Unilever logo
TemizSözlük logo
Çekilişe katılmak için hemen kaydolun

Renkleri Karışan Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?

Renkleri birbirine karışan çamaşırlar canınızı mı sıkıyor? Çözüm yolları için yazımızı okumaya devam edin.

Güncellenmiş

Banyo tezgahında temiz çamaşırlar
Reklam
Sign Up Banner
. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .

Leke RehberiLeke Rehberi

. . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .. . . . . . . . . . . . . . .
Hangi lekeye çözüm arıyorsunuz?
Leke RehberiLeke RehberiLeke Rehberi

Çamaşır yıkarken renklerin karışması herkesin kabusudur. Özellikle renkli ve beyaz çamaşırları aynı sepette toplayıp makineye atıyorsanız, muhtemelen beyazların arasına karışan bir renkli çamaşır görürsünüz. Rengi karışan çamaşırlar için herşeyin çok geç olduğunu ve bir daha kullanılamaz hale geldiğini düşünürüz. Peki, renkleri karışan çamaşırlar nasıl temizlenir? Daha da önemlisi rengi karışan çamaşırlar ile uğraşmamak için ne gibi önlemler almalıyız? 

Birbirini Boyayan Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?

Eyvah! Çamaşırların rengi karıştı. Merak etmeyin, herkesin en az bir kez çamaşır yıkarken renklerin karışması sorunu başına gelmiştir. İşte, püf noktaları ile renkleri karışan çamaşırlar nasıl temizlenir sorusunun cevabı:  

 • Öncelikle renk alan çamaşırın rengini düzeltmek için mümkün olduğunca erken müdahale etmek gerekir. 

 • Rengi değişen çamaşırı kurutmamalısınız. Kuruduktan sonra rengini normal hale getirmek çok daha zor olacaktır.

 • Islak ve boyanmış olan çamaşırı, iyi bir çamaşır deterjanı ile mümkünse uzun bir programda hemen yıkayın.

 • Boyanmış çamaşırları kuruduktan sonra fark ettiyseniz işiniz biraz daha zor olsa da yine de çok geç değil. Çamaşırın boyanan kısımlarını ıslatarak yukarıda bahsettiğimiz şekilde yıkayın.

 • Eğer rengi karışan çamaşırlar için, yeniden yıkamak işe yaramıyorsa bu sefer de rengi değişen çamaşırı kendi renginde bir çamaşırla birlikte yıkamalısınız. Yıkama talimatının olanak verdiği en yüksek sıcaklıkta yıkadığınızdan emin olun.

 • Bahsettiğimiz işlemlerin hiçbiri renk alan çamaşırın rengini düzeltmek konusunda işinize yaramadıysa bir kovanın içerisine ılık su doldurarak dilediğiniz bir Omo ürünü ile köpürtün. Rengi karışan çamaşırlar  bir süre bu kovanın içinde beklerse, rengi düzelebilmektedir.

 • Bu yöntemlerin hiçbiri ile sonuç alamadıysanız, rengi değişen kıyafetlerinizi kuru temizlemeye götürmek dışında yapacak bir şey kalmamış demektir. Kuru temizleme firmaları bu konuda gelişmiş leke çıkarıcılar kullandığı için kıyafetlerinizi eski haline getirilmesine  yardımcı olacaktır.

Beyaz Çamaşırların Rengi Karışırsa Ne Yapmalı?

Reklam

MPU Sign Up Banner

Beyaz çamaşırlarınızı hiçbir zaman renklilerle birlikte yıkamamalısınız. Ancak hepimizin başına gelmiştir; bir sepet beyaz çamaşırın arasına karışan ve görünmeyen, renkli tek bir çamaşır bile bütün beyazların renginin değişmesine sebep olabilir.

 • Rengi değişen beyaz çamaşıra hemen müdahale edin ve kurumadan yıkanmak üzere çamaşır makinesine atın.

 • Sadece rengi değişen beyazları birlikte atın ve yüksek sıcaklıkta yıkamaya çalışın.

 • Beyaz renkli çamaşırlarınızda hassas bir temizlik için Omo Domestos Etkili Toz Deterjan kullanabilirsiniz.

 • Beyaz çamaşırlar çok fazla boyandıysa, özel leke çıkarıcı ürünlerden temin edip kullanma talimatına uygun olarak kullanabilirsiniz.

 • Bir başka seçenek olarak, çamaşır deterjanının yanı sıra, makineye çok az miktarda çamaşır suyu da ekleyebilirsiniz. Ancak çamaşır suyunun giysilere zarar verebilme ihtimalini göz önünde bulundurun.

Beyaz çamaşırların yıkanmasıyla ilgili detaylı bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Anket

En sevdiğiniz Yumoş kokuları hangi üründe olsun isterdiniz?

0 Oy Kullanıldı

Rengi Karışan Çamaşırlar Sorununun Önüne Geçmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Birbirini boyayan çamaşırlar nasıl temizlenir sorusunun en etkili yanıtı, renklerinin karışmasına engel olmaktır diyebiliriz. Bunun için:

 • Hepimizin bildiği gibi renkliler ve beyazları birlikte yıkamamalıyız. Bunun için banyoda iki adet kirli çamaşır sepeti bulundurmak ve birini beyazlar diğerini renkliler için kullanmak en pratik çözümdür.

 • Çamaşırlarınız için kullanacağınız deterjan kadar yumuşatıcı da büyük önem taşımaktadır. Özel olarak geliştirilmiş renk koruma özelliği bulunan Yumoş Uzman Renk Koruma ile kıyafetlerinizin renginin ilk günkü gibi kalmasına yardımcı olabilirsiniz.

 • Renklileri ayrı yıkasanız bile bazı kumaş türleri her yıkamada rengini bırakmakta ve diğer çamaşırları boyamaktadır. Bu kıyafetleri ayrı yıkamaya ya da tek başına deterjan eklediğiniz kovada bekleterek temizlemeye özen gösterin.

 • Rengini çıkaran kıyafetlerinizi çok yüksek sıcaklıkta yıkamayın.

 • Eğer çamaşırlarınızı karışık yıkamak zorunda kalırsanız, renk koruyucu mendil ya da bir başka ismiyle renk ayırıcı bezlerden kullanabilirsiniz. Bu mendiller sıcak suya dayanıklıdır ve renklerin birbirine karışmasını engellemektedir.

 • İlk defa yıkayacağınız ve renk verip vermediğini bilmediğiniz bir çamaşır varsa önce küçük bir bölümünü suya batırarak veya ıslatarak deneyin. Eğer rengini bırakıyorsa bunu diğer kıyafetlerinizi boyamadan önce anlamış olursunuz.

Boyanmış çamaşırlar nasıl temizlenir sorusunun cevabını ve çamaşırların birbirini boyamaması için ne yapacağınızı artık biliyorsunuz; ancak elinizde önceden rengi tamamen değişmiş ve atmaya kıyamadığınız bir kıyafetiniz mi var? Bir miktar kumaş boyası alarak biraz da siz boyayın; belki katacağınız yeni renklerle giymeye doyamayacağınız bir kıyafetiniz olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Hangi Çamaşır Kaç Derecede Yıkanır?

Genel olarak pamuklu çamaşırları 40 derecede; yünlü, ipekli gibi narin kumaş yapısına sahip olanları 30 derecede veya soğuk suda yıkayabilirsiniz. Lacivert, siyah gibi koyu renkli çamaşırlar, renk veren çamaşırların başında gelir. Dolayısıyla koyu renk çamaşırları renkli ya da beyaz çamaşırlarla birlikte yıkamamaya özen göstermelisiniz. Siyah çamaşırların renginin solmaması için genellikle 30 derece gibi düşük sıcaklıklar tercih edilir.

Çamaşırların Renginin Solmaması İçin Ne Yapılabilir?

Çamaşırlarınızın renklerini uzun süre solmadan kullanmak istiyorsanız çamaşırları tersinden yıkayarak asabilirsiniz. Doğrudan güneşe maruz kalan renkli çamaşırların rengini güneş alabilir, dokusunu bozabilir. Çamaşırlarınızı ters asıp uzun süre güneşte bekletmemeniz, çamaşırlarınızın kumaş ömrünü uzatırken renk deformasyonunu engeller.

Koyu ve Renkli Çamaşırlar Nasıl Kurutulmalı?

Koyu ya da açık renkli çamaşırlar için kurutma esnasında tercih edilecek yöntem de en az yıkama seçimi kadar önemlidir diyebiliriz. Çünkü kurutma sırasında kumaşların maruz kaldığı ısı özellikle hassas kumaşların renklerine zarar verebilir. Bu nedenle renkli giysileri direkt güneş ışığında kurutmamak gerekir. Fakat bunun yerine kurutucu kullanmak da giysilerin lif yapısına zarar verdiğinden renkleri soldurabilir. Dolayısıyla mümkün olduğunca güneş görmeyen bir yerde kendi kendilerine kurumalarını sağlamanız siyah giysilerinizin kullanım ömrünün uzamasını sağlayacaktır. Hızlı kurumasını istediğiniz giysilerinizi çamaşırlık yerine kıyafet askılarına teker teker asarak evinizin en sıcak yerinde kurutabilirsiniz.

Koyu Renk Çamaşırlar Kaç Derecede Yıkanır?

Seçtiğiniz derece, giysilerin kumaş cinslerine göre değişkenlik gösterebilir ama genellikle 30 derece orta kirlilikte olan koyu renkli kıyafetleri yıkamak için ideal ısıdır. Fakat özellikle siyah kumaşları daha düşük ısıda yıkamayı tercih etmelisiniz. Yüksek ısılarda yıkanan koyu renkli çamaşırlarda çekme ya da bölge bölge lekelenme gibi problemler ortaya çıkabilir. Ayrıca suyun sıcaklığı arttıkça, koyu renkli kıyafetlerde renk kaybı ve renk akması problemlerinin daha çok yaşandığını da unutmamak gerekir.

Aslen yayınlandı