneşe maruz kalan renkli çamaşırların rengini güneş alabilir, dokusunu bozabilir. Çamaşırlarınızı ters asıp uzun süre güneşte bekletmemeniz, çamaşırlarınızın kumaş ömrünü uzatırken renk deformasyonunu engeller.

Koyu ve Renkli Çamaşırlar Nasıl Kurutulmalı?

Koyu ya da açık renkli çamaşırlar için kurutma esnasında tercih edilecek yöntem de en az yıkama seçimi kadar önemlidir diyebiliriz. Çünkü kurutma sırasında kumaşların maruz kaldığı ısı özellikle hassas kumaşların renklerine zarar verebilir. Bu nedenle renkli giysileri direkt güneş ışığında kurutmamak gerekir. Fakat bunun yerine kurutucu kullanmak da giysilerin lif yapısına zarar verdiğinden renkleri soldurabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yerde kendi kendilerine kurumalarını sağlamanız siyah giysilerinizin kullanım ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Hızlı kurumasını istediğiniz giysilerinizi çamaşırlık yerine kıyafet askılarına teker teker asarak evinizin en sıcak yerinde kurutabilirsiniz.

Koyu Renk Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Seçtiğiniz derece, giysilerin kumaş cinslerine göre değişkenlik gösterebilir ama genellikle 30 derece orta kirlilikte olan koyu renkli kıyafetleri yıkamak için ideal ısıdır. Fakat özellikle siyah kumaşları daha düşük ısıda yıkamayı tercih etmelisiniz. Yüksek ısılarda yıkanan koyu renkli çamaşırlarda çekme ya da bölge bölge lekelenme gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı arttıkça, koyu renkli kıyafetlerde renk kaybı ve renk akması problemlerinin daha çok yaşandığını da unutmamak gerekir.

Aslen yayınlandı