Unilever logo
Temizlik ve dekorasyon ipuçları için hemen kaydolun !

Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

Beyazlar, renkliler ve havlular kaç derecede yıkanır diyorsanız bu yazıya göz atarak çamaşır yıkarken en iyi sonuçları alabilirsiniz.

Güncellenmiş

Reklam
İpe mandallanmış beyaz tişört

Çamaşır yıkamanın inceliklerinden biri yıkayacağınız çamaşırlar için uygun su sıcaklığını seçmektir. Artık hemen her evde yer alan çamaşır makineleri, kumaşa göre yıkama programları sunarak çamaşırların hangi derecede ve devirde yıkanacağını otomatik olarak belirler. Ancak siz yine de beyazlar ve renkliler kaç derecede yıkanır gibi soruların cevabını öğrenerek doğru tercihi yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Çamaşırlarınızı yıkarken renk ve kumaşlarına göre gruplandırmanız büyük önem taşır. Beyazlar ve havlular yüksek derecelerde yıkanabilirken, renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır dediğinizde daha düşük sıcaklıklarda, OMO Ultra Color Sıvı Deterjan gibi renklilere özel bir deterjanla yıkamanız ideal olacaktır.

Aşağıdakilerden hangisi çamaşır makinesi temizleyicisi satın alma kararınızda etkili olur ?

Reklam

Çamaşırların İlk Günkü Gibi Gözükmesi için Yıkama Önerileri

Çamaşır yıkarken, giysilerinizi korumak için sıcaklık seçiminden önce atmanız gereken birkaç adım vardır:

  1. Öncelikle giysinizin etiketini kontrol edin. Bu etiket sizi, giysinizi nasıl ve hangi derecede yıkamanız gerektiği konusunda bilgilendirecektir.
  2. Beyazları ve renklileri ayırın. Bu sayede renkli kıyafetlerin beyazlara renk vermesini önlemiş olursunuz.
  3. Renklileri de kendi içinde ayırın. Çok koyu renkli kıyafetlerle açık renklileri bir arada yıkamak istenmeyen sonuçlar doğurabilir.
  4. Yıkadığınız çamaşırlar için özel bir deterjan seçin. Örneğin renkli yıkıyorsanız OMO Ultra Color Sıvı Deterjan gibi giysilerinizi tertemiz yaparken renklerini koruyacak bir ürün tercih edebilirsiniz.

Sonrasında çamaşır makinenizden uygun programı seçip, etiketlerine, kumaşlarına ve renklerine göre grupladığınız kıyafetlerinizi yıkayabilirsiniz.

Renkliler ve Beyazlar Kaç Derecede Yıkanır?

Bazen giysinizin etiketi üzerinde olmayabilir ya da sıcaklık ayarını makinenize bırakmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda beyazlar ve renkli çamaşırlar kaç derecede yıkanır sorularına verdiğimiz cevaplar işinizi kolaylaştıracaktır.

  • Beyazlar kaç derecede yıkanır dediğinizde, renk verme sıkıntısı olmayan ve kolay kir gösteren bu çamaşırlar için daha yüksek su sıcaklıklarını tercih edebilirsiniz. Dolayısıyla beyazlarınızı 60 °C derecede yıkayabilirsiniz. Ancak giysiniz ipek, yün gibi hassas bir kumaşa sahipse en fazla 30 °C derecede yıkamanız gerekir.
  • Renkliler kaç derecede yıkanır dediğinizde, pamuklu kumaşa sahip giysileri 40 °C derecede, daha narin kumaşa sahip renklileri ise en fazla 30 °C derecede yıkayabilirsiniz.
  • Koyu renkliler ve siyahlar kaç derecede yıkanır dediğinizde 30 °C derecede yıkamanız ideal olacaktır.
  • Peki havlular kaç derecede yıkanır? Giysilere göre daha dayanıklı kumaştan oldukları için havluları 60 °C derecede yıkayabilirsiniz. Böylece vücudumuza doğrudan temas eden bu ürünlerde daha yüksek hijyen elde edebilirsiniz. Ancak renk vermelerini önlemek için havlularda da beyazlar ve renklileri ayırmanız önerilir.

Çamaşır yıkarken en iyi sonucu almak için benzer renkleri gruplamak ve doğru sıcaklığı tercih etmek dışında yapabileceğiniz bir diğer şey çamaşır makinesini aşırı doldurmamaktır. Böylece giysileriniz daha iyi temizlenebilir. Makinenizi eksik ya da fazla çamaşırla çalıştırmazsanız hem daha iyi performans alırsınız hem de su ve elektriği ziyan etmemiş olursunuz. Bu önerilerimizle havlular, beyazlar ve renkliler kaç derecede yıkanır sorularını cevaplamış olduk. Böylece giysilerinizi güvenle temizleyebilir, renklerini ilk günkü gibi koruyabilirsiniz.

Az kirli çamaşırlar için 30 °C derecede yıkama yapmak hem vakitten hem de elektrikten tasarruf etmenizi sağlar. Çamaşırlarınızı yıkarken ambalajda belirtilenden fazla deterjan koyarsanız giysileriniz tamamen durulanmayabilir ve üzerlerinde deterjan kalabilir. Yün ve ipek gibi hassas kumaşlarda sadece suyun sıcaklığı değil, makine devri de düşürülmelidir. Bunun için uygun programı seçmeniz önem taşır.

Aslen yayınlandı